I dokloor I dc wei (‘hllijke kapel zetelen van bel gewezen klooster <lisr Zusters Annonciaden, en daar be gon de plechtigheid onder hel voorzitterschap vuil den groolen lanteerii die Veurne bestraalt Van de prijzen die hebben gedeeld geweest, weten wij niet veel; noglans wij vernemen dat hel gejonde zand alleszins wel gewrocht en met vreemde specerijen gel'abriheerd was, en ten beste mogelijk opgeschikt voor dcszells bestem ming. schrijven over dat leest, want, alhoewel er hier te Oostende bij de zee ceno verlrisscliemle koelte beerscht, 'l is noglans nog stikkend heet, en wij moeten toch van onze krachten bewaren voor woensdag en volgende weken! Wij hebben u noglans wel doen verstaan, hopen wij, dat de bis van T liedje Burgers telt uwe centen, wel is uitgevoerd geweest, en gij zult, wij twij felen er niet aan, het ook wel indachtig zijn Tot slot, laten wij u weten dat de progresman die eertijds vergelen had wat water in zijnen wijn te doen in deze omstandigheid wal beter opgepast heeft, en dat hij alleen en door zijne eigen macht is kunnen naar huis gaan. De Oostendsche hekeldichter. Donderdag was bel de gioote dag, bet merk waardig feest der prijsuitreiking in de gotische lagere mcisjeschool! De mamzeltjes waren op ■de been van ’s morgens vroeg, in gioote toilette, door de milde en onophoudelijke sticri/ici n der burgers hun bezorgd; bel. gebrom van T bomljc kondigde de plechtigheid aan; al met ecus de trommel slaat om de muzikanten te verwittigen en daar, tableau de zor.nc met de pinkelsterren, de opgetooidc mamzeltjes, de drie persoonen van de onzijdige drijvuldigbeid, de leden van de garde-pipi, en andere vanstuifregens rijzen van alle kanten uit en trekken stoetsgewijze op naar stadschouwburg. In T voorbijgaan doen wij nogeens opmerken dal de viervoetige honden ■onmêedoogend wierden buiten gesloten! De schoonste on de kostelijkste prijzen zijn .gegeven geweest aan de kinders der bemid delde, en bijzonderlijk der rijke ouders, en de arme kinders hebben zich mei een kleintje moeten vergenoegenAi wederom verkeerd! Was bel reeds nicl genoeg dal de bemiddelde ■en rijke kinders voor nieten leeren T is te zeg gen op de kosten van ambachtslieden en nec- ringdoeners? T Heeft wederom ’t feestje geweest onder op zicht van orde hel welgekende puik van Veurne heeft nogmaalszijne rechten doen gelden, en wij zijn hier gevraagd en gaan voor nie mand weg was nog ecus het antwoord aan bel verzoek en het schoon spreken der aange- stelden om de go^de ord; ie doen hetr- scl en. De directrice heeft eene redevoering uitge sproken, eene zoodanige sirooikapperij en kaf- zifterij dat zij zonder antwoord gebleven is! Zij heelt zeker gezeid ook, hoe zij eenige lessen van den catechismus uitlegt, bij voorbeeld de twaalfde les, waar er gezeid wordt dal de II. Kerk eene vergadering is van alle geloovige christenen die onder de gehoorzaamheid van den Paus van Home de waarachtige leering van Christus belijden» en dal de leden van de II. Kerk deze zijn die bier op de aarde onder de gehoorzaamheid van den Paus van Home enz ook nog de vieren twintigste les waar er gezeid wordt dat wij moeten gehoorzamen aan onze geestelijke overheid, en ook aan onze wereldlijke overheid als het geen kwaad is en tegen God niet strijdt. Ook nog al de acht en twintigste les, waar er staal dat men naar hel gebod der II. Kerk van noode is alle jaren eens te biechten en dat. men het lichaam des Ilecren moet nullen ten minste eens 's juars, elk in zijne parochie, binnen de veertien dagen omtrent Paschen, te weten van Palmzondag lot Idoken Paschen. Wij moeten noglans bekennen dal hel voor baar geheel moeilijk ware van te antwoorden aan de kinders die haar zouden vragen maar, lieve Directrice toch, lecitgij de christelijke leering aan, onder tie gehoorzaamheid van den Paus van Home? Verbiedt de geestelijke over heid o niet van den Catechismus te leeren? Hebben de bisschoppen en de Paus, uwe geestelijke over hellen, u niet verboden van in hel geuzenonder- wijs te gaan? Gaat gij alle jaren eens te biechte en houdt gij uwen Paaschen? Wij hebben ge hoord van een meisje die prijs behaald heelt in godsdienst en zedeleer. Nogal nieuws! Wij meenden noglans dal volgens de nieuwe wet, de godsdienst geen deel meer miek van bel onzijdig onderwijs, en dat de zedeleer moest onafhankelijk zijn van den Godsdienst! Ah die cogenverblinders en overtreders van hunne ei gene wet om ouders en kinders te bedriegen! Zoude gij, geëerde lezers, toch niet sterven in uwe hemdemouwen? Nu, mundus vult decipi, zeggen zij (de Oostendsche hekeldichter is ook T huis in T lalijn, peisje). De rozemeisjes hebben niet gespeeld, maar’t is toch zeker dat hel stuk is aangeleerd geweest. De kinderen hebben misschien te nioeielijk en te wederspanmg geweest om het stuk te kunnen wel leeren; want wij weten dat de mamzeltjes mocielijkheden en onaangenaam heden tegenkomen van allen aard, mei van den kant hunner beschermers en voorstaanders, verstaat wel, maar met hunne verplichte en bij gevolg met hert en ziel aangekleejde leerlingen! of zou hel misschien de artikel van den Deurnaar van woensdag laatst zijn die hel stuk heeft doen intrekken Geëerde lezers, wij zullen ophouden van Mgr. de Bisschop van Brugge heeft be noemd M. de kanonik Stroom, doctoor in godsge- leerdbeid en professor-beslierder van hel groot Seminarie te Brugge, lol pastor deken van Thou- rout, in vervanging van M. den vicaris-generaal De Brabandeie. M. de deken Stroom is in bel Seminarie ver vangen door M. De Schrcvcl, licenciaat ingods- gcleerdheid, professor in hetzelfde gesticht. Professor van zedelijkc godsgeleerdlieid in hel groot seminarie van Brugge, M. Waflelaert, dokloor in godsgeleerdlieid der katholieke universiteil van Leuven. Onderpastoor van St. Pieter te IJper, M. Ver- lende, onderpastoor te Moere, bij Ghislel; Onderpastoor te Moere, M. Vanhoutte, coad jutor van wijlen M. den pastoor van Gheluvell. Verschil!age tijdingen. Bij koninklijk besluit van den 24 Augusli is M. E.-L.-P.-A. Mahesoone, ontvanger der douanen en accysen van 7'' klas te Adinkerke (statie), benoemd lol ontvanger derzellde lasten van 6" klas te Esschen (statie). Een koninklijk besluit van den 30 augusli bemachtigt den gemeenteraad van llouihem, aan hel bureel van weldaad derzellde gemeente in leening te nemen eene som van 10,0(10 fr., aflegbaarin 20 jaren. bij gedeelten van 500 fr., voor het maken van buurtwegen. Onze stadgenoot M. Gustaaf Questroy, beeft vrijdag zijn examen van veearts met goe den uitslag afgelegd. Uitslag van den duivenprijskamp op Parijs, door de Reisduif, op zondag II. 1" Aug. Pyson, 12 ure; 2* Th. Zoete, 12.11; 3* .1. Viaren,‘12.30: 4' Th. Zoete. 12.50; 5’ K. Thiiy, 12.561/2; 6e Th. Zoele, 12.58. Uitslag van den jaarlijkseben prijskamp op Parijs 1" V. Dehacse, 12.11; 2* J. Devallejo, 12.50, 3* K. Thery, 12 56 1/2; 4' Th. Zoele,' 12.58; 5’ Louis Vermout, 1.02 12; 6" V. Plasschaert, 1.12; 7‘ K. Vanhoutte, 2.20; 8" L. llancke, 2.55; 6” Aug. Pyson, 3.34; 10" 11. Teerlinck, 3.55; IF Arseen Morez, 6.10. (let besluit van den provincialen raad van Wesl-Vlaatideren, waarbij twee leden per arron dissement worden atgeveeidigd, om de bevol king der lagere scholen vast te stellen, aan welke dc raad verplicht is hulpgelden te ver leunen, is door minister Bolin, op verzoek van gouverneur lleyvaert, verbroken. De verbreking is gedaan uit vrees dal de el lendige toestand der officiële gcuzcscbolen zou aan T licht komen. Eerste mis te Nieuport-Baden. Iedereen weel dat er reeds van over vijl’ jaar spraak was te Nieuport-Baden van eene kerk te plaatsen ten dienste der vreemdelingen, die (laar in het schoone jaargetijde de aangenaamheid der zee gaan genieten. Die kerk, gebouwd door M. B. Crombez, van Doornik, vordert maar weinig en schijnt te moeien dienen voor alle godsdiensten. Die traagheid en bijzonderlijk die gcddelooze bestemming, mishaagden te recht aan eenige vrome katholieken die daar hel warme saizocn overbrengen. Ook heeft M. Degraer-Teltelin een van de lusthuizen, die bij op het strand be zit, in eene kapel herschapen. Zaterdag 21 au gusli door bijzondere bemachliging van Zijne Hoogweerdigheid den Bisschop van Brugge, wierd die kapel gezegend door den eerw. heer Van de Made, pastoor van Ooslduynkerke, op wiens parochie zij staal, en zondag 22 werd er dc eerste mis opgedregen door den cerweerdcn Pater de Gerlache, die in eene rijke familie daar overgekomen was. De moord te Slype. De raadskamer der rechtbank van Brugge heeft liet aanhoudings mandaat bekrachtigd, dat tegen den genaamden Desire Maes, oud 23 jaar, schoonzoon der ver moordde vrouw Maes, geboren Rosalie Van Ovcrschclde, was uilgevcerdigd. Immers, deze laakt; was de tweede vrouw van den been houwer Jan Maes en zij had geene kinderen. De aangehoudene Desiië .Maes, is slachter te Nieuport. en is zeer jong gebouwd. Vrijdag laatst is hij tweemaal voor dim onderzoeks rechter in hel paleis van jtisticie gebracht. In den na middag, heelt hij eene zeer gewichtige bekentenis gedaan hij heelt verklaard enkel een medeplichtige in den diefstal te zijn. Door vingen overvallen, is hij gansch in be kentenissen uitgevallen, en heeft gezegd dal zij met vijf personen schuldig zijn in de zaak der afschuwelijke moord en diefstal van Slype. Vier personen van Slype als betrokken in de zaak, zijn door hem aangewezen. Onmiddelijk heeft dc onderzoeksrechter maatregels genomen om tol de aanhouding der vier aangeduidde lie den over te gaan. Voor den avond trokken gen darmen van Bi tigge derwaarts en stelden zich in betrekking met dc plaatselijke policie. Zater dag morgend werden de verdachten te Slype van hun bed gebaald. Tusschen 9 en lü ure kwamen verschillige rijtuigen naar hel paleis van justicie aangereden, waaruit afstapten een brigadier en drie gendar men, met vier aangehoudenen; onder deze vier bevond zich een vrouwspersoon, die door een hulpgendarm in burger gekleed, opgeleid werd. Men beweert dat onder dc aangehoudenen de eigene broeder en zuster van het slachtoffer zich bevindenAllen hadden de handboeien aan. Schrikkelijk ongeluk te Blankenberghe. - - Een schrikkelijk ongeluk is zondag morgend om zes ure op het strand te Blankenberge voorge- voorgevallcn. De twee zonen van M. Hooreman, fabrikant te Gent, zijn verdronken bij hel nemen van een bad. Madame Hooreman was zaterdag avond aldaar met Iwee zonen en hare dochter aange komen, de zonen waren om 6 ure in zee gegaan en te dicht bij de golfbrekers genaderd; de red ders werkten op dit oogenblik aan een dijk; deze zijn de slachtoffers onmiddelijk ter hulp gekomen; doch het was te laat. Had de reddings boot op zijne plaats geweest misschien had men de ongelukkige!) kunnen redden. De droefheid der ouders is onbcschrijvelijk. Een der lijken is teruggevonden. Reiskaarten Heen en Weer voor Dus seldorf. Aan hel publiek wordt ter kennis gebracht, dal te rekenen van den I I augusli dezer, voor Dusseldorf, reiskaarten heen en weer van l-t", 21'’cti 3''° klas aan verminderde prijzen, en geldig voor 8 dagen, zullen afge- leverd worden in de statiën Antwerpen (Oost), Blankenberghe, Brugge, Brussel (Noord), Ghênêe, Gent (Statie), lleyst, Luik (Guillemins), Leuven, Oostende, Spa en Verviers. Verleden zaterdag 21 augusli, tegen den avond, is een ijselijk gevecht tusschen twee werklieden ontstaan op het in aanbouw zijnde nieuwe huis van den garde, te Caaskcrke. Toen de strijd ontstond zalen beide op hel hoogste van het dak. De eene vatte den anderen vast en hield hem mol eene hand stevig hel hoofd tegen de borst geklemd, terwijl hij hevig met een tru weel in liet achterhoofd van zijn slachtoffer kapte. Die bloedige strijd op zulke hoogte was een afgrijselijk looncel; men dacht elk oogenblik dat alle twee beneden gingen rollen. Toen men erin gelukte de twee vechters te scheiden was de eene hevig gewond; men moest hem met een rijtuig naar huis voeren. Men verzekert dat hij vijf truweclslag on op het hoofd gekregen heeft. Een rechterlijk onderzoek is ingespannen. Dc dader is naar den vreemde gevlucht, en toen dc policie zich des zondags ter static begaf, was dc vogel juist vijf minuten gaan vliegen met hel eerste konvooi. Men meldt dat er voor dc milicie-lichting van 1880. 5400 vragen van plaatsvervanging zijn, waarvan de storting van 200 fr. gedaan is voor de loting; van deze 5400 milicianen zijn er 1800 in ’t lot gevallen. Tot nu toe heeft het gou vernement nog maar omtrent 787 vrijwilligers met primie, om in deze plaatsvervanging te voorzien er zijn er dus 1013 die geenen plaats- vervei vanger bekomen en die er nu zelt moeten in voorzien. Een menschenleven. Een geneesheer heeft hel volgende berekend Een mensch van vijftig jaren heeft 6000 dagen geslapen, 6000 gearbeid, 800 dagen gewandeld, 1000 dagen geëelen, 4000 dagen gesproken en 500 dagen is bij ziek geweest. Gedurende dien lijd heeft hij 35.000 kilo brood, 10,000 kilo vleesch, 2500 kilo groenten, 32,000 liters verschillende dranken gebruikt, welke drank gezamenlijk een vijver van 32 vierkante meters oppervlakte en een meter diepte zou vormen. De cijfers zijn natuurlijk allen middelmatig genomen. I I'ricNtci'lijUe benoemingen.

De Veurnaar (1838-1937) | 1880 | | pagina 2