t IV 1909. Veurne, 18 Mei 5881. 37e jaar verplicht grijpt welke het nihilism aan het rijk doet loe pen, maar wij zijn overtuigd dat hij zich bedriegt zoo hij meent den tijdgeest aan banden te kun nen leggen. In de laatste dagen hebben te St-Petersburg weder verscheidene inhechtenisnemingen plaats gehad. Naar men beweert, tracht men eenenzeer gevaarlijken persoon in handen te krijgen, die zich in de Russische hoofdstad ophoudt en als de booldleider der nihilisten beschouwd wordt. Pastorijen. Geuzenscholen. De vrijmetselarij heeft dan besloten de pas toors van hunne pastorijen te beroeven en er geuzensoholen van te maken. Indien het gouvernement dat zelf doen kon, het zou misschien alreeds gedaan zijn. Maar de pastorijen zijn eigendommen der ge meenten en die nieuwe maatregel van vervolging kan dus mflhr uitgevoerd worden daar waar de j gemeenteraden geus genoeg zijn om de pastoors van hunne woning te berooven. Bij gebrek aan plaats vinden wij ons verschelde politieke artikelen tot een volgend num mer te verschuiven. Huwelijk van aartshertog Rudolpho en prinses Stephanie. Dinsdag 10 Mei is te Weenen. prinses Stephanie van Belgie door onafscheidbare banden vereenigd aan den aartshertog Rudolphe, zoon van den keizer van Oostenrijk. De plechtigheden van het huwelijk zijn met bui tengewonen luister geschied in de kerk der Augu-s tijnen, die de hofkerk is. De kerk was prachtig versierd; de muren waren met rijke tapijten behangen, welke de geschiedenis van Oostenrijk voorstellen, en een honderetal luisters met duizenden lichten verlichtten de beuken. Om 11 ure kondigde het luiden der klokken de aankomst aan van den luisterrijken stoel. Kardinaal von Schwarzenberg, aartsbisschop van Praag, gevolgd van verscheidene bisschoppen en geestelijken, ging de verloofden te gemoet tot aan de kerkdeur en geleidde ze tot voor het hoogaltaar, alwaar zij op twee rijke bidstoelen nederknielden, terwijl de keizer en de keizerin van Oostenrijk, de koning en de koningin van Belgie, de leden der keizerlijke en koninklijke familien, vele vreemde prinsen en al de hooge ambtenaren van het lijk, in prachtige kostuum, de hun voorbehoudene plaatsen bekleedden. Onder de aanwezige pielaten bemerkte men Z. Exc. den pauselijken nuntius aan het hoofd der afge zanten, alsook de bisschoppen van Lemberg, Udine, Agram, Seckaw. Breslau, Trenten, enz. De kardinaalaartsbisschop trad alsdan op het altaar en sprak eene treffende redevoering uit. waar na hij de trouwringen zegende, welke op eenen gouden schotel nedergclegd waren. Dan ging hij tot de neergckniclde verloofden en stelde hun de voorgeschrevene vragen, die hen voor eeuwig «noesten verbinden. Na het bevestigend antwoord ontvangen te hebben, bood hij 'den prins en de prinses de ringen aan, welke zij elkander op den vinger staken. Eindelijk, terwijl zij zich de hand gaven, sprak de kardinaal-aartsbisschop de zege ningen des huwelijks over hen uit, besproeide hen met wijwater en gaf hun den pontificalen zegen. Op dit plechtig oogenblik verkondigde het ge- buldcrdes kanons en het luiden der klokken de blijde tijding aan de gansche stad. Zoowel de prinses Stephanie, als hare koninklijke ouders, «•henen diep ontrocid. Het huwelijk werd voorgegaan en gevolgd door verscheidene feesten, waarvan de pracht onbe- schrijvelijk is| de gansche bevolking der stad en ontelbare toegesnelde vreemdelingen gaven de vurigste blijken van vreugde en geluk. Dit blad verschijnt den Woensdag, onmiddelijk na de graanmarkt. Inschrijvingsprijs. 5 fr. 'sjaars; met de post 6 fr. Annoncen 20 centiaren per regel. De groote letters volgens plaatsruimte. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Een Nr 15 cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het 100. De Annoncen voor Belgie (ter uitsondering der Vlaanderen) en ’t buitenland worden ontvangen door het Office de Publicitè, Magdalenastraat, 46, te Brussel. Men schrijft in bij BONHOMME-RYCKASEYS, drukker-uitgever, Zwarte Nonnenstraat, 4, to Veurne. Het gouvernement, willende zooveel mogelijk, de gemeenten op dien weg aanmoedigen, heeft aan den gouverneur van Braband bevolen de aan dacht der gemeentebesturen in te roepen op de twee volgende stukken 1° Een koninklijk besluit van 26 Maart laatst, waarbij de gemeente Rognée bemachtigd wordt de pastorij in in eenc ofticieele meisjesschool te veranderen. 2* Een onlangs uitgesproken arrest van het beroepshof van Brussel, luidende dat het besluit van den gemeenteraad van Rognée wettig is. De hatelijke vervolging legen al wat katholiek is wordt dus hardnekkig voortgezet. De geuzerij gaat, volgens het woord van M. Bara, tot het uiterste Z. Exc. de Dauselijke Nuntius, Mgr. Vanutelli, die, zoo men weet, zoo schandelijk door liet Belgisch ministerie werd afgedankt, is te Weenen door onzen koning en door de koninklijke familie in plechtig gehoor ontvangen gewonden. Hij heeft hun, in den iiaam des H. Vaders, zijne vurigste gclukwenscbin- gen .aangeboden en ontving van zijnen kant de klaarblijkcndslc getuigenissen van hoogachting. Minister Fiére was bij deze ontvangst tegenwoor dig,- hij heeft zich deftig gedragen, zeggen de libe rale bladen, 't is te zeggen in andere woorden, dat hij het verstand gehad heeft le zwijgen en in stille zijnen spijt op te kroppen. In de zitting der Kamer van volksvertegen woordigers van vrijdag, heeft onze achtbare ver tegenwoordiger, M. Loen Visart, eene redevoe ring uitgesproken, waarvan wij hier den verkor ten inhoud mededeelen. Over tweejaren, zegde hij, heeft M. de minis ter van openbare werken aan de Kamers een krediet gevraagd van een miliioen voor de vloed- kom (bassin a flotl van Nieuport. Welnu, sedert werd er niets gedaan en het miliioen slaapt ge rust in de kas van den Staat of is misschien voor andere werken gebruikt die niet voorzien waren op T oogenblik dat hel krediet toegestaan werd. De lange brug over het zeegat (chenal), recht over de stad, is binst het hoog water in den af- geloopen winter moeten afgebroken worden, waaruit is gevolgd dat het rechtstreeksche ver keer met Oostende is onderbroken en de betrek kingen verstoord zijn. De omweg is uitnemend groot en men moet over drie draaibruggen die maar eenige stappen van malkander liggen, iets wat bij slecht weder zeer gevaarlijk is. Die brug moet noodzakclijk herbouwd worden,en de brug en de bassin moeten in hetzelfde werk begre- den worden. De ingenieurs van bruggen en wegen stellen zich nu voor de zeesluis te bouwen in den draai van 't zeegat, dicht bij den vuurtoren, en van de kom te delven in gronden die aan den Staal niet behooren, derwijze dat deze kom in verband zou gebracht worden met de slrandkom vóór de stad. Wordt dit plan goedgekeurd, ik neem hel aan; want het bijzonderste is dat men spoedig aan ’t werk ga’. Doch werden de plans niet aangeno men, dan zag ik liever de hoofdsluis van de vloedkom maken op den rechter oever van het zeegat, in de nabijheid van het rechlslreeksch afwateringskanaal. Dit gezegd zijnde, vraag ik aan M. den minis ter dat hij de ingenieurs zou willen doen uit scheiden van loutere projekten te maken, om aan ’twerk te beginnen gaan. De achtbare minister heeft aan M. Beernaert verweten alles in ’t zwart te schilderen; ik denk dat M. de minister alles rooskleurig ziet. Inlusschen is de toestand van de Vlaanderen zeer bedenkelijk. Met reden raadt men aan langs de kusten der Noordzee moestuinen aan te leg gen; maar om deze moeshovenierderij winsten te doen opleveren, zou men eenen rechtslreek- schensloombootdienst moeten inrichten tusschen Nieuport, Douveren en Londen, dewijl de om weg langs Oostende verscheide uren tijd doet verliezen. Deze kwestie uitgeput zijnde, zal ik eenige woorden zeggen over de veranderingen die moe ien gedaan worden aan de statiën van den ijze renweg van Lichtervelde naar Veurne. Ten ge volge van het grooter getal treinen, heerscht op dien weg eene belemmering die den dienst moeilijk en gevaarlijk maakt. Ik vraag dat de ontwerpen, gemaakt om dien toestand te doen ophouden, eerlang zouden uitgevoerd worden. POLITIEK OVERZICHT. Frankrijk. De Fransche expeditie in Tunisië is afgeloopen. Hel was te voorzien dat zij van korten duur zou zijn, daar de Krouinirs hunne bijzonderste stellingen opgegeven hadden en van den gewapenden wederstand afgezien. Generaal Breard, bevelhebber van liet eerste legerkorps, heeft Donderdag morgend een bc- *oek gebracht aan den Bey te Tunis en hem het verdrag ter undeiteekening aangeboden, dat onder zekere voorwaardeti aan den oorlog een einde stelde. Ingeval van weigering, zou het È'ransch leger onmiddellijk Tunis bezetten, en de 8*7 zou verantwoordelijk zijn over hetgeen daarna gebeuren zou. Na eenige uren bedenkens, ziende dal de mo gendheden hem verlieten cn hij van Turkije gee nen werkdadigen steun mocht verwachten, heeft de Bey liet verdrag geteekend. De vredesvoorwaarden zijn uiterst streng en slaan gelijk met eene feitelijke inlijving van Tunisië hij Algeria. Het Frausch leger heeft ten allen tijde het recht van eeuig deel der regende te bezetten als zulks noodzakelijk bevonden wordt Tunisië zal zonder Frankrijks toelating gcene verdragen mogen sluiten cn de beharti ging zijner belangen i;i T buitenland uitsluitelijk Frankrijk moeten overlatciu. De lei lelijke inlijving van Tunisië bij de Fran sche koloniën, na de herhaalde verzekeringen van wegede Franschen dat zij gcene uitbreiding van grondgebied beoogden, heelt in Euiopa een uiterst slechten indruk gemaakt. In Engeland heet men die handelwijze eene bedriegerij en de Times zegt opentlijk dat dc goede betrekkingen van hel land met Frankrijk •er zeer zullen door lijden. In het Lagerhuis zal M. Guest hel ministerie ondervragen nopens zijne inzichten cn ot geene Europeesche koul'e- r encie «toet saamkomen om aan de hebbelijkheid der iep«bfiekei«en paal te stellen. De gemaligdstc Engclschc bladen zeggen dat deFransclic staatkunde zeer veel kwaad zal doen aan de Europeesche belangen in Egypte, waar de onderkoning van den Sultan afhangt cn per soonlijk den Bey van Tunis zeer genegen is. Maar 'lis hoofdzakelijk in Italië dat dc verbit tering heerscht: daar is de verontwaardiging ten top gestegen, eensdeels tegen de logcnachtige republiek, ook tegen het dwaas liberaal minis terie, dat zich zoo ellendig heeft laten foppen door zijne Fransche geloofsgenoten. De Riforma (het orgaan van M. Crispi), on der andere, wijst op dc terugwerking, welke het verdrag op Italic oefent. De mannen, die thans aan het bewind zullen komen, moeten re kening houden met den toestand. Italië moet zich voorbereiden. Nel wil den vrede, maar tevens eer en veiligheid. Als dit laatste waar is, kon hel liberaal minis terie niet anders doen dan altreden. T Heeft het gedaan, en dc Koning heeft} het ontslag aan genomen. Aan M. Sella, leider der rechterzijde is opgedragen een nieuw kabinet te vormen. Do Kamers zullen ongetwijfeld ontbonden worden, alhoewel de koning eene ontbinding ongenegen schijnt. Rusland. Keizer Alexander III heeft een manifest uitgevaardigd, waarin hij alle trouwe onderdanen vermaant hem te dienen, zoouls hun ne voorouders zijne autokratische voorzaten ge diend hebben. Hij verzoekt hen mede te wer ken totonderdiukking van den geest van oproer, welke zich in Rusland openbaart cn met schande overlaadt. Dc Reizen geeft nog eenige andere middelen aan welke, naar zijn inzien, kunnen medewerken tot verbetering van den toestand; maar het ver dient de aandacht, dat in dit stuk geen woord gesproken is over de grondwet, welke volgens de geruchten weldra aan Rusland zou verleend worden. Dit is een bewijs dat de czar de gevaren be- 2 DE VEURNAAR /ft.

De Veurnaar (1838-1937) | 1881 | | pagina 1