II Februari SSS'O. 1843 IV jaar 30° Dit blad verschijnt den Woensdag, onmiddelijk POLITIEK OVERZICHT. lusland. De’keizerin, die sedert vier maanden te Cannes,'in het zuiden van Frankrijk, Joannes-Josephus Faict, door de bermhertigheid Gods en de genade van den H. Apostelijken Stoel, Bisschop van Bmgge, Huisprelaat van Z. 11 den Paus en Assistent bij den Pauselijken Troon, aan de geestelijk heid en de geloovigtn van ons bisdom, zalig heid en zegen. Veurne, leeringen welke Hij’ in de wereld was komen brengen; en opdat zij getrouwe, onbederflijke bewaarders zouden wezen, heeft Hij hun den II. Geest gezondenom hun alle waarheid te leeren (Joan. XIV. XVI). Verhevene waarheden des Ge- loofs! gij, hel eenige heil van ons verstand, en de noodzakelijke bewaarster van al wat waar is, van al wat goed is, wie anders dan St tan, de vader der leugentaal, hief. het mogen aangaan om u te bestrijden, om u te verkeeren, om u te beschimpen? Gelukkig dat hier ook het woord van den Profeet als eene blijkende waarheid alle dagen voorkomtDe ongerechtigheid heeft tegen haar zelve gelogen (Ps XXVI. 12). De verzakers en ver- brekers van ons Geloof, door hoogmoed en vuige driften verblind en heengesleept, hebben ofwel herizelven onteerd door hun gedrag, ofwel zijn belachelijk geworden door hunne leeringen het panlheismus, hel spiritismus, het materialis- inus, het epicurismus, en honderd andere dwa lingen nog, die niets anders zijn dan de ver nieuwde droomen van het uitzinnige heidendom. Wal u betreft, Z. L. B., verfoeit deze dwa lingen, en weenende over ’t ongeluk deigcnen die ze verspreiden, biddende voor hunne be- keering, leg u toe om beter en beter de groot heid en de heerlijkheid te vatten van ons heilig Geloof; kleeft met hert en ziel aan deszelfs waar heden, die alleen bekwaam zijn om dit leven en in hel toekomende uw geluk te verzekeren. Blijft terzelfder tijde met standvastigen moed onderworpen aan de wellen der II. Kerk, die teerdere en voorzienige Moeder; en, in het bij zonder, onderhoudt, zoo getrouwig als uwe krachten en uw staat I e' vermogen, die groote wet van den veertigdaagschen Vi sten, dien wij u aankondigen. (Volgen de schikkingen van den Vasten, gelijk voorgaande jaren). Engeland. Donderdag is de zitting van het Engelsch Parlement geopend. Daar het de laatste is voor de nieuwe kiezingen, heeft de bewarende partij er ongemeenen luister aan ge geven en de Koningin heeft eene troonrede uit gesproken. Zij heeft vaslgesteld dat de betrekkingen mei de mogendheden op vriendelijken voet staan. De gebeurtenissen, sedert den laalsten zittijd, hebben nieuwe waarborgen gegeven tot hel be houd van den Europeeschen vrede, door hel ver drag van Berlijn. Maar veel moet nog gedaan worden om de wanorde te bestrijden die nog in sommige gedeelten van Turkije, sedert den oor log heerscht. De regecringloosheid in Afghanistan laat niet toe de Engelschc troepen reeds terug te trekken, maar hei grondbeginsel van de gedragslijn des kabincts blijft onveranderd. Het gouvernement wenscht de vriéndelijkste betrekkingen met het Afghansche volk le onder houden, maar het heeft ook vast besloten de vei ligheid zijner Indische grens le bewaren. Verder drukt de troonrede de hoop uit, dat eerlang een bond der koloniën in Zuid-Afrika zal gesticht worden. Zij doet de opsomming der maatregelen die reeds genomen zijn om de ellende te lenigen die in Ierland hccrscht.cn belooft de wetten om do protestantsche kerk in Ierland van hare bezittin gen te onteigenen en de overdracht der eigen dommen te vergemakkelijken. Italië. Volgens geheime geruchten, zou de gezondheidstoestand van den koning Hum bert eene levendige ongerustheid baren bij hen die zich met hem in nauwe betrekkingen bevin den; de dagbladen onthouden zich volstrekt iets over dezen zeer en s igen toestand bekend te maken. Zeer lieve Broeders! De lijd dien wij beleven brengt ons dien jam min kelijken nacht in hel geheugen, van welken de Goddelijke Zaligmaker, daags voor zijn ster ven, tol zijne Discipelen sprak, hun voorzeg gende Dezen nacht zult gij allen in mij verergerd zijn (Math., XXVI. 31). Jesus zoo zacht en zoo, goed, behandeld als een vijand; Jesus beleedigd in zijnen persoon en in zijne leering, Jesus over geleverd aan den spot en de beschimping van hel volk, ziet daar het afbeedsel, helaas! maar at te getrouw, van het onrecht dat op onze dagen tegen de II. Kerk wordt gepleegd. Gelukkiger dan de Apostelen, gij, Z. L. B., zult niet verergerd worden om de vernederingen die uwe Moeder de H. Kerk uitstaat; uwen moed zult gij niet laten vallen; maar veeleer, steunen de op uw recht, en sterk in uw geloof en in uwe hoop, gij zult onbeweegbaar l lijven, te midden hel tempeest dat uitberst legen de kinderen Gods. Opdat het zoo moge wezen, opdat, met de hulp der goddelijke gratie, niemand onder u, Z. L. B., bezwijken zoude, aanhoort met meer dere leerzaamheid dan ooit een prent diep in uwe henen de ernstige onderrichtingen die Wij u gaan voorhouden. Even gelijk het heelal het werk is van Gods almachtigheid, die met een enkel woord alles uil den niet heeft getrokken, zoo ook is de heilige katholieke Kei k het even wonderbare werk van onzen lieer Jesus-Chrislus. Deze god delijke oorsprong der llKerk staat klaar te lezen, schier op elk blad van onze heilige boeken zoodanig dal ons II. Evangelie, hetwelk bij in geving van den II. Geest de geschiedenis geeft 'van den menschgeworden God, eene geschiede nis ook zou mogen hecien van de instil ing der ll. Kerk. Hetzij Hij zijne Apostelen roept, hetzij Hij de Sacramenten instelt; hetzij Hij aan Petrus de oppermacht schenkt en de onlaalbaarheid; hetzij Hij krachtens zijn opperste gezag, zijne apostelen zendt om alle volkeren le onderwijzen en hun te leeren onderhouden alles wat Hij bevolen had Mattii., XXVIII, 20). Jesus slicht zijne Kerk en maakt van dezelve het meesterstuk zijner wijsheid, en Hij drukt op haar den zegel zijner Godheid, met le voorzeggen dal Hij haar ves tigen zal op de steenrots, dat de machten der Hel niets zullen vermogen tegen haar (Marc., XVI, 18); en dal Hij wezen zal met degenen die haar be stieren zullen, tolde voleinding der eeuwen (Math., XYVHI. 20). De voorzegging van Jesus is volbracht ge weest tol op onze dagen, en volbracht zal zij blijven tol op het einde der lijden. Er. hierin ligt, voorwaar, geen gering bewijs van de god delijkheid der ll. Kerk. Immers, ofwel de ka tholieke kerk is hel werk van God; zoo dat zij de voortreffelijkste en onbctwis baarsle rechten bezit op onze hulde en onze onderwerping, ofwel gelijk soms haat en onwetenheid spreken zou den, zij is niets anders dan een werk en eene uitvinding van menschen. Maar moest hel zoo zijn, zouden alsdan de stichting der Kerk, hare spoedige uitbreiding, hare toeneming en hare bewaring gedurende negentien eeuwen lang, zou dit alles het grootste onder alle mirakelen niet wezen? Aanschouwt eens hoe, rondom de katholieke Kerk, menschclijke inrichtingen, tronen en rijken, langs alle kanten zijn inge- slorl; en dil niettegenstaande al de vercénigde pogingen van machtigen en wijzen dezer wereld Alléén blijft de Kerk altijd staan. Vervolgd ter dood toe, door haat, door doling, door valsche wetenschap, door l.u chelarij; door alle drillen, met één woord welk de hel in 's menschen hert heeft kunnen opstoken, en door al de macht welk het menschdom ter zijner beschikking hebben kan, heeft de Kerk over alles gezege praald, en allo hare vervolgers overleefd. Een blijkende bewijs, eene on wedei spreekbare be- luigenis harer goddelijk) eid. Doch indien de katholieke Kerk hel werk van God is, wat zal men denken van degenen die door hun spreken en schrijven, de II. Kerk ver volgen en lasteren, i i hare keringen in den per soon harer bedienaren? Wij sidderen, Z. L. B., op het gedacht der vreeselijke straffen die, zellfs in dit leven, over degenen hangen die op onze dagen, christenen zouden willen heeten, en niet beschaamd zijn laster en smaad te storten op het verhevenste gezag dat God op de wereld Leeft aangesteld, op den gewijden persoon van den ll. Vader, zienelijk hoofd der H. Kerk en Stadhouder van van onzen Heer Jesus-Chrislus op aarde. Voor waar, te midden dezer negentiende eeuw, eene eeuw van beschaving, gelijk men zeggen wil, is dit niets anders dan de herhaling van de be schimpingen en versmadingen, met welke moed willige beulen en slaven den goddelijken Zalig maker overhadden, op den nacht van zijn bitter lijden. Hoe diep is liet te beklagen dat er in Belgenla d, een zoo godsdienstig en deftig land, ook menschen te vinden zijn, van waar ook gekomen en hoe weinig ook in getal, die met woorden en schiiftén niets meer hoege naamd eeibicdigen willen! Doch niet min is het te beklagen dat men christenen ziet die, door schad Ijke en zondige nieuws, i righeid aange- hitst, zulkdanige schriften durven lezen, zulk- danige redevoeringen toeluisteren! Doch, zoo het oppergezag van den Paus bij goddelijke stichting bestaat, evenzoo bestaal ook de in. ichiing der bisschoppelijke macht. Gelijk ('e Baas opvolger is ra i den 11. Petrus, zijn r'e Bisschoppen opvolgers der Apostelen. Daarom i het dat, in de wijding van oenen bisschop, dc 11. Kerk niet vreest deze ontzaggelijke woorden te laten galmen die hem vervloekt, gevloekt ock moge hij wezin, en die hem zegent, met zegeningen worde htj vervild. Eindelijk het Priesterdom, dat weet gij, Z. L. B., is een der zeven IIH. Sacramenten door Jesus-Chrislus ingesteld. Uit krachte van hel heilig merktceken dat zij ontvanger, hebben, zijn de Priesters al uwen eerbied weerdig, en hebben recht op uwe diepgrondige hulde. De 11. Franciscus vanAssisic was gewoon te zeggen Indien hel mij gebeurde een priester eii een engel samen le gemoeten, ik zou eerst den priester vereeren en dan den engel groeten. Dank zij God, Z. L. B., uwe priesters vereert gij, als de zendelingen van God, uwe Priesters bemint gij als uwe beste vrienden, als uwe va ders. Deze gevoelens die gij van uwe voor ouders hebt afgedeeld, zorgt toch wel om die aan uwe kinderen over te zetten; en ten dien einde woest immer waakzaam om van hen alle gesprek on verhaal te verwijderen door welke sommige uitvinders van schandalen erop uit zijn oin de geestelijken zwart te maken. Weesl gedachtig, ten andere, dat een jongeling die, tot zijn onheil, de Priesters zou leeren haten, wel haast voor vader en moeder allen eerbied en alle liefde verliezen zou. Uwe priesters...! Het zij ons, Z. L. B., loe- gelaten zulks te zeggen, na meer dan vijftien jaren hun Bisschop geweest te zijn; uwe prie sters, voor zooveel als menschclijke krankheid dit onder een zoo groot getal vermogen kan, uwe priesters zijn voorbeeldige priesters. De uitmunicndslc troost van ons Bisschoppelijk ambt is le voelen dal Wij in hen ecae hulp en ccnen bijstand vinden, grootcr misschien dan eenige Bisschop van het christendom. Daarover gelieven zij hier de openbare hulde te aanveer den van onzen levendigen dank, van chze vader lijke genegenheid Even als de Stichter der II. Kerk zijnen goddelijken z^gel heeft geprent op de Orde der 'bedienaren die de 11. Kerk beslieren, zoo heeft Hij ook aan die zelfde bedienaren, le weten aan de opvolgers van Petrus, alsook aan de Bis schoppen met de opvolgers van Petrus ver- eenigd, den heiligen sctiat toevertrouwd der jna de graanmarkt. Inschrijvingsprijs, fr. ’sjaars; met de post 6 fr. Annoncen 20 een timen per regel. Reehtei lijke eerherstellingen 1 fr. Een nummer lö cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. hel 100. Men schrijft in bij BONHOMME-RYCKASEYS, drukker-uitgever, Zwarte Nonnenstraat, 4, te Veurné. I i

De Veurnaar (1838-1937) | 1880 | | pagina 1