IV 1804 35' jaar. '4 bil blad verschijnt den Woensdag. onmiddelijk na de graanmarkt. Inschrijvingsprijs, 5 fr. ’sjaars; met de post 6 fr. Aniiojicen 20 ceritimen per regel. r V ItRNF. 14 Mei lfW9. dus* i in den Het Italinnnsch ministerie begint benauwd te worden van Garibaldi. Deze oude rooverskapi- tein wil zijn voormalige plan doen uitvoeren, en Oostenrijk nieuwe provincie nfnemen, en de re* publiek in Italië doen uittoepen. Hij had eenc proclamatie gemaakt tot de vereeniging der de* mokraten van Rome; en ziet, het ministerie van Koning Humbert heeft verbod geveven deze proclamatie at te kondigen, 't Was hoog tijd van een speldeken voor deze handelwijs te stellen. Oostenrijk beeft reeds zijne tanden geloond, en Duitschland, waarop de Italiaandersbetrouwden, trekt zich achteruit. Eene ofllcieuse gazette van prins von Bismarck heeft reeds geschreven dat Garibaldi niets anders deed dan oprocr stoken binnenlands en moeilijkheden veroorzaken met de vreemde mogendheden. Wacht maar een beetje, de wolvcir zullen in Italië malkander ver scheuren; dat komt van al de hedendaagschc liberale principcn Men kent den boom aan zijne vruchten! ’t Is drie of vier weken geleden, er stierf te Brugge eene goede, oprechte kristene huis vrouw. Zij had zich godvruchtiglijk bereid tot de dood, en zou in de Kerk begraven worden. Haar man was ook van katholieke ouders ge boren en in zijn hert was hij aan zijnen Gods dienst verkleefd hij bekleedde eene plaats die van het gouvernement afhangt. Deze menschen hadden oenen zoon, en de vader, als staatsbediende, had zijnen zoon naar den athenóe van Brugge gezonden. Nu de moeder van dit kind ging begraven worden. De kinderlijke liefde en de godsdien stige gevoelens moesten dezen jongeling opwek- ken om aan zijne overledene moeder deze laatste eer te geven en voor hare ziele zaligheid te bidden. Wat is er gebeurd? De jongeling heeft gewei gerd de stoffelijke overblijfsels naar de Kerk te Vergezellen, omdat, zegde hij, hij geen deel wilde hebben aan gansch dat apenspel Ouders, is dat een monster van ondankbaar heid en goddeloosheid? T Is een kweekeling der goddeloozc staatsscholen 1 Men kent den boom aan zijne vruchten'. In Frankrijk schijnt de senaat gedurende de vacantie van zin veranderd te zijn nopens de terugkomst tier Kamers te Parijs. De commissie dier'vergadering heeft besloten dat er niets be* let naar Parijs weder te keeren. ’t Is eene zege praal voor hel ministerie. Nogtans peist men in de geleerde wereld dat het ministerie nog te flauw is in de oogen der radikalen, en dat het ten hoogste nog eene maand te leven heeft. De vrede schijnt weldra te zullen gemaakt worden tusschen den Agfhnnistan en de Engcl- schen. De nieuwe Emir heeft volgens bet schijnt, een afgezanlschap gezonden naar den. engel* schen opperbevelhebber, en zou al de voor waarden der Engelschcn aanveerd hebben. Is dat al waarheid? Het cindetje zal het uitwijzen. In de Hamer, Nog gedurig spreken de redenaars in de Ka mer der volksvertegenwoordigers over het wets ontwerp Van Humbeeck. De katholieken Wijken geen vingerbreed achteruit, maar met. kracht en nadruk verdedigen zij de wet van 18-42, die se dert 36 jaren meest overal de schitterendste vruchten heeft voortgebracht, en slechts door eenige geuzen en franemapons bestreden wordt. De hoeren Kervyn de Leltenhove, Woeste en Thonissen hebben, in hunne verontweerdiging, tegen de. geuzenplannen harde waarheden uitge sproken en den katholieken godsdienst gewro ken tegen de aanvallen der goddeloozen. M. Thonissen eindigde met te zeggen, publiek in de Kamer, dat, in geval de wet gestemd wordt, de katholieken geen deel zullen nemen aan de feesten van 1880, aangezien de dwingelandij tegen hen nog heviger en drukkiger zou wezen dan ten tijde van den Hollander. De redenaars der linkere zijde hebben alle treffelijke menschen verwonderd door hunne opentlijke goddeloosheid. Het ministerie, en de francmar.on Van Humbeeck aan het hoofd, heeft schoon de zaak te verduiken en te bewimpelen, om het volk te bedriegen; Rolin heeft schoon plakkaten te doen uanplakken, circulairen te doen uitstrooien; de onbermhertige redenaars der geuzen hebben hunne plannen klaar doen zien. Lezers, gij zijl van uwe kinderjaren af in den katholieken godsdienst opgebracht; uwe kris tene moeder heeft u op hare kniëen de eerste lessen van den katechismus geleerd; hewel! zoudt gij het gcloovcn? er zijn in de Kamers geuzenreprescntaiitcn geweest die met dat kostelijk boeksken den spot hebben gedreven en opentlijk gevraagd dat de katechismus die in de scholen tot nu toe geleerd is geweest, geens zins in hel vervolg zou mogen geleerd worden 1 De Tien Geboden Gods, die in het korte al de plichten van een christen mensch bevatten en die al onzen eerbied verdienen, een onnoozele liberaal, Grombez, do broeder van den welbe kenden Crombcz die de stad Nieuport zoo mach tig veel voordeel doet, met zijne bains, heeft ze willen hatelijk maken, en als eene schande voorgehouden dat men aan de kinder» durft lec- ren hot G'1' en het 9* Gebod, waarin de schan- dige kwaal verboden wordt die de ingewanden der hedendaagsche samenleving afknaagt. Waarschijnelijk valt het te hard aan sommige liberalen dat er in geschreven staatGij zult een andermans vrouw niet begecren en zou men willen de deur openen aan de schandalen die de heidendschc wereld zoo lang hebben bezoedeld. Ja, de geuzen hebben het rechtzinnig bekend in de Kamer in de scholen zal men voortaan de kristene redeleer niet meer mogen aan de kinders aanleeren; Ghristus zal uit de scholen worden gebannen en de kinders zullen moeten onderwezen worden in de algemeene zedeleer. En wal is dat, die algemeene zedeleer? vroe gen de katholieke representanten. Dat is die zedeleer, antwoordden de geuzen, die iedereen in zijn hert gevoelt. Zoo dan, veronderstelt eenen schoolmeester, bedorven tot in het merg zijner beenderen. De zedeleer welke hij voelt in zijn hert, het is de leer die de schaamtelijkste driften aanprijst en den vollen toom doel vieren aan de walgélijkste ondeugden, ’t Is bijgevolg die zedeleer die hij aan de kinders zul aanleeren I Wat zal er dan van ons land geworden? Het zal de uitneming niet meer zijn dat schaamtelooze nieldeugen in het huis van treffelijke persoonen binnendringen; aan de getrouwheid der vrouwen listen en lagen strekken, twist en tweedracht in de familien zaaien, en wel verdienen bij don arm genomen te worden en tot in liet midden der sirartt geworpen te zijn; neen, 't zal do uitneming niet meer zijn, maar zulke daden zullen geloofd en geprezen worden, en, gelijk in den beidenschen tijd, deze zal den greotsten lof verdienen dic.de walgelijkste daden op de bedokcnsle wijze zal kunnen verrichten. Belangrijk Bericht» Wij vernemen dat een groot getal onderpas toors in ons arrondissement op de rollen der per sonele contribution niet gebracht zijn geweest, vooi wal de drie eerste grondslagen aangaat (huurwaarde, deuren en vensters, haardsteden), dit onder voorwendsel dal hunne huishuur be taald wordt door de gemeente of de kerkfabrie ken. Daar meestendeels de toelage door die beeren genoten, slechts C 'tie bijdrage is van jam wedde, zoo meenen wij dat dit nieuw kiesmiddél zich hoegenaamd niet kun verrechtvaardigen. Bijge volg, raden wij aan al de personen die zich in dusdanig geval bevinden, eens hunne contribu- tiebiljetlen te overzicn, die hen in den loop van maart 1879 zijn toegezonden geweest. Wij her inneren hun ten zelfden tijde, dat, krachtens url. 8 der wet van o Juli 1871, de persoonen die te weinig of te veel meenen belast zijn, mogen hunne reklamatie indienen bij de Bestendige De putatie der provincie, maar dat deze reklamatie moet ingediend worden binnen de drie maanden na het uitgeven der contributiedjiljetten. Men leest in een geuzenblad van Brussel, dat de beraadslaging over het wetsontwerp-Van Humbeeck den 21 dezer maand zal gesloten worden; de sluiting zal door een lid der lin kerzij gevraagd en door de meerderheid gestemd worden. Politiek overzicht. Geheel Europa door riekt het nog gedurig naar nihilisten en communards; en alhoewel de gouvernementen ze in Rusland, Duitschland en elders ten strengsten vervolgen, laten zij den moed niet zinken en steken maar voort het hoofd in de lucht. Zoo wilden zij in den loop van dit jaar eene algemeene vergadering houden in Londen doch het engelsch ministerie beeft overal uitgebeld dat het hoegenaamd van d--- danige vergadering niet wil hooren. en geencr wijze zal gedoogen. En 't is op oogenblik dat geheel Europa op eenen vuurberg staat', '(gereed om in de lucht te springen dat de geuzen in België scholen zonder God noch zedeleer willen inbrengen! Dat zijn de gastjes. Rechteilijke eerherstellingen 1 fr. Een nummer IG cent. Afzonderlijke nummers voor artikels. enz, 20 fr. het 100. Men schrijft in bij BONHOMME-RYGKASEYS, drukker-uitgever, 'Zwarte Nonnenstraat, 4, te Veurne. Vaders cn moeders, wat zegt gij nu van die schijnheilige plakbrieven en circulairen die een apostaat, een oud lid van St. Vincentius, van St. Thomas gilde, van de congregatie van O. L. V. en om hem bij zijnen naam te noemen, een Rolin heeft uitgegeven? Laat u niet bediie- gen; zieldaitr welke lessen men aan uwe kinde ren voorbereidt, cn wat gij zult mogen ver wachten. ’t Is dan met recht dat wij gesamcntlijk met onze hoogweerdigste heeren de Bisschoppen van België bidden Van scholen zonder God, EN MEESTERS ZONDER CELOOF VERLOS ONS, HEER. O Wat is de Hóovaardij eene kwaade Beest Een deftig en geleerd man (doch geen dok- toor in vreemde landen), een man die nooit bij den vreemde noch stuk brood, noch fortuin was gaan zoeken; die goed van inborst genoeg was, om bij den zijnen vreugd en geluk te vinden; een man die zijn vaderland vereerde door zijne deugden en talenten, en wel den spot dreef met allen vreemden blaai en invloed; een man, zeg ik, die getrouw is gebleven aan den Godsdienst zijner vaderen; een man die voor niets ter we reld met de vijanden van God, van de Kerk en van hare Dienaars zoude aangespannen hebben; een man die om zijn schoon karakter van ieder een werd geacht en bemind.... Hewel, die man zeide De ware middel om zelf bedrogen te Wopden, is van te peinzen dimmer te zijn dan andere. Het is nu wei twaalf o! dertien jaar geleden dat ik die sententie van mijner, professor hoor de aanhalen, cn sedert heb ik dikwijls gelegen heid gehad om cr de waarheid van te bestaligen. Bij voorbeeld Ér waren twee jonge, brave studenten die goeden voortgang deden, maar de vaders en moeders, eenvoudige menschen, sloften en bof ten zoo onbcrmherlig met hunne zonen, dat deze allengskens geloofden daler hun niemand in slimheid overtrof. Dié jongelingen zijn nu mannen geworden cn nog straalt deze gedachte.: Ik ben een slim- me, een geleerde, een man zonder weêrget, in al hunne redekavelingen door, en daarom lellen die twee phenixen schrikkelijk weinig vrienden. En nu, lieve lezers, om te sluiten, wilt gij r=txt VEURNAATt 11... ..v. .1 .V I b’ i r.. .1 lilh.x .X». «.AAn V.bi 1/ C)f| Fi» hof ‘1 fill -- aim iiiim - I •r

De Veurnaar (1838-1937) | 1879 | | pagina 1