1850 31 Maart 1SS0. POLITIEK OVERZICHT. i t in ar Veurne, Te Berlijn heeft, ter gelegenheid van den 84" verjaardag des keizers, een buitengewoon onthaal der overheden plaatsgehad. M. Bismark is, aan het hoofd van den Bondsrard, den keizer gaan geluk wenschen. In zijn antwoord op ver scheidene aanspraken heeft de vorst uitdrukke lijk verklaard, dat hij niets meer betracht, dan den vrede onder alle mogendheden aanhoudend te zien hee: scheo. Wat nu de domkoppen betreft, wij .zeggen dat er overal tnenschen zijn met weinig verstand en begrip. Maar hier is’de kwestie fleert men min in de geestelijke gestichten dan in de geu- sche? 'tls juist het tegenovergestelde. Hoe zou den dan zoovele liberalen hunne kinderen naai de priester- en Jesuietencollegien zenden? Hoe zouden dan, in alle kampstrijden, de leerR.‘i?t>fi% tier geestelijke gestichten de eerste prijzen ’d?n de schoonste plaatsen bekomen? 'tls uit h’aat ja,-' tegen den godsdienst, maar dikwijls ook nog uil afgunstigheid, dat de geuzen zoo legen bet ouderwijs der geestelijken schrijven on werken. Bij voorbeeld, welke heeft de oorzaak geweest Engelaud. Hel Parlement is Ontbonden; er zullen in 'tkort nieuwe kiez'iigen plaats hebben, en den 22 Apiil aanslaande vergaderen de nieu we kamers, zoo dat de kiesstrijd niet zeer lang zal duren. Men spreekt veel van de onvoorzichtige rede voeringen door MM. Gladstone en Hartington in de openbare kiesvergaderingen uitgesproken en die reeds het buitenland erg tegen hen verbit terd hebben. De liberale partij is verwoed over dien tegenslag dooi hunne leiders veroorzaakt, op liet oogeublik als de kans hun kei voordee- ligsl stond. Dal de gazellen der bewarende partij zich de zaak benuttigen, moei niet gezegd worden. Indien er nu zijn, die, uit deze gestichten ko mende, niet treffelijk leven en schoeljes worden, ’t is juiste, zoo wij reeds dikwijls gezeid hebben, en nooit genoeg kunnen zeggen, omdat zij die Leringen niet meer volgen later, maar de li berale onafhankelijke zedeleer aankleven, Is zoo gemakkelijk om van katholiek liberaal te v.o - den men moet zich maar laten rollen, achter niet meer kijken, en zoolang men de gendarms en 't gevang kan ontvluchten, men is treffelijk en eerlijk man bij de liberalen, al ware men in de oogen van de ware treffelijke en eerlijke lie den, de meeste schoelje van ’t land Maar waar men, om te spreken gelijk ’t geu zenblad, schoeljes kweekt, 't is in de liberale of geusche onderwijsgestichten; daar leert men dal de inensch onafhankelijk is in de schikking van zijn leven; dat iedereen zelf zijne consciëntie moet vormen volgens eigen goeddunken. Indien iemand die princiepen volgt, moet hij niet nood zakelijk schoelje worden? Dat houden wij staan en dal men ons bewijze dat het geen waar is. Schoeljes en Domkoppen. Als het geuzenblad schreef dat Savaete in eene geestelijke normaalschool zijn onderwijs ont vangen had, was bet niet om de geestelijke ge- s ic hen zwart en ha'o'iik te maken voor 't volk z -kei 1 Bah neen het, ’t en zou niet durven; dat w is een middel vou de ..euzen, en daar zij door a zulke middels aliemeis er in gelukken men ie ien te 1 e L iegen. zoo ook was deze middel goed voor hen alle middels zijn goed, als zij maar lot hun gewenschte doel strekken kunnen. Duitschland. Men spreekt alweder van opheffing of wijziging der vervolgingswetlen. ötn van zijne welwillendheid jegens bet gouver nement te getuigen, heeft de Paus aan de Bis schoppen toelating verleend van aan de burger lijke overheid meucdeeling te doen der priester lijke benoemingen. Men zegt dal prins Bismarck dezer dagen den minister Von Pultkammer gelast heelt, bij dé opening van den Rijksraad een wetsontwerp voor te stellen om de meiweiieii voorloopig op te schorsen. Eulgarie. De politieke toestand van dit land is zeer netelig. Prins Alexander gevoelt dat zijne pas ontkiemde regeering, zonder ver anderingen aan de Grondwet, niet mogelijk is, Het is niet genoeg een land onafhankelijk te verklaren, en een vorst aan ’t hoofd te stellen; hel is vooral noodzakelijk de politieke instel lingen meiden aard en de zeden der bewoners le vereenzelvigen. In Griekenland is het ministerie gevallen. en door nieuwe mannen vervangen. Dit ge beurt daarzoodikvvijls.dat men zich moet vra gen, waar de Honing nog ministers vinden kan. Mm schrijft in bij BONHOMME-RYCKASEYS, drukker-uitgever, Zwarte Nonnenstraat, 4, te Veurne. v Inkwisitie. De schandelijksle wet die in de Kamers ooit is voorgedragen geweest, komt door de geuzen gestemd te worden. Het is de wei op de enkvveslen of inkwisilie- wet. Zij is door de geuzen gestemd, zeggen wij, want geen enkel katholiek lid der Kamer van volksvei legenwoordigers heeft die wet goed gekeurd, maar allen eenpariglijk hebben dezelve krachtdadig bestreden. Het is waar, de geuzen moesten den haat, dien zij voeren tegen al wat priester of katholiek is, kunnen uitroeren, en, kost wal kost, al de on grondwettige maatregelen, die de wel behelst, waren er noodig om hunnen haal te kunnen verzadigen. Alzoo is bel, dal deze halelijke partijwet aan de geuzen de macht geeft die, lot nu toe, enke lijk aan den onderzoeksrechter was voorbe houden geweest. De huiszoeking is hun ook toegekend en daarenboven mogen zij alles door snuffelen, zelfs de gesloten papieren ontzegelen, lezen, en alzoo de geheimen der familien ver openbaren. Hei publiek zal dus in alles onderricht zijn. In andere zaken hebben wij de geuzen reeds aan hel werk gezien; zij zullen hiervan mis bruiken, gelijk zij in andere zaken misbruikt hebben, om dit alles legen de priesters en de katholieken werkstellig te maken. De jat en 90 hadden ook zoo iels om de ver volging te verwezenlijken. Ja, hei is een nieuw schrikbewind dat de geuzen hier willen herinrichten, om in de maand Juni hunne heerschappij over hel land ie kunnen houden. Nogtans. keizer Karei zegde, de Belgen zijn getrouwe onderdanen, maar vei dragen geene s avernij. liet juk dat op ons drukt, moeten wij trachten van ons at te schudden; bijzonderlijk in du jaar 1880. nu wij op het punt zijn de vijftigste ver jaardag onzer onafhankelijkheid le vieren. Waarlijk, indien de geuzen alsdan aan het be wind blijven, zal dn juk van langs om zwaarder worden. Daarom is bet dat wij, deze pprlogs- wetten die de geuzen gcmaakt-.hebben, tot aan moediging moeten nemen om heljnini,s|prie der zeven franemapons le bevechten eu in tien graf kuil ie werpen dien zij voor ons, katholieken, voorbereid hebben. Dan alleenlijk zullen wij onze vrijhejU weder bezitten, en dan ook zullen wij met volle kiaéht onze luidruchtige vrijheidskreien laten hooien. Ja, hedendaags vindt men vele zulke groote schoeljeu, ’i zij dat zij in een geestelijk ge slicht hun onderwijs ontvangen hebbende, later de onafhankelijke liberale zedeleer hebben begin nen volgen, 't zij dal zij ze van jongs al geleerd hebben in de liberale onderwijsgestichten. En als wij spreken van schoeljes, wij verslaan daaidoor niet alleenlijk deze die daden pleegt die door de burgerlijke wet gestraft worden, miarook wel en bijzonderlijk die godsdienst haters, die goddeloozen die Kerk en priesters en af wat heilig is vervolgen; ja den laster 'die ge durig woedt tegen die persbonen en zaken,'alle weke in slechte gazenen uitspuwen; deze die door hun schrijven en rondzwieren en spreken,, den godsdienst in de herten uildooven, en de mcnschen aan wien zij hom ontroofd hebben, aldus bereiden lot alle slach van euveldaden en buitensporigheden; want zonder godsdienst geene goê zeden. Dal zijn schoeljes of wij kennen er geen Frankrijk. De algemeene aandacht is voornamelijk op dil land gevestigd. Met angsiige aandoening verwacht men de maatregels welke het ministerie in ’t geheim beraamt, om zich over het verwerpen van zijn art. 7 te wieken. Volgens geruchten, die nog al schijn van waarheid hebben, zou de regeering besloten hebben 1° De vreemde Jesuieten, zullen binnen de twee dagen na hel besluit, het land moeten verlaten. 2° Alle de scholen der Jesuieten en hunne gestichten zullen gesloten worden, en de per sonen die er zich in bevinden uiteengedreven worden, binnen de drie maanden. 3" De overige tot nu toe geestelijke genoot schappen zullen aangeinaand worden hunne verordeningen te doen kennen. De Staadsraa 1 zal deze onderzoeken, en in dien er niets onwettigs in gevonden wordt, zal de regeering wetsontwerpen voorstellen, om het wettig beslaan dezer genootschappen te bc- kr; c iligen. Maar worden zij geduld, dan zullen hun bui tengewone belastingen opgelegd worden, en ttërmate dal men hun vei blijf bijna onmogelijk maken zal. Mm) mag/ieh vragen, hoe zulke willekeurige en geweldadige handelingen door een gezond oordeel kunnen opgeval worden, in een land wam de grondstellingen van vi ijheid en broe derlijkheid zoo luidruchtig geioemd worden. Onschuldige personen veib.mm n en vei jagen aan welke men niet een schijn van misdaad te verwijten heeft, ei k -lijk omdat zij geestelijken zijn, en volkomeue vergiffe nis afèischen voor de afschuwelijke communards, die zich met alle euveldaden bezoedeld Irnbhen, hen in de kie- zingen voorstellen als waardig om in ’s lands raadzaal te zetelen, ziedaar het onbegrijpelijk geding van hen die zich als de apostelen der beschaving onzer eeuw aan hei menschdom willen opleggen. Maar wij hebben zoo klaar de ezelachtigheden van die schrijvers doen uilschijnen, dat zij ach teruitkruipen, dat zij de pi inciepkwestie niet durven aangaan, en een üilvluchtsel zoeken met le zeggen dat zij het geschreven hadden, Alleen lijk «om te bewijzen dal het niet al goud is, wat blinkt ’t is te zeggen, volgens dat wij die zinsnede verslaan, dat ’t niel al geene treffe lijke mannen zijn die daar bun onderwijs ont vangen hebben; in andere woorden, dat er ook groote schoeljes uitkomen, zoo het geuzenblad schrijft. Ja, ’t is waar; maar hier nog eens ligt de knoop indien al deze die uit die gestichten komen, de leering die zij daar ontvangen heb ben, later wilden vólgen en in werke stellen, onder hen zouden geen andere zijn dan treffe lijke lieden en nooit geene schoeljes. De prin ciepen, de leeringen die men daar inplant en aanleert, zijn goed en onberispelijk, en kunnen nooit lot geene slechte gevolgen leiden. Wie zal er zeggen dal ’t alzoo niel is? VEURNAA i

De Veurnaar (1838-1937) | 1880 | | pagina 1