I I I I 3 I Veurne, 21 Jul; 1880. iV0 ISföG. de graanmarkt. Inschrijvingsprijs. 5 fr. ’sjaars; met de post 6 fr. Aunoncen 20 centiinen per regel. te be- Nog meerdere tegenstrijdigheid Veronderstelt ecus, dat gij geen kinderen hebt, of zoo gij er hebt, dat zij sedert lang de schoolbanken verlaten hebben; gij moet nogtans betalen en blijven betalen, bij wijze van belasting, voor de kinderen van ren ander, die zoowel betalen kan dan gij; ja zelfs voor de kinders van de rijkste ouders der gemeente of stad; ook nog voor de kinders van andere gemeenten! Wat zegt gij van zulke kosteloosheid? Dat zij uiteengedaan voor de ouders die zich door de ronkende woorden kosteloos onderwijs laten verleiden. Betalen moeten zij, dal het onderwijs kosteloos zij of niet. Kosteloos onderwijs. Meest al de slaafsche geuzegemeen tern den van he* land, gehoorzamende aan het woord der vrijmetse larij. hebben het zoogezegd kosteloos onderwijs ge stemd. Welk zou dan het doelwit zijn van dezen algemeenen maatregel? Het is zonneklaar, de geuzen zien.daarin eenen middel om het vrij onderwijs door onze Grondwet te bestrijden en ten onder te bren gen. Gelukkiglijk de menschen van verstand geloof en godsdienstigheid laten zich door dit geuzenlokaas niet verleiden; zij achten de ziel hunner kinderen van meerder weerde dan een stuk geld Nogtans om alle valsche opvatting nopens dezen maatregel bij sommige al te eenvoudige menschen weg te nemen, willen wij vandaag onze lezers waarschuwen tegen het venijn dat achter die ronkende woorden verbor gen ligt- Vcnrna; rs, zijn deze nu waarlijk mannen die uwe stoftelijke Lel mgen ter hei 11 nemen? Neen, duizend maal neen 1 De hoon tegen godsdienst en priester, daar is hetgeen zij uit alle hunne krachten willen uitwerken; en moesten zij de burgers plunderen l< t den laatsten duit, zij zoud-n niet achteruitwijkend Maar hebt geduid, de uur der verlossing zal komen; gij zult ze beloouen naar verdiensten; zij zijn waar lijk onweerdig u, treffelijke Veurnaars, te vertegen woordigen op 't Stadhuis dat Te Huren is! Burgers, peist hierop Indien het onderwijs koste loos is. ’I is de gemeente die de geuzescholen van op tot neere moet ondersteunen, en natuurlijk de kosten voor de gemeente vermeerderen; bijgevolg, om die meerdere kosten te koeren, moeten de. belastingen ver hoogd worden voor iedereen en alzoo komt het dat hetgeen gij eertijds als schoolgeld uitgaaft, nu betalen moet bij wijze van belasting. Waar is nu die koste loosheid, wij vragen het u? Voor deze die de middelen niet bezitten om hunne kinderen het onderwijs te verschaffen is die maat regel goed en zelfs noodig; ook daarin is door de wet voorzien, het onderwijs is kosteloos voor de armen maar wat de in kgerij betreft, peist zij dat hare kinders gratis naar school gaan! Peist zij dat 't onderwijs voor haar zoo kosteloos is als dat men het zou denken? Maar nu. treffelijke burgers, die leeft en handelt volgens plicht en geweien, en uwe kinders naar de katholieke scholen zendt, gij, Veurnaars, die geen kinderen hebt, of wi -r kinderen reeds ophouden van naar school te gaan, wij vragen het n, bemerkt ecus de daden van onzen geuschen gemeenteraad; ziet hoe hij met uw geld mooscht en zwijnt, hoe hij het breekt met hamers! Kleine burgers, tteeringdoeners, gij moet betalen voor de kinders van een ander; gij moet betalen voor kinderen van rijke herren van de stad, zoo als zekere nunneknijzer. baron Vanstuif- regen enz., enz. Is dat niet schandalig, is het geene schreeuwende onrechtveerdigheid? Wat meer is. het geld door de lastenbetalers gestort, moet gebruikt worden lot onderhoud en nut vanJe geueenle of stad dier zelfde lastenbetalers, en wat doen onze geuzen Zij aanveerden kinders van Bulscamp, Wul- veiinghem. Adinkerke, Coxydc, Oostduinkerke enz., enz., en zij betalen het onderwijs dier vreemde kin deren met ohm Kel<l, medeburgers, me» ohm ei gen geld. Gaat dat niet alle palen te buiten? Er waren nog geen zulke geldznigers genoeg in Veurne; die nieuwe nul'el.oze geusdie bewaarschool moest er nog komen, die jaarlijks ook voor onder houd van gebouwen en meesteressen bij duizende franks uit uwe beurzen zal kloppen, en alzoo gaan zij altijd van langs om verder T is oprechte geld- verbeesting Volgens de Vérilé gaan wij volop de priester- vervolging te gemoet; ziehier wat men, volgens dat blad, weldra zal voorstellen 1“ De seminaristen en priesters moeten soldaat worden. 2' Men zal 90 ten 100 van de geestelijkheid afschaften, en de traktementen zullen met 50 per 100 worden verminderd. Een onderpastoor zal dus wat 90 centiemen daags krijgen 3° De toelaag aan de bisschoppen zal worden verminderd. 4". De drie aalmoeseniers en de aalmoesenier van de militaire school worden afgeschaft; ten hoogste zal men de aalmoeseniers in de gevan genissen behouden. u“ De kloosters zullen op bepailde oogenblik- ken doorzocht worden. De Vérité is een blad dat zijne ingevingen kiijgt. uit bet ministerie van justicie. Salut, brillant 1880. Kiezerslijsten. Van nu af aan houden de gemeentebesturen zich bezig met de herziening der kiezerslijsten welke, het aanslaande jaar, zullen dienen voor gedeeltelijke vernieuwing der gemeenteraden. Wij verzoeken dringend onze vrienden zoo goed te zijn al de personen aan te duiden welke liet recht hebben ingeschreven te zijn op de lijst der kiezers voor de gemeente, voor de provincie en de Wetgevende Kamers. Men kan zich daartoe' wenden, hetzij schriftelijk, hetzij per soonlijk, tot het secretariaat der katholieke Vereeniging, in het lokaal van den katholieken Kring, alhier. De kiezers worden verzocht zich te voorzien van al de stukken welke hun stemrecht bewijzen. --- ■nrri - Van alles wat. 't Geusche schoolfeest gevierd.... met onze klui ten. Zoo lezers, ziet gij nu dat wij wel onder richt waren, als wij over drie weken spraken van de prijsdeeling der geuzescholen? 't Pro gramma is nu uit geplakt en in ’t geuzenorgaan overgenomen. Er slaat daarin dat de stoet zal gevormd zijn op bet. uiteinde van de Pannestraat! Waar is dat? In't gevang? Maar neen, lezers, zij zouden alzoo den schijn hebben van de men schen te doen geloven dat de geusche scholen kweekscholen zijn voor dal gesticht, en nogtans er is daar niets van. Wij zouden eerder geloven dat het wil zeggen in de onzijdige kapelle van het verwereldlijk'tl klooster Maar zult gij vragen waarom dat niet platuil zeggen? Ja waarom? T zou al te slechten indruk maken op T volk, en volk zou peizen dat. die mannen legen de reli gie zijn. en nogtans, 'i zijn engels, ware engels! 'k hoor u zeggen, ja van um onzijdige en rer- wereldlijkle engels gelijk Lucifer! Gij slaat den nagel op den kop! der hedendaagsche leerstellingen komen. Het Memorandum besluit met eenen blaam voor de beleediging den II. Vader aangedaan en vertrouwt in de rechtvaardigheid van Europa. Memorandum. De Osservatore Romano heeft verledene week hel Memorandum medegedeeld, door den II. Stoel gezonden aan zijne vertegenwoordigers bij al de mogendheden en betrekking hebbende op de afbreuk van hel Belgisch gouvernement met den Paus. Dilmerkweerdig stuk, dat te uitgebreid is om in ons blad opgenomen te worden, legt klaar de handelingen van den Paus en van mi nister Frère-Orban uiteen. Men vindt er het doorslaande bewijs in dat ons ministerie de Kamers heeft bedrogen, terzelfder tijde dat het zocht het pauselijk hof om den tuin te leiden. Minister Frère is officieel verwittigd geweest dat hij uit eenen brief van kardinaal Nina, van 5 October 1879, valsche gevolgtrekkingen af leidde en niettemin heeft hij die gevolgtrekkin gen vóór de Kamers en het land staande gehou den. De afschaffing der belgische legatie is niet alleen eene beleediging jegens de katholieken, maar tevensccne hoogst laakbare daad, onder bet oogpunt der eenvoudigste begrippen van de diplomatie. Zie hier wat het Memorandum in .hoofdzaak zegt De afschaffing der belgische legatie bij den II. Stoel was van het begin der aankomst van bel liberaal ministerie aan het bestuur, besloten. De teilen bewijzen dal de kerkelijke kwestie slechts een middel is geweest om daartoe te ge raken. M. Frère, minister van builenlandsche zaken, is begonnen met M. den baron d'Anethan te verwittigen dat het ministerie hem hel tijdstip zijner terugroeping zou aanduiden; in de kamer heeft hij gezegd, dat, in de besluiten van het mi nisterie, alleen de dag der afschaffing van de legatie te bepalen bleef. De voorzichtigheid van den Paus verwijdert ccne eerste maal de afschaffing. Daarop ontstaat de schoolkwestie. De bisschoppen protesïeeren; de Paus verklaart dat de bisschoppen hel recht hebben eene wet te bestrijden, welke vijandig is aan den godsdienst; hij raadt nogtans de ge matigdheid aan. De wet gestemd zijnde, schreef de Paus twee brieven aan den konirig. De listige heer Frère legde die uil in den zin eener oneenigheid tusschen den Paus en de bis schoppen. De paus, den strik gewaar wordende, schreef aan den nuncius om zijne goedkeuring, aan gaande het princiep; lo bevestigen, zijiie raad gevingen van gematigdheid duidden geen ver schil van gevoelen aan over den grond der zaak. M. Frère weigerde een afschrift van dien brief te aanveerden; hij eischte de intrekking ervan, onder bedreiging van onmiddelijke afschaffing van de legatie. De paus, oordeeletide dal M. Fi ere genoeg ingclicht was, stemde edelmoedig toe. Alsdan ;ctte M. Fiére in ’topenbaar zijne valsche mi legging! n voort; vervolgens gevoe lende dat In t noodig was de dubbelzinnigheid door hem in 'lieven geroepen, te doen ophou den, gal hij aan M d’Anethan bevel andere uit drukkelijke verklaringen Ie vragen. Kardinaal Nina antwoordde voortdurend dat het den II. Stoel onmogelijk was hel princiep van den tegenstand der katholieken af te keuren, maar dat hij niet zou ophouden de gematigdheid aan te raden, hetgeen de bisschoppen aannamen. Alsdan beschuldigde M. Fiére den II. Stoel van tegenstrijdigheid, welke beschuldiging door kardinaal Nina krachtdadiglijk werd verworpen. Daarop volgde de afschaffing der legatie, on danks al de pogingen van Mgr. Vannutelli. Kar dinaal Nina schreef aan den nuncius om de grootheid der beleediging den II Stoel aange daan en de onbeduidendheid van de beweegre denen der laatste mededeeling van M. Frère te doen uitschijnen; hij zag er eenen strik in om van den Paus de godsdienstige bekrachtiging Nog nieuws. Er zal dan ’s avonds vertooning zijn in rle eommediezaa) voor de ouders der kin ders, en toen nog kostèlogze. vertooningzoo kosteloos voor de burgers al» .geheel de pi ijs- deeling, peis ik. Mi n Reeft i.opit meer gespro ken van kosteloosheid dan dit jaar, en wonder! de burgers bebhmi nog iiooii mu-r betaaldWij twijfelen er niet aan ot die vei tooning,za) ook verjdichtend zijn; 't is te zeggen dat al wat neringdoetier ot werkman is. er zal moeten tegenwoordig zijn of ge,, n kalai.dize en geen b. col Dit blad verschijnt den Woensdag, onmiddelijk na r... o Rechte» lijke eerherstellingen 1 fr. Een nummer 13 cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het 100. Men schrijft in bij BONHOMME-RYCKASEYS, drukkeruitgever, Zwarte Nonnenslraat, 4, te Veurne. Mb I o;

De Veurnaar (1838-1937) | 1880 | | pagina 1