ger il te Staat, voor de ge zanten 72 van M. Deprey; want wij gedacht, dat, wel te.peerde kunnen piau scheppen rond de Vanhove Theresia. huisvrouw Dufour, werkster te Veurne, tot 1 maand gevang, voor hare 3 kinderen van min dan 7 jaar oud. verlaten Ie hebben. Zitting van den 11. Eecke Frans,, voddenkoo- per te Veurne, lot 1 maand gevang en 26 fr. boet, voor bedriegelijke ontvreemding van eenen porle- monnaie.'bevallende 8 ii 1U fr., ‘ten nadeele van den landbouwer Leplae. te Adinke>ke. Verslype Leonard en Dewulf Karei, werklieden te Clerckén, de 1'' tol 1 maand gevang, en de 2d" lot 26 Ir. boet, voorslagen op H. Debruyne. .11, de. benoeming zijn van rijden, de trissche lucht g Onzijdig Wij hebben vernomen dal de onzijdige mr.mzels nit de onzijdige gemeenteschool, de onzijdige kinders opgewekt hebben om een onzijdig gebed te storten, voor den onzijdigen uitslag der kie- zing, en bij gevolg den onzijdigen triomf van den onzijdigen papa Meynne. Men verzekert ons nog dat cone onzijdige esse hel onzijdig voornemen gemaakt en uit gedrukt had, van een onzijdig traktement te geven van onzijdige koe ken en onzijdige chocolade, indien de onzijdige pat lij de onzijdige victorie behaalde. En zeggen dat, over twee jaar, de onzijdige nunneknijzers zooodanig onzijdig schreeuwden en onzijdig tierden, omdat de nonnen deden bid den voor ’twelvaren van godsdienst en vader land! Wie mag toch die onzijdige onzijdigheid ver slaan? Een onzijdig versland! Ja maar, wij n cenden dal men de onzijdige verslanden naar Brugge slak, in 't onzijdig huis. Geuzen, slechte ton (uitstéken! Vóór de kiezing in een onzer nummers, heb ber. wij gesproken van de schandige benoemingen door ons geuzenministerie gedaan. Hel geuzen blad, natuurlijk dal altijd benauwd is als wij de waarheid spreken, en de eerlooze geuzendaden in het licht brengen, is schrikkelijk verbitterd, en ter zcltder tijde stout genoeg om, ter dezer gelegenheid, te durven spreken van de be- benoeming van M. Bies wal als airondissement- commissaris. Die geuzenschrijvers moeien waar lijk geene schaamte meer hebben om nog iets te durven herinneren dal meer of min in betrek king is met die benoeming, n bijgevolg met die schandige a/zelting. Sommige geuzen beweeren nu dal ze bier eene zoo duchtige klopping gekregen hebben dat zij vooraf wisten dal M. Meynne de neder laag zou gehad hebben. Zouden de geuzen dan comedie gespeeld hebben? Men zou bet moeten peinzen, dewijl de laatste kiesvergade- ring in de comediezaal plaats had! -- Aan zekere liberale dame die in de kerk, binst eene huwelijksmis, aan eene andere verzekerde dat de liberalen gingen winnet. met 10 stemmen meerderheidproficiat --- Neen, neen, de nonnen konden voor de wee- zen niet zorgen, noch ze bewaken! T Moest al verwereldlijkt zijn, en nu rolt liet op wieltjes T En lagen er de verledene week maar drie in hospitaal. En uit welke oorzaak, peis je? Vraagi bel aan bunnen wereldlijken vader! vesten en in speelhoven, op ver na geen titels zijn om commissaris te worden, en nog veel min om de plaats te benemen van een treffelijk man. Exploitatie. Zekere welgekende hevige voorstander van ’l geuzenonderwijsalhoewel hij 't zijne aan katholieke gestichten verschuldigd is zei over eenige dagen, dal geheel de kwestie van de scholen, bier te Veurne, eene exploitatie is! Ja, ’1 is lang dal wij gezeid hebben dat de geuzen de armoede, de ellende, het ongeluk der armen exploiteeren, om hun onderlijk recht en gezag over hunne kinderen te om nemen, en dat toen nog door den scliandigsien middel, te we ten met bun het stuk brood te weigeren dal hun van rechtswege tockoml Wij, katholieken, doen niets anders dan met ons eigen geld het noodige verschaffen aan die armen welke de disch verstoot. Daar is geheel onze exploitatie Dal de lezers oordcelen wiens de schandigste is!.... Ah indien de arme menschcn vrij waren! llelihen zij cr eenen eent inT De geuzen zijn woedende dul als zij het prachtig nieuw gebouw zien dat zal dienen voor klooster van de weggejogene nonnen, en voer katholieke meisjeschoolEn nogtans, wam om? Hebben zij i r eenen cent in? hebben zij lerpliiht geweest bun deel bij te leggen voor die schooi, gelijk wij vei plicht zijn, hunne scholen te helpen bouwen en te ondersteunen? Neen, 't is hunnen baal togen godsdienst en vrijheid die hen doel ijzer bijlen, als zij die vruchten zien van christe lijke zelfopoffering cn milddadigheid. O die vrijheidsmiiinende mannen! Hunne lietde voor dc vrijheid gaat zoo verre, dal, niet lang gele den, een hunner jonge /uw/re.smantien uili iep wacht maar tol dat het opgebouwd is, de wet zal er hare hand op\leggen! O Ijdele fonds toch!... Wat de ondernemingen en commercien be treft; iedereen is daarvan vrij te doen wal hij wil; ’t is een teeken van ijver en werkzaamheid, en indien iedereen zoowel zijne zaken oppaste als M. Bieswal, er zouden zooveel menschcn in Veurne geen reden hebben van klagen te gen sommige geuzen. Daarbij nog, zonder te spreken van T is gelijk wien in T bijzonder, indien er commercien zijn waarop er niets tc zeggen valt, daar zijn ook anderen die met schande en oneer overladen alwie ze uitoefent! Wa' meer is, er kunnen commercien gedaan en werken ondernomen worden die niet alleen lijk winst cn profijt bijbrengen aan deze die ze uitoefenen en verrichten, maar ook nog aan vele ambachtslieden zoo ais timmerlieden*, metsers, enz., gelijk of hel T geval is voor M. Bieswal, die in Veurne van twee tot drie honderd duist franken onkosten gedaan heeft, waarvan de profijten meestal in Veurne gebleven zijn Maar van eenen anderen kant ook, men vindt allemets menschcn die stieltjes doen en com mercie, uil dewelke niemand profijt nekt, tenzij eene soorte van persoonen die niet verdienen genoemd te worden, en stieltjes en commercie die niets anders dan verlies bijbrengen aan deze die ze doen, bij zooverre dat om eenen nog al tamelijk giooten pul te vullen, zij allemets zou den genoodzaakt zijn lot driemaal toe hunne toevlucht te nemen bij denzelfden persoon, die hel bitterlijk beklaagt als hel le laat is. Zij weten dat geheel Veurne veronlweerdigd geweest is over de laffe en schandige handel wijze van bet ministerie, ten opzichte van M. Bieswal, die van geheel Veurne geacht en be mind is om zijne dienslwlligheid en treffelijk- beid. Indien er wel ooit iels gebeurd is dat met den naam van schande mag bestempeld zijn, ’t Is d i nbeschofie en brutale afzetting van M. Bies wal, en de benoeming van M. Deprey! Zij bekennen zelve dat ‘t schandig is! Zoo wij reeds gezeid hebben, onze geusebe kopstukken, in dewelke zekere gemeenteraad»!- leden, lu bben zich niet geschaamd met papa M ym.e de stemmen te gaan vragen van de ambachtslieden en necriugdoeners, die, omdat •zij hunne kinders naar de katholieke scholen zenden, id'e I tinne piolijten onttrokken zijn van wegens ons geusch bui cel van weldadigheid Natuurlijk, die veidiiiktc Veurnanrs hebben niet sinks gevallen, maar de schandige maatregels van die heenii ten hunnen opzichte naar be- hooren geschandvlekt. En wal zeiden die geu- zen-stemafvragers? Zeiden zij dat die heeren van den disch wel deden, dat zij handelden volgens recht en reden? O neen, ziji verschoon den zich, en zeiden ’ten zijn wij niet die u tegenkomen onverlaten, ’t zijn de beeren van den disch! O die schijnlieiligeards en bedriegers! Disch- Iweren, en gemeenteraadsleden en geheelde icuzcuklieke doen al tc gare, en wat de eene willen, zoo willen de andere; maar zij zijn beschaamd over hunne eigene daden, zij durven cr openllijk de veianlwoordelijkbeid van op ben niet nemen, en alzoo bekennen zij zelve dat zij schendig zijn. Uitslag der balloteeringen te Namen en Brugge. ■Rechterlijke ÏAronijk. Zijn door de kórrectionnele Rechtbank van Veurne veroordeeld-: Zitting van 10 Juni. Dejonghe Eduard en Do- jonghii Alfons, schippers te Varssénaere, elk tul 8 d. gevang, voor slagen. Blauckaert Frans, werkman te Adinkerke, lot 26 fr boet, voor slagen. erschaeve Pieter, metser te Bousbrugge. tot 10 fr. Loet, voor een schaap gekwetst te hebben. Ameloot Desiré, werkman, te Isenberghe, lol 1 maand gevang, voor zijn kind, min dan 7 jaar oud, verlaten te hebben. Verschillige tijdingen. De gespaarzaamheidskring dezer stad laat aan de leden weien dat de 13 laatst aange kochte actiën der leeniug van Brussel 1879 de vo'gende nummers dragen 523,313 tol en met 525.325. Een koninklijk besluit van 10 Juni be machtigt de gemeente Pollincbove, te rekenen van 1 Januari 1880, eene belasting te stellen van een frank per hond. Een koninklijk besluit van den 3 Juni be machtigt de besturende commissie der buri lijke Godshuizen van Nieuport uit der ham verkoopen aan den Belgischen som van 8800 fr., drie perceelen Zaailand, legen in Oostduynkerke, groot te Uurcu aren 16 centiaren, die moeten dienen tot het verbreeden der Nieuporlvaart. Dinsdag 6 juli zullen, krachtens dc wet, de negen provinciale raden van hel land zich van rechtswege in gewonen jaarlijkschen zittijd vereenigen. Voor de herkiezing der volksvertegen woordigers, is het de gewoonte de bijzonderste onder dezen die moeten herkozen zijn met de Orde van Leopold le vereeren. Het ministerie dekoreerl zijne vrienden en bij zijne tegenstre vers dezen die zoo verdienstig zijn dat het ón mogelijk is hun een eerelint te weigeren. De liberalen nu hebben slechts 7 katholieken op 43 gedekoreerd een oud lid van 't kongres, 3 oude ministers on M. Leon Visart. Alzoo bewij zen de liberalen zelve ten eerste dat M. Visart een der verdienstelijkste is onder al de volks vertegenwoordigers, en ten tweede dat zij lie gen, deze die zeggen dat M. Visart niets van ministerie kan bekomen. (Gazette van Dixmude). De prijskamp voor trekinerrien zal plaats hebben te Veurne 3 juli 1880, dag der prijskam pen van vet vee en van veulens, gezeid acht- tienmaanders, ten 10 1/2 ure 's morgens, voor hel rechterlijk kanton Veurne. Wij vernemen dat de besturen van Oostende en Nieuport overeen gekomen zijn voor Je verwezenlijking van den kustspoorweg lusschen deze twee steden. Dinsdag, rond 8 ure 's avonds, nabij dc herberg de Voorstad, te Handzame, is Ch. De- caestccker, landbouwer, oud 60 jaar, wonende bij zijne bloeders cn zuster te Cortemarck, ver ongelukt. Hij was naar het land gereden met eenen wagen met een paard bespannen om kla ver te halen, toen bij het terugkeeren een bun del ten gronde viel welken hij wilde oprapen, waarbij hei kordeel hem uit de hand gleed dat hij poogde ie vatten, met het ongelukkig ge volg dat hij, het evenwicht verliezende, ten gronde viel. Een der wielen liep hem over de borst waardoor hij spraakloos bleef liggen. In voormelde herberg gedragen is het slachtoffer twee uren nadien in dc hevigste pijnen bezwe ken. Den 4 dezer heeft te Mourcourl (Henegau- wen) Alfons Dcvaux, oud 27 jaar, zijne moeder aangevallen; op haar noodgeroep kwam de vader toegesprongen; bij werd omvergeworpen. De moordenaar nam zijn mes en bracht zijn vader eene wonde toe nabij het hart, cn vijf in den linker arm. De ontaarde zoon is door de gendarmen aangehouden. Hevige onlusten hebben te Philippeville plaats gehad op den dag der kiezing. De op roermakers hebben eenen katholijken jongeling sari Flaveón, klerk bij den notaris Melol, met eenen stok doodgeslagen. Zondag na middag, 6 dezer, had er eene ongehoord brutale moordpoging plaats in den spoortrein, die len 3 01 uur van Antwerpen naar Gladbach vertrekt. Drie persoonen van Turnhout mimen le Antwerpen plaats in een rij tuig van derde klas en werden weldra gevolgd door een vierden persoon, een Duilscher, klein, doch tamelijk struisch. De personen van Turn hout waren P. Van Eyek, kleermaker, Edmund De Volder, schoenmaker en Cornells Borcht, wever. Toen de trein eenige oogetibl ikken ge reden had en terwijl de drie Turnhouteis gerust gezeten waren, is de Duilscher deze met een ge opend mes op hel lijf gevallen. De moordenaar stak en kerfde in het rond als een razende, en I I ---BB num - Ó04 '474 >4’8 Tournay. fcRUGGE. MM. Pecsteen. 1356 Vandcnneersch. 1267 cn Pecsteen zijn gekozen. NAMEN Katholieken. Liberalen. MM. Wasseige, 1400 stem. MM. Tournay, De Moreau, 1487 Dethy, I’.de Bruges, 148.S Valcii.mc. Zijn gekozen MM. Wasseige, Je Moreau en MM. Van Outryve 1342 stem. I De Clercq, >337 MM. Van Outryve d'Vdewal e m—-

De Veurnaar (1838-1937) | 1880 | | pagina 2