fr I I 1853 I 21 April 1880. 36e jaar A POLITIEK OVERZICHT. h borgt, worden misprezen, thans ziet, werken de geuzen I VÉi'RNE, Duitschland. M. Bismarck heeft zijn doel bereikt, en zijn ontslag ingcli ukken eene bedreiging alleen is voldoende geweest, om alle weerstand als ruok te zien verdwijnen. De Boi.doiaaü, die liet vooislei van de posunanda- leu met ecu zegelrecht te bciasien, verworpen en daardoor de gramschap van den ijzeren kan selier opgewekt uad, heelt in eene nieuwe ver gadering Hetzelfde ontwei p, zonder de minste tegenkanting, goedgekeurd ónmogelijk kou hij meer berouw betuigen. Nu gaat M. Bismarck ue middels gebruiken om zich voortaan legen der- gelijkc wisselvalligheden te behoeden. Ja maar, de geuzen zijn diepzinniger en heb- ben-gevouden dat de vijand in het land zelve is. De vijand, zeggen zij, dat is de godsdienst, de grondwet, de vrijheid, de priesters en de katho lieken!... Het is tegen dit alles en voor het algemeen nul - dans l’intérêt general gelijk zij zeggen, dat zij eenen onwetiigen oorlog voeren. Die corlog is onwettig want de geuzen eer biedigen de grondwet niet, die de steun en de grondsteen onzer nationaliteit en van onze vrij heid is. De vrijheden welke de grondwet ons waar borgt, worden misprezen, en gelijk men het thans ziet, werken de geuzen om de grondwet zelve le vernietigen. Wal is er immers geworden van de gelijkheid der Belgen, de onschendbaarheid der woonst, de vrijheid van onderwijs, de vrijheid van ge weten en het geheim der brieven Wat de gemeente-vrijheden betreft, zien wij minister, gouverneur of arrondissementscom missaris de plaats van den burgemeester in den gemeenteraad nemen. Die heeren, zonder acht op de beraadslagingen van den raad te nemen, beschikken over de gemeentekas en maken reglementen die zij zouden willen doen uilvóe- ren. Dil zien wij reeds in eene naburige gemeente, alwaar, niettegenstaande twee besluiten door den raad genomen, die heeren twee scholen wil len doen bouwen. De haat der geuzen tegen de vrijheid en de katholieken is onzeggelijk gioot, en daarom spannen zij alle middelen in om de eene te ver nietigen en de andere te kunnen verdrukken. Aan ons dan, katholieken, onze vrijheden te verdedigen, en gezien de geuzen den oorlog legen ons voeren, nemen wij op onze beurt de wapens op en treden in het strijdperk om de geuzerij le bevechten. Noglans, maken wij geen gebruik van onwet tige wapens, lot welke de geuzen zoo dikwijls hunne.toevlucht nemen. Neen, de wel in de hand, en sterk van ons recht, zullen wij de geuzen kunnen beantwoor den, en het slagveld niet verlaten vooraleer wij zegepralen, en wij alzoo het land van dien oor log en het juk der geuzen zullen verlost hebben. Frankrijk. De besluiten van 29 maart, legen de geestelijke genootschappen, houden in gausch Frankrijk hei openbaar gevoelen gaande alie de bisschoppen, de eenen na de anderen, zenden aan den voorzitter Grevy protestation, waarin zij, door verzachte maar tevens uitdruk kelijke bewoordingen, de onrechtvaaidigheid der ingeroepene wellen doen uilscbijnen, zooals ook de noodlottige gevolgen, welke voor den godsdienst uit de onveidiaagzaamheid der re- geeruig zullen voortvloeien. Verscheidene departementsraden hebben ins gelijks in hunne korte zittingen, den wensch geuit, van de voornoemde besluiten le zien in getrokken worden. De nuntius van den Paus heeft met den mi nister Freycinel hetzelfde ontwerp besproken. Ongelukkiglijk moet men vreezet), dal dn alles zonder uitwerksel blijven zal. Hel ministerie laat zich door niets bewegen; M. Ferry ver klaart openlijk, dal kost wal kost, de wetten zullen uitgeroerd worden en alle mogelijke tegenstand weggeruimd worden. l ui nu toe laten de genootschappen niets van hunne inzichten blijken; de uitstel van drie maanden zal meer moeten gevorderd zijn, eer wij dadelijke feiten zullun zien opdagen. MM. Kervyn de Lellenhove, Tack, Cornesse en Malou hebben ten duidelijkste doen uit schijnen dat er hier eene.onweerlegbare reden bestond oui de vernietiging der kiezing uil le spreken. Niettemin is de geldigheid der kie zing, verdedigd door MM. Roliu en Scailquin, ten sloite gestemd mei 60 stemmen legen 57. Die zegepraal, i idien het er eene mag ge noemd worden, heeft echter alleen gediend om de ongehoorde partijdigheid van het gouvernement en zijne handlangers te doen uitschijnen. Niet alleen heeti M. Rolin. ver klaard dal de reklaain der katholieken voorop veroordeeld was, maar hij heelt geene enkele geldige reden kunnen aanhalen om de kies- wei kingen le verrechtvaardigen, welke geheel en al gebeuld zijn in strijd met eenen om zendbrief' van M. Rolin zelven, gedagteekend 13 Oktober 1878, en waarin al de gevallen voorzien zijn, welke zich le Borgworm heb ben voorgedaan. De partijdige minister heeft verklaard dat hij, voor dezen keer, dien omzendbrief niet wilde toepassen, maar dat hij een andermaal strenger zou zijn. De ofticieele kandidaat moest er dus door, al was zijne kiezing dan ook door eenen omzendbrief van den minister voor op veroordeeld De meerderheid der Kamer heeft zich alzoo plichlig gemaakt aan een nieuwe schending van recht, en wet en eens te meer bewezen hoe weinig rechtzinnig zij is, wanneer zij spreekt van de beteugeling van hel kiesbedrog. Zij heeft overigens begrepen welke hatelijke rol zij speel de en heelt, door eene willekeurige sluiting, een einde gesteld aan de beraadslaging welke verpletterend is geweest voor de geuzerij. Spanje. De konings-moordenaar Otero heelt dinsdag de doodstraf ondergaan HH. MM. de k'otnug en de koningin waren zeer ge negen hem genade le schenken, maar de nü- msteraad was van gevoelen, dal hel vonnis moest uitgevoeid worden. DE KAMER. liet was woensdag de bespreking over de geldigheid der kiezing van Borgworm (Warem- im). Eene ernstige reklaain was tegen de kiezing (Hgedicnd, waar de arrondissements commissaris zelve, in bediening gebleven tot da de kiezing, ••iecfils eene meerderheid van fenige stemmen heeti bekomen. De kiesbi ietjes waren op zoo dun papier gedrukt en zoodanig gevouwen dal men langs 1 den buitenkant, niet alleen hel merk kon zien van hel vierkant waarin het kruis moest ge plaatst worden, maar ook de kleur van dat vierkant en hei spoor van hel kruis zelve. Zoó- ■dra men een blief ken in de hand nam kon men zien aan wien de kiezer zijne stem gegeven had.; dus was liet geheim der stemming ver raden. Donderdag heeft de vergadering beraadslaagd over het wetsontwerp waai bij eene nieuwe som van vier millioen wordt geviaegd voor'hel goudverslindeud paleis van justicie te Brussel. Daaruit is gebleken dat voormeld paleis, hetwelk inden beginne 10 lot 12 millioen moest kosten, nu reeds 42 millioen gestemd zijn en nog durft M. Bara met beloven dal liet de laatste mil- liuenen zullen zijn. Indien dal peperduur ge bouw er dan nog schoon voer ware! En de stad Brussel, die de eer en hel voordeel heelt van dal reuzengebouw le bezitten schijnl er ook al gei oeg van le hebben, wam zij weigeit voor le gaan met haar beloofd aandeel, zijnde hel zesde van de onkosten, te betalen. M. Bara is bijge- \o'g verplicht hel gemeentebestuur van Brussel voor de rechtbank le betrekken! Na cenige redevoeringen voor en tegen deze kolossale geldverspilling, is men eindelijk tot hel besluit gekomen dal er nu toch niets meer le veranderen is, en heeft men hei gevraagde krediet gestemd, met 53 stemmen, tegen 12 en 5 nthoudingen, in de hoop, maar geenszins in de zekerheid, er get ne nieuwe milliocnen meer te moeten bijvoegen. Oorlog. Al onze vrijheden, de duurbaarste schatten die wij in ons Belgie konden’genieten, zijn de eene na de andere te niet gegaan. De gemeentevrijheden zelve zijn niet gespaard gebleven, en wij zien in hel staatsblad hoe de geuzen die nog dagelijks vei brokkelen. Noglans leven wij onder hel bestuur der ze ven 'vi ijbeidsminneiide tranemacons die zich spotsgewijze het ministerie der nationale verdedi ging ile ministère de la dé/ense nationale) noemen. Ministerie der nationale verdediging!.... Dat klinkt luid! en bij het lezen der geuzegazetten zou men geneigd zij te deuken dal onze grenzen langs de vier gewesten, door den vijand omzet zijn. Inderdaad, om zich dien naam le geven, zou ons landeken door de eene of andere mogend heid moeten aangevallen zijn geweest en wij gevaar loopen onze nationaliteit te moeten ver liezen. Belasting op den Tabak. De Mmiiteur van woensdag bevat een ministe rieel besluit van 10 April van den minister van finaiitien, betreffende de belasting op den bin- nenlandschen tabak door de wet van 28 Juli 1879 gestemd. Volgens art. 15 dier wet, moeten al de be- lastschuldigden, vóór 1 Juli, op het bureel der accijnseu, in welk ressort die gronden gele gen zijn, aangifte doen van de ligging, en de oppervlakte van al de tabaksplanten, gedaan op de gronden waarover zij beschikken. De verklaring voor de belastbare plantingen moeten bevatten a. de naam, de voornaameu en de woning van den aangever; b. de ligging der perceelen met tabak beplant, c. de aanduiding van hei gehucht of de plaats en de oppervlakte der perceelen; d. de verklaring dat de land bouwer geene andere tabaksplamingen heeft; e. den datum der aangifte. Voor de niet belastbare perceelen, moet de verklaring bevallen a. en b. (zooals hiervoren); c. de vet klaring dat het perceel met tabak be plant paalt aan de woning van den aangever, of aan een veld dat hij bebouwt, alsook dat hij elders geen tabak plant d. de datum der aan gifte. Voor de belastbare perceelen moet de ver klaring overhandigd worden aan den ontvan ger der accijnsen van hel ressort; voor de niet belastbare perceelen, mag de verklaring besteld worden, hetzij bij den ontvanger, hetzij bij den atdeelingsuversie der accijnsei!, hetzij des uoods bij den overste der douanenbrigade. Bij al deze persoonen kan men formulen der aangifte bekomen. Dit blad verschijnt den Woensdag, onmiddelijk na de graanmarkt. Inschrijvingsprijs. 5 fr. ’sjaars; met de post 6 fr. Annoncen 20 centimen per regel. Rechleilijke'eerherslelhngen 1 fr. Een nummer 15 cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het 100. Men schrijft in bij BONHOMME-RYCKASEYS, drukker-uitgever, Zwarte Nonnenstraal, 4, te Veurne. De fransche ministerraad houdl zitting op zit ting, teneinde tul een besluit le komen, waar mee men beginnen zal om de maari-deKielen uit le voeren, nel schijnt dat MM. Grevy en Frey- Cinet zich vei zeilen tegen eene unmidueiijke ver volging. De Paine van f’arijs Zegt le weten, dal M treycuiei dezer dagen aan een ziji.er vroe de vrienden zou vcisiaaid hebben, ual men er zeser Kan van zijn, dat zoo lang t.ij kabmels- oveiste is, liet gouvernement titel zaï uveigaan tot godsUieiisiiousiieid, nodll tocsiemmeu zal ual er vei vuiguigsmaatregeien Wuiuen geno men. Wij zullen echter weldrh zien wat er ge beuren zal. VEUR i 4

De Veurnaar (1838-1937) | 1880 | | pagina 1