t 1807 VeLU 5 F. 4 Juni 1879. JlSJZ -ï l’it Berlijn wordt geméld dat de heer Falck, minister van onderwijs en de hevige Kulturkamp- 'rr welhaast zijn ontslag zalgcxen.TZal de eerste stap zijn op den weg der ren» tie, na dertien ja ren geloofsvervolging, zooals dn moderne tijden in een beschaafd land er geenc gezien hadden. Begraving van den Burgemeester van Brussel. ’tWas woensdag 28 Mei laatst dat M. Ans pach, liberale volksvertegenwoordiger en bur gemeester der Hoofdstak, begraven wierd. Vol gens de geusche dagbladen die deze ter aarde bestelling met alle hare bijzonderheden vertellen, heeft men raar en misschien nooit iets luister rijker iets plechtiger gezien. En inderdaad men- schelijk gesproken, ’t moest wel zijn Het sterf huis was met rijk en prachtig rouwgewaad ver sierd; in de straten had men rouwvaandels uit gestoken, de gazbekken waren met rouw over dekt en branden; in den eindeloozen en schil lid blad verschijnt den Woensdag. omniddelijk na de .graanmarkt. Inschrijvingsprijs. 5 fr. sjaars; met de post 6 fr. Annoiicen 20 centime» per regel. Rechleihike eerherstellingen 1 fr. Een nummer 15 cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het 100. Mei- 'dn ijft in bij BONHOMME-RYCKASEYS, drukker-uitgevcr. Zwarte Nonnenstraat, 4, te Veurne. Be Meeting van den 2 Juni. ’t Is ons aangenaam, na tegenwoordig ge weest te zijn in de voortreffelijke en allernut tigste bijeenkomst door den katholieken kring ingericlit, om andermaal tegen de geuzenwet nopens het onderwijs te protestecreti, ’t is ons aangenaam, zeggen wij, van eenen dubbelen plicht te mogen kwijtenten eerste van de overgroote menigte volk die de meeting bijge- wootid heeft te bedanken, en ten tweede van een kort en bondig verslag te geven van die luisterrijke zitting aan onze menigvuldige lezers die, gelijk om welke reden, er niet hebben kunnen aanwezig zijn. Ja! wij bedanken u, vrienden zoo van den buiten als van de stad, omdat gij zoo talrijk beantwoord hebt aan onzen dringendste» oproep, aan onze vurigste uitnoodiging van woensdag laatst; wij bedanken u voor den ijver dien gij getoond hebt met u nog cens te komen onder richten in de belangrijke en allergewichtigste zaak die het onderwijs en onze duurbaarste vrijheden betreft. Wij bedanken u, en wij ver heugen ons, omdat wij mogen verhopen dat de moeite welke het u gekost heeft om, niettegen staande het ongunstig weder, u naar de mee ting te begeven, rijkeiijk betaald geweest is, *l Was immers de moeite weerd. En vooreerst, wat aangaat de sprekers, die twee deftige heeren wier lof wij op voorhand uitgesproken hebben, omdat wij wel wisten boe bekwaam en hoe welsprekend zij zijn, zij hebben meesterlijk gesproken, hunne wijze en ziel roerende woorden hebben al de aanhoorders onderwezen en geslicht. M. Beyaert maakte ons zoo klaar mogelijk de geschiedenis van het lager onderwijs kenbaar Eerst tijdens den Hollander, als Jantje Kaas van onze kinderen wilde protestanten maken, ’tgeen de Belgen, en vooral de Vlamingen, niet ver stonden. Daarna gedurende het tijdstip van 1830 tot 1842, waar er volkomene vrijheid bestond en waar de katholieken met hun eigen geld om trent 5000 scholen stichten. Later, van 1842 tot 1879, gedurende welke jaren eenewelin zwang was volgens dewelke de Staat zich met het ouderwijs bemoeide, hetzelve door hulpsommen uit ’s rijks kas ondersteunde, maar in zake van godsdienst- en zedelecr den priester geheel en gansch meester en onafhankelijk liet.Geduren de 36 jaren bestond die wet lot iedereens vol doening, toen al met eens ons geuzenministerie, samengesteld, zegde spreker, uit zeven frama- rons, zes walen en een man die den naam van Vlaming niet verdient, van zinne zijn van alles wat bestaat omverre te werpen en eenc geuze- wet willen invoeren, die aan onze kinderen hunne deugd en eer, hun geloof en hunne zeden moet ontnemen. Mrar heeft die wet ervan ge kregen Geen puntje heeft ontsnapt, alles is nauwkeurig overwogen en uitgelegd geweest, niets is in ’t duister gebleven, de sluier welken minister Holin voor minister Van Humbeeck’s schijnheilig aangezicht gehangen bad, ’t is te zeggen die belachelijke plakbrief die overal uit gehangen wierd, is aan flarden gescheurd ge weest, en at de aanhoorders hebben verstaan dat Van Humbeeck ’nen doorweekte framafon is en dat zijne wet de verderfelijkste en de schijn heiligste is, die ooit uit een geuzenbrein geko men is. Mijnheer Beyaert eindigde met eenc hertroerendc slotrede waar hij ons de droevige gevolgen van die wet toonde, waar hij iedereen voor oogen lei welke dringende plichten deze wet ons ging opleggen, en' hoe zwaar de ver antwoordelijkheid zal zijn, zoo voor het Vader land als voor den Godsdienst, van dezen die zullen medewerken tot het uitvoeren derzelve. Na deze wonderschoone redevoering wierd er eene omhaling gedaan voor den katholieken schoolpenning, door de leden der commissie, en tien minuten later beklom M. Verricst het ge stoelte. Het gebrek aan plaats belet ons de merkwaar dige aanspraak van dezen ervaren conferencier naar wensch en verdienste af te schetsen, daar- om keeren wij op het tweede deel der zitting omstandig terug in ons aanstaande nummer. ’t Ss te Baat Iiclilaagd. De kiezers die voor de geuzen stemden, moe ten hunne begane dwaasheid duur .bekoopen. Zeven maanden reeds zetelen onze kamerl.ecren onder bet geleide der zeven moortelbroêrs die men ministers noemt Hewel 1 wal goeds ver richten zij in dien zoo langen zittijd? Goed! niemendalle maar slecht, vele! 1® Zij vermeerderen de jaai lijksche inlijving voor den krijgsdienst van 1700 man! Is item zooveel jonkhedeu meer aan hunne familien om rukt, om soldaatje te gaan spelen, en, och lleere! tot wat einde? Waartoe dient ons, onzij dige Belgen, zulk groot leger? Om nu en dan eens parade te maken voor eenigc-grooten en de stuivers, door de conlribuabelen'in het zweet huns aanschijns gewonnen, te helpen opeten. Ja maar, in de tijden die wij beleven kunnen de lastenbelalers nauwelijks de twee einden van ’tjaar aan een binden, en bijgevolg hebben zij zulke liulpe geenszins noodig.' Doch de geuzen willen het zoo, en ’t moet zoo zijn. Vele van die dwaze kiezers zeggen nu had ik dat geweien, mijne stem zou ik aan zulke mannen niet gege ven hebben; maar de geuzen beloofden gouden bergen de landbouw, de koophandel, de nij verheden, alles ging bloeiend gemaakt worden door de vernuftige geuzerij.’t Was voorzeker.: vaarwel, slechte tijden armoe! Eilaas! vrienden ’t is te laat beklaagdDie veel beloovende geu zen hebt gij er gebracht en gij zijt ze nog niet kwijt. Wat hebben zij nog gedaan 2° Zij schaffen de patenten af op de paarden van twee diensten voor die menschen natuur lijk meest al landbouwers welke met zulke patent het kiesrecht betaalden; voor dc andere die zonder zulke patent kiezer zijn moet zij voort betaald worden. O rechtveerdigheid! met zulke wetten te ma ken, hopen de brave geuskens aan het roer te blijven. Verslaat gij de kneep!.... 3* Sedert weken en weken bespreekt men eene nieuwe schoolwet. De priester moet uil het onderwijs bij leert immers de kinderen hunne plichten jegens God, hunnen Schepper; hij boe zemt hun vrees in voor de hel, enz. Nu, de hoeren geuzen willen daar niet meer van hoo- ren dat is bij hen oudewijvenpraat geworden; geen God meer, geene hel!.... 4° Eindelijk, om zich nog kloeker aan’t be stuur te ankeren, hebben zij eene wel neêrge- legd, ten gevolge van welke er 12,000 kiezeis van de lijst zuilen geschrabt worden. Dat heet geuzenvooruitgang! Dus hebben die groote verstanden tot nu toe nog anders niet te weeg gebracht dan partijwet- ten, die het land meer en meer in twee onver zoenlijke klassen van menschen verdoelen en met reuzenschreden naar den burgeroorlog lei den. Ziedaar den bilan van die belovers! Voor den landbouw niet gedaan! voor handel niets gedaanvoor nijverheid: niets!... Partij schap, en anders niet dan partijschap!! Volgens tijdingen uit Nieuw York wordt de oorlog lusschcn de Chiliaansche en Peruviann- sclic republieken met ongeineene hevigheid voorlgczet. Ziedaar nu twee lauden die in twee honderd jaren nog hunne onmetelijke vruchtbare landstreken niet zullen beploegd hebben, en die vechten voor eenc lap grónds waar geen slrooi- pijl kan op groeien. Steden, door eeuwen wèrkens opgebouwd, worden afgebrand, bij zooverre dat de Engelscbc consul waarschijnlijk de oude stad Lima zal ver laten, omdat hij er geen belangen meer te ver dedigen beeft. Zij is in eenen onmetelijken puinhoop veranderd. Erge moeilijkheden zijn opgerezen over dc aflijning der grenzen van Montenegro. Volgens inlichtingen, te Londen ontvangen, zou Turkije zich legen zekere bepalingen van hel Congres van Berlijn verzetten. De Albanezen hebben zelfs op dc leden der inter mlionale commissie geschoten, zoodal deze hare werkzaamheden heeft moeten staken en naar Scutari lertigkeeren. Politiek overzicht. De wet-Ferry tegen het katholiek onder wijs ontmoet voortdurend eenen hevige» le kenstand in gansch Frankrijk; de petitiën, legen die wet in omloop gebracht, werden in weinig tijd met meer dan een inillioen handleekens be kleed, en een aanzienlijk, getal handleekens moeten nog worden ingezameld. Ondanks de tegenkantingen van hel republikeinse!) gouver nement mag men omtrent met zekerheid be vestigen dal dit getal zal verdubbeld worden. De katholieke en conservatieve bladen be strijden allen hel wetsontwerp-Ferry, en de Uniners deelde dezer dagen eene protestalie mee onderteekend door zeven en zeventig dag bladen, in naam hunner vrienden en altounenlen. Die dagbladen protesleeren in krachtige be woordingen tegen gemelde wetten, om dal zij tegen de rechten der Kerk vooral, en ook tegen de rechten der fruische burgers strijden. Zij verklaren een otivci biddelijken oorlog aan de welten-Ferry, en noodigen alle katholieke dag bladschrijvers en publicisten uit. zich bij hen aan te sluiten en bewijzen van bijtreding te geven. De Voorzitter der Franselie Republiek heeft •een dekreet onderteekend, dat aan 860 com munards volledige kwijtschelding verleent dus zullen ongeveer 4000 communards te Parijs teruggekeerd zijn. De steden waar een liberale gemeenteraad zetelt, gaan voort met onder- siandsgeldcH voor die goede burgers te stem men en aldus de zuurgewonnen penningen der belastingschuldigen weg te werpen, aan kerels die maar omwenteling gemaakt hebben om door moord en toot hunne dagen in luiheid te kunnen slijten. De schrijver van een onzedig werkje getiteld ■a bas la calotte, door II. Paul dc Cassagnac aan geklaagd, is voor het assisenhof der Seine ver schenen cn vrijgesproken. «Dit bewijst, zegt de IndcpendaHce liftge, dat het geweten van een Rcpublikcinschcn jury zich om de kwezelachtig heid der katholieken niet stoort! Wij vragen of hel een lof of een smaad is, welk hel Brus selsen liberaal blad op dien jury heek willen werpen. Een kerel wordt aangeklaagd om een zedeloos bock uitgegeven te bobben; de jury spreekt hem viij uithaal tegen den katholiek die den vuilaard aangeklaagd heeft. Ziedaar ceno droevige geestigheid. l (i) Gebrek aan plaatsheeft ons belet dit artikel mei té deden in óns laatst verschenen nuir.mer. mhmiw mttbwiwi m -MttggB.-»—--

De Veurnaar (1838-1937) | 1879 | | pagina 1