a i I t Veurne, 29 October 1879. No 1828 jaar Eene nieuwe heldendaad der Hespitie-triumvirs. de graanmarkt. Inschrijvingsprijs. 5 fr. 'sjaars; met de post 6 fr. Annoncen 20 cenlimen per regel. i a Aan het antwoord op die vraag denken de ongelukkige werklieden niet, die hel oor leenen aan de revolutionnaire taal der socialisten, welke hen spreken van gelijkheid en verdeeling van alle winst. Een dier redenaars der werkstakin gen zegde dezer Jagen, sprekende over den angst der vrouwen en de at moede der kinderen: i Wees hardvochtig, ongevoelig; gij zijl eerst en vooral onderwerping verschuldigd aan den plicht der samenspanning, die vóór allen fami- lieplicht moet worden veivulJ! Arme dwazen, urine geëxploileerden, die eeuwig door heersch- ziichlige, laffe en bedorven leiders wordl be drogen! Dit blad verschijnt dm Woensdag, onmiddelijk na r o CJ Rechtei lijke eerherstellingen 1 fr. Een nummer 15 cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het 100. Men schrijft in bij BONHOMME-RYCKASEYS, dnikker-uitgevei’, Zwarte Nonnenstraat, 4, te Veurne. l>ric Moeders!!! Ten allen tijde en bij alle volkeren is hel wees kind aanzien geweest als het ongelukkigste en medelijdensweerdigste schepsel, welk op deze aarde te vinden is. liet heeft immers zijne duur baarste' schat, zijne voorzienigste geleidster, zijne natuurlijke en (eederste weldoenster ver loren, deze die alleen bekwaam is om bom met de menigvuldige zorgen té omringen, welke zijn staat vereischen. Ook, wat de wereld uit- gepeibd en verricht heeft, om het verlies door liet weeskind ondergaan te herstellen, nimmer is zij eiin gelukt die ongelukkige kleinen vol komen hulp of troost te verschatten. En dit moet Wij, Adolf De Hoon, Désiré De IIrauwere en Emiel Vauslaen, bij de gratie van ons nooit vol prezen gemeente-bestuur, en ter eeuwige schan de van Veurne, aangestelde pacha’s en gepaten teerde nunneknijzers der burgerlijke hospicen dezer stede, Gezien dat het niet betaamt, in de eeuw der verlichting, dat de arme weezen die ten laste der godshuizen vallen, nog langer zouden be zorgd worden door religieuzen; Gezien dat de Zusters Annuntialen, wel is waar, sedert veertig jaren het weezenhuis met ware moederlijke zorg opgepast, en de kinderen op eene voorbeeldlooze manier bezorgd hebben en opgevoed; Gezien dat de eerw. heeren Bccqué en De Roovcr, stichters en eigenaars van gemeld wec- zenhuis, hetzelve in handen gegeven hebben van gezeide religieuzen, en dat, wanneer de E. II. abbé Becqué den eigendom van dit gesticht aan de hospicen overmiek, hij er waarschijnlijk nooit aan gedacht had dal de Godshuizen zouden kunnen in gcuzenhuizen veranderen; Gezien dal bet legen alle princiepen der geu- zerij zou zijn den wil in te zien van den stichter cener fondatie, bijzonderlijk als die stichter een paap is; dat, alhoewel wij geenen rooden duit in het gesticht gegeven hebben of zullen geven, onze wil moet wet maken en don voor keur moet hebben over het gedacht en den wil van dezen die ons de weezenscbool zoo mild hebben gegeven; Gezien verders dat wereldlijke persoonen. zoo als het reeds te Veurne meermalen gebleken is, onder andere in het hospitaal oneindig veel beter dan religieuzen, de stoffelijke en ze- delijkc opvoeding der weezen zullen gadeslaan; Gezien, al eenen anderen kant, dat het ons een plicht is, dit zoo veel mogelijk met de kluiten vaneen andere, de diensten te erkennen en te beloonen aan het liberalismus bewezen door den onsterfelijken drukker-opvolger Vandenkerck- hove en zijne familie; Zoo hebben wij besloten en besluiten Art. 1. De Zusters Annuntialen zijn uit het weezenhuis gejogen. Art. 2. Zij zullen de lokalen verlaten tegen 1" November aanstaande. (En daar het den 23 April stonde is, kunnen zij en attendant op straal slapen). Alt. 3. Mevrouw Rozetta Ryckeboer, weduwe Yandenkerchove, is benoemd lot bestuurdsler van ons weezenhuis; Art. 4. Zij zal de lokalen van het weezenhuis bewonen, met de dienstmeiden ten baron keuze en onzen koste, en eene jaarwedde genieten van duizend frank. Aldus in onzen onpartijdigen willekeur eneen- parigen godsdiensthaat besloten en goedgekeurd door ons pacha’s voornoemd, uitmakende de meerderheid der burgerlijke hospicen van Veur ne, den 29 October 1879. Bovenstaande, ter eeuwiger gedachtenis, let terlijk overgenomen uit de hersenpannen van een’Caprydkenaar, eenen Nicuportnaar, en eilaas! eenen Venrnaar. Voor gelijkvormig afschrift QUOUSQUÉ TANDEM. Italië is bet land der dieven en baanstroopers. Sedert Viclor-Einmauuël de Pauzclijke Staten gerooid heeft, is bet getal der kwaaddoeners, waarschijnlijk aangemoedigd door hol xoorbceld van booger, merkelijk aangegroeid, en hunne stoutmoedigheid gaat zoo vei re, dat hel gou vernement eindelijk wel verplicht zal zijn maat regelen tegen zijne vroegere bondgenooten te nemen. Zoo hebben zij weder nabij Verona eene cx- presfrein aangevallen die uit Oostenrijk kwam. Terwijl bij in volle vlucht naar Gcraino stoomde zijn zij erop gesprongen, men begrijpt niet boe en hebben de reizigers uitgeplunderd iliq in de compartimenten van 2' klas zaten. Zij hebben den trein doen stilstaan, om, bun werk afgedaan, op bun gemak te kunnen afstappen! Dit gebeurde bij klaren dag. De minister beeft bevel gegeven aan een re giment bersaglieris van de bandieten op te zoeken. Maar wal helpt het ze te vangen? Als de gendarmen ze zelve niet laten ontsnappen, komt de bevolking ze verlossen, zooals onlangs nog in Sicillic is geschied. Politiek overzicht. De werkstakingen zijn te Parijs aan het orde van den dag en nemen dagelijks meer uitbrei ding. Na de schrijnwerkers en timmerlieden, die weigeren te arbeiden, hebben ook de zink bewerkers, loodgieters en andere ambachtslie- die aan de gebouwen worden gebruikt hun ulti matum aan de patroons beteekend. En nogtans staat de winter voor de deur, de winter die dreigt streng en langdurig ie zijn; de oogst is slecht geweest, en aan meer dan een, zal mis schien binnen korten lijd werk ontbreken; het leven zal duur zijn en wie zal dan de vrouwen en kinderen voeden? Na den communard Humbert, is de beurt aan communard Garel dn- nu zondag te Lyoii tol ge meenteraadslid gekozen is. Eeuige (lagen voor die kiezing had eene gi oote meeting plaats ge had, waaraan duizende kiezers deel namen Ga rel is ui triomf op de sciioudeis gedragen ge weest en 'savonds werk ecu schuimend vuur werk ter zijner eer aangestoken. Is dit misschien een afbeeldsel van hel groot vuurwerk dat de coininuuaids te Parijs in 1871 aangestoken hebben en dat al de groote gebou wen verslonden heelt? Of wel eene bedreiging voor de toekomst? Zoo men de geruchten gelooft die thans te Londen in omloop zijn, is de inlijving van Af ghanistan eene reeds besliste zaak. Het engelsch gouvernement heeft door bet ontslag van Yakoub klian de verplichting het land te besturen. Eene nieuwe emir zal gekozen worden, maar hij zal moeten handelen volgens den wcnsch en de raadgevingen van den Engel- schen president. IIij zat de belastingen inzame len, maar onder toezicht der Engelsrlie officie ren, die insgelijks het gebruik der gelden zullen zullen hepalén. Er zat ook 'een klein inlandsch leger zijn onder bevel van Engelsche officieren. Ais Engeland op zoo’n wijze gedurende een twintigtal jaren het land zal bestuurd hebben, zal het weinig lust gloeien dit bestuur a; n onafhankelijke handen over te leveren. niemand verwonderen; want opdat iemand in staat zij de zware taak op zich te nemen welke de moeder ten deele valt, er wordt iets vereischt dat maar bij de moeder gevonden wordl de moederliefde door de natuur in tiaar hert ge plaatst, die liefde die haar met drift, mag men zeggen, hare moeilijkste plichten kwijten doet, en die alle pijn, alle zorg alle last gemakkelijk maakt. Ja, mensebelijk gesproken, niets op aarde kan het weeskind vergoeding schenken voor de pijnlijke ramp hem overgekomen. En daarom hooide men zoo dikwijls het droevig lot be treuren van die kleinen die vader- of moederloos aan vreemde hand wierden toevertrouwd, en men voegde erbij het arme kind zal toch nooit geene moeder vinden! En hoeveel hebben zulke harde beproeving onderstaan? Hoeveel zijn er te Veurne geweest, sedert dat onze stad bestaat, die, aan de liefde hunner ouders ontrukt, gezucht en geweend hebben onder het gezag en het juk van on- inenschelijk en barbaarsche voogden of voog dessen! Wij herhalen het dus Weeskind, on gelukkig, deernisweerdig kind! De H. Kerk, die geen ellende zonder troost laat, die overal, waar nood is, hulpe biedt; ja, de katholieke Godsdienst, maar deze allëên, is niet ongevoelig gebleven aan het droevig lot van het weeskind. Hij heeft niet alleen huizen doen oprichten om de ongelukkige kleinen te herbergen, gëld en goed gegeven of vergaderd om ze te onderhouden, meesters en meesteres sen gesteld om ze te onderwijzen, maar bij heeft aan die zoo beproefde kinderen moeders bezorgd, die waarlijk met dezelfde gevoelens bezield zijn als hunne natuurlijke moeder; ja, geestelijke moeders, bij wien de liefde die de natuur inboezemt, vervangen is door eene liefde die nog uit eene verhevener bronne spruit, te weten, uit de liefdevoor den Zaligmaker, wiens broeders en zusters de weeskinders zijn; uit de liefde voor Dezen die zei ’t geen gij voor die kleine ongelukkigen zult doen, ’K zal het aanzien als aan Mij zclven gedaan; ja, uit de liefde wier uitwerksels van bezorgdheid en zelfsopoffering zoo klaarblijkend uitschijnen, vooral voor dezen die ze dagelijks miskennen. Dit heeft de II. Kerk gedaan en niemand zal mijn gezegde logenstraffen; hier gelijk elders was iedereen getuige van ’t geen de katholieke liefdadigheid met volkomen goeden uitval ver richt had. Het weeskind, voorheen zoo bewee- nensweerdig bij het afsterven zijner ouders, vond in hef wezenhuis weder ’tgeen het verloren had: gelijke liefde,, gelijke zorgen, gelijke paal- looze zelfsopoffering; en nauwelijks was het daar binnen getreden, of men kon op zijn wezen tje lezen dat het schaapje troost en geluk ge vonden had. Maar 't Veurnseh weesje moest een tweede verlies ondergaan, even pijnlijk, ja pijnlijker dan het eerste. Zijne tweede moeder moest hem ook ontnomen zijn, en zulk gruwel, zulke aanslag paste de geuzen, T is te zeggen mannen zonder hért noch consciëntie; en terwijl dat de ontroofde kinderen zuchten en weenen en dat de bedrukte moeder bittere tranen stort over het verlies van hare lievelingen, men schenkt het weezekind eene.derde moeder. Hemel! welk gerucht verspreidde zich in stad over eenige dagen?.... De benoeming eener nieuwe moeder der weezen! En wien mag het zijn? Vroeg men; is het eene vrouw’ van onder vinding, ïis te zeggen die met de opvoeding der kinderen bekend is? Is hel iemand die geloof en consciëntie heeft en die arme weezen hunne christelijke plichten zal kunnen leeren? Is het eene persoon.die om hare uitstekende hoeda nigheden door het volk aangewezen wordt, om zoo n belangrijk, zoo’n gewichtig bestuur op zich te nemen?.... die van iedereen geacht en be mind is! 'k Laat u zelve oordeelen. geëerde, le zer, een dingen zal ik zeggen ’t is dat de vrouw, wier nantn u bekend is, een kind heeft opge- biaoht dat tegenwoordig alhier bet geuzenbladje schrijft. En deze is die derde moeder!!'.Mij dunkt dat ik ze reeds zie, omringd van die arme ■j.'

De Veurnaar (1838-1937) | 1879 | | pagina 1