r I i 0 I i i Veirae. 27 October 188® 3Ge janr 1880. N" POLITIEK OVERZICHT. Brief van den Paus. de graanmarkt. Inschrijvingsprijs. 5 fr. ’sjaars; met de post 6 fr. Annoncen 20 centimen per regel. De 7buitenland worden ontvangen door hel Office de Publicity, Magdalenastraat, 46, te Brussel. nators enz., aangesteld. Dit was niet genoeg zaam; de fortuin scheen nog niet snel genoeg te komen. Al die heeren misbruiken hunne hooge bedieningen om geldelijke spekulatieu aan te gaan, waarbij niet zelden de algmneene belan gen voor de hunne eigene moeten onderdoen. Zoo werd, tijdens den verleden zittijd der Ka mer, do bestuurder vat) Algerie door M. Godelle beschuldigd van aan eene Engclsche kompagnie eene machtiging tot aan leggen van ijzeren we? gen verkocht te hebben, die door vier transche 'maatschappijen vruchteloos gevraagd was. M. Godelle werd door de overmacht van liberale schreeuwers tot zwijgen gebracht en builende Kamer gezet. Nu heelt de Monde Parisien de bewijsstukken afgekondigd, dat de heer Jules Grevy, voorzit ter der Republiek, een groot deel der aktiett van de Peru-Guanomaatschappij heeft aange kocht die door T gouvernement aanbevolen is. Verders heeft de voorzitter, onder den naam van Sarlin, een groot getal huizen op den boulevard Malesherbes aangekocht, die ten gevolge der laatste veranderingen van straten eene prachtige spekulalie uitmaken. De opsteller van den Mon de. Parisien is voor het gerecht gebracht wegens gebrek aan eerbied voor de overheid, en tot twee maanden gevang veroordeeld geweest. Maar zijne bewijsstukken zijn niet eens in twijfel getrokken door den verdediger van het gouver nement. Een ander schandelijk proces is ten einde ge- loopen, dat aantoont wat er van de familie ge worden is in de verhevenste liberale kl ingen. Zekere kolonel Yung, een ieverig republikein, heeft het ongeluk gehad eene even vrijzinnige vrouw te treffen, die hare kinderen en echtge noot verlaten beeft om met den afgeleefden ge neraal de Cissey te verblijven. Die generaal ver gal bij zoo verre zijne plichten, dal hij de slechte vrouw meesteres liet tot in zijn bureel. Al de geheimen der legei inrichting, de plans der forten, enz. werden door dit trouwloos schepsel doorsnuffeld of gestolen en aan het Duitsch gouvernement voor veel geld overge- maakl. De Ganlois heeft die schandelijke zaak doen aan het licht komen en zijn opsteller is daarvoor tol zes maanden gevang veroordeeld. Wat generaal Cissey betreft, die heeft zijn ont slag aangeboden en is reeds vervangen. Arm Frankrijk, hoe laag zijl gij gevallen! Ondertusschen opent men te Parijs eene in- sclnijving om een eere-revolver aan Berezows- ki aan te bieden, die in 1867 op den keizer van Rusland geschoten heeft en nog verbannen is te Noumea. Dit hl,id verschijnt den Woensdag, onmiddelijk na c. D. groote h tiers volgens plaatsruimte. Rechter lijke eerherstellingen 1 fr. Een N' 15 cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr.‘ het TÓO. De Annoncen voor Belgie (ter uitzondering der Vlaanderen) en r' Men schrijft in bij BONHOMME-RYCKASEYS, drukker-uiIgever, Zwarte Nonuenslraat, 4, te Veurne. De Times, die voorzeker geen vriend is van jesuielen, Barnabieten of Karmelieten, zegt dat onpartijdige opmerkers, moeilijk die verbitte rende kinderachtige politiek zullen begrijpen, welke nooit de betrekkingen tusschen Kerk en Staat zal kunnen verbeteren. De strijd, zegt het blad, die thans geleverd wordt, kan slechts voordeelig zijn aan de reaktic. De Evening Standard zegt dat, hoe weinig genegenheid men in gewone tijden ook hebbe voor paters en nonnen, het moeilijk is de maatregels goed te keuren die tegen hen worden aangewend en onmogelijk dc noodwendigheid aan te nemen van zulkcn willekeur, vooral voor hetgeen de arme kloosters aangaat, wier leden zich in ’t geheel mof geene politiek bezig houden, geen verraad smeden tegen de republiek en tol geen enkele monatchieke partij behooren. LEO XIII, Paus. Dit antwoord is voor allen die deel genomen hebben aan hel adres eene machtige aanmoedi ging. Luisterende naar de vermaningen van den stadhouder van Jesus-Christus, versterkt door zijnen zegen, zullen wij onze rangen sluiten en ons nog nauwer dan ooit aan onze bisschoppen hechten. Tc midden der gevaren die ons om ringen en de vervolging welke de Kerk onder gaat, stellen wij ons vertrouwen niet in ons ei gen wij stellen het geheel en gansch in God en in diegenen welke Hij aangesleld heeft om ons le onderwijzen en te geleiden. Onder hel geleide onzer herders hoeven wij geene vrees te hebben noch voor de valsche berekeningen der menschelijke voorzichtigheid, noch voor de zwakheden en de overgaven der politiek; integendeel, wij zijn verzekerd altijd den goeden strijd te strijden en eindelijk de zegepraal le behalen. Want, de H. Geest heeft hel gezegd de zegepraal zal de vrucht zijn der gehoorzaamheid. de katholieke dagbladschrijvers van Belgie. Ten gevolge van de verbreking der officieele betrekkingen van ons land met den Pauselijken Stoël. hebben de katholieke dag-en weekbla den van Belgie, .ter? getalle .vaii ÏÖ3, aan Z. IL Leo: XIII een adios gezonden, waarin zij hunne gevoelens van verkleefdheid ie kennen gaven. De Veurnaar heeft dit adyes geleekend met zijne katholieke konfralcrs der andere steden. De II. Vader is zeer gevoc,lig geweest aan. dit blijk van verkleefdheid da/ hij ontving van de katholieke strijders der belgische drukpers .en hij heeft hun den volgenden brief geschreven, waarvan wij hier de vertaling laten volgen Aan onze geliefde zonen, de opstellers der katho lieke dagbladen van het koninkrijk Belgie. LEO XIII, PAUS. Geliefde zonen, heil en apostelijken zegen. Men heeft ons onlangs ter hand gesteld het zoo liefdevol gezamentlijk adres, dat u werd ingegeven door de kinderlijke genegenheid met welke gij allen bezield zijl, liet is met genoegen, zeer geliefde zonen, dat Wij daarin hebben zien doorstralen de diepe gevoelens van geloot en liefde welke gij toegewijd hebt aan den Aposlo- lischen Stoel alsook uwe oplettendheid vol eer bied om standvastig te blijven aan uwe zoo voorbeeldige herders. Deze betooging uwer zie len loont Uns alles wat Wij van uwe kristenc deugd kunnen verwachten. Gij weel, zeer lieve zonen, wat er in deze laatste lijden in uw land gedaan is legen den katholieken Godsdienst en tegen den II. Stoel, en hel is u niet onbekend lol welke buitenspoorig- hedendogoddeloo'.e losbandigheid van schrijven is geklommen, de beleedigingen en lasteringen opeennoopende, zoodanig dat niets heiligs noch achtbaars tegen hare uitscheidingen is beveilgd geweest. Zeker, dal is genoeg om uwen iever lot hel hoogste punt aan le vuren, en hoe verach telijker de middelen zijn welke in hel werk ge steld worden om de Kerk van Christus te bestrij den, hoe meer die aanvallen u moeten aanwak keren om met eensgezindheid, krachtdagheid en standvastigheid uwe krachten te gebruiken om deze Kerk te verdedigen en de bestormingen ha ver vijanden af te weet en. Verzekerd dat deze uwe gevoelens zijn, zeer lieve zonen, bidden Wij den Heer dat Hij zich gewaardige uwe harten en geesten le verster ken en te verlichten en u Zijne hulp le verleenen in alle omstandigheden: Als voorteeken dezer genaden en als zeker onderpand Onzer vaderlijke welwillendheid, geven Wij u uilganscher harte en met groote toegenegenheid, aan allen en aan ieder in T bijzonder, Onzen apostolischen zegen. Gegeven te Rome, bij St. Pieter, den 9 Octo ber van hel jaar 1880, hel derde van Oas pausdom. De menschelijke vrijheid. Geheel het liberalismus is, zoo het Leopold I zei, eene zandbank zonder grond, noch steun, noch vastheid Hij sprak van hel liberalismus als staatkundige of politieke partij beschouwd, en T geen men onder dat opzicht kan zeggen, moei eerst en vooral toegepast worden aan het liberalismus als leering, als leerstelsel genomen. Wij zijn zooverre gekomen, geachte lezers, in onze eeuw van licht en vooruitgang, dal de allereerste en dc klaarste begrijpen zelfs van alle zaken, geheel en gansch omgekeerd, ver wal d en verloren zijn; zoo is hel dat de woor den recht, plicht en vrijheid, enz. teenemaal van hunne ware beleekenis zijn afgeweken van daar slechte en valsche priciepen of grondstel- sels, van daar slechte en rampzalige staatkunde of politieke. Nemen wij, bij voorbeeld, bet woord vrij heid: vrijheid! bij name, noch in feit omzeggens gekend bij de heidensche volkeren, voor de kotnsle van Christus, die de ware vrijheid in de wereld gebracht heelt! Hoe hebben de godde- loozen van alle tijden, gelijk nu onze heden- daag.sctie liberalen ot geuzen, toch van dit schoon wooid misbruik gemaakt, om het menschdom te verleiden, en lot zijn ongeluk ie brengenIn naam der vrijheid verschoont en Vervolging in Frankrijk. De uitdrijvingen der kloosterlingen in Frank rijk, gaan geregeld hunnen gang. Woensdag is het de beurt geweest der Karmelieten van Ren nes; ook daar heeft men geweld gebruikt en de kloosterdeuren opengebroken, terwijl het ver- ontweerdigde volk niet alleen door de gendar merie, maar zelfs door de gerekwireerde troe pen werd op afstand gehouden. De policie is dus reeds niet meer voldoende om de beslaande wet ten te doen uitvoeren, het gouvernement heeft reeds hel leger noodig om zijne-uitdrijvers te beschermen tegen de bevolking. Een andere aanslag komt nu gepleegd te worden. Eenige oud-jesuieten, nu priesters bij hel bisdom van Toulouse, hadden de leergan gen hernomen in het kollêgie dier stad. De hooldutiderwijzer van de officiële school, woe dend omdat hij weinig of geene leerlingen had, diende eene klacht in bij het gouvernement en aanstonds werden gendarmen tegen de katho lieke school afgezonden. De Jesuieten werden uitgedreven en de bo smui der van belkollegie voor den akademisclien Raad geroepen. Deze laatste-heeft de katholieke school voor diie maanden doen sluiten! O libe rale vrijheid, ziedaar uwe slagen! Dc bisschop van Valencie is voor hel korrek- tiouneel tribunaal gedaald omdat hij de vrijheid genomen heeft legen de uitdrijving dei looster- liiigen le protesteeren. Dc figaro en verscheidene andere transche dagbladen zeggen dat bet gouvernement opvol- gens voortgaan zal met de uitdrijving van al de kloosters. De protestantsche dagbladen van Londen keuren ingeheel de handelwijze van Frankrijk niet goed en verbergen den slechten induik niet, die in Engeland wordt te weeg ge bracht door dtc verdrijving van onschuldige kongreganisten. Wij zijn diep verontwaardigd bij hel vernemen van de verjaging der kloosterlingen, de sluiting der kapellen, de afbraak der kerken, de vervol ging tegen alles wat godsdienstig is. Wij be driegen. ons echter, als wij meenen dat dc -openbare denkwijze in.Frankrijk daar uitsluite- lijk mede bekommerd is. Neen de oogen zijn op bet gouvernement gericht en die groote slagen aan den godsdienst loegebracht, zijn slechts nutteloozc middelen aangewend om de aandacht van bel republikeinse!) bestuur af te keeien. Dc vuile dagbladen enprinlen, schieten overal in Frankrijk als paddestoelen op; maar de vuilig heid der vai kensiittcratuur is nog niets, bij de levenswijze der mannen die het voorbeeld aan hun land zouden dienen te geven. De dagbladen deelden or.langs mede, op welke schreeuwende wijze de voorzitter der re publiek zijne broeders van kaporaals tot gene raals verhief; die in bel leger niet waren werden tol bestuurder van Algetic, lol onalzetbarc se- 21 *C=J i ’It - - j*-

De Veurnaar (1838-1937) | 1880 | | pagina 1