F H. .. 1\° 1877. 3öe jaar Veurne, 6 October 1880. de graanmarkt. Inschrijvingsprijs, 5 fr. ’sjaars; met de'post 6 fr. Annoncen 20 cenlimen per rejel. ons zoo katholiek Waar gaau wij naartoe? Elke weck, om niet te zeggen elke dag, is Engeland. De toestand in leiland ver slecht van dag lot dag, en de schelmstukken volgen elkander met rasse schreden op. Lord Mounlmorres, een der grootste grondeigenaars dier streek, is onlangs door boeren, met welke hij een rechterlijk geschil had over de uitvoe ring van zekere voorwaarden van den pacht brief, aangerand en doodgeslagen. Ten einde De uitdrijving van een deel der geestelijken uit hunne kloosters, zal deze weck in Frankrijk plaatshebben. De minister van binnenlandsche zaken moest maandag te Parijs terugkomen en gisteren (dinsdag) moesten de laatste toebereid selen beraamd worden. De liberale gazetten trillen van vreugde, hij zoo verre dat de Indépendance beige zich niet kun onthouden van uil te roepen zoo zal het eens overal komen. De hidépendance wil zeg gen ook in België. ’l Kan geburen; maar als er nu eens burger bloed stroomt voor bet loepassen der hatelijke schoolwet, wat zou er geschieden moest men het volk geweldig van zijne priesters en kerken berooven? alle verantwoordelijkheid van zich af te weren, hebben de afgevaardigde van den akkerbond, op den dag der moord zelven, verklaard geen gemeenschap te hebben met den misdadiger. Polen. Sedert eenigen tijd begint men in de politieke wereld, weder van Polen, het door Rusland zoo lang en zoo zwaar verdrukte Polen, te spreken. M. von Bismarck die altoos slim is, en zijne tegenstrevers altoos hout in de wielen weet te steken, zoekt nu uit Polen profijt te trekken. Hij schijnt rechtstreeks de voorstanders der herstelling van Polen, onder bescherming van Oostenrijk, aan te moedigen. Engeland is altoos voor Polen genegen ge weest; én da iruit zou wel oneenigheid tusschen haar en Rusland kunnen voortvloeien, iets wat Bismarck met veel tevredenheid zou willen gadeslaan. Ondertusschen is men in Oostenrijk al bezig, met Polen de vleiendste beloften toe te sturen, men wil reeds omhelzen, vei broederen, den band der vereeniging reeds toehalen. Rusland ook, bewerkt bevrediging en ver zoening met haar eeuwen lang slachtoffer. Een bond van voorname eigenaars, is zelfs in dit einde tot stand gekomen. Wat er nu ook van gewmide, Polen toch zal er bij winnen. Het nieuw ministerie heeft zich verhaast van hem te doen spreken. M. Gcoffioy St-Hilaire bedt eenen omzendbrief aan de vertegenwoor digers bij de mogendheden gezonden om hen te verklaren dat zijne benoeming alleen een bewijs is van de vredelievende gevoelens van gou vernement. Dat moest de minister niet eens zeg gen, hij is volslagen onbekend en bovendien zelfs onbekwaam om verwikkelingen uil te lok ken. Is het vrede met het buitenland, het is oorlog in het binnenland. De nieuwe minister-voorzit- tcr, Jules Ferry, heeft eenen omzendbrief aan de prefekten gezonden om de onderwijzers van de verplichting te ontslagen die hun door de wel van 1831 opgelegd werd, van de school kinderen ’s zondags naar de mis te leiden, hen in den godsdienst te onderwijzen en door hun voorbeeld tot godvruchtigheid op te wekken. ’t Is zeker wel de eerste maal dat een mi nister in een officieel stuk zijne onderhoorigen aanmaanl hunne godsdienstige plichten te ver zuimen en er anderen van af te trekken. Zullen onderwijzers en kinderen nu beter worden? getuige van geusche heldendaden of van geu sche misbruiken, hij zoo verre dat men soms btj zich zelven de vraag doet Waar gaan wij, katholieke Vlamingen, in ons zoo katholiek vaderland naartoe? Naar de baibaarschhcid en dwingelandij, dat moet ii der weldenkende man bij zich zelven ook antwoorden, en in der waarheid nu hoort men vertellen of leest men, van kloosterlingen, zoo als voorlaatsten zaterdag nog te Brugge plaatsgreep, van kloosterlingen zeg ik, die hun leven en bestaan ten dienste stellen van onge lukkige en verlatene weezen, voor wien zij echte moeders geworden zijn en zorgen; dan hoort of ziet men dat de geuzen tegen recht en reden zich meester maken van gestichten, die van hun bestaan af het goede met volle handen rondstrooiden, om ze dan eens ingepalmd of ontstolen, te gebruiken om het goede te bestrij den, en hel kwaad alom te doen zegepralen. Neen, zoo regeeren is en kan geen regeren blijven, maar moet natuurlijk de verdeeling en den twist voor oogwit hebben, en ook de dwin gelandij of revolutie teweeg brengen. Ik zegde z.o even dat elke week van geusche misbruiken getuige is, en inderdaad misschien is Brugge nog in ruste niet, misschien zijn er de gemoe deren der katholieken, zoo ten onrechte ge lei gd noch niet gekoeld, en nu komen die man nen ook de gemeente Heule, bij Kortrijk, in rep en roer stellen, om hunnen geuschen en Rome en de Scholen. Z. Em. de kardinaal Dechamps beeft in eenen herderlijken brief, de allocutie londgezonden die Z. 11. den Paus den 20augmti in het kollc- gie van kardinalen heeft uitgesproken. Het stuk wordt op alle preekstoelen afgelczen. Het doel duidelijk den toestand kennen van Rome, opziebtens België en drukt er op als het zegt, dat de terugroeping van den Belgischen ge.aut sedert lang moedwillig besloten w’as en men die willekeurige daad, tijdens de school wel heeft willen uitvoeren. Men wilde dan ook doen geloovcn, dat er oneenigheid bestond tusschen het Valikaan en de bisschoppen die oneenigheid heeft nooit bestaan; de schoolwet is en blijft veroordeeld. Wij hebben, zegt Z. II. den Paus, in onze brieven aan onzen zeer beminden zoon, Leo pold 11, koning der Belgen, openhartig ver klaard dal de wet van I Juli 1879 grootelijks strijdt tegen de vooischriften der katholieke kerk; dat zij niet slechts verderfelijk is voor hel geluk der kinderen, maar ook niet weinig onheilspellend voor het geluk der maat schappij. Wij hebben derhalve de wel als zoodanig afgekeurd en veroordeeld., gelijk wij dezelve nu wederom en om dezelfde redenen, in uw aller bijwezen afkeuren en veroordeelen. Dat was plicht, enkel was omdat de Paus zijnen plicht niet verzaken wilde, dal de nuncius uit Belgie werd weggezonden. Wij vergeven, zegt de 11. Vader, aan onze lasteraars en vijanden; niettemin verklaren wij voor God en de menschen, nimmer zullen wij gedoogen dat iemand straffeloos, de eer en de weerdigheid van den 11. Stoel, ?e|fs in do kleinste zaak, verminderc en wij zijn bereid om ze met al onze kracht voor te staan, en zelfs ons leven, moest het zijn, prijs te geven, op- dal de grootheid zulke weerdigheid bewaard blijve, en door ons aan onze opvolgers onge- schonden en geheel worde overgeleverd. Zijne Heiligheid eindigt zijne merkweerdige allocutie mei den lof te maken van de Belgen, die zich zoo aangeklcefd voor den pauzelijken gezant hebben getoond en ’s Pauzen droefheid door teekens van liefde hebben willen ver zachten. morgen misschien elders onuitblusschelijken haat tegen God en de Zijne hooger en meer nog aan te hitsen. Tc Heule, in de Krakeelstraat, is er een ge bouw, toebehoorende aan den disch, en dat vroeger gediend heeft voor leerwerkhuis. Dit werkhuis afgcschaft zijnde, werd het lokaal ge bezigd voor zondagschool en nu diende het voor eene congregatie van jongelingen. De speurhen len van Pé Vanhumbeeck hadden dit aangeklaagd als een misbruik, en, om alle moeilijkheden te vermijden, had men de zondag school sedert een jaai verplaatst. Daarmee was de overheid niet te vrede; zij wilde bel bureel van weldaad dwingen het kokaal door de kongrega- tie te doen ontruimen. E ndelijk vrijdag, 1 October, rond 8 1,2 ure, kwam in hel dorp een speciale kommissaris, de genaamde Bouez, schrijver bij den arrondis sementscommissaris van Kortrijk, vergezeld van twee gendarmen. (Die Bouez is een gewezen adjunkt van politie door de katholieken benoemd die later geus werd en naar hel arrondissemenls- kommissariaat overging). De uitvoerders der bevelen van gouverneur Ileyvaert begaven zich naar het lokaal der kon- gregalie. Er was veel volk op de straat, uit nieuwsgierigheid toegestroomd, dat kalm en waardig protesteerde. De speciilc kommissaris drong langs eene achterpoort hel lokaal binnen en deed banken on meubelen op den koer zet ten. Toen dit gedaan was, zonder door iemand gestoord te worden, deden de gendarmen de deur open, die op de straat uilkomt. Daar de nieuwsgierigen zich voor de deur verdrongen, werden de voorenste mannen op de half openen deur gedroomd, die geheel open ging. Inlusschen kwam bet volk maar gedurig om en rond de kongiegalie gestroomd, terwijl jon gens naar den toren liepen en alarm klopten, zong men zij zullen haar niet hebben, de schocne ziel van 't kind; andere riepen awoerteenigo jongens begonnen met darink te smijten, toen de heer onderpastor ter plaats kwam, en door schoone woorden het volk tot bedaren kreeg; doch nauwelijks was hij weg of’t spel herbe gon. Wat er nu bij den specialen kommissaris omging, weet men niet, maar al met eens heb ben de gendarmen op de menigte geschoten en met de bajonnel gesteken. Twee mannen stort ten ten gronde. De eene Adolf Cocquet ge naamd, oud 21 jaar, de steun zijner uejaarde ouders, die ter plaats dood bleet, door eenen kogel in het hoofd getroffen; de andere Lodé- wijk Duyck, 25 jaar oud, en vader van twee Dit blad verschijnt den Woensdag, onmiddelijk na o- Rcchteilijke eerherstellingen 1 fr. Een nummer 15 cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het 100. Men schrijft in bij BONHOMME-RYCKASEYS, drukker-uitgever,- Zwarte Nonnenstraat, 4, te Veurne. POLITIEK. OVERZICHT. Frankrijk. liet nieuw fransch ministerie zal de uitspraak niet afwachten van bet tri bunaal der konfliklen om de klooslergenoot- schappen te verjagen. Eene nota door den mi nister aan eenige. liberale dagbladen gezonden, meldt met triomfeerende vreugde dat, voor eenige dagen verloopen zijn, eene menigte pa ters en nonnen ovei de grenzen zullen liggen. ’t Is de beschaafde taal der geuzenminislers in de 19’ eeuw. De Commune, het nieuw blad van Felix Pyat, dat de voortzetting der gruwelen van 1870 en de hernieuwing der maatschappij betracht, geeft aan het gouvernement een klinkend antwoord Dal gij, oppertuniuen die gij zijt, de mon- nikken en nrnnen ve jaagt, is zeer wel; gij spaart ons de moeite voor later. Maar denkt niet, dat gij on e aandacht zult aftrekken van ons doel, door ons die kleine voldoening naar het hoofd te werpen; denkt niet dat gij dan ge rust de millioeuen zult slijten die gij aan den Slaat gestolen hebt, en de magen zult mogen vetten die gij vroeger met ruggehrood vuldet! Als gij de baan zult glad gestreken hebben, zal de beurt aan ons komen om r den dans op te doen zoo gij onwillig zijl, zullen wij u zenden waar gij thans de klerikalen zendt. Maar wij kennen u; gij zijt te praktisch om u te laten verjagen; gij zn t meedansen! Gceue bemerkingen Jaaibij. i' I~X' c 1 i i iii o a c.. i a a r I Pi B-/U

De Veurnaar (1838-1937) | 1880 | | pagina 1