I I vJ ft Si 1 3&e jaar r 7 juli 1888k. ÏSÖ4. •'i- VEERSE, A ’t Schijnt ook nog dal die speurhonden be schaamd zijn over hun gemeen werk. IJet onder zoek, dal overal openbaar moet zijn en ruchtbaar gemaakt worden, zal door ben onder den domper gebonden worden. Waarom? Omdat de logie- mannen niet zouden vervolgd worden voor val- sche aanklacht en laster! Afschaffiass «Her bel^ische ILegatkr bij den 2S. Stoel. ’t Is er eindelijk van gekomen de afgezant van liet katholieke Belgio bij den Paus wordt teruggeroepen, en de Nuncius van den Pubs te Brussel moet naar Rome tcrngkeeren, en bij gevolg, alle diplomatische betreltkingen li.>- Ï5c speurhonden ^ennuiSinntd. De, geusche speurhonden der school-inkwisi- tie hebben deze week eenen barden kaakslag gekregen van M. Woeste, vertegenwoordiger van Aalst. Zij hadden hem verzocht ook speur hond aanklager en ruziezoeker te spelen en bij antwoordde hei volgende 1" Gij hebt geen recht te handelen als volks vertegenwoordigers, aangezien velen onder u nu laatst gekozen zijn, en hunne kiezmg nog niet goedgekeurd is 2" Gij roept ons katholieke vertegenwoordi gers, als getuigen, gij die alleenlijk onze uit voerders zijl en dus geen recht bezit uwe be- machtigers voor u te doen verschijnen. Dat zijn twee hamerslagen op de domkoppen der inkwisiieurs, die zelyen de wet niet kennen of'begrijpen die zij willen uitvoeren en tcepas- seu! BAISTKET in den katholieken Kring,-. Zondag laatst hebben Veurne en Veurnambacht een nieuw bewijs van achting en genegenheid gegeven aan zijnen edelen volksvertegenwoor diger, Mijnbeer I.eon Visarl, wiens verdiensten het liberaal ministerie niet langer heelt durven miskennen, vermits liet dien delïigen heer, met zeer weinige andere katholieke, uitverkoren heeft om hem lot ridder der Leopoldsorde te benoemen. Van de honderd ingeschrevene mannen, een negentigtal hebben het aanzien als eeneplicht van Mijnheer Visarl te komen hunne hulde in persoon aanbieden. Al wat Veurne-stad van def tig en waarlijk groot onder hare inwooners telt, was daar legonwooidig de provincie-raads- heeren, de heeieu der rechtbank, mijnheer Bieswal, oudcommissaris, afgezet door Ruli’n, de geestelijkheid der stad, namen deel in het feest ter eere van den edelen tidder Visart. De builen had zich ook, door zijne treffelijkste mannen, burgemeesters en schepenen, en vele andere doen vertegenwoordigen. Hel feest is ten volle luisterrijk geweest; de genegenheid voor den verdienstelijken volksvriend Leon Visart, hel gezelschap van het puik der katho lieke partij, de schooue versiering der feestzaal, alles spande te zamen om het volk te bezielen met eenen vttrigen geestdrift die nog toerees als de stond der heildronken gekomen was. Mijnbeer deadvokaat De Gravé, voorzitter van den katholieken kring, beeft de gezondheid voorgesteld van Zijne Heiligheid den Paus en van den Honing, welke gezondheid niet kon gescheiden worden, zeide hij, in welsprekende woorden, vermits alle gezag op deze weield van God komt, en dat de Paus bier op aarde de Vertegenwoordiger is van hel Gezag, de Ver dediger van koningstroonen en van de ware vrijheid der volkeren en der natiën, en bij ein digde met te wenschen dal de bélt ekkingcn met Rome, die nu door de geuzen onderbroken zijlri, zouden binnen twee jaar hernomen worden door een katholiek ministerie. De toejuichingen die dezen heildronk be groetten, hebben getoond dat de menigte geheel en gansch va» hei gedacht van den heer voor zitter was, en de geestdrift rees ten top alswan- neer Mijnheer Bieswal de gezondheid voorslcldc van den edelen heer Visarl. In korte woorden heeft deze den nieuwe ridder der Leopolds orde heil gewenschl om zijnen nieuwen eerlijtel, en bewezen dat indien iemand ’skonings gunst verdiende, hel wel Mijnheer Visart'was, niet al leenlijk om zijne bewezen diensten onder ons, maar om zijne persoonlijke aatigekleefdheid aan de koninglijke familie, die hij eertijds zelve gaan verdedigen was in de vreemde landen. Een donderend handgeklap heeft deze toste begroet, cua' c monden riepen l.ece Visart! De geestvervoering is maar ondei broken geweest als mijnheer Visarl zelf recht gestaan is. om de feestgenoot en te bedanken, en bun verzekerd heeft dat hij van langsom meer zich ging toeleg gen om bel welzijn van hel arrondissement te bewerken, en om de katholieke partij te verde digen. Daarom heeft hij gewenschl van te naaste jirc vele van de tegenwoordige hoeren te zien zetelen in den katholieken gemeenteraad van bet katholieke Veurne. .Niemand zal melden met welke gevoelens deze welsprekende woorden aanhoord wierden; de kreten Leve Visart! verdubbelden, onder het dreunend handgeklap dor talrijke feestgenooten. Als die geestdrift dien deze laatste toste te weeg had gebracht, een weinig gestild was, mijnheer Van Ifee pain hel woord om de gezondheid der geestelijkheid voor te. stellen; die geestelijk heid, zeide hij, die zich zoo dapper en zoo kloek gedraagt in den strijd tegen de vijanden van Godsdienst en vrijheid; men zegt dal wij sla ven zijn, van de priesters; wij bekennen liet geern, wij zijn gehoorzaam aan onze priesters, aan onze bisschoppen aan den Paus, niet gelijk de geuzen, die slaven van hunne logie en mi- Vervolging in Frankrijk. Te Parijs, te Rijssel, te Toulouse, Angers, Montpellier, Troyes, Airecht, Grenobel, Nantes, Marseille, Versalien, Clermont-Ferrand, Lyon, Atitionay, Buy, Quinper, Bourges, Avignon, Rouar.en, Laval, Paray en le Bordeaux, in die drie eti-lwintig sleden zijn de eerweerde Paters Jesuieten uil hunne woning weggejaagd, en hunne kerken en kapellen gesloten en gezegeld Waarom? Omdat bet Jesuieten zijn, en om niets anders, juist gelijk of de Zusters Annun- daten bier te Veurne, en andere kloosterzusters elders, buiten gezet wierden omdat zij klooster lingen waren. Overal zijn de priesterhooners zonder slaan bezig met smeden en brassen en brouwen in Frankrijk, in name van de wet. Overal zijn die gasten aan ’t werk en ’t rijllje- raftje lacht! en zingt de Marseillaise!En onze geuzen van allen kaliber keuren goed cn juichen toe, en wenschen dat alhaast de dag kome dat zij van ’t ongediert der papen mogen verlost zijn, om alzoo te komen tot punt Dat eik zijn eigen Honing Zijn eigen Paus zou zijn En nogtar.s die schandelijke decreten van den 29 maart, ongevoerd door de fransche libe rale en goddelooze republiek schenden opentlijk 1° de vrijheid van geweten; 2° de vrijheid van onderwijs; 3° de vrijheid van associatie of vereeniging; 4° de eigen persoonelijke vrijheid; 5* de huizelijke vrijheid; 6e hei bezittingsrecht. Al deze vrijheden zijn gewaarborgd en uit drukkelijk vastgesteld door onze landswetten, cn zelfs door onze constitutie of Belgische grondwet. Dat is toen dit liberalismus dat beweert al leen de verdediger te zijn van de constitutie en van de vrijheid! Lezers, gij die oprecht en ter goede trouwe zijl, welke ook uwe gezind heid wezen moge, oordeelt en besluit. Wat «Hoen de geulen? 1° Tweedracht zaaien in het land, door wétten te gen de vrijheid van godsdienst en oi.d rwijs; 2" Aan provincie en gemeente de onafhankelijkheid- ontnemen; 3’ De belastingen gedurig verhoogen; 4° Het leger vermeerderen; het oorlbgsbudget ver zwaren; alleman soldaat maken; liet kiezerskorps verminken en vervalschen; 6’ Stelselmatig de katholieken uit alle openbare bedieningen sin ten; Dat alles door d" geheime werking der vrijmetse larij. schen ons katholiek Belgieland cn het opper hoofd dér H. Kerk zijn opgehouden. 't Was lang dat het in 't werk lag, maar zij hebben gewacht tot nju van hunne plannen uit té voeren, opdat de geuzen, tijdens de kiezingen, met hunne zoogezegde gematigheid zouden kun nen schermen; maar nu die mannen die voor elke kiezing het masker aantiekken en willen doorgaan voor gpdsdienstminuaars, loonen al weer wie zij zijn. Schande dan, eeuwige schande voor minister Frère die dezen smaad aan den Paus, dezen smaad aan alle christene Belgen heeft aangedaan! Belgie is hel eerste, hel eenigste katholiek land dat met den algemeenen Vader der christene wereld geene ofliciele betrekkingen meer zal hebben. M. Frère peisde den Paus te bedriegen, en hem de nieuwe schoolwet te doen goedkeuren of ten minste onze bisschoppen le doen af keuren in hunne tegenstand aan die slechte wel; maar hij was er nevens. Nu ziende dal zijne listen niet lukken en dat de Paus veroordeelt hetgeen de bisschoppen veroordeelden, in zijnen hoogmoed neemt hij wrake en zet den Paus aan de deur, maar ’t zal hem geen geluk bijbrengen die van den Paus eet, sterft er van, zegt een groole schrijver. n.i bi.nl verschijnt den Woensdag, onniiddelijk na de graanmarkt.Inschrijvingsprijs. 5 fr. ’sjaars; met de post 6 fr. Aimoncen 20 cèntimen per regel. - Rechtei lijke eerherstellingen 1 fr. Een nummer la cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het 100. Men schrijft in bij BONHOMME-HYCKASEYS, drukker-uitgever, Zwarte Nonnenstraat.- 4, te Veurne. nisterie, maar gelijk kinderen die gehoorzamen aan hunnen vader. Dal zijn de woorden die op de genooden den moesten indruk gemaakt hebben en door allen met volle toejuiching zijn goedgekeurd geweest. Ook de eerw. heer pastoor van Ste. Walburgis heeft hei op zich genomen, om, in den naam der geestelijkheid, den spreker en de andeie hoe ren le bedanken. In al deze aanspraken, waarin de katholieke princiepen klaar en duidelijk beleden waren, geen woord nogtans had gesproken geweest van de gr'oote kwestie van den dag hel onder wijs. De lieer Leplae nam deze taak voor de zijne, en dronk op den voorspoed van hel vrije en katholiek ouderwijs. Hij deed verslaan dal de samenleving later ging zijn, hetgeen onderwij zers, professors en uooglecraars nu van de jeugd maakten; hij deed ook verstaan aan de toehoor ders dat het voor hen eene plicht was aan den voorspoed der vrije katholieke scholen te wer ken, omdat de toekomende bloei of ondergang van vrijheid en godsdienst in ons duuibaar Va derland daarvan afhangt Klaagt niet van de te genwoordige wet op het lager onderwijs, zegde spreker; maakt gebruik, zegde hij, van het recht ii door onze Grondwet gewaarborgd, kwijt uwe plicht en vreest de toekomst niet! Zeggen met hoeveel geestdrift en verrukking deze woorden door de gansche vergadering ont haald, en hoe zij met toejuichingen en handge klap bejegend werden, kan geene pen beschrij ven. De katholieke schoolpenningbus kwam te voorschijn, en eenieder, nog ouder den invloed dor welsprekende woorden van den h°cr Leplae, voelde zich gelukkig van op siaanden voel nog eens te kunnen medewerken, door eene milde gifte, lol den voorspoed van het vrije katholiek onderwijs. T Was onder den indruk dier aanspraak, dat do genooden van bet feestmaal opstonden, om nog broederlijker onder elkander de plechtig heid en de vreugde van het banket te beklap pen, en te bemerken dat, inderdaad, de geuzen partij ie Veurne verre gespeeld is, en dal zij wel doet van te bekennen dat hel stadhuis, nu nog Te Blurcn, te naaste jaar aan katholieken zal verpacht zijn. M I ggr.i. igaMraaj Al --wiilFiTfrFTnn»-- - i.hi. riiiii».-- KTW.--W1

De Veurnaar (1838-1937) | 1880 | | pagina 1