1 I 11 Auguali 1880. jaar N° I860. de graanmarkt. Inschrijvingsprijs. 5 fr. 'sjaars; met de post 6 fr. Annoncen 20 centimen per regel. POLITIEK OVERZICHT. ten uit Afghanistan en Indie niet bevredigender luiden. Duitschland klaagt zeer over de belastin gen van allen aard, die op het land drukken inderdaad, zij zijn zeer zwaar en nogtans is er kwestie ze nog te verzwaren. In gro^dbegin is zulks reeds besloten in de laatste koni'erencie, die te Coburg dooi de finanlic-minislers der verschillende duitsche Staten gehouden is. Vol gens de laatste geruchten zouden de ministers hei cens zijn, eenc belasting te stellen op alle beursoperatien en de rechten te verhogen op hel bier en de sterke dranken. Over de kwestie van bel labaksmonopolium zou voor het oogen- blik niet gesproken worden, doch het gouver nement heeft van dat ontwerp nog niet afgezien. De volledige uitslag der kiezingen in Frank rijk voor de departementsraden, die zondag 1 dezer plaats grepen, geefl aan de republiekeinen cene zuivere winst van 243 zetels en er moesten daarenboven zondag laatst nog 125balloteeringen plaats grijpen, die enkel de winst der republie- kcinen kunnen vermeerderen. Daar de leden ■dor departementsraden kiezers voor den Senaat zijn, doet de vermeerdering der republiekein- sche kiezers voor 4882 eenc vermeerdering voorzien der republiekcinsche meerderheid in den Senaat, en hierdoor moet er meer overeen stemming van denkwijze komen tusschcn de beide transchc Kamers. Men ziet dat Frankrijk maar, zonder omzien, voorlgaal in den weg des verderfs. Ook zal de nieuwe Commune zich niet lang laten wachten. llricf van den Paus. Z. Em. kardinaal Dechamps, aartsbisschop van Mechelen, en HIL Iloogw. de bisschoppen van België hebben van den H. Vader eenen brief ontvangen, om hen te bedanken" voor hunne deelneming in de droefheid van den H. Stoel, over de afbreuk zijner betrekkingen mei het Belgisch gouvernement, deelneming uitgedrukt in eenen brief welken onze eerbiedwaardige prelaten gezamenlijk, den 8 Juli, aan den II. Vader hebben gezonden. Na HH. Iloogw. bedankt te hebben voegt Z. II. Leo XIII erbij Na U aldus, Waarde Zoon en Eerbiedwaar dige Broeders, de bedankingen toegestuurd te hebben welke de vervulling uwer plichten ver dient, wenschen Wij vuriglijk dat gij zei ven de tolken onzer dankbaarheid zoudel zijn bij al die groole katholieke vereenigingen, welke zich verhaast hebben, in deze droevige omstan digheid, Ons te vertroosten door de schilte-, rendste bewijzen van verkleefdheid, getrouw heid en kinderlijke liede. Ontvangt terzelfderlijd voor Uzelven, voor uwe geestelijkheid en voor de geloovigen uwer bisdommen, Onzen apostolischen zegen, en de welgemeende wenschen van alle ware geluk, welke Wij u uit ganscher harte zen den, als on derpand Onzer vaderlijke genegenheid in Onzen Heer. Gegeven te Bomc, bij St-Pieter, den 27 Juli van het jaar 1880, het derde van ons Paus dom. recht en billijkheid, M. Pecsteen een onwettige vertegenwoordiger van Brugge is. Daarna heeft de Kamer haar bureel uitsluitend uil geuzen samengesteld, behalve één der sekre- tarissen, die tot de katholieke partij behoort (M. Pely de Thozée). Vrijdag heeft M. Woeste aangekondigd dat hij voornemens was in de eerstvolgende zitting den minister van builenlandsche zaken te ondervra gen over de terugroeping van onzen gezant bij den II. Stoel. Die aankondiging viol als eenen donderslag in het geuzenkainp, te meer daar men reeds had gespekuleerd op de afwezigheid van M. Jacobs, teruggehouden door familiebelangen, en zich aan geene ondervraging op dat punt verwachtte. Bang was M. Frère voor die ondervraging. Reeds deerlijk afgezweepl door kardinaal Nina, vreesde hij voor eene tweede afzweeping. Wat spektakel niet waar, voor de vreemdelingen die naar de Brusselsclie feesten komen M. Descamps heeft echter getracht het minis terie te redden door de verdaging lot 20 Augusti voor te stellen. Aanstonds sprong M. Frère ter hulp. Hij wilde van geene onmiddelijke beraad slaging hooren, maar maakte niettemin van de gelegenheid gebruik om den Paus een paar grove scheldwoorden naar het hoofd te smijten. Kar dinaal Nina is immers niet daar om te antwoor den! M. Nothomb en Woeste hebben den minister in krachtige bewoordingen doen zien dat men, om het recht te hebben anderen als schurken en bedriegers uit te schelden, moest beginnen met zelf die namen te verdienen. Om hel ministerie uit de verlegenheid te red den heeft M. Janson, voorgesteld deze verbit terende beraadslaging,... voor M. Fiére, tot November aanstaande uit te stellen. Geheel de meerderheid stemde voor, behalve hel ministerie, dat echter zeer te vreden was, en daarmee was de komedie geëindigd en de beraadslaging tot in November verdaagd. Een lid der rechterzij beeft terecht uitgeroe pen dal deze stemming eene schande is voor het ministerie. Deze beoordeeling zal door het land bekrachtigd worden LEO XIII, Paus. De Tnblettes un Spectateur melden dat de diplomatische betrekkingen tusschcn Frankrijk cn den heiligen Stoel, op hel punt zijn afgebro ken te worden. M. Deprez, gezant van Frank rijk bij hel Valikaan, is teruggeroepen in on bepaald verlof, zegt gemeld blad, en de ambas sade wordt bestuurd door M. Bacourt, eerste sekrclatis, terwijl rijen zich ook verwacht aan het vertrek van den nuntius uit Parijs. De Univcrs zegt dat die tijding tot nu toe niet juist is, doch voorzint dat men daartoe zal komen. Veurne, bil blad rg; ib - Afondoriljte nummer, voor arükds. enz. Ir. to 100. Men schrijft in bij BONHOMME-RYCKASEYS, drukker-uilgever, Zwarte Nonnenstraat. 4, te Veurne. In Engeland is men zeer ongerust. Augus ti en Seplembei zijn aldaar de vakantiemaanden, maar velen missen den moed en de opgewekt heid om hel land te verlaten, zoolang de berich- Wetgevende Kamers. De beide Kamers hebben zich den 3 dezer in buitengewonen zittijd vereenigd. Vóór de ziiting van den Senaat hebben de leden der rechter- en linkerzij eene vergadering gehouden, om elkan der te verstaan over de samenstelling van het bu reel. De linkerzij heeft M. den baron d'Anethan het voorzitterschap aangeboden; doch alleenlijk voor den buitengewonen zittijd. M. d’Anethan heeft, op die voorwaarde, geweigerd deel te ma ken van het bureel. Daarop heeft de zitting plaats gehad, waarin het bureel geheel en al samengesteld is uit liberalen M. de baron de Selys-Longchamps is lot voorzitter gekozen. De Kamer heeft hare werkingen begonnen met de goedkeuring der kiezingen waartegen n ei gereklameerd was. In de zitting van donderdag werd de kiezing van Brugge besproken.. Men \yeet dat de drie aftredende volksverlegenwoodigers, van Brugge wettig gekozen waren den 8, juni laatst, en dat ten gevolge van eenen ongehoorden mis slag, begaan door den voorzitter van hel 6' bu reel, eene balloteering bevolen werd tusschcn twee katholieke en twee geuzènkandidaten. Bij die balloteering bekwamen M. Outryve, en M. Pecsteen, (kandidaat der geuzerij) de meerder heid. De beste bewijsredens werden aangehaald tegen de. geldigheid der balloteering die M. Pecsteen door hel oog eener naald in de Kamer deed sluipen; doch goede redens gelden niet. Mi nister Bara wilde de goedkeuring en de liberale meerderheid gehoorzaamde. Dit zal nogtans niet beletten dat voor alwie nog rekening houdt van Frankrijk. Als de Fransche zoogezegde gematigde liberalen ge lacht hebben van alle moeilijkheden ontslagen te zijn door aan de communards vrijheid te vcrleenen, moeten zij reeds bekennen dal zij deerlijk mis geweest zijn. Nauwelijks is de amnistie toegestaan, of de onverzoenlijken hebben een ander middel gevonden, om het gouvernement te bestrijden en aan de bestaande orde van zaken eene krook te geven, 't Is nu de afschaffing van den Senaat die zich aan die mannen als eene gebiedende noodzakelijkheid doet gevoelen, en zelfs de herinnering aan de algemeene kwijtschelding die door den Senaat goedgekeurd geweest is, kan bij hen geene genade vinden. Wij zullen zien hoe dat spel zal afloopen. De goede uitslag der kiezingen voor de Departe mentsraden heaft de republikeinen al weder stouter gemaakt. Het nieuw officiéél programma der KetiKcseholen, door minister Wan lËumbeeck opgesteld. Het nieuw officieel piogramma der geuzesebo- is voorafgegaan van eenige bemerkingen over de algemeene en zedelijke opvoeding der kinderen. Die bemerkingen hoe slim ook bijeenge bracht zullen weinig menschee verblinden, daar zij anders niets inhouden dan eene her haling der booze verjaringen welke de ge boorte der ongelukswet vergezeld of voorafge gaan hebben. Ja zelfs, die lemeikingen zijn bij plaatsen zoo gcvror.gen en bevrocht, dat zij waarlijk eene onverslaanbare brabbeltaal mogen genoemd worden. Dat is vooral het geval in het begin van het stuk, waer minister Van Humbeeck spreekt over de manier van hel zedelijk onderlicht m de la gere school te geven. Ziji e taal is langdradig, duister, verwaïd, en toont maar al te wel dat eene zuiver mensclielijl.e zedeleer hier noodzaki - lijk moet ontoereikend wezen. Uit vreeze van liet gezoi.d oordeel een al harden kaakslag te geven, duift de minister niet loochenen dat w ij zekere plichten te vervul- DE VEURNAAR I t'

De Veurnaar (1838-1937) | 1880 | | pagina 1