s 1835 Veurne, 17 December 1879. 35c N° jaar I i Dit blad verschijnt den Woensdag, onmiddelijk na de graanmarkt. Inschrijvingsprijs,' 5 fr. ’sjaars; met de post G fr. Annoncen 20 ccnlimen per regel. Politiek overzicht. fr I- I De personen die een abonnement voor 1880 nemen, zullen van heden lol Nieuwjaar den Veer- WAAn kosteloos ontvangen. De abonnementen moeten vooraf betaald worden. bewezen genoeg dat iedereen ze verslond, dae ze op iedereen veel indruk miek. Dan kwam dr duelingde voorwerpen wierden uitgereikt doon de twee ieverige voorzitters der conferenlien va t St. Vincentius a Paulo en de voorzitster van liet genootschap der christelijke liefdadigheid da ingericht is in de school der Zusters Annuncia- den. Een voor een kwamen de honderd familien hunne voorwerpen balen, en of zij te vreden waren als zij wederkeerden! Die vreugd van de kinders is onbeschrijfelijk, en de ouders, men zag hel op hun wezen, voelden zich gelukkig, waren ten hoogste voldaan; en wairlijk er was reden: sargiën, hemdens, koussensenz. ’twaren geheele vrachten. Na de deeling zijn er nog ne gen van de schoonste prijzen verloot geweest; en alzoo, na dat alles gedaan was, trokken de kinders naar buiten allen het welgekende lied zingende: zij zullen haar niet hebben, deschoo- ne ziel van ’t kind Iedereen was verheugd, rijke en arme, en men zag op het wezen der ar me ouders dat zij zekerlijk niet beklaagden hun ne kinders naar de katholieke scholen gezonden te hebben. Ja, doet dat voort, arme menschen, blijft voort uwe plicht volbrengen, en laat u niet verleiden door de geuzen, die tot u komen met hunne beloften en vleierijen; nooit, alswanneer gij gehoorzaamt aan de stem uws geweten, zul len God en de brave menschen u verlaten. ’t Is te hopen dat dit het laatste feestje niet zal zijn van dezen winter, die toch zoo koud en zoo bard is. Dal de liefdadige genootschappen van Veurne, dat al de katholieke welhebbende menschen, malkander helpen, en hunne almoe- sen bijeen leggen, om de deeling in ’t korte te hernieuwen. O geuzen, o beulen, waar is uwe overwinning met uwe nieuwe schoolwet,met uwe schandige dwinglandij. Wie is de breekspelen geweest? Sedert dal de nieuwe vrijmetselaarswet op bot lager onderwijs in voege is, keeren de geu zen en hunne bladen al hunne woede tegen de bisschoppen en priesters, en zij beschuldigen ze van alleen de oorzaak te zijn van den ongeluk- kigen toestand waarin ons land, ten gevolge van de oorlogswet zich bevindt. Maar men zal ons veroorloven te vragen wie de verdeeling tol in de kleinste dorpen gebracht beeft? De pastoors en de geestelijkheid, zeggen de geuzen. Wie is er de schuld van dat de catechismus niet meer in de gemeentescholen aangeleerd wordt zooals liet behoort. Nog eens, volgens de geuzen, is de schuld aan de priesters te wijten. En wie heeft nu de wel van 1812 afgeschaft? Zijn bet ook de priesters? Nu, dat de geuzen zien welk slecht werk zij verricht hebben met hunne oorlogswet, door de logic opgcdi ongen, te stemmen, en te doen uitveerdL en; nu dat ze zien dat die wet tegen hunne partij keert, vinden ze gemakkelijk van alles op de pastoors te steken, omdat deze laatsten zoo dom niet geweest zijn van hun in de strikken der logic en der genzerij te laten vangen. Hoe belachelijk dit toch alles is! Veronderstellen wij eens twee koophinde- laars die hunne kapitalen, hun verstand en hunne werkzaamheid vercenigen, die zich smeieeren, in een woord, om een handelshuis n te richten. Hunne zaken gaan goed; zij winnen renen goe den stuiver, ja, veel geld; maar al op eens ko men zij in ruzie een van de twee, door den eenen of den anderen daartoe opgesiookt. we,-pt zijnen medegeassocieerden aan de deur, rin alleen den handel voort te zenen. Welken naam zon men aan zulke hard dwijze geven? Is dal geene oorlogsverklaring? En moet men verwon derd zijn iiidiën de ongelukkige die zoo brutaal weg aan de d-ur gezet wordt, o'n nieuw handelshuis inricht om con intentie te doen te gen zijnen onrechtvaardigen mededinger? Maar veronderstellen wij nog dut deze 1; atste, Frankrijk. De Senaat heeft nauwelijks eenige zittingen gehouden en reeds is hij in oneenigheid met de kamer van afgeveerdigden. In de begrooting van uitgaven heeft bij de bezoldiging der bis schoppen, welke door de Kamer merkelijk ver minderd was, op het vorige cijfer hersteld. Het budget zal dus tol de Kamer moeten terugge sleurd worden, en deze heeft besloten zich bij hare vooigaande stemming te houden, zoo dat een konflikt onvermijdelijk schijnt. M. Le Royer, minister van justitie, beeft zijn ontslag gegeven, even als zijnen geheimschrij ver, M. Goblet. Hij wil de hand niet leenen aan de verminking der magistratuur, die de doodsteek aan de gerechtigheid moet geven. De minister is te goeder uur afgetreden, want de bureelen der Kamer hebben zaterdag de kom missie benoemd gelast met het voorstel te on derzoeken welk de onafzetbaarheid der magis traten ophefl. In die kommissie zijn negen leden aan het voorstel gunstig, terwijl er maar twee legen zijn. Spas: je. De ministeriele krisis is geëindigd, maar daarmee is geen einde aan de bestaande moei lijkheden gebracht. Voor de Cortes heeft M. Canovas verklaaid dal de voorstellen van M. Martinez Campos aangaande de hervormingen in te voeren op Cuba, tol de krisis aanleiding gegeven hebben. Het tegenwoordig kabinet zal, gelijk het voorgaande, de afschaffing der sla vernij voorstellen en middelen beramen om handel en nijverheid in de kolonie te doen bloeien. Die verklaring vond den algcmcenen bijval. De Sinte Nicolaas aan de arme kinders van Veurne. In de discussie over de nieuwe geussclie schoolwet sprak M. Malou in do Kamer in dezen zinGeuzen, gij zult het geld van den Slaat, dat ’l onze is, zoowel als ’t uwe, gebruiken, om geuschescholen op te richten en een goddeloos onderwijs te geven aan katholieke kinderen; maar, weet het wel, de katholieken zullen zor gen millioenen zullen ais uil de grond op rijzen, en geen een dorp of het zal zijne katho lieke school, zijn katholiek onderwijs zien bloeien. En waarlijk., die voorzegging is vol bracht! In min dan vijf maanden tijds, in alle dorpen, hoe klein zij ook zijn, slaat de katho lieke school reeds opgemaakt, en is opgepropt van kinders, ofwel is zoo verre te wege zoo groot, zoo wonderbaar is de milddadigheid, de zelfsopoffering der katholieken, als er kwestie is van de onnoozele zielen der kinders le ont rukken aan de helsche klauwen der goddelooze vrijmetselarij. Die milddadigheid gaat nog verderde groole vrijmetselaar Van Humbeeck heeft de scholen vergeusd en ontoegankelijk gemaakt voor de katholieke kinders; maar wal nog meer is, in vele steden en sommige dorpen, mannen, die aan de eerlooze klieke der zeven geuzenmi nisters toebehooren, behandelen de arme men schen wiens goed zij bestieren, waarlijk als slaven zij durven hun zeggen onbeschaamd uwe kinders naar onze scholen of geen brood meer! Uwe kinders aan ons toevertrouwen of sterven van honger! Wraakroepende maatregels, ’t is waar, tegen alle recht en reden, en rechtstreeks tegen de vrijheid van onderwijs en geweten, gewaar borgd door de Grondwet; maar de geuzer zijn tot alles bekwaam. Eiwel, de katholieken zijn hier nog eens, om hunne planner le verijdelen de arme menschen die de disch versloot, zijn geholpen en onder steund door de genootschappen van christelijke liefdadigheid, en de lijke katholieke familien: I uispacht, bianding, brood, kledingstukken, alles is hun gegeven, volgens noodwendigheid; in een wiord, zij zijn onderhouden van op lot neere, zoowel en misschien nog beter dan door den disch; alle gelegenheden worden te baal genomen om hunne armoede te verzachten, om hun troost en hulp te geven. Zoo is dat ter gelegenheid van den feestdag van Sl. Nicolaas, hier zendag 7 december, in ’t lokaal van St. Joseph, eene allerschoonste dee ling is gedaan geweest al de arme kinderen die naar de katholieke scholen gaan, waren er met hunne ouders tegenwoordig beven de honderd familien waren daar vergaderd, daarbij nog al de welhebbende kinders der beide katho lieke scholen en de leerlingen van het bisschop pelijk coilegie. De leden van het katholiek schoolkomiteit, die, bij gebrek aan plaatse, al leen hadden kunnen uitgenoodigd zijn, vereer den het feest met hunne tegenwoordigd; en vele andere lot flelijkc heeren en damen, die vol aangeklccfdheid en ijver voor hel katholiek onderwijs, niet ontzagen van maar weinig plaatse te hebben, en wat gedroomd en geprest le zijn, waren ook opgekomen om getuigen te zijn van het schoone en blijde feest; in een woord de zaal was proppende vol. Treffend en (toostend was het, alswanneer men de oogen rond sloeg op de meinigte, en dat men daar al die kinders zag toevertrouwd aan christelijke, deugdzame meesters en meesteres sen; ja troostend, alswanneer men dacht dal dit jong geslacht zal opgroeien in eere en deugd, tot geluk en welvaren van den godsdienst en van de samenleving. Ah! van kinders die hunne opvoeding moeten ontvangen in scholen zonder God en van meesters en meesteressen zonder geloof, zou men hetzelfde niet mogen peizen noch zeggen; want eene opvoeding buiten den godsdienst, zal nooit niet anders vóórtbrengen dan booswichten, vijanden van alle overheid, onwentelaars. liet feest begon met hel liedje van St. Nicolaas, gezongen door al de kinders van geheel de zaal. Daarna begon er eene samenspraak tusschen St. Nicolaas en St. Vincentius, waarin de droevige tijdsomstandigheden op eene meesterlijke wijze afgeschetst waren. De herhaalde toejuichingen Pruisen. In eene der laatste zittingen van de pruisische Kamer, heeft M. Windhorst, hel hoofd der ka tholieke partij, verklaard dal de katholieken met het ministerie thans eene macht uitmaken, en hel noodig is dat het ministerie de vervol- giugswetten tegen de vrije uitoefening van den katholieken godsdienst intrekke. Hel zal niet lang meer duren of er zullen merkelijke veran deringen komen in de binnenlandsche politiek van Duilschland. Italic. De italiaansche diplomatie ziet niet zonderspijt de ontwikkeling van hetgben zij de pauselijke politiek noemt; te meer daar de diplomatie al lengs meer machteloos wordt legen die politiek. De officieuze dagbladen bevatten artikels, die aan wanhoop deuken doen. De politiek van het Pausdom, zeggen zij, sluit ons de toekomst, en italic zal den een of anderen morgend ontwaken in de armen van Leo XIII. De politiek, welke door den nieuwen Paus met on verzet bare stand vastigheid gevolgd wordt bestaat in liet herstel len der overeenkomst ran den II. Stoel met al de mogendheden, derwijze dat Italië alleen slaat. Zij sluipt binnen, waar de priester- niet bij zon nelicht kan binnengaan; zij herwint haren invloed op het verstand, dooi- het onderwijs, en voor ziet in hare stoffelijke belangen bij middel van het gemeentelijk bestuur, dat allengs terugwilt in de handen der klerikalen. Dit zijn de be kentenissen der dagbladen en niemand loochent dat zij de waarheid zeggen. Rechter lijke eerherstellingen 1 fr. Een nummer la cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het 100. Men schrijft in bij BONHOMME-RYCKASEYS, drukkeruitgever, Zwarte Nonnenstraat, 4, te Veurne. - h. 1 --.mu i-thi --

De Veurnaar (1838-1937) | 1879 | | pagina 1