I 1803. *M>e jaar de graanmarkt. Inschrijvingsprijs. 5 fr. ’sjaais; met de post 6 fr. Annoncen 20 cenlimen per regel. r Dus was de zaak afgedaan. Maar Bradlaug kwam ’s avonds om deel te nemen aan de be raadslaging; daar de voorzitter weigerde hem toe te laten, verklaarde hij niet te zullen ver trekken. Nu sprak de Kamer zijne uitdrijving met geweld uit; maar de godloochenaar ont sprong aan de handen des deurwaarders, en keerde tol twee maal toe terug, de vergadering met smaad overladende. Dan bevool de Kamer met 274- stemmen legen 7, zijne iuluctenis neming en onmiddelijke opsluiting in deu Toren: T was M. Gladstone, de voorzitter van hel li beraal ministerie die daartoe hel voorstel deed. Dit blad verschijnt den Woensdag, onmiddelijk na i o Rechtei lijke eerherstellingen 1 fr. Een nummer 15 cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het 100. Men schrijft in bij B0NH0MME-RYGKA32YS, drukkeruitgever. Zwarte Nonnenstraat, 4, te Veurne. Hiezing te Doornijk. Gister was het te Doornijk kiezing voor eenen secateur, in vervanging van M. Sacqueleu, over leden. M. Macau, notaris en gemeenteraadsheer van Doornijk, was de kandidaat der geuzen. De katholieken zijn in hel strijdperk getreden. Hun kandidaat was M. Hendrik Dnmon, eigenaar van steengroeven, en zoon van M. Dumon-Du- morlier, gewezen burgemeester van Doornijk en oudvoorzitter van den Senaat. Zie hier den uitslag dezer stemming. M. Macau bekwam 1538 stemmen. M. Dtimon, T236 Dus is M. Macau tot senateur uitgeroepen. Zoo nu, dat volgens onze Veurnscbe geuzen zijn de Paus, de bisschoppen, de puns ters, die 't liberalismus, dat opredde ketterijen. POLITIEK OVERZICHT. Frankrijk. De radikalen zijn volkomen meester in Frankrijk het ministerie onder werpt zich aan'alles wal zij vragen. Maandag 21 dezer heelt de wetgevende Kamer het voorstel van minister Freycinel, waarbij aan al de com munards zonder onderscheid kwijtschelding verleend wordt, met eene meerderheid van 312 stemmen legen 136 aangenomen. Een voorstel van M. Barlle om ten minste de brandstichters en moordenaars uit te sluiten, is door den mi nister van justitie zelf bestreden geworden en verworpen. In dei. Senaat werden op denzelfden stond de plaatsen van almoezeniers bij het leger afge schaft met 167 stemmen tegen 112. Dus zullen de frar.sche soldaten vooriaan van alle gods dienstoefening beroofd zijn. Welke les voor sommige landen en bijzon derlijk voor Belgie, dal in alles zoo klein is in veiglijking bij helgroot en machtig Engeland Hier wil men in de Kamer de haam van God niet meer hooren, en als men overeen paar jaar in onze Kamer voorstelde de naam van God in hel antwoord op de trooorede te melden, ver zette minister Rolin zich er tegen, en zegde zooveel als dat God zich met de zaken van Belgie niet bemoeien moet! En nogians is die Rolin een oudleerling der Jesuieten en oud lid van Si. Vinceniius it Paulo, terwijl M. Glad>tone, even als zijn voorganger Disuiëli, een jood is!... Bradlaug is nu door de Kamer in vrijheid ge steld, doch hij zal voor hel gerecht te verant woorden hebben. Pruisen. De Kamer heeft in openbare zitting het wetsontwerp besproken over de geesteUjke kwestie. Het artikel 4, waardoor aan de verjaagde bisschoppen toegestaen wordt in hun bisdom terug te komen,is voornamelijk door de liberalen bestreden, maar eindelijk gestemd melde wijziging, dal vooriaan de benoemingen der bisschoppen aan de goedkeuring van het burgerlijk gezag zullen onderworpen zijn. Italië. - Te Rome heeft men een merk- weerdigfeil besiatigd. De katholieken, die zich tot nu toe in de kiezing onthielden, hebben in de laatste stemming voor den municipalen raad ceue schitterende zegepraal Jaebaald. Slechts een enkel liberaal lid is nog herkozen. De burgemeester Ruspoli, de sekretaris bij het ministerie van landbouw en elf andere zijn ver slagen. De liberalen hebben niet alleen al hunne kopstukken zien door de mande vallen, maar de aanleideis der katholieken met M. Sal- viali, voorzitter der italiaansche katholieken, aan T hoofd, tot raadsleden zien kiezen. De be ruchte woelmaker Garibaldi bekwam hei klein ste getal stemmen. Dil is een gunstig teeken voor het gelukken van verdere pogingen. Weldra, hopen wij, zullen de katholieken eveneens voor de wet gevende Kamer in liet strijdperk treden. De H. Vader heeft den kardinaal-vicaris be last de priesters, aan welke deze uitslag voor namelijk te wijlen is, voor hunnen iever te be danken. Rusland. Nu zijn Rusland en China in oorlog. De chineezen hebben reeds een russisch fort ingenomen. Men zal- dus weldra de beruchte Rochefort, Felix Pyat en meer andere van die bloedhonden, van wier daden de puinen van het stadhuis en de Tuilerien nog getuigen, te Parijs op nieuw aan hel werk zien, om de voorbereidsels eener tweede commune te smeden. En Lei wijl hel gouvernement de slaafsche dienaar der radikalen en de beschermer der moordenaars en brandstichters wordt, roept hel al zijne machten bijeen om zijnen haat tegen onschuldige kloosterlingen zonder meêdogend- heid uil te voeren, ’t Is op heden 30 juni dat, kia htens de dekreten van 29 Maart, in gansch Frankrijk, de geestelijke genootschappen uiteen gedreven moeien worden en hunne woningen gesloten, ja zelfs de deuren hunner kerken toe gemetseld worden. Verschilligc dagbladen hadden gezegd dal die vervolgingsdekreien ook in Algiers zouden toegepast worden; hel gouvernement heeft aan de bisschoppen van Algerie bekend gemaakt dat er voor het oogenblik nog.geene kwestie is die maatregelen aldaar te doen uitvoeren; men wil eerst zien hoe de zaak in Frankrijk zal afloopen. Zoo 't is algelijk waar, Dat de geuzen, de overheden van de stad voorenop, rond gegaan zijn den dag der stem ming, al zingende van 'longediert der papen. Wij meenden dat ’t nog eens gingen leugens z.-n van de langgerekte schrijvers; maar neen, de geuzen bekennen het, cn zij zijn er fier over'. In alle politieke en vaderlandse he !j beloo- ningen, zeggen zij, zingen de liberalen nu dat refrein; men mag wenschen om van zulk onge- dierl der papen, verslaat wel verlost te zijn; dal lied klinkt als een vaderlandsch(?h lied, ais een vadeilausch gebed t—Al spreuken van T geuzenblad, lezers! Do twee volgende artikels hebben, bij gebrek aan plaats moeien, verscLoven worden tot van daag. Dank aan 511. EDe Prey, zegt het geuzenblad, dat er niets beklagens- weerdig voorgevallen is in den katholieken kring den dag van de stemming! Dat is nu nog ’t k'uclnigste van geheel de wereld! Wat M. De Prey zou wanorders belet hebben, hij die aan T hoofd van de bende ging schreeuwen en stam pen en zijne kane zwaaien en tegen de steenen slaan van kolerie? En dal is die commissaris die zich moedig gedragen heeft gedurende ge heel dien dag! De geuzen zeggen nog dat het aan weinig geschild heeft, of dal alles-kort en klein geslagen was in den katholieken kring! Kostbare bekente nis; wij hooren nog eens te meer tot wat de geuzen al bekwaam zijn, maar algelijk als zij zeggen dat de katholieken reeds gereed ston- om langs achter weg te vluchten dat zijn groote leugens de katholieken zijn geen op roermakers, woonsischenders, voorvechters lijk de geuzen, maar als ’t er op aankomt van hen ie verdedigen zij en wijken niet achteruit, en deer-, lijk hadden zij ervan afgekomen de geuzen, die den katholieken kring hadden durven aanvallen. Wij w< ten ervan 11 spreken, de katholieken wa ren gei eed en vast ben den; ook de geuzen wisten het wel, die moedige mannen. Ruiten insmijten binst den nacht is gemakkelijker en min gék vaarlijker niet waar de/tig volk? Geheel bet parket van Versailles heeft zijn ontslag gegeven, omdat bet die dekreten van verbanning niet wil uilvoeren. De prokurèurs- generaal vanGrenoble, Puy-le-Dóme. Douay, Limoges, Pau, enz. hebben dit voorbeeld gevolgd: - Engeland. Bradlaug, een godloochenaar, was dank aan zijne onmetelijke fortuin, er in gelukt is zich als lid der engelsche Kamer (La gerhuis) te doen kiezen. Onlangs nog in eene openbare vergadering riep hij deze godslastering uil Als er een God is, daag ik hem uit mij binnen de vijf miunten te doen doodvallen!» En hij nam zijne horlogie in de band om de minuien te tellen, terwijl de verontwaardigde menigte de zaal verliet. De kerel is niet dood gevallen; maar welk zal zijn einde zijn. Die Bradlaug moest nu als Kamerlid zijnen eed afleggen. Hij weigerde, en gaf voor reden dat hij aan het beslaan van God niet geloofde. De Kamer weigerde hem te aanveerden en be noemde eene commissie die'voorstelde hem niet toe te laten, len zij hij zich aan hel afleggen van den eed onderwierp. Een lid deed opmerken dat een eed afgelegd in zulke omstandigheden, eene heiligschendertj zou zijn en het Lagerhuis besliste dal Bradlaug onweerdig was van de ver tegenwoordiging des lands deel te maken. Wij beweeren nog eens dat, in de laatste kie zing, de stad zelve eene merkelijke meerder heid aan den katholieken kandidaat gegeven heeft. T En zijn wij alléén niet die’t zeggen ’s avonds zelfs van den dag der kiezing, hebben er twee van de liberale kopstukken van Veurne gezeid in de toekomende gemeentekiezing zijn wij naar de mane; T is gedaan met ons, te Veurne! Vele Veurnaars verlangen naar verandering, vele verdrukten naar vrijheid; Het is nu nog het oogenblik niet om over al die zaken breedvoerig te spreken; de tijd zal komen; maar wij beloven aan de Veurnaars, dat wij niet eene gelegenheid zullen voorbijgaan, zonder de schandige par tijdigheid van onze bestuurders, dischheeren, hospiciemannen, enz., te laten kennen, zonder hunne dwangmiddelen en verdrukkingen te schandvlekken naar behooren; wij zullen u ook toonen hoe zij de belangen der stad in acht ne men, wal zij doen mei uw geld; en alzoo, Veur naars, als de groote dag zal gekomen zijn, wij verzekeren het u, gij zult, u niet meer moeten bepeizen; gij zult bandelen met overtuiging en kennis van zaken, bijgevolg stemmen voor de- katholieke kandidaten! Nu laat het stadhuis maar Te Huren, de katholieke pachters zijn al op weg Gelijkt dit nu geene bladzijde uit de geschie denis der eerste Iransche republiek en van het schrikbewind? Er bestaal in Belgie niet eene liberale’ gazet die niet jubbell en zegeviert om den terugkeer der parijsclie moordenaars en brandstichters. In 1870 hadden zij geene bewoordingen streng genoeg om de schelmen te schandvlekken; nu verhellen zij die als martelaars der.... kleri- kalen! Welke weg zij afgelegd hebbenen welke les voor onze nog rustige bevolking! «B 7)1 r ■ff. 1.. it»' -mt1» - IBEDL-.

De Veurnaar (1838-1937) | 1880 | | pagina 1