Leon Visart. Liberale dankbaarheid. na .ns a tób n Sedert M Visart in de Kamer is, heeft hij geene gelegenheid laten voorbijgaan, zonder de verbete- de tame den heer I I Aanveerd, enz. (Geleek.) F. VAN CLACK, burge- meeslci; Cu. DE MEYER, sèkrtiaris. van liet bespreken openbare vver- --- gezegde doel van de politiek, te weten het al- e leen welzijn niet bereiken, vermits zij natuur lijk afwijkt van de waarheid en de rechlveerdig- heid. Nu, op 19 Maart 1878 weid nogmaals ge schreven Mijnheer de olksverlcgenwooi - diger, De woorden die gij hebt willen spreken ten vpordccle der ringswerken onzer haven,en lijk beslissende antwoord van minister van openbare werken heb ben onder de inwooners onzer stad tenen EEM’ARIGEN GEESTDRIFT veioorzaakt. De inwooners, betoond hebbende te begeeren dat aan Ued. en aan den heer minister bedankingen zouden toegvstuind worden, heelt de g<'inecnleraad aanstonds vergaderd en l) ed V oZ 6’ ENS A L G E U E E N VEHLA N GEN, W ELGEMEENDE BEDANKINGEN gestemd, voor het be lang, wrik gij gedurig stelt in al wat kan onze stad, die zoo lang verlaten en vergeten werd, verheffen. Aanveerd, enz. (Geleek.) F. VAN CUYCK, burge meester; Cu. De MEYER, sekretaris. Bij gevolg, hel liberaal bestuur van Nieu poorl bekende openlijk en herhaalde malen dat M. Visarl gedurig moeite deed gedurig be lang stelt ten voordeèle der havenwerken die Nieupoorl begeert; de gemeenteraad stemde rechtzinnige bedankingen, betoonde’'vuri ge erkentenis, welgemeende bedankingen, rekende op M. Visart’s gewoone dienstwillig heid, M. Visart’s redevoering verwekte in Nieupoorl eenparigen geestdrift en de ge meenteraad stemde bedankingen om te voldoen aan het algemeen verlangen. Maar ziet.... M. Meynne, in zijnen ouden dag, krijgt goeste om volksvertegenwoordiger te zijn! Hij is liberaal, vrijdenker, behoorende aan eene familie die geheel buiten den godsdienst leeft, die verschelde malen alle treffelijke lieden bedroefd heeft met het treurig schouwspel van cene begiaving zonder priester en zonder kruis; M. Visart, integendeel, is katholiek! Dat is ge noeg! al de verdiensten van M. Visart zijn mis kend en vergeten. De vrijdenker Meynne is al leen bekwaam in de kamer te zetelen. Is dat verstaanbaar? Dat is liberale dankbaarheid? Het gaat zoo verre dat M. Van Cuyek, die de bovengemelde brieven tcekende, niet beschaamd was eene kiesvergadci ing, tegen M. Visart bijeengeroepen, voor te zitten! zooverre dat de liberalen nu in redevoeringen, samenspraken met de kiezers cn gazetten durven zeggen cn schrijven M. Visart heeft nooit iets voor Nieu poorl gedaan. Zoo verre gaal het dal de li berale gemeenteraad, naar Brussel gaande, M. Visart niet medevroeg bij den heer minister van openbare werken; wal meer is, de gemeenste beleefdheid miskennende, keerden de Nieu- poortsche liberalen, allen builen één, den rug naar den verdienstelijken man, aan wien zij, twee jaar te voren, nog algemcene, rechtzin nige en vurige bedankingen toezonden. Iemand dienst vragen, gedurig zijne welbe kende dienstwilligheid inroepen, en wanneer men denkt hem niet meer noodig te hebben, hem op eene onbeschofte manier den rug koeren, zijne kandidatuur bevechten, dal is liberaal zijn te Nieupoorl. Gelukkig, de kiezers hebben een edelmoedig hort en meer dankbaarheidsgevoel dan M. Van Cuyek en zijne kollegas. Een andere brief van 7 April 1877 zegt Mijnheer de Volkeverttgenwoor- diger, Ter gelègenbeid van het budget van keu, hebt gij wtdtrdïn de belangen van Nieuport ter lurlen genomen, daar gij bijzonderli jk de aandacht van den heer minister hebt ingerqypen «p de vei beteringswerken der haven. Het Sclicpcnkollegie is gelukkig U te inogen ter kennis brengen dat de Gemeenteraad, in zitting van 6 dezer maand, Ued. RECHTZINNIGE BE DANKING EN gestemd heelt. Ook zenden wij cetié deputatie naar den heer minister, om hem te bedan ken over de welwillende antwoord aan uwe aanbeveling gegeven. Wij duiven \ei hopen van uwe gewoone dienstwilligheid dal Ued. de deputatie bij den heer minister zult willen ver gezellen. Snoode godsdiensthaters, en valsche volks- verlichters houden slaande, dal do Godsdienst uietss gemeen heelt melde politiek; dat men in het beslier der volkeren, inde bespreking der openbare zaken geene de minste rekening moet houden van godsdienstige princiepen, en dat het volk, in staatkunde, de zedelijke onafhanke lijkheid moei betrachten!.... Beklagensweerdig zijn de landen waar zulke monslerachtige dwa lingen hebben wortel geschoten; daar moet alles zwichten voor de brutale macht! De groot ste vijanden des volks, zijn deze die den go 1 s dienst uit de staatkunde, uit de politieke willen bannen; want onder voorwendsel dat zij het volk willen bevrijden van hetgeen zij de dwee- perij der priesters noemen, smeden zij voor dit zelfde volk, de zwaarste en pijnlijkste boeien. Zij stellen het geweld boven het recht en ontne men der burgerlijke macht den eenigstrn zedelijken breidel, die ze kan beletten te ontaarden in des- potismus en dwinglandij, tndien de staatkunde, de politieke altijd ware ’t geen zij zijn moet, indien de rechten van godsdienst en Kerk altijd geëeibiedigd waren, en dal er in de kiezingen maar kwestie wave van de stoffelijke belangen, van vaarten, brug gen. ijzerwegen, enz., de priesters zouden hen gelukkig achten hen mol zulke zaken niet te moeten bezig houden; maar de Godsdienst, de zaligheid der zielen 1 >opt gevaar, en daarom werken de priesters in kiezingen 't is hunne plicht. belangen van geheel het arrondissement te ver dedigen; nooit heeft hij tijd noch moeite ge spaard óm iemand eenen gewaagden dienst te bewijzen. En wel zeker ook geene meer dan de Niepoortnaars hebben dal kunnen ondervinden. Jaarlijks heeft M. Visarl, ter gelegenheid van bel bespreken des budgets van openbare wer ken, voor Nieupoorl gesproken, alles voor Nieu poorl gevraagd wat Nieupoorl kon begeeren. Vele hcefl bij bekomen, en, ware M. Beernaerl minister gebleven, reeds zouden de begeerde en nu beloofde, maar nog niel begonnen ha venwerken eene daadzaak zijn. Velen ook in Niéuporl zullen inwendig getui gen dal M. Visart hun groolen dienst heelt be wezen in menige omstandigheid. Er was een tijd op welken de liberalen van Nieupoorl, niel denkende ooit M. Visart’s kandidatuur te zullen bevechten,zijne verdiensten luide op bekenden, en brieven schreven om hem over bewezene diensten ie bedanken. Onder andeie, op 29 Mei 1874, werd naar M. Visarl de volgende brief toegestuurd Mijnheer de Volksvertegenwoor diger, In zitting der Kamer van 20 dezer maand, hebt gij de belangen van Nieu poorl ter hert genomen cn gesproken van de noodzakelijkheid der verbete ringen zijner haven. liet bchepen-collcgie, in naam van den Gemeenteraad, die in zitting van 22 dezer Ued. bedankingen gestemd heelt, heelt de eer, Mijnheer de Volks- vertegenwoordiger, u zijne gevoelens vtm vurige erkentenis uil te drukken voor al de moeite welke gij gedurig doet, om van het staatsbestuur te be komen hetgeen de toekomst onzer stad moet verzekeren. Aanveerd, enz. (Geleek.) F. VAN CUACK, burge meester; Cit. DE MEYER, sekretaris. Wilt gij welen hoe M. Visarl in edelmoedige gevoelens met deze heeren verschilt? Korts na dit Mieupoortisch bezeek naar Brussel en deze dwaze en ondankbare handelwijze van Nieu- poort’s gemeenteraad, sprak M. Visarl nog eens in de Kamer ten voordeele van NieupoorlDat was zijne wraak! Een ander zou gezeid hebben: zij miskennen mij, en ik zal ze laten loopen Voor hen spreek ik geen woord meer. M. Visart heeft daarvoor ie veel edel en ridderlijk karak ter. Hij beeft gezeid zij miskennen mij, ’k zal te meer doen voor Nieupoorts belangen om te toonen dat ik alleen bandele voor bel algemeen welzijn en niel voor peisonneele vrienden. Hij hcefl gesproken en alles gevraagd wat Nieu poorl kan begeeren Meer nog dan de liberalen bij den minister gevraagd en bekomen hadden; dewijl hij een eerste cpnvooi op Gent vroeg, dat op zijne vraag werd toegestaan. In vorige jaren, na dezelfde redevoering, zou M. Visttri eenen brict van bedanking ontvangen 't Is de geusche politieke die zich met reli gie bemoeii; die de rechten van Godsdienst en Kerk wil vernietigen de gewijde kerkhoven schenden, met er ketters en andere deugnieten in te begraven tegen de wellen der II. Kerk, dat is politieke, zeggen de geuzen. De beurzen stelen die godvruchtige katholieke menschen gesticht hebben, om jongelingen in katholieke gestichten op te brengen, en ze geven aan geuzenge- stichten dat is politieke!. Deb priester uil de school jagen, cn de Gods dienst en den priester hatelijk maken, in die scholen, dat is politieke! Bepalen hoeveel een priester mag ontvangen voor eene misse, lijk of Baia doel dat is poli tieke In geschriften en gazetten, in de Kamers de geloofspunten en de christelijke zedeleer aan randen, dat is politieke! Verbieden aan de priesters van de processie te laten gaan, en ze weer in de kerk jagen, gelijk te Luik, dat is politieke! Kloosterlingen verbannen uit hunne huizen en uit het land, en ze op alle manieren vervolgen, dat is politieke Hen bemoeien met geen gezeid wordt in de biechte, dat is politieke Hewel! de geestelijke overheid zegtdat is geen politieke, maar kerkvervolging en godde loosheid, en bijgevolg 't is ons recht en onze plicht de geloovigen te waarschuwen en hun voor opt'etvlo,leggen de zware plicht van wel te Stemmen. Ja, zware plicht, en men moet geen consciëntie meer hebben, om voor de geuzen te willen stemmen. Zoo, kiezers./.ijidiezieart’plicht indachtig,stemt volgens consciëntie, gij kunt hel doen, niemand wmji het, niemand ziet voor wien gij stemt, ^eir ^ij de ooge Gods! In cvns.ient'ie zijigij dan verplicht te stemmen voor i; -ii r 1 I

De Veurnaar (1838-1937) | 1880 | | pagina 2