36° ja ar Veurne, 14 Januari 1880. No 1839 POLITIEK OVERZICHT. M. Fróro en zijne Politiek. Nu zijn wij volop in de dagen der Nedcrlnnd- schc verdrukking. De geusche vcrlrukkiog van heden overtreft zelfs deze van den Hollander. Hoe deerlijk zijn de tijden toch veranderd Belgie, dat door zijne natuurlijke ligging een aardsch paradijs zijn zon indien zijne burgers als vrienden, als broeders onder elkander wilden leven, Belgie gelijkt thans veel aan een slecht liuishöudcrï, waar vrede en een dracht uil vei bannen is. en waar de gebroken pannen en pol ten'door de gemeenschap moeten betaald wo'dén. De Slaat, onze wollige huisvader, is een slechterik gewórden; hij trapt alle recht en reden onder de voeten; doet zijne onderdanen alle zijne misslagen uitboeten, en schijnt er men, welke de provincie., tegen haren dank en op bevel van meester Rolin. moet uitgeven voor de vergeuzing van het onderwijs der kinderen barer katholieke bevolking. Bit ongehoord besluit geeft aan beL.pybliek de maat van de vrijheid welke de katholieken nog in Belgie genieten. Zes provinciën op negen, dus twee derden van het land, verklaren niét te willen medewerken aan de vergeuzing van het onderwijs en hunne penningen aan nuttiger werken te willen besteden. Zes provinciën op negen worden gedwongen het geld hunner katho lieke inwoners te besteden voor een onderwijs zonder God, waarvan deze laatste niet willen weten. De provincieraden zullen nu te onderzoeken hebben in hoever hel gouvernement hen lot die uitgaven kan dwingen. Intusschen zal die ongehoorde daad van wil lekeur niet vergeten blijven, en de kiezers zullen er bij de eerste gelegenheid rekening van hou den. Frankrijk. Deze week rullen dc Kamers, te Parijs, zich op nieuw vergaderen, en in de eersle zitting zal het ministerie zijn programma aan den dag leggen. Het is reeds nu genoegzaam bekend, dal het afzeltitigsslelsel met eerie breedere uit gestrektheid zal toegepast worden, voorname lijk op de vrederechters jen de magistraten der gerechtshoven; de onafzelleüjkheid, die overal «ene waarborg der onafhankelijkheid der rechters is, zal afgeschaft worden; nieuwe wetten zullen voorgesteld worden, om de reeds zoo losbandige vrijliedea der drukpers en der openbare vergaderingen meer uit te breiden; het openbaar onderwijs zal ingericht worden met hel voorname doel de katholieke scholen onmogelijk te maken, enz. Rome, Er loopt een gerucht, dat de kardinaal Nina zijn ontslag van Slaats-sekrelaris van de* Paus zou gegeven hebben de kardinaal Jaco- bini, tegenwoordig afgezant te Weenen, wordt als zijn opvolger nangeduid. Deze geruchten verdienen meer stellige bevestiging. Hutxlnnd. Te Si. I'Hersburg Is een aidc-de-camp van den Czar, kolonel Merzeroff, aangehouden, ver dacht van medeplichtigheid in de zaak, gezegd van hel winterpaleis. Korts na den aanslag te Mos- x-.ou had men bij geval ontzaggelijke toebereid sel» ontdekt, om het keizerlijk winterverblijf te doen in de lucht springen. Het gouvernement trachte zooveel mogclijk het publiek gerust te stellen over de beteekenis dier poging; doch de czar bleek ten hoogste verschrikt door die afgrij selijke onderneming, die zoo na was gelukt. Men •vermoedde dan ook dat die poging moest geleid .zijn door iemand, die tot de omgeving des kei lers behoorde. Duittichland. De berlijnsche korrespondent der Patrie ver haalt een incident, dat reeds door de Duitsche bladen is medegedeeld en beurtelings gelogen straft. Het was tijdens de nieuwjaarsontvangst aan het duitsche hof; de vreemde ministers en am bassadeurs begaven zich naar het keizerlijk slot om hunne gelukwenschen te brengen aan keizer Willem; het diplomatisch korps was volledig, •uitgenomen de gezant van Rusland, die zich op •dit oogenblik te St. Petersburg bevindt en de gezant van Italië, die ziek is. De keizer kwam binnen en trad nader om de hand te drukken der ambassadeurs; toen hij M. dc Saint Vallicr. den gezant van Frankrijk naderde, viel dc schrede van zijn sabel. Na een oogenblik door dit geval verstrooid te zijn, zegde de keizer tot den fran- schen gezant Ik hoop, mijnheer, dal dit geen slecht voor- teeken is. Toen M. de Saint Vallier uitleggingen wilde geven over zijn omslag, antwooidê de kei zer Laat dal zoo, mijnheer, die zaak is te de- likaat. Wij zullen later daatover spreken, behagen in te vinden het Belgisch huishouden in det/ grond te boren often onder te brengen. Die Slaat is thans liberaal, liberaal of vrijgevend in al wat slecht is. Ten lijde van den Hollander wierd ook eene schoolwet opgedrongen. tegen wil en dank der bevolking; zij geleek nagenoeg op de wet, die de geuzen ons thans op den bals hebben geschoven. Echter was zij in de uitvoering zoo geldverkwistend niet als deze der geuzen, en niet te min wal gebeurde er? Het volk was met al de aanmatigingen van den Staat niet ge diend. het schudde dit juk van zijne schouderen en herwon zijne vrijheid en onafhankelijkheid. Toen weer was het volk meester, en het wilde nu dat de eerste grondsteen van zijn zelfsbe- staan de vrijheid zijn zoude. Dit wierd door iedereen goed begrepen; sterk door de eendracht gingen wij vooruit als reu zen, en niemand dacht er aan dat eigene land- gettoofen hunne broeders zouden verraden en het schrikbewind van eenen Hollander hei in richten, dat niets dan vervloeking en vermale- dijdtng had uitgelokt. En uogians is dit laatste gebeurd. Maar ook ■wordt het huidig schrikbewind vervloekt en vermaledijd door alle eerlijke lieden, door de verdrukte weduwen en. weezen, door werkman en burger, door iedereen, in een woord, die nog Belg is, hij zij dan geus of katholiek De nieuwe schoolwet is weerdig van vreemde overheerschers, van verdrukkers en uitbuiters. Zij is geroepen om ons volk geheel en al te ontaarden, en om het land zoowel onder stof felijk als zedelijk oogpunt te ondermijnen. Men overwege slechts wat al vijandschap er door die wet tusschen onze voorheen zoo rustige burgerij is ontstaan; wat al verkwistingen er door haar en voor haar moeten geschieden, en wat lage en laffe middelen er gebruikt wor den om de geuzescholen in gang te houden verdrukking van den armen, verslaving der Staatsbedienden; oflicieele miskenning der grond weitelijke vrijheid en gelijkheid. Wij weten lietdit alles wordt door de vrijmetselaars in T werk gesteld om ’l volk te verbitteren, om T volk in opstand te doen ko men. Dan immers zouden de geuzen kunnen huilen en tieren ziedaar de onruststokers; zie daar de vijanden der orde! Nultelooze moeite! Het volk is slimmer ge worden, het laat zich nimmer bedriegen. Eens toch komt er een dag dat hel volk zijnen wil kan doen gelden, en dan, wij hopen het, zullen de gemeente- en provincieraden zoowel als de Kamers en de Ministeries van alle geuzenonkraid gezuiverd worden. En dan zal Belgie weer het Belgie zijn van weleer: vrij en onafhankelijk, vredelievend en welvarenp, katholiek en Vfaamsch! Provinciale Iludgetten. De provinciale raden van de twee Vlaanderen, Antwerpen, Limburg, Luxemburg en Namen, in overeenstemming met de gevoelens der katho lieke bevolking, hebben, bij hel opmaken van hun budget, de sommen eruit geschr.ibt welke moesten dienen voor het geuzenonderwijs. Na lang wachten, heeft minister Rolin, hel overige der budgetten goedkeurende, van ambts wege die sommen er weer in gebracht. Voor West-Vlaanderen zijn die sommen Hulpgelden aan de gemeentenvoor het bou wen, vergrooten, herstellen en bemeubelen van schoolgebouwen, fr. 53,817 78 Hulpgelden voor scholen van vol wassenen, 6,000 00 ld. voor bewaarscholen, 5,848 00 Dat is te zamen vijf en zestig duizend, zes hon derd vijf en zestig frank, acht en zeventig centi- Schijnheiligaards. De gemeenteraad van Brugge had gestemd dat er op de stadskosten, geene boeken zouden gekocht worden om de lessen van calhechismus en II. Geschiedenis te geven in de gemeente scholen. De raad was in zijn recht, en. dat om twee redenseerstens, volgens de nieuwe schoolwet, moet er geen Catechismus meer ge leerd worden in de scholen ’t zijn de ouders >e!ve die moeten zorgen dat de chrsle'.ijke lee ring aan hunne kinders onderwezen worde. Ten tweede, in de wet staal er dat al de boeken die gebruikt mogen worden in de scholen, eerst en vooral moeten goed gekeurd zijn door het gouvernement. De gemeente moet maar doen 't gene waartoe zij verplicht is; zij is niet verplicht catechismus te doen leeren in hare scholen, bij gevolge zij moet hel niet doen. De gemeente mag, in hare scholen, geene boeken geven, die het gouvernement niet goed gekeurd heeft; het gomerrement kan noch heeft geen catechismussen of heilige geschiedenissen goedgekeurd, bijgevolgc de gemeente mag er geene koopen voor de scholen. Dat is klaar en duidelijk; cvenlwcl heeft Mi nister Van Humbeek, dal anders gepeinsd; hij heelt de beslissing van den gemeenteraad van Brugge verbroken en dep koning een besluit doen teekenen, bij welk aan hel stadsbeslier wordt opgeleid catechismussen en heilige ge schiedenissen te koopen. De n inister zegt voor zijne redens dat de gemeente, volgens de nieuwe wet, moet de kos ten dragen van de boeken voor de christelijke leering. Dat staat n rgens in de wet te vinden, en daar is hoegenaamd geene spraak van ge weest wanneer de wet in de Kamers le berde kwam. De minister zegt nog dal hek gouvernement de broke i laneerdt, die de bisschop goed keurt. Dat is waarlijk de moeite weerdIn die boeken-wordt er geleerd dat de Paus onfaalbaar is, en zulks gelooven de geuzen niet; dat alle ware katholieken moeten gehoorzamen aan de Bis schoppen, en zulks gelooven de geuzen niet; - dat de 11. Kerk alleen hel recht heeft de christe lijke leering te onderwijzen, en zulks gelooven de geuzen niet; daler builen de kathol eke Kerk, voor niemand geene zaligheid is, en zulks gelooven de geuzen niet Nooit heeft hel geusche ministerie beter zijn eigen zelven tegengesproken, nooit heeft, .liet beter geloond dat de leering van.de. geuzen valscbbeid is en bedrog; want om aan zijne scholen eenen uilwendigen schijn van godsdien- stighehl te geven, moet het zijne toevlucht ne men tot boeken waarin zijne schoolwel, zijne leering en doening teenemaal worden afgekeurd, veroordeeld en ge doemd. Dal is voorzeker wid het schoonste bewijs dat de geuzen niet recht zinnig te werke gaan; want niemand-zeker zal gelooven dal zij in hunne scholen boeken zou- Dit blad verschijnt den Woensdag, onmiddelijk na de graanmarkt. Inschrijvingsprijs, 5 fr. 'sjaars; met de post 6 fr. Annoncen 20 crutinien per regel. Rechletlijke eerherstellingen 1 fr. Een nummer locent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het 100. Men schrijft in bij BONHOMME-RYCKASEYS, dpukker-uifgever, Zwarte Nonnenslraat. 4, te Veurne. |S l.ft- I VEURN t "■■nu

De Veurnaar (1838-1937) | 1880 | | pagina 1