1 I 1 Velrnf, S September 1880. ft" 1873. 36c jaar de graanmarkt. Inschrijvingsprijs, 5 fr. ’sjaars; met de post 6 fr. Annoncen 20 centimen per regel. Duitscliland. Ter gelegenheid van den tienden verjaardag van den veldslag van Sedan heeft de keizer van Duitscliland eene proklama- tie tol de soldaten van gansch het leger ge daan. Hij herinnert de gebeurtenissen van over tien jaren, de groolc door het Duilsche leger ver richte daden, de zege van Sedan, en betuigt daarvoor opnieuw zijnen diepen dank en erken ning. Het leger zegt hij verder, moge een toon beeld blijven van hetgeen eer en plicht gebiedt; het moge steeds de strengste tucht handhaven en nimmer moede worden om zich loc te leggen op datgene, wat tot vorming voor den oorlog vereischt wordt. Dan zal hel Duitschc leger in de toekomst en bij ernstige gebeurtenissen, welke God nog lang moge verwijderen, ten allen tijde hei plechtanker van bel vaderland zijn. POLITIEK OVERZICHT. Indie. De belangrijkste politieke tijding is de groote overwinning der Engelschen op de troepen van Ayoub-Khan behaald. Den 1 September heeft generaal Roberts het Afghansch leger aangevallen, uiteengeslagen, achtervolgd en voor goed onschadelijk gemaakt. Generaal Roberts heelt het kamp van Ayoub overmeesterd en zet zijne ruiterij den vijand achterna. Het verlies der Engelschen bedraagt 30 officieren gesneuveld en 6 gewond, 18 sol daten gesneuveld cn 57 gewond. Ayoub Khan is, naar men gelooft, naar Herat gevlucht. Generaal Robes ts heeft 10,000 krijgsgevan gen genomen. op de wereldzee, die eene ware afschetsing was van de tegenwoordige tijden, en in zekere stroofen geheel wel kon toegepast worden aan de droevige omstandihgeden waarin meeste ressen en leerlingn zich dit jaar bevonden heb ben, verwekte hel algemeen belang, en miek grooten indruk op de gemoederen der aanwe zigen; de juiste en duidelijke uitdrukking die de leerlingen gaven van het schoon gedacht en het verheven gevoelen inden zang begrepen, hebben niet weinig bijgebracht om de alge- meene toejuichingen te verwerven. Voor de bevalligheid, hoffelijkheid en be hendigheid in manieren en beleefdheid, voor de juistheid hunner uitspraak, voor de deftig heid en tevens natuurlijkheid hunner houding, moeten de leerlingen der eerweerde Znsters Annonciaden voor de leerlingen van geene an dere school onderdoen, verre zij van daar, en dit is schoon en treffelijk, bijzonderlijk als men het gepaard ziet gaan met de stichtende eenvou digheid, met die engelachlige zedigheid waar mede die jonge leerlingen als versterkt en ge wapend zijn legen die wufte en rampzalige zinnelijkheid onzer bedorvene eeuw. Wat de prijzen betreft, wij moeten er niet breedvoerig over handelen, vele zijn er die ze gezien hebben in de tentoonstelling, andere in de prijsdeeling zelve, en allen hebben er reeds hun oordeel over gegeven; geheel de stad spreekt er van, en iedereen, en meest van al de geuzen zijn verwonderd hoe het toch mogeiijk geweest is voor de nonnen van zoo eenen 'over vloed van kledingstukken te hebben kunnen verzamelen. En inderdaad, ’t is te verwonderen, want de katholieken gaan niet gelijk de geuzen, tot aan hunne elleboogen in de stadskas roeren cn grijpen om prijsdeelingen te houden, maar moeten alles doen met eigen geld; die schoone prijsboeken, die fraaie en deugdelijke kleding stukken zijn gekocht en betaald met katholieke kluiten, en niet met 'l geld der lastenbetalers. Nogtans daar het wezenlijk zoo is, hel is een teeken te meer dat de Veurnaars belang stellen in het katholiek onderwijs, cn dat zij bereid zijn alles te doen om het geuzendom in te toornen en deszelfs rampzalige gevolgen te verijdelen. Ongetwijfeld, al wat men ter gelegenheid dezer prijsdeeling heeft kunnen bestatigen, is hel beste antwoord van het katholieke Veurne aan de snoode en laffe geuzendaden die dit jaar tegen de eerweerde Zusters Annunciaden en de arme katholieken zijn gepleegd geweest, cn terzelfder tijde de beste waarborg van den ondergang van het geuzenrijk en de blijde aan komst van hel lang verwachte lijdstip van on gehinderd recht, en ware cn wezenllijke vrij heid; Eere dan aan die ijvervolle en bekwame meesteren die spijts verdrukking en laster met zooveel moed en zelfsopoffering het onderwijs en de opvoeding der jeugd ter herte nemen; zekerlijk onder opzicht van bekwaamheid wij laten varen den ijver en de zelfsopoffering zul len de mamzcls hun nooit evenaren; hunne er varenheid, hunne geleerdheid is gekend en ge prezen, en moesten wij er bewijzen van geven, wij hebben de getuigenis zelve van M. Germain, nu algemeeneu bestuurder van 't gcuzenonder- wijste Veurne, zei hij over cenigejaren aan eenen heer te Veurne hebt gij van de bekwaamste meesteressen van geheel West-Vlaanderen Wij verhopen dat, met de gratie Gods cn de krachtdadige medewerking van de brave katho lieken, het geslicht der eerweerde Zusters Annunciaden van langs om meer zal groeien en bloeien en rijke vruchten dragen voor liet geluk en welzijn van ons deurbaar Veurne. Zondag, na de hoogmis, had de prijsdee ling plaats aan de leerlingen der katholieke knechtjesschöol. De katholieke muziek, om elf ure ’s morgens, begaf zich naar het lokaal van St. Joseph, "waar de prijsdeeling moest plaats grijpen, om het feest door bare ijverige medewerking op te luisteren. Frankrijk. De uitdrijving der jesuieten uil hunne onderwijsgestichten is den I dezer voltrokken. In eene stad maar heeft zij de hate lijke omstandigheden van de voorgaande ver volging doen herleven te Poitiers zijn de drie paters, die in de school gebleven waren, drie der beroemdste geleerden van Europa door brutale republikeinen vastgegrepen en op straat geworpen. Maar daar wachtte ben de bevolking, die zo in triomf naar hel bisdom begeleidde. In al de kollcgien zijn do buitendeuren der kapellen toe gemetseld cn de binnendeuren verzegeld ge worden. Nu vingen wij het aan al wie nu nog gezond versland bezit, is dit wel de vrijheid? Welke reden hebben de libeialen om togen de tyrannic enz. van sommige katholieke vorsten uit de mid deneeuwen te donderen, als zij zelve, in onze beschaafde tijden, handelen als tyrannen cn woestaards? liet gouvernement begrijpt dat die laatste aanslagen op de vrijheid van onderwijs en gods dienst hem bij veel gematigde libeialen zelfs kwaad gedaan hebben; ook verlangt het niets liever dan met de kongrcgalien in vriendschap te komen cn haar verder gerust te laten. De best ingclichte bladen zeggen, dat minister Freycinet de congregation zal laten als voor heen, in geval zij maar willen beloven zich met geene politieke, 't zij voor den koning, de re publiek of den keizer willen bemoeien. De ge vraagde verklaring is enkel een voorwendsel M. Freycinet weel zeer wel dat de kloosterlin gen zich om geene politiek bekommeren, dat het heil der zielen de eenigc zaak is die hun aanbelangt. Blijft nog te welen of de Kamer van Afgevaar digden zulks zal goedkeuren en of M. Freycinet niet veeleer zal vervangen worden, dan een oogenblik vrede aan de Kerk te laten. De beer Gambclta heeft immers gezegd dat hel katholi- cismus de vijand is. In zijne Rfyublique Fran- faiie vraagt hij dagelijks, dal de laaiste pater en de laatste non uil het land zouden gejaagd worden. Men moet niet vergeten dat M. Gam- bella een weggeloopcn seminarist is. Dit blad verschijnt den Woensdag, onmiddelijk na l_ o. on ,nn Rcchtei lijke eerherstellingen 1 fr. Een nummer 15 cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. hel 100. Men schrijft in bij BONHOMME-RYCKASBYS, drukker-uitgever, Zwarte Nonnenstraat, 4, te Veurne. Prijsdeelingen in de vrije katholieke scholen te Veurne. Deze laatste week hebben wij al wederom een bewijs gehad van de edelmoedigheid cn de zelfsopoffering der katholieken, als ’t er op aan komt te werken om hei christelijk onderwijs en de goede opvoeding der jeugd te onder steunen, en de zielen aan het gevaar te ont rukken, en de armen in den nood te helpen. Wij willen spreken van de zoo milde prijsdeelin gen die deze dagen het schooljaar bekroond hebben in onze vrije katholieke scholen, prijs deelingen in die scholen die geen centiem aan de stad, en bijgevolg aan de lastenbetalers kosten, en waar de ouders hunne kinderen mogen zenden, cn inderdaad zenden zonder eene traan te laten'. T Was woensdag laatst dat de prijsdeeling plaats bad bij de eerweerde weggejaagde Zusters Annonciaden; maar voor dat wij overgaan tot de beschrijving dier plechtigheid, moeten wij zeggen dat de merkweerdige tentoonstelling der kleedingstukken door de leerlingen zelve gemaakt, en die als prijzen moesten uilgedeeld worden, eenen builcngewoonen bijval ver worven heeft drie dagen lang was het gelijk processie naar de zaal der tentoonstelling, cn allen, en bijzonderlijk de liberalen, kwamen met verbazing en bewondering er van af; wij kennen zelfs een geus die zelf niet durvende gaan zien, zijne dienstmeid zond, om te welen indien alles wat men er van zei, waar was, en die op hare bevestigende getuigenis, er geheel en gansch ontsteld en wanhoopig uit scheen! Om 2 ure 's na middags wierden de kinderen door T katholiek muziek uit T lokaal van St. Jo seph gehaald, en, onder de geleide van hunne meesteressen, volgden zij stoetsgewijze, twee cn twee, door de bevlagde straten der stad, tot aan hel prachtig nieuw klooster waar de plech tigheid in eene der ruime zalen moest plaats grijpen. Hier is waarlijk het geval van te zeggen dat nooit in Veurne schooner prijsdeeling te zien is geweesthel was een ware toeloop van liefheb bers die er waren tocgeslroomd lot eigene vol doening, enookomdeverdru/de meesteressen van dat uitmuntend gesticht te vereeren en aan te moedigen. Waarlijk, hoe meer men met woede cn blinden hoon de zusters en hun onderwijs aanrandt en bevecht, hoe meerook de blijken van achting, verkleefdheid cn genegenheid voor hun cn voor de christene opvoeding die zij geven, aangroeien cn vermenigvuldigen in het katho lieke Veurne. De plechtigheid wierd voorgezeten door de geestelijkheid van de stad, en de leden van het katholiek schoolkomiteit. Onder de aanwezigen bemerkte men onzen achtbaren cn wel beminden vertegenwoordiger M. Leon Visart, M. Bieswal, oud-kommissaris, M. Vanhee, lid der bestendige deputatie, en de ouders der kinderen benevens talrijke vrienden en weldoeners van dat bloeiend opvoedingshuis. In ’t voorbijgaan moeten wij de valsche be schuldiging weerleggen van het geuzenblad, dat schrijft dat vroeger alleenlijk eenigc ge privilegieerden de prijsdeeling der meisjes school mochten bijwoonen en dat voor de arme menschen en de kleine burgers de nonnen de deur sloten. Hoe valsch! Iedereen weet immers dat de twee, drie laatste jaren, de nonneknijzers zelve de uitnodigingen deden, en dat, ten andere, nooit niemand den ingang heeft onlzeid geweest; zoo lang er plaatse was, zoo lang mochi ieder een vrij en vrank binnen komen. Om 3 ure had de toegestroomde menigte plaats genomen en het feest begon. Te lang ware het om alles te bespreken en uit te leggen wat er gezongen, vertoond en gespeeld werd; het zij genoeg te zeggen dat de wonderschoone aanspraken, de koorzangen en tooneelbcdrijven in vlaamsche en fransche taal met den besten smaak uitgevoerd werden en iedereens goed keuring wegdroegen. De laatste zang bijzon derlijk l’Eglise sur la mer du monde, de Kerk H,C Ml III t—TTII-wiwn 1 -T~■h~bÏu iflii i i~ jrrr~' -1- irr« rïiwwrr2

De Veurnaar (1838-1937) | 1880 | | pagina 1