Veurne, 25 Augusti 1880. Nc 1871. 30c jiGU' A dert tweejaren, in het arrondissement Auden- aerde ondergaan. vreemdelingen Frankrijk. l it de redevoeringen door den eersten minister M. Freycinet, en den mi nister van birinenlandsche zaken, ter gelegen heid van de bijeenkomst der depaitements-ra- den, uitgesproken, blijkt dal do vervolging tegen de kloosters, andere dan die der jesuic- ten, en tegen de scholen der jesuieten en andere kloosterlingen uitgesteld zal worden tot dal er dene nieuwe wet gemaakt is aangaande recht van voreeniging, zoowel voor weieldlijkc als geestelijke persoonen. Het fransch gouvernement kon niet klaarder bekennen dat het onrechtvaardig te werk ge gaan heelt tegen de jesuieten. BUS! Ja bis! Hoe bis? Dat wij willen zeggen, burgers van Veurne, dal er een tweede geuscli en bijgevolg geldfeestje op handen is! Gij peisdet zeker, en iedereen peisde het alzoo dat over drie weken, die geuzeprocessie en die geuzefeesten, en al die geusche blaai plaats hadden ter gelegenheid van de prijsdeeling in de geusche scholen? Maar neen, gij zijt er ne vens, die deeling, was wel eene dueling, koste loos volgens de geuzen, en nogtans zoo kostelijk voor do burgers, maar ’t en was eigentlijk geene prijsdeeling! Dat was alzoo, verstaat wel, een feestje om de burgers wal te vergeestigen; onze stadhuisbazen wilden dat de burgers eens leute hadden voor hun geld, zij wilden hun de eer en hel pleizier verschaffen van die kinders en meesters en meesteressen voor dewelke zij zoo geerne, zoovele sacrificiën doen, te mogen in verrukking aanschouwen en bewonderen! Na tuurlijk die kinders moesten wat verkleed en opgetooid zijn, en dat met vreemde kleedsels en vreemde ornamenten, om de Vcurnaars nog meer te doen kijken! Ten anderen «de moeten ook leven. Maar nu, morgen, donderdag, is het eigent lijk prijsdeeling ’tis te zeggen, de bis van ’t liedje burgers lelt uwe centen, Prijsdeeling die misschien de helft meer zal kosten dan andcie jaren, alhoewel de leerlingen van de helft en nog meer in getal verminderd zijn, en dalai niet uil genegenheid voor de arme menschen maar om zo aan te lokken, om ze de ziel hunner kin ders voor een kleedingstuk te doen verkoopen. En zeggen dat de burgers die het geuzenonder- wijs verstooten, daarin, willen of niet, moeten meehelpen, de geusche grillen moeten helpen uitwerkenWaarom, als zij willen kinderen in hunne scholen trekken, deelen zij geen prijzen, met hun eigen geld gekocht en betaald? De katho lieken doen ’t wel alzoo, en alle Belgen zijn ge lijk voor de wet! Maar ’t liedje zegt Noch bouwen, noch betalen Zij komen daar niet in Maar onze beurzen snijden Dat is de geusche zin! En dat is ’t liedje dat kan loegepast worden aan alle sekten en partijen die niet door over tuiging en zelfsopoffering, maar door dwang, geweld en verdrukking, de menschen trachten tot hen te trekken. ’l Schijnt dat zij dag en nacht moeten leeren om bun stukje en hunnen koorzang te kunnen, want Vrijdag laatst moest de katechismusf!) op- gezeid worden bij de mamzels, en eene der leer lingen kon niets van hare les; wat nu gedaan? Eertijds gaf een der opergaaien van ons geuze- POLITIEK OVERZICHT. Rome. - Donderdag heeft Z. H. de Paus een konsistoric gehouden waarin hij de terug roeping van de belgische legatie bij het Vati- kaati voorgcsteld heelt als eene onrechtvaardige en hoogst gewichtige daad, lit dit feit mag men besluiten, als men hel in verband brengt met andere feiten van denzelfden aard, dal men een hevigcron oorlog dan ooit tegen de II. Kerk wil voeren en haar allen invloed op de maat schappij wil ontrukken. Het Belgisch ministerie is met een anti-krislc- lijken geest bezield, z.ooals het bewezen heeft door de wet op bet onderwijs die de rechten miskent welke door God zelven aan de Kerk zijn toegewezen. De II. Vader heeft het gedrag der bisschoppen goedgekeurd die soortgelijke wel niet kunnen aannemen. Verder heelt de Paus aan den brief herinnerd dien hij den 1 juli aan den Koning der Belgen geschreven heelt, en waarin hij de verklaring heeft afgelegd vijandig aan de wet te zijn. Hij heelt gewezen op de langmoedigheid die bij be toond heelt door aan de bisschoppen de gema- matigbeid aan te raden in het toepassen der geestelijke straf. Ondanks dat alles beweeren de Belgische ministers dal de Paus liet, gedrag der bisschop pen afgekeurd heelt, alhoewel hij steeds gewei gerd heeft die voldoening aan het Belgisch kabinet te geven. De 11. Vader heelt de valsche beschuldigingen doen u tu hijnen die legen den 11. Stoel zijn uitgebracht, de te werk gestelde mid delen van drukking, de vijandige houding van het Belgisch gouvernement, en beeft voor de Keik het recht erlangd van hare vertegen woordigers bij de vreemde natiën, inzonderheid bij de katholieken, te hebben. De II. Vader zal zich nooit beklagen over de onter die aan zijn persoon aangedaan wordt, maar nooit, zelfs niet ten prijze van zijn loven, zal hij de waardigheid van den heiligen gods dienst laten aanvallen. Hij heeft zijne aanspraak geëindigd met den lof van het belgische volk dat de ingevingen der ministers niet volgt en de H. Kerk steeds zal getrouw blijven. Ierland. De lijdingen uil dat land zijn bij voortduur onrustwekkend. Zondag acht da gen is in tal van steeën gevochten geweest. Tc Dungannon zijn de protestanten in tamelijke imtchlige bende op eene processie der II. Maagd gevallen, hebben het vaandel gescheurd en de processiegangers uiteen gedreven die zich niet konden of wilden verdedigen. Maar de veront waardigde bevolking is saamgeloopen, heeft de piotestanten op hare beurt aangevallen, en elf hunner ter plaats doodgeslagen. Woensdag vernam men dat eene samenzwee- ring was ontdekt, die tot doel had de kazern van Goick te doen spiingen; twee vaten bus kruid zouden zelfs onder de kazern gevonden zijn. Later ontvingen wij een telegram hetwelk die lijding logenstrafte. Maar dat al bewijst toch, dal de, geesten zeer angstig gestemd zijn in Ierland en men zich aan de schrikkelijksie ge beurtenissen verwacht. Men zal er een tooneelstukte spelen, getiteld Les Rosières, de Rozemeisjes! St...! Maar wij zullen er van zwijgen; ten anderen het spreekwoord zegt, dat het stilzwijgen somtijds geheel wel sprekend is. Dat stukje heeft zeker uitgezócht geweest door de mamzel die over tijd, op de markt van Dixmude wandelde en die sprak van quel beau gari,’on alhier, en van quel gentil jeune homtne, n’csl ce pas aldaar! Iedereen weet met welken tegenzin, met welke droefheid de weezen van de nunnen gesche d zijn, en hoe zij met tegenzin en af keer nu staan onder het gebied van geuzen en geuzinnen, en meehelpen in alle slach van geuzefeesten hun gelaat en geheel hunne houding tijdens de geuzenprocessie was er een nieuw bewijs van. llewel, men heeft ze nu de wereldlijke vader zeker gedwongen van meè te spelen in dat stukje! Dat is de vrijheid van geweten.... op zijn geusche! Zegepraal der Katholieken te Audenaerde. Zaterdag laatst heeft te Audenaerde de kiezing plaats gehad van eenen volksvertegenwoordi ger, in vervanging van M. Devos overleden. M. De Blceckere, Jid van de bestendige depu tatie, kandidaat der katholieken, is gekozen met omtrent 200 stemmen meerderheid. Het getal ingeschrevene kiezers was 1723 en dat der geldige stemmen 1521. M. De Bleecke- re bekwam 857 stemmen en M. Verspieren, kan didaat der geuzerij, 664. ’tis de derde nederlaag welke de geuzen, se- Senaat. Donderdag heeft de Senaat zijn dagorde uit geput, na eené tamelijk woelige zitting, waarin al de ministers eraan schijnen gehouden te heb- hebben zich als slecht opgevoede kerels te gedragen en elkander den prijs der brutale onbeschoftheid te betwisten. M. Frère, plichtig aan openbare leugentaal, vervalsching van teksten en verzwijging van aan hem bekende officiële stukken, in zijne onder- handelingen met het Vatikaan, durfde lol M. Van Ockerhoul, zeggen dat men altijd waarheid moet spreken, waarop de achtbare senator antwoordc dat hij op dit punt geene lessen te ontvangen had van den minisler-diplomaat. M. Rara, niet kunnende antwoorden op het gezegde van M. de Coninck, dat zeer veeloffi- cieele onderwijzers betaald worden voor niets te doen, viel op eene lafhartige manier, zooals In t zijne gewoonte is, de kloosterlingen aan. Zij bestelen het volk! riep hij uil, in de onbe- schofste taal welke hem eigen is en die beter passen zou op eene meeting van socialisten dan wel in eene vergadering als onze eerste wet gevende Kamer, en dan nog wel in den mond van een minister des konings! M. Van Humbeeck heeft in den prijskamp van wellevendheid niet willen ten achter blijven en een aantal naarden faro riekende uitdrukkingen naar hel hoofd der geestelijken en der katholieke eigenaars geslingerd. Hoe zou 't mogelijk zijn dat, na deze drie voorbeelden, M. Rolin zijne beurt niet zou eischen? Wij bekennen het volmondig dat hij zijne kollegas heeft overtroffen. Hij deed noch min noch meer dan de leden van den senaat, die hel feest van 16 Augusti niet hebben bij ge woond, voor slechte vaderlanders uitschelden. Onmiddélijk op zijne plaats gezet door MM. de Coninck en d’Aspremont-Linden, viel de minister-afzetter al spoedig door de mande en bood verschooningen aan. Doch de prijskamp kon niet eindigen zonder dal de prijs werd toe gekend. ’t Was M. de baron Surmont die zich gelaste met den prijs aan M. Rolin te geven. Ik ben niet tegenwoordig geweest, zegde hij, op het feest van 16 Augusti, Nog andere leden, zoowel der linker- als der rechterzij heb ben er ontbroken. Daar M. Rolin zoo beleefd is allen die zich onthouden hebben slechte vader landers te noemen, zal ik hem zeggen dat ik zooveel en meer vaderlandsliefde bezit dan hij en stellig meer dan zijne voorouders. (De voor ouders van meester Rolin waren in 1830 Hol- landschgezind). Wat de mijne betreft hunne naam staat op de kongreskolom, waar M. Rolin den zjnen vruchteloos zou gaan zoeken! Het schijnt dat deze prijs, zonder tegenspraak toegekend, door meester Rolin met veel dank baarheid (?J is ontvangen. In den loop der zitting heeft de senaat zes wetsontwerpen gestemd, waarover het ónmoge lijk was grondig te beraadslagen, en waarbij aan het gouvernement voor vijf en dertig milloen kredieten worden verleend, waarvan ongeveer tien millioen voor het officieel geuzen-ouder- wijs. Lastenbetalers, aan uwe beurs? Dat is het laatste woord van den buitenge wonen zittijd. Saint, brillant 1880! Dit blad verschijnt den Woensdag, onmiddélijk na de graanmarkt. Inschrijvingsprijs, 5 tr. sjaars; met de post 6 tr. Annoncen 20 een timen per regel. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Een nummer 15 cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 tr. het 100. Men schrijft in bij BONHOMME-RYCKASEYS, drukkeruitgever, Zwarte Nonnenstraat, 4, te Veurne. DE VEURNAA A 1 -——MB——» i k - -f - -- 't--''=^==========I

De Veurnaar (1838-1937) | 1880 | | pagina 1