1 I 1872. de graanmarkt. Inschrijvingsprijs. 5 fr. ‘éjanrs; niet de post 6 fr. Annoncen 20 een timen per r, gel. om de regeert ng te bt kreunen. Deze onthield op hare beurt den bisschoppen iiun traktement, doch verhinderde hen niet in de uitoefening van hunne jurisdiktie. Ierland. Tijdingen uit Ierland melden dat er niet meer gevochten wordt, maar de bewe ging zich al verder uitspreidt; niet alleen duren de meetings over gansch Ierland voort, maar zelfs te Londen is eene monslermeeting belegd, die den 5 September zal plaats hebben, met het doel tegen de baatzuchtige en onmenschelijkc houding der Lordskamér te prolestceren. Dit blad verschijnt den Woensdag, onmiddelijk na Rechtei lijke eerherstellingen 1 fr. Een nummer 1:> cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het 100. Men schrijft in bij BONHOMME-RYCKASEYS, drukker-uilgever. Zwarte Nonnenstraat, 4, te Veurne. om den nuncitts weg te zenden; hij protesteert tegen de beleedigitig in deze omstandigheid hel Pausdom aangedaan, bevestigende dat hij persoonlijk bereid is alles te lijden voor Jesus- Ghrislus en zich te verheugen over de bcleedi- giugen, maar dat hij de eer en de weerdigheid van den II. Stoel, zelfs ten koste van zijn leven, moet handhaven. De Paus wil dal deze proteslalie gehoord worde van de gansche wereld; hij prijst de Bel gische katholieken voor bun geloof en hunne verkleefdheid aan de Kerk, hij herinnert aan den lol door Gregorius XVI den Belgen toegezwaaid, toen de tegenwoordige Paus als nuncius naar Brussel werd gezonden. Hij moedigt hen aan om standvastig te blijven en hunne kinderen wel op te voeden. Eindigende, zegt de Paus, ongetwijfeld zin spelende op Frankrijk, dat de kwalen waarvan hij gesproken heeft, zich tot België alleen niet bepalen; zij bestaan in andere landen, maar het is thans heloogeublik niet om daarover lespre ken. De Paus besluit met de hoop uit te drukken op eene betere toekomst en met aan God den vrede voor de II. Kerk te vragen. Invloed der vrijmetselarij. De volgende openbaring komt, juist op haren tijd. Zij is ontleend aan het Bulletin magonnique de la Grande Loge Symbolique Ecossaise (Viijmel- selaarsbulletijn der Groote Symbolische Schot- sche Logie) aflevering van Juli 1880, blad zijde 167. Er is, zegt dit franctnaconsblad, in Belgie een eerste stap gedaan op den weg der ont voogding van de klerikale denkbeelden door de afschaffing van den vertegenwoordiger van het gouvernement bij den Paus. Dd logien zijn niet vreemd aan dezen belangrijken uitslag. Deze bekentenis, afgelegd door hel blad dat deMoniteur is der franctnaQons, kan ónmogelijk door een hunner afgeloochend worden, zelfs niet door den heer Frère, prins van het konink lijk geheim der logic van Luik. Onze-geuzenminislers en leden der linkerzij van Kamer en Senaat zouden wel willen den naam hebben dat zij onafhankelijk zijn in hun ne handelingen. Zij blozen voor de oneer van eene geheime maatschappij af’te hangen. Maar’t is zóó, en de logie draagt er haren roem op dat zij hare slaven zijn. Wij hebben dus wel gelijk te herhalen dat al wat de geuzerij doet tegen de vrijheid van godsdienst en onderwijs, tegen de vrijheid van provincie en gemeente, legen de rechen der katholieken en tegen de belangen van het land, dat, zeggen wij dat alles gebeurt door de geheime werking der vrijmetselarij. Veurne. Prijsdeelingen in do geuscho meisjescholon. Woensdag laatst was het prijsdeeling in de geusche bewaarschool, die de Veurnaars zooveel noodig hadden als ’t water in hunne schoenen, en, die gelijk wij reeds gezegd hebben, weder om aan de burgers bij duizendc franken ’sjaars zal kosten, liet doel dier nieuwe inrichting kent iedereen het heilzaam zaad des geloofszin de herten der kinderen door vader en moeder ge worpen, van jongs af uitroeien om er het on kruid der onverschilligheid en der goddeloos heid in te planten! En ’t moest daar reeds prijs deeling zijn in die school die nauwelijks twee maanden beslaat! Zij hebben nog ecus te meer willen loonen hoe zij met de burgers den spot drijven, hoe zij met Het geld van iedereen En niet met T hunne alleen hunne goddelooze planen tot 't laatste toe willen ten uitvoer brengen. Zoo om 2 1/2 ure kwamen de drie persoenen van de onzijdige of' wereldlijke drijvuldigheid in POLITIEK OVERZICHT. De mannen die in Frankrijk aan ’t bestuur zijn, willen geene gelegenheid laten vooi bijgaan om de katholieken in hunne rechten te krenken. Nauwelijks zijn de hatelijke aanslagen tegen de kloosletlingen voorbij, of zij beramen er andere tegen de vrijheid der kristene burgers ditmaal. In hunne kleingeestige nijdigheid schijnen zij nu besloten te hebben de bedevaarten naar Lourdes onmogelijk temaken. Dit verwondert ons geenszins van wege lieden die de proces sion verbieden om reden van openbare gezond heid. Maar hoe de bedevaarders tegenhouden die uil alle oorden naar de vermaarde grot stroo- men, waar de Moeder Gods heeft willen ver schijnen? Voor lieden zonder eergevoel is bet middel gemakkelijk om vinden. Verledene week, in de statie van Montréjau, hebben eet) hondertal liberale kerels de bede vaarders aangevallen, schreeuwende Weg met de kruisvaarders! Leve de Republiek! De overheden, die waarschijnlijk met het plan bekend waren, hebben zich in de ver plichting gedacht de bedevaarders legen de woede der geuzerij te beschermen. Daar zij hen niet allen beschermen konden, hebben zij slechts de aan leiders genomen en ze den gan- schen nacht in hel gevang opgesloten! De Verontwaardiging is onbeschrijfelijk. Italië. liet geschil tusschen den II. Stoel en hel kabinet van koning Humbert, betreffende Ue geestelijke ambten, die onder hel zooge naamd koninklijk patronaat stonden is opgelost. De oployale wijze gevoerde ohderhandelingen werden met goed gevolg bekroond. De Paus zal in hel vervolg de bischoppen benoemen; de ge kozen prelaten zullen den Koning hel placet vragen, de Koning verleent dit, en de Paus maakt de namen der nieuw gekozene openbaar. Op deze wijze werd reeds gehandeld bij de jongste benoeming van Mgr. Capalalro tol aarts bisschop van Capua en van Mgr. Basile tot bisschop van Cantellaneta. Gelijk tot nu toe de zaken stonden, had de Paus, het koninklijk pa- tronaatsrecht op de goede gronden betwistende, eenvoudig de bisschoppen benoemd, zonder zich Duitschland. Een woorden- en ponnen oorlog is reeds begonnen tusschen Duitschland en Frankrijk. Zal liet verder gaan? Men gelooft hel wei niet, maar als de gemoe deren gespannen zijn, is het gevaar nabij. In alle geval, de hoofden der transche Repu bliek, laten geene gelegenheid voorbijgaan, zonder op de militaire macht van T laad te stof ten, zonder oorlogslusl en weerwraak een wei- nigje aan te hitsen. Van zijnen kant, met de lOjarige viering der overwinning van Giavejotte, kwam de keizer van Duitschland met den grootsten lot voor den dag, te eere der heidèn van het regiment dat zich dien dag zoo dapper gedroeg, en wak kerde hel jonge regiment aan, al moest hel mor gen zijn, om in hel spoor hunner ouderen, dezelfde lauweren te zoeken. Nu zit de twist in de gazetten. Indien men eenige Frausche en Duitschc cou ranten wilde gelooven, zonden de soldaten van beide landen, reeds het geweer op de schouders en de pink op de naad van de broek bobben, wachtende op hel commando van Arrrehé! om met elkander het lood te gaan wisselen. Zou eigentlijk de vrede hier alzoo ras ge stoord worden? Wij gelooven het echter niet. Duitschland houdt zich enkel verdediging» gereed, en, indien zijn leger Frankrijk met 'binnenrukt, mag men wel gelooven dat alles blauw-blauw blijven zal, want het zal Gambelta niet zijn, al stond hij aan liet hoofd van al de commis-voyageurs van do gansche wereld, die de grenzen over zal trekken. Aanspraak van (ten IPaus. De fransche bladen bevatten den tekst der aanspraak van den II. Vader Leo XIII aan zijne kardinalen in hel konsistorie van 20 augiisti, waarvan wij woensdag in ’t kort melding ge maakt hebben. De plaats ontbrekende om de aanspraak in het geheel meê te deelen, geven wij slechts de opsomming der punten door Zijne Heiligheid verhandeld. De Paus zegt dat hij, ten gevolge der Bel gische zaken, min om zijne droefheid toe te geven dan wel om de weerdigheid van den 11. Stoel te vrijwaren, gewild heeft dat een om standig verloog der feilen werd openbaar ge maakt. De Paus doet opmerken dat de oorlog tegen de Kerk geweldiger wordt. De sekten jagen hun doel na,' dat bestaai in de geesten in strijd te brengen met de 11. Kerk, en de volkeren aan haar gezag te om trekken. Dit doel werd nagejaagd door de afschaffing van het lijdelijk gezag, waarvan Zijne Heilig heid opnieuw de noodzakelijkheid bevestigt voor de pauzelijke onafhankelijkheid. Hetzelfde plan werd in Belgie gevolgd. Van 1878 af wilden de belgischc liberalen de le gatie bij hel Valikaan afschaffen. Gedurende de onderhandelingen die aangeknoopt werden voor bel behoud der legatie, werd de schoolwet ge stemd. De Paus toont den vijandigen en ongods- dicnsligen aard der wet aan, vooral betrekke lijk de'normaalscholen. De bisschoppen hebben hunne plicht volbracht met de wet te veroor- deelen en de Paus veroordeelt ze zoo krachtig als zij, herinnerende aan de brieven door hem geschreven aan koning Leopold, en aan de over levering van den 11. Stoel, die altijd de onzijdige scholen" heeft veroordeeld. Dergelijkc scholen mo"-en door geene katholieke kinders bijge woond worden. Gehoorzamende aan een gevoel van liefdadig heid, gaf de Paus aan de belgische bisschoppen den raad eene groote gemaligheid te gebruiken, eene vaderlijke zachtmoedigheid en welwillend heid aan den dag te leggen in de toepassing der princiepen. Deze tusschenkonjsl van den Paus was nuttig en zij zou hel nog zijn toen het gouvernement van Belgie poogde hel opper hoofd der Kerk te dwingen de bisschoppen af te keuren. De Paus moest op-deze vraag met eene weigering antwoorden; zijne plicht dwong hem daartoe.Hel belgisch gouvernement ver brak alsdan de diplomatische betrekkingen, zoe kende deze afbreuk te bedekken met listige en lasterende voorwendsels. De Paus moest zich over zulk eene handel wijze beklagen; bij moest zich verzetten legen de houding van bet belgisch gouvernement en zijnen vertegenwoordiger, die grootelijks te kort bleef aan den eerbied dien men deh 11. Stoel verschuldigd is, door Rome te verlaten op de wijze zooals hij vertrokken is. liet is een recht voor de Kerk vertegenwoor digers te hebben bij de vreemde natiën, eji bij zonderlijk bij de katholieke natiën. Na, op dit punt, de beslissing van Paus Pius VI ingeroe pen te hebben, doet Zijne Heiligheid de onge rijmdheid uitschijnen der voorwendsels waarop het belgisch gouvernement zich heeft gesteund jaar Veukne, 1 September L'J II |"l I iim

De Veurnaar (1838-1937) | 1880 | | pagina 1