21 Mei IS*9. 1805 N" r k Veurne, Dixmude, 19 Mei 1879. Heer Uitgever, De feesie van den procureur is alzoo tusschen redelijk wel en fiasco, verre beneden de geuzen- verwachting. Daar waren nogal nieuwsgierigen van den buiten, vele min noglims als op eenen kermisdag;en hadden zij eenen ballon doen op gaan of Millie Christine doen komen, dan zoude er vele meer volk geweest zijn. De stad was nog al verdeeld en stilleweg heelt Dixmude zijne kleinachting geloond voor den plaatsinnemer van ridder Ruzetle; en enthousiasme? gelijk in een dronkaards schoenen als hij in T water ge tuimeld is. Van vaan.lelswege, het was buiten en boven alle verwachting, gelijk er vele ingeble- ven zijn; en nogtans de geuzen hadden genoeg zaam hun beste gedaan en bedreigd en schoone gesproken; maar wal wilt gij? die vrij is en wil van lleyvaert niet. Eenige muziekjes van de streke waren geko men, gelijk zij naar alle festivals gaan als ereene medal ie beloofd is. De slechts de helft der ei kende sociëteiten van stad nam deel aan den stoet; nog al eenige burgemeesters die aan lley- vaert-Kolin hun postje te danken hebben; daar bij nog 10 of 12 jockey’s en uw commissaris die, even als de procureur, de plaats innam van een eerlijk en treffelijk man, dat was omtrent geheel de stoet, en daarbij, en dat doet mij pijn, een groot getal onderwijzers, bijeengeroepen, ik weel niet door wien, en die, uil benauwdheid van hel geuzenbesluurj deel maakten van de cor tege, maar die daar in mijn gedacht in 't geheel op hunne plaats niet waren. Nchecreweg. Het geuzenministerie heeft zaterdag in de ka mer nogmaals een hoogst partijdig en omechl- veerdig wetsontwerp nedergelegd.dat voor doel heeft aan een groot getal katholieke buitenkie zers hun stemrecht te ontnemen en te zelfder tijde de rechten der bestendige deputation in kieszaken vermindert. Het is getiteld Wijzigingen aan de wetten op de personeele belasting en aan de saamge- voegde kieswetten. Volgens het vertoog der beweegredenen is deze nieuwe wet bestemd om de arrondissemen ten Antwerpen, Nijvel, Brugge, Uper, Gent, Soignies, Vérvrers, Bastogne, Marche, Neulcha- chateau en Virion dus al deze waar er strijd is van katholieke kiezers te zuiveren. 4618 kiezers, die, volgens hetzelfde verloog, hunne personeele belasting uil eigene beweging, zou den verhoogd hebben, zonder daartoe verplicht te zijn, en met het eciiig inzicht kiezer te wor den, zullen hun stemrecht ontnomen wezen. Maar met welk inzicht zoujen de gepatenteer de klerken van Antwerpen hunne patenten van 3500 fr. jaarwedde genomen hebben, terwijl iedereen weel dat meer dan de helft van die jon gens nauwelijks zelf hunne pintjes en sigaren kunnen betalen? Zou dat niet zijn om voor de geuzen te gaan stemmen? Onze geuzenministers zien echter geen kiesbedrog in de valsche pa tenten; de rechtvaardigheid is wel hel minste waarmede de zeven B.;. zich bekommeren aan ’tschoielke zitten en hel land vergeuzen, dal is de boofdzaak. /Ann dc buitenlieden De geuzen van Veurnambacht schijnen verle gen te zijn, omdat de katholieken in al de ge meenten, kalholike scholen zullen oprechten als de wel-Van llumbeeck in de Kamers aanveerd wordt. Zij trachten de mensclien te bedriegen en benauwd te maken, en bijzonderlijk de men- schen van den buiten. Zij zeggen en zij schrijven dat de katholieken «ene soort van contributie zullen opleggen op al dezen die dc petitie geleekend hebben tegen het goddeloos wetsontwerp, en dal hel minste ■dat men zal betalen 5 franken is. Zij hebben hetzelfde gezegd aan de mensclien uit de Panne en vele bedrogen. Ilewel, wij verzekeren en beweren dat het VAI.SCH IS EN I.ECGENTAAL. Niemand, hoegenaamd niemand zal verplicht zijn, zelf één centiem te betalen. Die wil geven en geven kan zal zeker welgekomen zijn en eene schoone zaak verrichten, met mede te helpen tot liet slichten der katholieke scholen. Er zullen komiteilen iogericht worden, en er bestaan er reeds vele; en al de giften zullen met liefde ont vangen worden. Doch soorten van contribution, NOOIT. In Duitschland zijn de Kamers bezig met wet ten te stemmen die de inlands'ehe voortbreng selen zullen moeten beschermen tegeii de inge voerde koopwaren, en ook de inkomsten der rijkskas vermeerderen. Immers met al hel geld door Frankrijk betaald na den oorlog, Duilscb- land is niet rijk geworden integendeel hel is arm gelijk Job. De twee provinciën, de Elzas en Lorreirfen, door Duitschland aan Frankrijk ontnomen, zul len eindelijk een eigen bestuur ontvangen. Een wetsontwerp is aan den Bondsraad voorgedra gen waarbij de keizer bet oppergezag bhjtl hou den, maar vervangen wordt door eenen gouver neur, die een eigen ministerie zal hebben. Straatsburg zal de hoofdstad zijn van deze nieuwe provinciën. Men had geschreven dal de jonge koning van Spanje, die over korten lijd zijne vrouw had ver loren, in huwelijk zou treden met de jongste dochter van onzen koning Leopold II. Deze aan kondiging was valsch. 't Schijnt voorzeker dat hij zal trouwen met eene prinses van hel huis van Oostenrijk, dc prinses Christina. God geve hen veel geluk Politiek overzicht. Het Fransch ministerie springt op krukken verledene week schreven de groote gazellen dal er verscheidene ministers bnn ontslag gingen indienen, omdat zij met hunne colleges niet overeenkwamen nopens Int herinriebten der policie-prefectuur <e Paiijs Maar er is eene plaaster opgelegd en T gaal nog voort al hin kelen. Voor hoe lange?... Een vraagstuk zal in de fransche lagere Ka mer op hel tapijt komen, dat hel arm ministerie den godsklop zal geven, eti misschien, wie weel liet? oproer veroorzaken in hel zuiden van Frankrijk. Onze lezers weten dat er te Bordeaux als volksvertegenwoordiger gekozen is. een staalsvcroordeelde, die sedert lange jaren in de gevangenis zit en wiens name is Blanqui. liet ministerie wil in geener wijze dat de kiezing goedgekeurd worde de linkere zijde heeft ook besloten ertegen te stemmen; maar de radikalen willen, kost wat kost, Blanqui in de Kamers zien zetelen. De vereeniging dm- linkere zijde is dan voorgoed gebroken. Zeer waarschijnelijk zal de kiezing vernietigd worden; maar dan zal de aap uit de mouwe springen, en ftod weel wat er in Erankrijk zal geheinven.... Geen twijlel of de wolven zullen malkander vei scheuren en nog veel schapen daarbij'. Die leeft, zal zien. Wat moet men peizen van mannen die vrij willig LIEGEN op zulke wijze? Schaamteloos en schandelijk gaan zij te werk; doch niemand late zich bedriegen. De katholieken hebben niet noo- dig de beurzen der lastenbetalers plat te duwen om scholen te hebben, gelijk de geuzen het doen. Deze zullen het bloed uitzuigen der boeren om geuzescholen te stichten waar hel niet noo- dig is, gelijk het te Houthem het geval is. En om hunne schandelijke handelwijze te duiken, LIEGEN ZIJ VRIJWILLIG, en willen zij de mensclien bedriegen. Menschen van den builen, gij zijl gewaar schuwd; gelooft mets van al de boonvolle leu gentaal der geuzen van onze streek'. jaar. 1» dc Kamer. Wij hadden verledene week geschreven in de scholen zal men ivortaan de ehrislene zedeleer niet meer mogen aan de hinders aanleeren; Christus zal uit de scholen worden gebannen. De redevoeringen die gedurende deze week uitgesproken zijn, bevestigen gansch en geheel ons gezegde, en men moet alle goede trouw van kante stellen, en mei LEl’GENS omgaan, om •liet te durven bewisten. In zijne redevoering van 9"** Mei bad minister A an lluudieeck gezegd de zedeleer bevat dc plichten van den meusch wegens zijn eigen zelve, wegens zijn evennaasten, wegens hei vaderland, wegens het menschdom, en zelf, als men de zaak in het algemeen beschouwt en de verschillige godsdiensten van kante stelt, zijne plichten wegens God. Maar als men de plichten wegens God aan schouwt op eene andere wijze, als men ze in acht neemt gelijk ze bestaan in den een of den •anderen godsdienst, met zijne bijzondere ge loofspunten, en zijne bijzondere vormen, dan heeft de zedeleer er niets meer in te zien... Wat wil dat anders zeggen, T en zij dal Christus en zijne zedeleer uit de scholen geslo ten worden en door de schoolmeester niet meer worden aangeleerd? Dit blad verschijnt ibn Woensdag, onniiddelijk na de graanmarkt. Inschrijvingsprijs. 5 fr. ’sjaars; met de pust 6 fr. Annonem 20 centime» per regel. Heehtei lijke eerherstellingen 1 fr. Een nummer lucent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het 100. Men schrijft in bij BONHOMME-RYCKASEYS, drukker-uitgever. Zwarte Nonnenstraat, 4, te Veurne. Ten andere, M. De Vigne, van Gent, heeft den zin dezer woorden genoeg uitgelegd -o* doen verstaan dal hel waarheid is wal wij be weren. Daarom mocht de heer Jacobs besluiten in zijne schitterende redevoering, waarvan de liberale president der Kamer getuigde dal zij het hooien weerd was daarom mocht hij beslui ten en bevestigen dat men den God der chris tenen uit de scholen bant en de godheid van O. II. Jesus-Chrislus niet meer zal mogen aan leeren. 'l Is waar, liet kruisbeeld zal nog zoo gauw uit de scholen niet moeten verdwijnen, want, zegt de middensektie der Kamer, men is be vreesd dat deze verdwijning te veel in het oog zou springen, en het volk de ware richting der geuzenwet zou doen kennen. Daarom zal men meest overal bet crucifix nog laten in het school lokaal. Maar hel beeld van O. L. Vrouw, vroeg M. Jacobs, zult gij hel nog laten?en de mi nister wilde niet antwoorden. Het is klaar uit de redevoeringen der libera len te besluiten zij willen eene zaak alleen, en ’t is de kinderen vergeuzen en, gelijk Van llumbeeck zegde in de logien der fiancma^ons te Antwerpen in 1864 het kalholicismus in den put werpen. Ouders, weest dan voorzichtig, en laat u door de vleiende en bedriegelijke taal der geuzen niet verleiden 1 Maar 't is nog niet al. Wat zullen de liberalen nu nog inbrengen? M. l’iimez, een liberaal, die lid was van het liberaal ministerie vóór 1870, beeft eene redevoering gedaan in de Kamers, waarin hij rechtuit heeft bekend dat de redens door de geuzen ingebracht om de wet van 1842 af te schaffen, niet bestaan, dal zij redeneeren om hel ongeleerde volk te bedriegen, (Ann. parlein. bladz. 1Ó41en 1042); dat de nieuwe wet als men den catechismus niet meer aanleert, zal slechte uitwerksels hebben (Id. bl. 1047J, T Is waar in het tweede deel zijner redevoering heeft bij gezegd dat hij zoo benauwd niet is van de nieuwe wel als de katholieken. Waren al de li beralen gelijk M. Pirtnez, misschien..., maar met eenen Bara, eenen Van llumbeeck, enz. dat is wat anders. Dat dc geuzen nu nog zeggen dat wij geenc waarheid schrijven, dat wij wetens en willens liegen, een treffelijke liberaal heeft in de Ka mers zelf al de aanvallen der geuzen tegen de wet van 1842 weerlegd, en hadde hij den moed gehad van gansch zijn gedacht te doen kennen, hij had de wel-Van llumbeeck veroordeeld. In alle geval heeft hij laten weten dat hij amen dementen of wijzigingen aan de wet zal voor dragen. Ouders, let op voor uwe kinderen'. C^2 VEURNAA 1 Bi) koninklijk besluit tot burgemeester van van iy mei is M. I.. Rolo benoemd Hoogstacde. in-.n-r- -- mill IT f M 111 LllBllT tiliHIKMitlliimT 11T' 1

De Veurnaar (1838-1937) | 1879 | | pagina 1