29 September ’«88®. N» 1878. inar we "TSHESfei zijn van de af- 1 hoerten. De Broeders'en hunne kinders zijn uit gedreven geworden met geweld en bloots hoofds; later zijn de kinders hunne mutsen gaan halen. De menigte die manifesteerde voor de Broe ders en tegen de geuzen, groeide gedurig aan en wierd dreigender en dreigender. De kom- missaris M. P. Valcke, is moeten in de schole blijven, die hij gebarikadeerd had. Een 'piket van 21 gendarmen, te voete en te poerde, heb ben hem in eene vigilante naar den Burg ge bracht. De menigte ging erachter. Daar zijn eenigc aanhoudingen gedaan; drie of vier mannen. Nu nog, twaalf ure (maandag noen), slaat er eene menigte op den Burg. Men zegt dat eene menigte volk voor het huis van menheere P. Valcke slaat. Onder ander incident verdient er eene heel bijzondere melding. Op den koer van het gesticht stond er eene dichte opeengehoopte menigte die riep awoert en hoert en foert dat het oen plezier was. De onderkommissaris Desmcdt kwam loegeloopcn en wilde het volk doen zwijgen, ’t Was buiten de schole en eigendom van de Broeders, en de onderkommissaris mochtc er weg blijven. Toch hij moest zijnen iever toogen; maar het volk wilde niet zwijgen; Desmedt grijpt een vast, omdat hij roept, zegt hij, en wil hem aanhou den. Ongelukkig helaas, de aangehouden was stom en doof. Desmedt wilde hem toch houden, maar diere heeft het hem gekost. Het Schoolenkwest. Het is te Gedinné dat de fameuze kommissie der inkwisilie bare werkzaamheden begonnen heeft; afdeel ir.gen hebben vervolgens zitting ge houden te Virion, Couvin en Aclsl en thans zijn ze te Brugge bezig. Deze onderzockskommissie gelijkt uitermate aan eene rechtbank, waarvan de voorzitter zich hel recht aanmatigt lof en blaam uit te deelen aan de persoonen die voor hem verschijnen, volgens dat deze geuzen of katholieken zijn. De beschuldigden voor die rechtbank zijn vooral de pastoors, vervolgens de katholieke on derwijzers en eindelijk de onderwijzers die met kerkelijke toelating in de ofïicieele school ge bleven zijn, en er gebruik maken van het lecht dat de wel hen toekent, namelijk den kalccliis- mus niet te onderwijzen. De getuigen zijn meestal gekende geuzen, die van het enkwest gebruik maken om ecus al hunne gal tegen hunnen pastoor uil le spuwen. Al de dwaasheden welke daar legen de gees telijken verteld worden, in een verslag opeen- hopen, ware al te vervelend voor oeze lezers. Ook zien wij er van af en bepalen ons met te zeggen dat dil enkwest, gelijk al wal de geu zen doen, niets anders is dan eene helscbe en vrijheiddoodende werking legen den gods dienst. vaart» Volgens een gerucht dal te Brussel in om loop is, zou M. Ileyvaert, gouverneur van West- Vlaandcren, door zijne herhaalde klachten over zijnen erbarmelijken toestand te Brugge en bet overige der provincie, bel hart van twee of drie ministers bewogen hebben, die voor hem de plaats zouden vragen van procureur-generaal bij bet beroepshof van Gent, welke zal openval len door de benoeming van M. Polidoor De paepe tot raadslid hij hel hof van cassatie. M. Bara zou nog al genegen schijnen voor die benoeming; maar andere leden van hel kabinet zijn er tegen de magistratuur, zeggen zij is duivenhok waar men in en uitgaat naar goed- Dikwijls leest men in de geuzegazetten die zonderlinge bemerking t Wij zijn legen den Godsdienst niet, wij zijn enkelijk tegen de priesters. Zij zouden zoo goed kunnen vei klaren dat zij tegen hel leger niet zijn, maar wel tegen de sol daten. Inderdaad, wat is de Godsdienst zonder de priesters? Onder al de geloovigen zijn er toch geene welke meer mogen als geloovigen tellen, dan zij die bet geloof verkondigen. Dit vastgesteld zijnde, onderzoeken wij cens waarom de liberalen eenen zoo geweldigen haat dragen t.’gcn de priesters en wat hoedanig heden zij van hun eischen. Zij baten de priesters, omdat de priesters hunne plichten kwijlen. Die haat is met afgunst en nijd gepaard. Zij weten, zij zijn ten volle overtuigd dal de priesters in den grond veel achting verdienen, voor hunne geleerdheid en hunne deugden. Die overtuiging kunnen zij niet verduiken zij doen ze vooral uitschijnen wan neer zij ontdekken dat een priester, zijne plich ten vergetende, een misstap heeft begaan. Is al hel gerucht welk zij alsdan maken geen mond sluitend bewijs dat zij er zich en mei recht aan verwachten van de priesters iets anders te zien dan laakbare daden? De wildslroopers zijn boos op de boscliwach- ters, de dieven zouden den laatsten gendarm willen naar de maan zenden, de wolven huilen van woede tegen den waakzamen hond die de kudde beschermt. Zoo ook haten de geuzen onze onze priesters, omdat deze Gods Kerk verdedi gen en de dwalingen van T libcralismus bestrij den. Vefhïïe, Troonrede. Volgens het Brusselse!) blad, le National, zou de aanslaande wetgevende zittijd geopend wor den zonder troonrede. Men zou, zegt het blad, gedwongen zijn erin te spreken van de verbitte rende kwestien van het oogenblik, van de dage- lijkscbc worsteling enden Koning te doen tus- schenkomen in den godsdienstige!) snijd, iets waarin Loepold II niet toestemt. De ministers zouden nogtans den zittijd met veel plechtigheid willen openen en vinden het noodzakelijk dat de Koning bij die opening spreke over de afgelooj e ie nationale feesten. Zooveel gij wilt, antwoordt de Koning, maar laai ons dc rest Ier zijde leggen. M. Frère wil daar niet van hooien, zegt de National, die voorzint dat de Koning en zijn minister het op dit punl niet eens zullen ge raken. In dit geval zou de troonrede vervangen worden door eene verklaring, welke M. Frère, Oorlog tot het uiterste. De verklaring door minister Bara te Doornik afgdegd, dal hij tegen de katholieken ooi log zal voeren lot het uiterste, gaal door dien minister opnieuw bevestigd worden. De Journal de Bruxelles meldt dat, volgens een loop* n 1 gerucht er spraak zou schatting der coadjutors. De minister van juslicie, zegt de Eloilc, heeft aangaande dit punt, tijdens de beraadslaging over zijn budget, verklaringen afgei‘gd welke toelaten het gerucht in kwestie mcê te deelen, zonder vooibehouding. Toe maar, Ba.ia! Wanneer een pastoor zeven tig, tachtig jaren oud geworden is en niet meer in stnai oin de moeilijke plichten van zijn ambt te vervullen, dan zal men hem geenen hel per meer mogen zenden, omdat het gouverne ment daarvoor een paar honderd flank moet betalen. Maar in dc openbare besturen daar mogen cumulards zijn die, ofschoon zij eene plaats bekleeden van 6000 frank "sjaars, er nog een paar ander mogen bijnemen, die evenveel op brengen, en dan nog zaken voor hun eigen doen; mannen die zich alzoo een inkomen ver schaffen zoo groot als de jaarwedde van eenen minister. Dal alles mag zijn, maar dc zeventig- of tach tigjarige priester mag geen helper hebben die twee of drie honderd frank aan den Staat zou kosten. En gij vervolgt de religie niet! Uitdrijving der Broeders van Liefde uit hunne school, te Brugge. Wij lezen in de Gazette van Brugge, van maan dag laatst Gouverneur Ileyvaert heeft eindelijk eenen specialen kommissaris gezonden, Mijnheer P. Valcke, (e weten, om de Breeders uit hunne school (e verdrijven. Zaterdag avond, zeggen de eene, gisteren avond, zeggen de andere, liet Gouverneur Hey- vaerl aan de Broeders de wele dat zij maandag, geene kinderen meer mochten in hunne school nemen, en dat hij eenen specialen kommissaris zou zenden, om te bellenen dat de kinders in schole zouden komen en dat de Broeders nog schole zouden houden. Gouverneur Ileyvaert deed gisteren (zondag) dc policie vragen om zijnen specialen kommissaris bij te staan. Daar werd geant woord dat dc policie onder ’t bevel stond van den burgemeester en dat hij daar moest gaan vragén. Wij weien uit goede en zekere bron dat de policie niet vrijwillig noch anders gegeven wierd en dal gouverneur Ileyvaert zijn recht heeft moeten gebruiken om zelve de policie te doen opkomen. Anders en kost noch en mocht ons katholü k gemeentebestuur te werk gaan. Gisteren na middag (zondag) verspreidde hel gerucht in stad dal de schole der Broeders zou gesloten worden, en was licht te hooren en te vatten dal de uitdrijving niet zoo gemak kelijk zou vergaan. De gouverneur had gere kend spoedig le werken, en buiten de wete van hi t volk; maar geusche gouverneurs, al hadden zij nog zoo lange prokureur gespeeld, zelfs te Brussel toe, zijn te d. o. m. slim om katholieke Bruggelingen le bedriegen. Van den nuchtend (maandag), ten zes en half al. was de poorte open der schole van de Broeders; talrijk en onbeschroomd kwamen de kinders toe, vele met hunne ouders, die wilden zien hoe de brutaliteit zou vergaan. Stillekens aan kwam hel volk, en ten zeven reeds hoorde men hier en daar hel volkslied van gouverneur Ileyvaert klinken Een heele mande met haring, Een heele mande met haring, En daar was nen LEYVAERT in! En daar was nen LEYVAERT in! waarop andere antwoordden met Leve Ruzette! En hij mag er wezen Leve Ruzette! En hij mag er zijn! Vrouwen en mannen, uit dc volksklas vooral, lieden uil de deftige burgerij, in dén woord volk uil alle standen dor maatschappij was komen zien, om piotcsl aan tc teekenen tegen de doening van hel geusche gouverne ment, en zijnen gendarm, hier voor onze pro vincie, gouverneur lleyvacit tc weten. Menheere P. Valcke, oud-lcerling der Broe ders van Liefde, zegt men, en speciale kommis saris van gouverneur Ileyvaert, zijnen baas. Met hem waren Badiihaye, kommissaris van poli cie, Desmedt, onderkommissaris, en een twin tig agenten. Heel dc wacht was leeg en ijdel; al wat policie is of aan policie gelijkt, was, op hooger bevel van gouverneur ileyvaert, moeten optrekken naar den Ouden Gentweg en de Kalhelijneslrate. Een agent van policie is thuis gebleven en heeft geweigerd voor bet geusche werk hatelijken dienst te doen. Eerezij hem! Daar1 stond in den Ouden Gentweg en de Kalhclijncstraat eene menigte van ten minsten zeven duizend menschen te schreeuwen en te int blad verschijnt d<‘h Woensdag, onmidd. lijk na de graanmarkt. Inschrijvingsprijs. 5 fr.’sjaars; met de post 6 fr. Annoncen 20 ceulimen per regel. Bechleilijkcecrhcrstellmgen 1 fr. Een nummer IScent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. hel 100. Men schrijft in bij BONHOMME-RYGKASEYS, drukker-uitgever, Zwarte Nonnenstraat, 4, te Veurne. namens het ministerie, zou afleggen. Onnoodig hierbij ie voegen dat wij voor de waarheid van het bovenstaande niet instaan en er de verantwoordelijkheid van aan den Na tional laten. T Zou de eerste maal zijn dat dc hoogmoed van M. Frère met zul ken hooggeplaalslen tegen strever zou le doen hebben. WE"_l.*K FTM .^JCTSWSSXWZ ’tf JCJBfc »,«*wga»Trrf-w-.aii rr »-

De Veurnaar (1838-1937) | 1880 | | pagina 1