1 N° 1S21 f, Veurne, 10 September 1879. Zondag 14 September aanstaande 2»m: TE DIXMUDE, voor de vrije katholieke scholen. Sprekers D. MINNAERT, van Tliielt, Advokaal CLAEYS, van Kortrijk. I 1 L 1 35e i;iar Pruissen en Rusland schijnen te willen in hot vriendelijk hunne moeilijkheden vereffenen. De veldoverste Manteuffel is in gezantschap ge gaan naar Varsovia. Men verzekert dat hij belast is met eene gewichtige zending en dat zijne reis voor inzicht heelt alle oneenigheden te eindigen. In de benoeming der nieuwe nederlandsche ministers is eene onregelmatigheid ontdekt, die thans door de dagbladen van Nederland druk besproken wordt en krachtens welke onjuist heid, de rekenkamer van ’s Gravenhaghe de wettigheid der aanstelling van het kabinet be twist. M. Van Lynden namelijk, die het konink lijk besluit van 18 augusti heeft medeondertee- kend, waardoor het ontslag van het voorgaande ministerie werd aangenomen en de nieuwe ministers beno'emd, was op dien datum nog geen minister, daar hel koninklijk besluit, waar door hij als dusdanig aangestekl wordt, eerst van 19 augusti dagleekent. De benoeming der nieuwe ministers is dus niet legengeteekend door een verantwoordelijk minister, welke voor waarde door art. 73 der grondwet wordt ver dicht. Men weet nog niet welk gevolg dit inci dent hebben zal. Engeland komt den eenen opstand na den anderen tegen in zijne verre bezittingen, van Zuid-Afrika. Eerst van wege de Zoulous waar de Jonge Napoleon het heeft moeten met zijn leven bekoopen en nu in den Transvaal, waar de Boers verdreigen van naar de Portugeesche koloniën over te gaan. Politick overzicht. In de kiezing van Bordeaux, in Frankrijk, is Blanqui, die aartsschelm en befaamde com munard, in ballotleei ing gekomen met twee anderen niet vele beter als hij. 't Is bijgevolg te herdoen zondag aanstaande, en ongetwijfeld, zeggen de dagbladen, zal Blanqui, die van nu reeds 713 stemmen meer heelt bekomen als •zijne twee tegenstrevers te gare, zal gekozen worden. Men ziet, hoe toegevende het (ranselt gouvernement is ten opzichte van de commune- mannen, het revoluliegcbroed wil nog meer en rapper gaan. En peizen dat er in onze Kamer mannen zetelen die Blanqui weerd zijn, zoo niet in schelmstukken, ten minste in wil en be geerte. En dat zijn wetgevers!.... De studentenbond van ’t kollegie. Zoo als gij in uw laatste nummer hadt aangekon- digd, heeft op maandag, 0. L. V. Geboorte de ver gadering plaats gehad van den bond der oude stu denten en leeraars van ons geestelijk kollegie. Talrijk en uitgelezen was die bijeenkomste. In groot getal waren de oudleerlingen met hunne oude meesters en met de tegenwoordige leeraars tc gare gekomen om die oude vriendschap en die goede en zalige lessen te herinneren die zij van hun hadd n ontvangen en om nieuwe krachten en nieuwen moed te putten uit deze bijeenkomste. Dat die vergaderinge katholiek is geweest en oprecht christen, dal hoeft niet gezeid te worden. T Was immers al katholiek en christen van t en rechten heesch en van den ouden eed. dat daar bijt enkwam zijn er ook van onze oude mede- matan die van den rechten weg zijn afgeweken en naai tie geuzen overgegaan, deze toogen daar hun aanzicht niet. Die bond of die gilde is katholiek van inzicht, van oogwit en van strekking en ’tis om katholiek te blijven én het meer en meer nog te geworden dat zij is opgericht en ingesteld; katho liek overal en in alles, katholiek tot in ’t merg der b enen; katl oliek in’t bijzonder en ook in’t open baar leven! 11 Die vergaderinge was ton tweede vlaamsch, ’tis te zeggen, gulherlig en blijgeestig, zooals het onder Vlamingen gaat en kan be-taan. Vlaamsch vin hert en ziel en grootendeels vlaamsch van taal en spraak-. Manden van alle ambten en standen, lieden van te lande en van der.stede, burgers en rijken verbroe derden daar zooals zij eens verbroederd hadden, en zooals men als ware broeders leeft en overeenkomt in .een christen gesticht, in een katholiek kollegie. De H. Misse wierd opgedragen tot lafenis der af gestorvene leerlingen en leeraars en tol welzijn di r tegenwoordige medegenoten des bonds. Daarna de vergadering, waar eigentlijk en werke lijk de studi ntenbönd wierd in gesteld, en waar de it nd regelen der gilde besproken, vastgesteld en ge- ftemd wierden; het kiezen van den raad, ineen woord, alles wat in eene eerste bijeenkomste eener gilde.moet beraamd worden en beslist. Boven de 100 leden waren tegenwoordig. De achlbaïc en deftige heer Bieswal. gereleveerde com- Men zou zeggen dat, indien Pruissen weerom in overeenkomst wil geraken met Rusland, het integendeel niet al te wel gemeend is jegens Italië. Dat blijkt uit verscheidene omstandig heden. Ook Bismarck is gewoon van alzoo'le werk tc gaan gelijk een landbouwer als een werktuig of alaam versleten is van het door een nieuw of beter tc vervangen. Zoo ook de groote man van Pruissen, als een bondgenoot Item niet meer dienstig kan zijn of dat er een beter te vinden is, laat hij hem varen. En zoo is het nu met Italië gelegen. Dit blad verschijnt den Woensdag, onmiddeiijk na de graanmarkt. Inschrijvingsprijs, 5 fr. ’sjaars; met de post 6 fr. Annoncen 20 centime» per regel. Rechteilijke eerherstellingen 1 fr. Een nummer 13 cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. hel 100. Men schrijft in bij BONHOMME-RYCKASEYS, drukkeruitgever, Zwarte Nonnenstraat. 4, te Veurne. N. B. Wij zullen ons vergenoegen eene enkele bemerking te maken op den voorgaanden brief. Alle menschen weten dat paus en bisschop pen verboden hebben aan priesters en aan we reldlijken van het geestelijk onderwijs in de vér- geusde scholen te geven. Nu, het gemeentebe- santi die doodgeschoten wierd om reden van opstand. De muiterieh zijn begonnen onder voorwendsel van dien verjaardag te vieren. Te Milanen, te Ravenna, te Russi, te Alexandria on in vele andere steden, waar men gevochten heeft en waar verscheidene opstandelingen ge kwetst of zelfs dood zijn. Dat gaat<er zijn gang, in ’t mooi Italië, het land der dieven. Waar het gouvernement zulke voorbeelden geeft, hoe zou het anders kunnen gaan? sluur van Veurne, even als de franemacon Van Ilumbeeck wil zulke zending, die hier niets an ders kan.zijn dan schismatiek, aan onze geeste lijken opdringen en verlagen zich met bun een sommeken van 100 frank aan te bieden, alsof hun geweten ten prijze van geld te koopen ware. Maar dat men het wel bemerke, wat ons meest verontweerdigt en bedroeft, ’tis dat men zulke schismatieke zending zoude willen aan eenen wereldlijken opleggen, ingeval onze geestelijken dezelve zouden weigeren. Ook zijn wij niet ver wonderd dat de eerw. heer deken op zulkdanig voorstel door den volgenden brief geantwoord heeft Veurno, 3 september 1879. Mijnheeren, In antwoord op uwen brief van 30 oogst, heb ik de eer u te laten weten, dat noch ik, noch een mijner priesters ons zullen kunnen of mogen belasten met de godsdienstleer in de gemeente scholen onzer stad. Ons geweten verbiedt het ons. Wij zijn vereenigd met onze bisschoppen, die, rechters in zaak van geloof, de wet van 1 juli 1879, onder katholiek opzicht beschouwd, ge doemd hebben. Wij nemen deze gelegenheid te baat, om te hcrinncitn en te verklaren, in overeenstemming met hek goddelijk en het kerkdijk recht, dat het onderwijs van den katholieken Godsdienst aan de Kerk alleen toebehoort of aan deze die zij met zulke zending belast, en diensvolgens, dat alle andere persoon die zulke zending uit’de handen der wereldlijke o vet heid zou aanveer den, niets anders dan een onwettig en plichti* onderwijs zou kunnen geven. Aanveerdt, mijnheeren, enz. C.AFFENAER, Deken van Veurne. Aan de hoeren Burgemeester en Schepenen van Veurne. Verscheidene steden van Italië hebben in op schudding'en troebel geweest ter gelegenheid van den verjaardag der dood van caporaai Bor- Koning Alfonso XII heeft officieel aan de spaansche ministers zijn hunwelijksontwerp ge meld. De Cortes zullen heropend worden, om over dit huwelijksontwerp te beraadslagen, zoodra het antwoord op du huwclijksaanvraag van OoHmrijk zal ontvangen zijn. De toeko mende koningin van Spanje is de nicht van de koningin der Belgen. -a— Tot Waarschouwing;. Te Veurne, gelijk overal elders, heeft het ge meentebestuur, op het bevel van den minister van openbaar onderwijs, aan de geestelijke over heid gevraad of zij het godsdienstig onderwijs in de gemeentescholen zal geven. Ziehier in welker voegen deze vraag hier tc Veurne gedaan geweest is „ad .-EüBxx Veurne, 30 Oogst 1879. Mijnheer de Pastoor-deken, Wij hebben de eer u te laten weten dat mijn heer de minister van het openbaar onderwijs beslist heeft van aan honderd frank te stellen, per jajjr en voor iedere klas, den prijs der ver gelding of schadeloosstelling te betalen aan alle persoon, onderwijzer, priester of andere per soon aan het eigenlijk gezegd onderwijzerskorps vreemd, die zal belast zijn met het geven van het godsdienstig onderwijs aan de leerlingen der lagere gemeentescholen. Het zou ons zeer aangenaam zijn in T korte te weten, mijnheer de pastoor-deken, indien gij zult willen een of twee geestelijken belasten met de godsdienstleer in de lagere gemeentescho len dezer stad, in overeenkomst met hel artikel 4 van de wet van 1 juli 1879. Gelief, mijnheer de pastoor-deken, de verze kering van onze bijzondere hoogachting te aan veerden. De Burgemeester en Schepenen, Bii bevel L. ÓLLEVIER. De Secretaris, I. De Cae. Aan mijnheer den pastoor-deken van St. Nico laus te Veurne. Den I September zijn in een van de znidcr- sclie zeehaven van Frankrijk, te Porl-Veudres, toegekomen 420 gebannen communards. Dat is nog maar een begin. Deze schelmen, die brand den, roofden en moordden, ten tijde der Com mune, laat men wederkeeren; men ontvangt ze zelve met openbaie manifestation; te Parijs, meer als (luizende menschee wachten ze af bij de Orleans-statie, en de treffelijkstc en vreed zaamste priesters en kloosterlingen worden ge hoond, vervolgd en mishandeld; en in Belgie erger nog, men bant ze het land uit. Is dat niet de verkeerde wereld En dat gaal bijna alzoo in alle landen men bevoordceligt de deugnieten; men is gedoogzaam en toegevende ten hunnen opzichte, en de brave menschen men vervolgt ze in alles en overal. T Is schrik kelijk om peinzen en dat roept wrake. Dat zijne klare en wel beduidende voorteckens van eene nieuwe Commune, en de Franschen gaan er naar toe met groote stappen. Dat is ook èenc klare bereiding lol de algemeene Amnistie of kwijtschelding. k; ff* J Wt«t*VlMUd«ren. timitu mr 1917. Briefwi#. F

De Veurnaar (1838-1937) | 1879 | | pagina 1