23 Juni 1880. 1862. jaar iV de graanmarkt. Inschrijvingsprijs. 5 fr.'sjaars; met de post 6 fr. Annoneera 30 exnümai per rtggL Ele slccïrtc ton loopt nog! Hel geuzenblad van over veertien dagen had de benoeming van M. Bieswal als arrondisse- ments-commissaris, eene schandige benoeming ge naamd, en wij hebben daarop geantwoord, dat imlien er wel ooit iets gebeurd is, dat niet den iiaam van schande mag bestempeld zijn, het voor zeker de onbeschofte en brutale afzetting is van M. Bieswal en de benoeming van .1/. Deprey; *i f Veurne, den hem over boord gesmeten, om al hunne macht ten voordeele van M. Pecsteen bij een te brengen; de balloteering nogtarïs is ongeldig; de eerste stemming moet gewettigd worden door de Kamer, en ware het niet dal men dage lijks getuige is van de onrcchtveerdige pariij- digheid der geuzen, men zou er geenszins kun nen aan twijfelen. De kiezing en de balloteering van Brugge en Namen moeten ons dus niet verwonderen, wij hebben daar cigentlijk voortgang gedaan. Indien de kiezerslijsten ongeschonden waren gebleven, verre dat de liberaal M. Tournay zou gelukt hebben te Namen, al de katholieken integendeel zonden eene meerderheid van twee lol drie honderd stemmen ontvangen hebben. Wat Brugge betreft, daar zou er meerderheid voor onze partij geweest zijn van 150 stemmen; nu nog zijn de drie katholieke kandidaten gekozen; maar een rechter Lefraneois bij name, oolijkaaid van eerste klasse, om niet meer te zeggen, na meer katholieke briefjes in zijn bureel alleen vernietigd te hebben, dan er vernietigd waren in al de ander te zamen, heeft gemist van lellen voor de bepaling der volstrekte meerderheid, en alzoo waren de twee katholieke kanndidaten die hel vereischte getal van oolijkaard Lcfran- <;ois niet bekwamen; weinigen tijd nadien was hel bemerkt, maar niet te doen ’t er moest eene balloteering plaats hebben, en de katho lieken die reeds zegepraalden, moesten nog eens den strijd beginnen tegen die geuzen, die, had er schaamte en gevoelen van plicht en recht in geweest, zouden rchteruit geweken hebben 'oor die eerste wettige uitsproke der kiezeis! Maar rekent maar op recht, als men met geuzen te doen heeft 1 Er heeft dan eene balloteering plaaals gehad en de geuzen hebben er in gelukt door onge hoord bedrog, schandige bedreiging, dwang en uilkooping, eenen hunner kandidaten te doen kiezen; de andere hunner kandidaten, integen deel, is honderd stemmen achter; ook zij had- Iloe <le zaken staan. De kiezingen voor de Kamer hebben weinig verandering in den politieker! toestand van Bel gië te weeg gebracht. De katholieken hebben eene stem verloren in twee kleine arrondissementen van Luxemburg, en eene te Namen, maar zij hebben integendeel eene slem gewonnen te Antwerpen, waar M. De Wacl, burgemeester der stad en ondervoor zitter der Kamer, door eene katholieke meeider- heid van meer dan 200 stemmen verslegen is; en waarlijk dat is eene zegepraal voorde katho lieken, niet om dieswille van die stemme, maar om reden van den zedelijken invloed van die stemming door geheel hel land, en dal is zoo waar, dat de geuzen zelve, niettegenstaande hunne winsle in Luxemburg en Namen, versle- en verstomd staan; zij zelve bekennen dat, alge meen gesproken, zij eêne nederlaag te betreuren hebben. Wij zijn van ’t gedacht niet der geuren die bew’eeren dat alle fonclionarisseti van’t gouver nement ’t zij groote of 't kleine moeten kazak draaien, iederen keer dat dat er een nieuw mi nisterie aan 't hoofd komt; en, om maar te spre ken van de commissarissen, zij zijn aangestcll om het arrondissement te bestieren, en niet oia door alle slach van middels de politieke van het ministerie te ondersteunen; zij moeten onpar tijdig zijn in al ’tgeen hunne bediening aangaat, en als commissaris hen met geene politieke bemoeien. Alswanneer wij de winsle of ’t verlies van .zetels in de Kamer daargelaten den uitslag der stemming onderzoeken, onder ’t opzicht van winst of verlies der beide partijen, men mo< t bekennen dal de katholieke partij sedert twee jaren veel voortgang gedaan heeft, veel kiezers gewonnen heeft. Inderdaad, wanneer men de stemmen bijeenrekenl van de plaatsen waar langs beide kanten gestreden wierd, dan be komt men voor de katholieken 17,749 stemmen, eu voor de geuzen 16,052 stemmen, bijgevolg 1697 meer voor de katholieken! En dan, mdien de geuzen hunne twee schandige wetten niet gemaakt hadden legen de katholieke kiezers, waardoor vele pastors en landbouwers werden (onwettig) van de lijsten geschrabd, zouden de katholieken met eene overgroole meerderheid ge stemd geweest zijn te Brugge, Namen. Pbilippé- ville, Neulchaieau en Virlon. ’tZijn wij all cn niet die ’t zeggen, maar de Flaudre liberale van Geul,de liberaalste, goddelooste gazette van ’t land, be kent, dal zonder die twee kieswetten, die pasteers en landbouwers van de lijsten hebben yeschraod, zij, ongetwijfeld omtrent geheel 't land door, de minderheid gingen hebben. Niettegenstaande die ecrlooze geuzentrekken, behouden wij nogtans omtrent overal onze positie, en slaan geheel de geuzerij van Antwerpen omverre! Wij meeadea dat zij «Harvaa zouden gezwe gen hebben, en met r&fat;. aaar neem! flct geuzenblad vaa zotsdag Éaatót zegt het vol gende wij hebben die ihniaemiiig (vau 11. Bieswal) eene xcfioJttdigebe«seiKJ.ng geuaamd, en trekken niets ia vaa oos gezegde ca ver der De benoeming vaa dea deer Deprey was eene goede en eerlijke betuxtaiug iu den vollen zi n des woords.Lezers als gij. dal gedrukt ziet, zoudt gij niet doodvallen va.il lachen.... Maar nu, bewezen hebbende dat er geen de de minste redens waren om. M. Bieswal af te zetten, wij zouden wel willen weten hoe d* benoeming van den heer Deprey eene goede en eerlijke benoeming was, in den vollen zin des woords; dat moest er nog bij zijn in den vol len zin des wo.ords, de ménschen zouden het andeis niet geloven! Geeft eens de opsomming zijner titels, geuzen! Wij hebben er reeds twee genaamd 1" wel te peerde kunnen rijden en bij gevolg alzoo te peerde verstand gekregen; eu 2* geheel dikwijls de frissche lucht gaan scheppen rond de vesten en in speelhoven; maar vele geuzen zouden alzoo commissaris kunnen zijn, zelfs mannen van de jeune garde! Of 3° was zijne benoeming goed en eerlijk, om dat hij iu den tijd cn misschien nu nog eene bijzondere genegenheid had voor eene specialiteit van Hor den, waarmede hij te zien was over twee jaar iu een speelhol als hij van de Panne kwam? Maar dat ware belachelijk, want de wilden uii Afrika zouden atzoo kunnen commissaris zijn te Venrne! Zijn er nog andere titels, geuzen? Noemt zx* op, en wij zullen oordeeleii Wij weten wel dat M. Deprey het anders ver staat, en bat hij zich wat al te favaliérement gedraagt jegens Burgemeesters en garden, enz., die katholiek zijnwij weien dat hij zelfs als commissaris zich opentlijk met politieke bemoeit, en zijne fameuse redevoering iu de kiesverga- dering, in de comediezaal, is èr een nieuw bewijs van; geen minder bewijs is ook zijn on zijdig schreeuwen van 7 otigeliert der papen, op de markt, den dag der stemming! Dat is zijne bediening vervullen op eene schandige wijze.! De geuzen beschikken dus in de Kamer indien wij Brugge meetellen over eene meerderheid van 16 stemmen, en hei zal niet moeilijk zijn om ze binnen kort te koeren; er mort dan gekozen worden in de provinciën Luik, Henegouwen,Oostvlaanderen en Limburg; ’tzij iu ’t geheel 66 volksvertegenwoordigers, waarvan 18 katholieken en 48 liberalen of geuzen. De katholieken hebben niet de minste vrees voor de hei kiezing van hunne 18 mannen; maar integen deel hebben de geuzen in 't spel staan 8 man nen ie Gent, 7 te Charleroi, 3 te Soignies, 4 te Verviers en 2 te Borchworm (Waremme), in ’lgeheel 24, waarover zij sterk ie vreezet! l eb ben. Indien Geul alléén lol de katholieken over gaat, dan is de meerderheid der geuzen reeds omverre. in 1882 moet er ook gekozen worden voor den Senaat mei dezelfde kans van welgelukken. Hel ministerie staat dus niet op vaste voeten; de n,eerderheid van 't land is tegen de geuzen, cn legen hunne verachtelijke politiek! 'Godzijdank! nog twee jaren dwang, nog twee jaren onrecht en geuzcndwingelandij, en dan, dan is 'ter meê gedaan dan zal weer de zonne der ware vrijheid over het geliefde Vaderland 'schijnen! Moed dus, katholieken, moed en yolberding; vooruit, band in hand cn de zege' is aan ons! Dit blad verschijnt d?n Woensdag, onmiddelijk na c o Bcchtei lijke éérherstelhngcn 1 fr. Een nummer 15 cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. hel tfrX Men schrijft in bij BONHOMME-RYCKASEYS, drukker-uitgever. Zwarte Nonnenstraat, 4, te Vcurse. Wij voegden daar bij Je, de benoeming van M. Deprey; want wij zijn van gedacht, dat wel te peerde kunnen rijden, en de jrischc lucht gaan scheppen rond de vesten en in speelhoven op ver na geen tijtels zijn om commissaris te worden, en nog veel min om de plaats te benemen van een treffelijk man. Zoo ja, volgens de geazett, de benoemüig van M. Bieswal was schabdig, en hoe zoo dat? Is M. Bieswal niet eea der dienstwilligste eu treffelijks te heeren der stad? Heeft hij zijne za ken niet opgepast gelijk bet zijn tnoest, Lij zoo verre dat minister Rolin, <nn zijne sclamdüge handelwijze jegens M. Bieswal te wettigezi, niet een enkel feit heeft kunnen bijbcetigea waarin 5L Bieswal zijn ambt niet nauwkeuttglijlt en voor beeldig zou bediend hebben? Antwoordt daarop eens, geuzen! Maar politiekelijk, zegt gij, ver vulde hij zijne bediening op eene schandige wijze. Kunt gij iets aanbalen om te bewijzen, dat M. Bieswal als commissaris werkte en zwierde ten voordeele van de katholieken? Bedreigde, plaagde en vervolgde hij burgemeesters of andere fonctionarissen van ’t gouvernement, omdat zij liberaal waren? Antwoordt nog eens daarop! Gij zult u wel wachten niet waar, en om goede reden! Wilt gij nu lezers eenige staaltjes kennen we gens de eerlooze middelen die de geuzen ge bruikt hebben? Ziet hier 1° Vele foncliouarissen die eenigzins van ’t gouvernement afhangen, en welke men ver moedde katholiek (e zijn, hebben moeten 7 huis blijven; dat is zeker en vaste. 2° De logica der tranemafons van Brussel en van elders hebben meer dan honderd duist frank gezonden om stemmen te koopen; alzoo is het dat een herbergier van Brugge 1500 fr. ontvan gen heeft van de geuzen voor zijne slem; een bakker ook te Brugge heeft ook 500 fr. be komen; en dat is waarheid en niets dan waar heid! In een ander arrondissement heeft een hoog fonclionnai s van ’t gouvernement eenen burgemeester bij zich geroepen en hem gezeid dal hij alles zou verkregen hebben wat hij vroeg, ’tzij voor hem,'t zij voor zijne familie, ’t zij voor zijne gemeente, indien hij de geuzenkan didaat van ’tarrondissément wilde ondersteunen; die Burgemeester heeft kloekmoedig geweigerd en 't is eene eer voor hem. Vele zulke feiten zouden kunnen voor den dag gebracht worden, en dal alles loont ons wal men van sommige zegepralea der geuzen moet peizen. I r 4

De Veurnaar (1838-1937) | 1880 | | pagina 1