Leon Visart! I M. LEON VISART voor M. LEON VISART voor M. LEON VISART van de sterren te gaan bewoonen. Allen 1 mane worden! ïloort hier boe hij dat groot nieuws zei hij, in die lichten van’t firmament zal de van van Nieuport often maar op daadzaken. Zij zullen niet stem stemmen voor dezen die sedert lang zijne ge boortestreek verlaten heeft, en weinig be kommerd is met Nieupoort, ten zij dal er daar 't een of ’t ander profijt te doen is; niet voor dezen die schepen van Brugge zijnde, zich dui- zende franken deed betalen voor het bepleiten van belangen waarmede hij belast was; maar zullen stemmen voor die altijd, sedert 10 jaar, de belangen van het arrondissement verdedigd heelt en nog zal ver dedigen, die altijd bereid geweest is om eiken kiezer dienst te bewijzen en nog altijd ten dienste van een ieder is; de onbaatzuchtige, edele en ridderlijke volks vertegenwoordiger, die met woord en daad altijd voorstaat al wat vrijheid, vaderland en gods dienst aangaat. Leve de achtbare heer Papatje..». in de Sterren! Ten tijde dat 'papatje Voorzitter was zeker geusche gilde van Brugge en dat de god- delooze Clemence Royer belet was van op het verzoek van Papatje, eenige dommigheden en en goddeloosheden te komen uitbrabbelen te Brugge, nam papitje somwijlen zelf het woord; en zoo is het dat hij op zekeren dag eene soorte van conferentie gaf op de sterrekunde Op de sterrekunde! Papatje oude sterrek ijker! Ja, Kiezers en hij gaf ze daar af van de zijne! T En is niet dat hij zijn volk niet kon vergees- tigeh peisje! Ja en a propos van de sterren die hij daar de eene voor de andere deed ver schijnen redeneerde hij in donderende wcorden en ronkende zinsneden over de kanonbollen, wist te spieken van appels en citroenen, oranjen en pêchen en billiaai dbollen, en ein digde met keerzen en krieken en allerhande pruimen gioote en kleine! Wal zegt gij nu kie zers en landbouwers? Kent hij uwe belangen niet? Indien gij voor Papatje stemt, gij moet nooit meer benauwd zijn van oorloge, hij speelt met de kanonbollen lijk de jongens met de knikkers, en zal ze al naarde sterren zenden! Uwe appelboomen zullen scheuren onder hunne vracht, uwe boomgaarden zullen glinsteren van schoone en rijpe krieken en pruimen van alle koleuren, hij zal er zelfs de citroenen en oran jen doen ingroeienDit alles is voor hem maar een gedachthij zal de sterren doen prinkelen boven uwe boomgaarden en er de zonne door doen schijnen en 't zal gepast zijn! Wal geluk toch voor Veurnambacht Waar wilt gij nu iets anders hooren? Velen van u kiezers, indien gij u wilt laten beschaven en vermenschelijken door Papatje, velen van u, zeg ik, zijn geroepinom ecus met Papaje de mane en zult gij met Papatje mannekes uil de verkondigde in zijne conferentie daar boven, zei hij, in die lichten van ’t firmament zal de verblijfplaats zijn van de redelijkste wezens, van de wezens die minst aan hel stoffelijke aan de zanljes? vastgekleefd zijn; in een woord de volmaakste en de weerdigsie van den Schepper te eeren en te kennen; men mag dan zonder wetenschappelijke onwaarschijnlijkheid vermoeden dal er daar Elyseesche velden be staan bewoond door menschen zoo als Plato en andere groote mannen. Wal zegt gij daarvan kiezers?’k Zie u reeds monkelen en lekkebaar- den, en niet zonder reden En gij vraagt zeker indien uitgelezene verstanden zoo als Jufvrouw Nedonchelle van Oostende van wien Papatje zijn zantje kreeg, daar ook sullen zijn? Hewel zeker kiezers kan dit missen? En als zij geen koninginne en is, 't zal aan Papatje niel liegen! Zoudt gij nu nog zeggen dat Papatje geen verstand heeft? En als men al zulke dingen hoort en ziet is het dan te verwonderen dat Papatje, zoo het geuzenblad schrijft. geheele dagen aan een tafelke zit, bezig met groote groote boeken te doorsnuisteren, en altijd met de penne in de band Papatje met zijnen verrekijker. Als papatje nog de plaats van schepen be kleedde te Brugge, was er 'ne keer kwestie in den gemeenteraad, van minnen en kloosters; en papatje die nooit ten achteren bleef, als hij kon uitvallen tegen de kloosters, en nunnenknijzen, wel te verstaan als zij niet wrochten voor zijne giletbeurze lijk de preekheeressen te Brug ge, sloeg daar ook natuurlijk zijne klauwen in. Men sprak van den scheidingsmuur tusschen het Begijnhof en hospitaal van Brugge, en pa patje pretendeerde daar 't fijne van te weten, en tol bewijs van dien, zei hij, dat hij op den toren van O. L. Vrouwekerk geklommen was, zoo hoog hij klimmen kon lijk Malborough om van daar op zijn gemak de zaken te ondei- zoeken en... te bestudeeren! Hoe slim toch, hé...? Hewel! nu ook is papatje van gedacht dins dag morgen den toren van St. Nicolauskerke op te klimmen, om van daar met zijnen verrekijker de kiezers te kijken opkomen van alle oorden en gewesten Maar hoe zal het ventje tcch stom slaan, als hel al die groote volle char-a-bancs mei plakkaten van Leve Leon Visatt zal zien op komen Als het de liberale kiezers van Alverin- ghem, Pervyse, Stavele, Leysele, Beveren, Ghy- verinchove, Steenkerke, Wulpen, Eggewaerts- cappelle en Avecappelle, zal zien uitrijzen, zoo raar als de blauwe hondenIk voor mij, serieus, ’k vrees een ongeluk papatje van verbouwereerd heid zal van boven neere de toren rollen, en ’k raad zijnevrienden aan hem te bewilligen, om het gevaar te vluchten;’t ware toch jammer, in dien er moesten rampen op komen. Kiezers, wij verstaan dat papatje vei 1 mgl om naar die Elyseeche velden op te trekken newel dinsdag laatst zal zijn wensch volbracht worden en ziet hoe Dinsdag na middag om 1 ure zal het bomtje beginnen te brommen in den toren Sl. Nicolaus- kerke; men zal den trommel slaan op de vier hoeken van de markt't muziek zal statig de vrolijke brabanconne aanheffen; en het volk zal van alle kanten komen loegéstroomd naar de groote markt daar zullen er twee staken ge plant staan; eene koorde gespannen van de eene kant naar de andere en een groote ballon of luchtbolle, l’Espérance geheeten,er aan vast gebonden, die onder de jacht van de gaze zich stillekens zal openspreiden. Alsdan zullen al de kiezers papatje stoetsgewijze gaan afhalen en hem leiden tot bij den ballon, en hem voorzich tig in het mandeke nederzetten; en dan ’ttee- ken wordt gegeven, de koorde wordt afgeknipt, en daar.... papatje vliegt de wolken in, rechte naar de sterren, om de 450 zanljes die de Veurn- ambachtsche kiezers hem zullen gegeven heb ben te gaan toonen aan juffrouw Nedonchelle van Oostende...! En de kiezers zullen hem eene laatste maal toeroepen vlieg, papatje, vlieg, vertrek voor de sterren, het hoofd om- kransd met eene kroon van krieken, citroenen en pruimen! |En de mannekes uil de mane, men zal het hooren, zullen schier bersten vaji lachen, als zij dit luisterlijk kind der aarde in dit lekker gewaad zullen zien opkomen.' hebben; maar nu niet meer, verre van daar! Hij heeft kwalijk gesproken, hij is slecht ingelicht, hij kent niets van de zaak! Waaruit komt dat verschil? T Is dat M. Meynne nu kandidaat is, en bijgevolg M. Visart moet miskend zijn en zijne verdiensten verminderd! De tijd zal uit wijzen of M. Visart wel ingelicht was of niet. De gazette van Nieupoort zelf begint zijne in lichtingen grondig te verklaren, dewijl zij schrijft heden reeds geschieden grondboor- dingen bij de vuurtoren, plaats waar het bassin sas zal gesticht worden. Nog een woord M. Visart kon niets bekomen voor zijne katholieke vrienden, zeggen onze dankbare liberalenHerlees den 3“ brief hier boven, hij is gedaglcekend| van 19 |Maart 1878. De slad Nieupoort gevoelde eenen eenpari- gen geestdrift ter gelegenheid der antwoord van M. den minister Beernaerl. Ongelukkiglijk 3 maanden later kwam M. Sainctelette in zijne plaats, en M. Beernaerl kan zijne inzichten niet werkstellig maken. Nu hebben wij beloften van M. Sainctelette! wanneer worden zij uitgevoerd? Vast en stellig is het, ware M. Beernaerl mi nister gebleven, de noodige werken zouden reeds begonnen zijn. Heeft iedereen onthouden sedert wanneer in Nieuport een staats-ingenieur verblijft? Zonder ingenieur die ter plaatse de werkingen gadeslaat en alles bereidt, was het onmogelijk de haven werken aan te gaan. Dit wist M. Visart en hij, hij alléén, heeft bekomen dat te Nieupoort een ingenieur zou verblijven. Nog eens hoe kunnen de liberalen nog zeggen dat M. Visart niets ge daan heelt voor Nieuport? Dewijl alles wat ge daan geweest is van hem komt; dewijl hij alles bekomen heeft wal noodig was tol voorberei ding der gewenschte havenwerken Wilt gij nog een bewijs over de goede trouw met dewelke de liberalen nu zoggen dal M. Vi sart nooit iets bekomen heeft? In hel jaar 1877 werd, op vraag vanM. Vancuyck, burgemeester, door den gemeenteraad aan M. Visart een ban ket aangeboden om hem te bedanken over zijne bekroonde pogingen ten voordeele van Nieuport. Immers het nieuw Veurne-sas was vol maakt, hei IJper-sa's was aangeleid, twee de- versoirs of waterafleidingen waren gemaakt, één voor de waters van Veurnambacht en één voor die van Vladsloo-ambacht. In dit banket dronk M. Visart op den voorspoed van Nieupoort en beloofde bij voortduren met allen iever en zorg te werken voor Nieuports welvaren; M. de inge nieur Demey, die liberaal is, verklaarde dat de gedane werken vele waren en aan M. Visart, die ze bekomen |md, vele eer deden, maar dal Nieupoort nog vee1 meer aan den achtbaren volksvertegenwoordiger verschuldigd was dan sommigen meenden, dewijl de volbrachte wer kingen anders niets waren dan noodige voorbe reidingen tot de havenwerken die nu zouden volgen. Zoo wel was de gemeenteraad overtuigd dal hij door de tusschenkomst van M. Visart veel bekomen had, dat hij besloot, uit erkentenis voor M. Beernaert, den heer minister te vragen voor het leggen van den eersten steen der lange brug, die nog te maken is. De liberalen beloven in geval dat M. Meynne gekozen is, dat de bassin a flot in een. twee, drie zal gemaakt zijn. Inderdaad nu is men aan het booren, nu is er veel van gesproken en veel beloofd! Maar "zijn kiezingbeloflen en beslag. Tijdens de gemeentekiezing van 1878 schreven de liberalen de welvaart van Nieupoort hangt van deze kiezing ai! zijn de liberalen gekozen, wij zullen onze havenwerken bekomen, en in 1879 zal de nieuwe lange brug gemaakt zijn! De klerikalen gekozen, niets zal bekomen wor den De liberalen werden gekozen, en waar is de nieuwe lange brug? Wij zijn reeds in 1880! en er is gcene spraak meer van. Juist alzoo zal hel nu gaan! Is M. Meynne gekozen, Nieu poort zal alles bekomen; zoo zeggen en schrijven de liberalen! Maar eens de kiezing voorbij, al die beloften zullen vergeten zijn, en in lang geen sprake meer van havenwerken. De kiezers zullen rekenen niet op ijdele be- Wat is "t liberalismus, volgëns papatje? Hoort wel 't liberalismus, zei papatje ten jare 1867, is eene zon van licht en vruchtbaarheid, die door hare gunsten en weldaden hare onverlichte lasteraars overstroomt Papatje is zijne vocatie gemist, hij had moeten oflicieele schoolmeester zijn, niet waar, kiezers? Nu, er zijn nog postjes genoeg open, onder ander hier te Veurne, en hij zou daarin misschien beter lukken dan in zijne kandidature voor de Kamers! Maar die be schrijving daar van T liberalismus door papatje, wat wilt dat nu zeggen in menschen ta/e? mij dunkt, moet dil zijn 't liberalismus zegt en toont de zaken lijk of zij zijn, en werkt zelfs voor projijt van de katholieken. Ja maar, papatje is gods diensthater, franemacon, vrijdenker, en nogtans hij en durft het niet zeggen, hij duikt het, hij duwt hel licht onder den domper! En is pa patje voor profijt van de katholieken? Over weegt eens mdien hij tegen alle mogelijkheid in de Kamers zetelde, zou bij helpen leger vei meerderen, de contributien verhoogen, nieu we lasten stemmen, iiuttelooze geuzcscholen bouwen, enz., enz., al geldverkwislinqen, waaruit de katholieken percies niel veel geen proflil trekken Gij ziet wel, dat papatje er leelijk neffens sloeg, niet waar, kiezers. is de hedendaagsche geusche natuurlijk beschaving, volgens papatje? Hewel papatje zei oi ei lijd ie Nieupoort dal de hedendaagsche be- 1 >fc •V

De Veurnaar (1838-1937) | 1880 | | pagina 3