18 Juni 187®. 1809 S5e-jaar JECRNE Dat het de koning plechtigheden, liet vólk I Vrijheid. Als de katholieken klagen dat de geuzen de Si le Roi Ie savait, wist En alzoo eerbiedigen zij hunne spreuk Alle macht komt van het volk! De zaken in höt Oosten zijn nog verre van effen te zijn; de groote gazetten zijn dagelijks vol van kommissiën hier benoemd, en kommis siën daar gezonden; is een oprechten toren van Dabei. bil blad verschijnt den Woensdag, onmiddelijk na de graanmarkt. Inschrijvingsprijs. 5 fr. ’sjaars; met de post 6 fr. Annonce» 20 centime» per regel. Hechter lijke eerherstellingen 1 fr. Een nummer 15 cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het 100. M n chr’jtt in bij BONHOMME-RYCKASEYS, drukker-uilgcver. Zwarte Nonnenstraat, 4, te Veurne. Zij schrabben van de kiezerslijsten al de pries ters, die geene persoonlijke fortuin bezitten; maar T is uil liefde voor de vrijheid, ’omdat de priesters vrij zouden zijn van le huis le blijven. Zij willen nu door eenc nieuwe wet nog 5000 buitenkiezers doen verdwijnen van de kiezers lijsten nogmaals, boertjes, ’t is uit liefde voor u, omdat de proprietaris niets meer zou op u te zeggen hebben, en dat ge zoudet vrij zijn. En intusseben, ze laten er op duizenden van valsche kiezers te Antwerpen, kommiezen die liegen, en durven getuigen dat zij jaarwedden hebben verre boven de waarheid. Maar Duitsch- land met hunne wet op den invoer der koopwa ren begint er tusschen te komen, en al die val- sche kommiezen zullen allichte smellen. De kaUrolieken, die geen kiezer meer zijn, hadden recht omdat zij den bazis bezaten, en daarom hebben de geuzen wetten moeten stem men om die buzis te doen verdwijnen; maar al die geuzen, dat zijn valsche kiezers, die geens zins bezitten hetgeen waarom zij belast zijn. En dat al is uit liefde voor de vrijheid!... En peist niet, brave boertjes, dat gij daarom min zult betalen al een anderen kant zult gij dubbel moeten uitzweeten. ’t Geld moet er toch zijn om het land tc besturen, en als uwe pro- prictarisscn meer moeten betalen, gij weet wel van waar het moet komen! En nu dat zij al onze scholen willen vergeu- zen, en onze kinders aan de II. Kerk ontrukken, T is nogmaals uit liefde lot de vrijheid, omdat wij aan do geboden der II. Kerk niet meer zou den moeten onderdanig rijn. Geuzen, gij schijnheiligaards! lladdet gij nog den moed van uw kwaad te bekennen; maar gij durft niet, en 't is onder den dekmantel der vrij heid dal gij de grootste aanslagen doet op al (le vrijheden die ons het dichtst aan het herte lig gen. En dat is vrijheid in ons vrije Belgenland I.eugentiars Wie zijn de leugenaars en de lasteraars? In de Kamer lasterde over eenige dagen mi nister Bara een pater Kapucien die had durven het geuzenonlwerp-Van Ilumbeeck afkeuren en betichte hem van alle slach van schelmstukken. Er wierd bewezen en beloond dat al de ge zegden van den minister valsch en leugens waren; onder anderen, beweerde bij dat pater Ernest, zijnen vader had geruïneerd en van. ver driet doen sterven. llewel, de vader leeft nog te Asmes, in Frank rijk, en kan treffelijk door de wereld geraken, zonder aan iemand hulp of bijstand te vragen. Ook schreef de overste van hel klooster van Bergen, (een edelman als het u belieft), paler Ch. Thiriar de Familleureux, oenen harden brief, vol verontweerdiging, waarin hij het lichtzin nig eu schandalig gedrag van den schaamte- loozen Bara schandvlekte. En Bara trachtte in de Kamers nog te spotten, gelijk Voltaire met zijn duivelschen spotlach. Lezers, wat zegt gij van zulk gedrag? En wat moet gij nog gclooven van al de betichtingen der geuzen legen priesters, paters en nonnen? Antwoord ons. Wie zijn de leugenaars en de lasteraars? In Frankrijk wordt hei een oprechte hutsepot. De oude Bianqui, die legen ;d de gouverne menten aanslagen gedaan ot beraamd, is uit de gevangenis gelaten n zal natuurlijk op eenen troon verheven wonen; on de treffelijke, recht schapene ambtenaren worden afgezet of men doel ze zoodanig moeilijkheden aan van alle slach, dat ze moede worden eu hun ontslag indienen. Zoo vernemen wij dat de achtbare beer Goudaert, sedert .30 jaar maire van llond- schootc, in onze gebeurto, zijne demissie komt te geven. En het gouvernement, dat alzoo de verdeeld heid en de veiontmoediging zaait binnen land, is al niet veel slimmer in zijne betrekkingen met de vaeemde mogendheden; en 't en zou ons niet verwonderen dat er in T koite donderwolken boven dit land zouden losbarsten. De franschc troepen zijn ook nog geen mees ter geworden van dé opstandelingen in Algiers, en er zou kunnen menige soldaat aldaar zijne kragc laten. ’t Is aantrekkelijk zulk een gouvernement tc hebben. Er zat geen fut meer genoeg in den schrijver van ons geuzenblad om zaterdag zijne gazel te vullen; nu T is mogelijk dat zijne bezigheden hem totaal vernietigd hadden. Nu tot daar, hij deed dus eene leening aan den Wcstvlamiug, met permissie; dat verwondert ons niet wij wisten sedert lang dat zij ’t zamen geern vroetelen in zulken modder. Een woordeke aan dien opsteller Gij zegt gedurig, ca met eenc zekere voldoening zelfs, dat de katholieken om scholen volgens hunnen zin tc bouwen, tegenover uwe geuze- en godde- looze scholen, bij den boer zullen gaan om tc schooien. ’t Spreekt van zelfs dat ’t inrichten dier scho len geld zal kosten; wees nogtans gerust; daar zal niemand aan uwe bel komen klinken, noch aan de bel uwer vrienden Uw geld dient ons niet; en dat hel tc groen is, weten wij ook. Maar als dc pastor van het dorp ot deze die zich gelasten met ’t inrichten en bouwen der kristefijke school bij den boer zal komen en hem vragen indien bij begeert deel te nemen in dit goed werk, will gij de antwoord weten van den boer Geern, zal hij zeggen, geef ik mijne aalmoes voor uwe kristelijke school; T is u ge jond; ik zou willen meer kunnen geven; maar, zal hij daarbij voegen, de belastingen, die hooge hooge belastingen, en al dia opcentiemen door do liberalen gestemd, om hier en elders het hert onzer kinders te bederven, die betaal ik tegen wil en dank ’lis van moeten; 'k verlang mijn hert en mijne ziel uit tot dat de katholieken wederom aan ’t hoofd komen. En nu, vriend, luister eens moeten wij u oordecleu maar üwe laai, uw hert is oen steen, en gij zoudt willen van het hert van iedere» boer ook eenen steen maken. Gelukkiglijk dra- gendaar zij in hunne borst, onder hun ruw kleed, iets anders nog dan den baal en geldzucht dien gij hun zoo milddadig leent, zij weten dat er een God is, en zij zullen niet dulden dat hunne kinders dezen God niet lecren kennen en die nen. Gij weet dal wel; want zoo wierd het gezwo ren in tegenwoordigheid van uwe spioenen; en een boer, een landsman heeft maar een woord, dal weel gij ook Holland is oprecht or?gélukkig. De kroon prins, Willem van Oranje, komt tc sterven ie Parijs, in den ouderdom van 39 jaren. De eenige zoon, pi ins Alexander, die nog aan den koning blijft, is ziek en waarscilijnclijk onbekwaam om ooil op den troon e klimmen, liet en belooft al niet veel aan koning Willem. Er bestaat een gemakkelijk middel om niets tc vreezet! le lebben van zijne eigene familie voor eenen koning; T is van al de koninklijke prinsen te doen vermoorden, 't Is de tweede maal dal de koning van Birmanic, dil middel le werkc steil. Maar T zou hem kunnen duur kos ten de Engelschen zullen wel mogclijks hem doen verslaan dal zulks niet betaamt. Wc zullen liet afzien. Alle macht komt van het volk! Alzoo zeggen en schrijven de geuzen; maar hunne daden komen niet overeen met hunne woorden. In de gemeente van Thieu, in Henegouw, is gansch dc gemeenteraad katholiek, en natuur lijk door het volk gekozen. Er was een burge meester van bet volk bemind en geëerbiedigd, door gansch den gemeenteraad ondersteund en voorgcsteld, de achtbare hoer G. Van de Kerc- hove. Doch hij wilde het hoofd niet buigen voor dc dwingelandij van eenen Rolin, noch zijne christene gevoelens onder dc voelen trappen, en het plakkaat Rolin vol valschheid en bedrog niet aanplakken. Wat doet Rolin? Hij noemt eenen burgemeester buiten den ge meenteraad Dat heertje zal zeker schoon leven hebben tc midden van dien katholieken raad, wel zoo schoon leven als onze prokureur Heyvaert te Brugge. Doch dat heet dc kiezing eerbiedigen! Dc grootste dwingeladcn hadden niet slechter ge daan! Ze tergen de katholieken, maar.... Dc vlaamsche Leeuw leeft nog.... Dat ze wel in dachtig zijn de spreuk van Karel V Dc Vla mingen, (en over ’t algemeen de katholieken) zijn goede onderdanen, maar verdragen geene sla vernij!... vrijheid gedurig inkorten, en vrijheidsminnende te zijn, niets anders doen dan de katholieken verdrukken, volgens de geuzepapieren be slaat er daarom nietmetalle. De geuzen, op het onverwachtste aan het roer gekomen, zoeken alle slach van middels uit om te beletten dat de katholieken door de kiezingen ooit wederkeeren aan het bewind. Zij schaften de belastingen af op de mixtepeerden, omdat de landbouwers geene kiezers meer zouden zijn; maar T is uil liefde van de vrijheid, omdat de boeren zouden mogen betalen als de geuzen op hunne beurze slaan. Zij schrabben van de kiezerslijsten al dc pries- Politick. overzicht. Woensdag laatst, was geheel dc stad Berlijn in feest. Niettegenstaande de wonde aar. zijne knie, waarvan wij inouslaatste nummer, spraken beeflde keizer Willem zijnen jubilé gevierd van 50 jaar huwelijk. Al de prinsen der koninklijke fa milie, waaronder de graaf en de gravin van Vlaanderen, waren naar de hoofdstad van Duitsch- land.gekomen, alsook afgezanten van al de gou vernementen van Europa, en zelfs van het He- melsch rijk China, om deel te nemen aan de y plechtigheden. Het volk was vol geestdrift en heeft zijnen keizer luidruchtig en gulhcrtig toegejuicht. Te dezer gelegenheid zullen er veel veroor- leelden in vrijheid gesteld worden of hunne straf zien verminderen. De katholieken hadden verhoopt dat hunne bisschoppen en priesters ■ook in vrijheid weder in hel land zouden mogen komen. Zoo is het niet gebeurd. Doch een mi nisterieel blad geeft er de redens van De ka tholieke bissschoppen en priesters zouden geenszins willen hunne princiepen onder de voeten trappelen en zich aan de yervolgings- weiten onderwerpen, duirom kunnen zij voor den oogenblik geen ontslag krijgen. Die wetten moeten verdwijnen, eu e 'u lid der nieuwe meer derheid van den Reichstag hoeft reeds opcutlijk gezegd, op de vraag van den Katholieken heer Windhorst, dat die wellen zullen veranderd werden. God gave’t. r I .J ---offisauss

De Veurnaar (1838-1937) | 1879 | | pagina 1