I WW. 37e jaar Juni 1881. dè graanmarkt. Inschrijvingsprijs. 5 fr. ’sjaars; met de post 6 fr. Annoncen 20 centimen per regel. De jke eerherstellingen 1 fr. Een Nr IS cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het 100. 11 Veurme, paarden. Ceesu'r ftige toejuichingen wcergalm- den op gansch den dool tocht en men strooide bloemen in overvloed. In hel paleis teruggekeerd ontving het koninklijk paar er de gelukwen- schingen der diplomaten. Vervolgens werden de koningskronen plechtig door 'opperollicieren naar het paleis gedragen, gevolgd van eenen langen stoet, gevormd door de oud gedienden van 1848, de gekwetsten van den laatslen oor log van het Oosten, de plaltelandsche afvaar diging en gilden. De verschillende districten waren er in vertegenwoordigd door twee dui zend personen in nationale kleederdracht. Die stoet was zeer schilderachtig en indrukwek kend. Lessen uit den Geuzen-Catechismus. I. Van de Geuzerij. V. Wat is de Geuzerij? A. Eene vergadering van alle ongeloovigen die onder de gehoorzaamheid van de Vrijmet selarij, de waarachtige leering van Christus bestrijden. V. Wie heeft de Geuzerij in ons land ge bracht? A. De liberalen. V. Welke zijn de leden der Geuzerij? A. Al degenen die in ons land onder de gehoorzaamheid der Vrijmetselaars het waarach tig geloof bestrijden of in afwachting zijn van een eer- of geldpost of nu al reeds met eenen lepel aan de Staatsscliolel gezeten zijn. V. Wat heet gij Geuzentraditie? A. Leugens die van Marnix’ tijden af ver spreid, en van liberaal tot liberaal overgeleverd zijn. V. Welk is bel kort begrip van hetgeen een Geus moet geloovcn? A. Al wat van Christus leering nog over- om soms een enkel kind zonder zending in de christelijke leer te onderwijzen. V. Wat betaamt een Geuzenonderwijzer? A. Dat hij zijn gedrag schikke naar de richting der schoolopzieners en zegge dat aan de wet van 1842 niets veranderd is? V. Is dat gelogen? A. Zoo leeren de geuzenonderwijzers, maar zij dolen; want zonder dit te zeggen hielden zij geen enkel kind in de school. V. Welk is het teeken van een Geuzen onderwijzer? A. Het teeken van een blauw lintje aan zijn knopsgat. V. Waarom is dit het teeken van een geu zenonderwijzer? A. Omdat hij daardoor loont dat hij een discipel is van Piel van Humbeeck, die gezworen heeft de Kerk van Christus in ons land te zullen begraven. V. Met welke gevoelens moet hij dit geu- zenteeken dragen? A. Met groote eerbiedigheid en groot be trouwen op de gunsten van het operhoofd van hel geuzenonderwijs. V. Wie is het hoofd van het Geuzenonder wijs? A.Het onzienlijk en opperste hoofd is de vrijmetselarij, maar het zienlijk hoofd is haar stadhouder aan het ministerie Piet Yam Ilum- beeck. V. Wat is Petrus Van Humbeeck? A. De eigen stadhouder der Vrijmetselaars aan het ministerie, én de weerdige navolger van alle ketters en schismatieken, die altijd in ons land den Godsdienst geplaagd en vervolgd heb- bebben. V. Wat zijn de geuzenonderwijzers aan Pietje Faro, ridder der bokkeitorde, 'graaf van Chd- tillon verschuldigd? A. Zij moeten hem gehoorzaamheid bewij zen en de allergrootste eerbiedigheid, bijzon derlijk als bij ergens zijne intrede doet. (Onafhankelijke.) blijft, als men alles verworpen heeft. II. Van den Geus. V. Wat is een Geus? A. Een apenkind, hebbende een sterfelijk lichaam en geene ziel. V. Waarom heel gij den geus een apen kind? A. Omdat hij zelf zegt voort te komen van den aap. V. Uit hoeveel deelcn bestaat de geus? A. Uit een deelhel sterfelijk lichaam. V. Tot wal einde is de geus geschapen? A. Om op de kosten van het kind te smeren en te toeten, daarna te sterven en gedolven te worden gelijk een hond, op order van de wet tige overheid op den hondenboek geleid, om wat later door den Commissaire spécial opgcdol- ven tegen alle recht en reden op een katholiek kerkhof begraven te worden. V. Wal moet een geus in ons land meest ter herte nemen? A. Het ministerie te dienen; want dit is hel noodige middel om zonder veel te werken aan den kost te komen. V. Staal het den geus vrij het ministerie te dienen gelijk hij dal goed vindt? A. Neen, maar hij moet liet ministerie dienen gelijk het ministerie dat wil en voor schrijft. V. Iloc wil het ministerie dat de Geus het diene? A. Met te buigen en te plooien, té knielen en te kruipen naar deszelfs besluiten en om zendbrieven. 111. Fan den Geuzenonderwijzer. V. Wat is een Geuzetonderwijzer? A. Een Discipel van Piet Van Humbeeck, die vergeusd zijnde, belooft den catechismus te leeren tegen de waarachtige Kerk met de geu- zensecte. V. Hoe is hij geuzenouder wijzer geworden? A. Met de gratie van Piet Van Humbeeck. V. Is het een groot geluk Geuzenonder wijzer te zijn? A. Zoo bet schijnt een allergrootste geluk, dewijl hij zonder arbeid beloond wordt en boven zijnen trek nog honderd franken krijgt, Dit blad .verschijnt den Woensdag, oiiniiddelijk na groote letters volgens plaatsruimte. Rechlci lijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie (ter uitzondering der Vlaanderen) en ’l buitenland worden ontvangen door het Office de Publicitê, Magdalenastraat, 46, te Brussel. 1i.hi jjft i:; bij BONHOMME-KTCKASEYS, drukker-uilgever, Zwarte Nonnenslraat, 4, te Veurne. mmmimm—tn m-rn-r-." n— POLITIEK OVEKZ1C51T. Frankrijk. Eene belangrijke kiesher- vurming is door de fransche Kamer gestemd geworden; de kiezing per arrondissement is afgesebaft en vervangen door de departeménts- kiez.mg of scrulin de liste, ’t is te zeggen: beeft een departement 10 representanten te kiezen, al de namen moeten op den kiesbullelin slaan en ieder kiézer van het departement heeft op al de namen zijne stem uit te brengen. De laatste nieuwstijdingen welke ons van het oorlQgstooneel toekomen zijn zeer gunstig. Zoo meldtnicri uit Beja dat reeds een groot getal volksstammen, waaronder eenige der Kroumirs zich vrijwillig hebben onderworpen. hidicn alles op dénzélfden voet blijft gelijk thans, zal de Tonische kwestie geene verdere gevolgen voor de rust en den vrede van Europa hebbe’ii. Moge zulks waar wezen! Znim-dag heeft de fransche kamer van afge vaardigden eenen nieuwen slag toegebracht aan de geestelijkheid en het konkordaal. Met 381 te-e:i 132 stemmen beeft zij liet wetsontwerp gih dgdkcurd waarbij de seminaristen voor een jaar tot den soldatendienst gedwongen zijn. Ook de ouderwijzers zullen den ransel moeten op nemen. Wal deze laatslen betreft, wij begrijpen nog de diensiplictitigiieid. «laar zij op zekeren stond kunnen geroepen worden om de wapens te voe ren; maar de pi tester iséeii prediker van vrede en moet den baal en het geweld trachten uit het hart der menschel. ie verdrijven, in plaats van ooit staal op 1e vatten om moord te plegen zelfs op eenen vijand. Italië. Het zoo verfoeid ministerie Cairoli is eindelijk door oen ander vervangen. Het is sa mengesteld als volgt MM. Deprelis, voorzitter, minister van binnenlandschc zaken; Mancini, bui tenland; Zanardelli, justitie; Magliani, financiën; Baccarini. openbare werken; Baccclli, openbaar onderwijs; Berti, landbouw; Ferrero, oorlog; Acton, marine. De nieuwe ministers bobben reeds den eed afgelegd. De kamer zal morgen bijeenkomen. Rusland. Sedert Alexander II den russi- schen troon beklom, hebben wanorde en regee- ringloosheid in Rusland eene ongehoorde uit breiding genomen. De lijdingen uit hel rtissisch rijk spreken inderdaad van niets anders dan van vermoordcrij der joden, plundering der eigen dommen, woeste bedreigingen legen al wie iets bezit, brandstichtingen en vooruitgang van hel nihilism, vooral in de kringen der ofliciers van alle regementen. Vcrscbeidc ofliciers zijn aange houden, die van nihillismus zijn belichtzelfs is de czar genoodzaakt geweest den commandant zijner lijfwacht IcGatchina; kolonel Anlenow, weg te zenden, die door een zeer hooggeplaatst per soon dezer dagen was aangeklaagd en beschul digd van nihilismus. Sinowjef, deluitcnant-kolo- ne! tijdens den aanslag van Solowieff den plech tige aanhield, is tot commandant der hijtwacht aangesteld. Rumenie. De plechtigheid der krooning van den koning van Rumcnic heeft zondag 22 mei te Bucharest in de hoofdkerk plaatsgehad, in tegenwoordigheid der ministers, der afvaar digingen van al de regementen met hunne vaan dels en van geheel' het diplamatisch korps. De kroonprins van Hohcnzollern en zijne twee zonen woonden de plechtigheid bij. Na den kerkdijken dienst is de komng, in uniform van rumeensch generaal, te paard naar het paleis teruggekeerd, gevolgd door de koningin, heb bende den kroonprins aan hare zijde, gezeten in eene koets, bespannen met acht prachtige lLy-CBiao-E.’ée. De vrijdenkers van Frankrijk en Belgie heb ben een persoon gevonden die, onder den naaïn van Ly-Chao-Pée, zich uitgeeft voor eenen Chi- neesehen mandarijn en de beide landen afloopt om, in de liberale kringen, voordrachten te geven aan 130 frank de voordracht en waarin hij hevig uitvalt tegen de katholieke missiën in China. De geschiedenis van dien zoogezegden man darijn is de volgende My-Chao-Pée, die wees was van in zijne kinder jaren, werd door de katholieke missionnarissen opge- nomen en opgevoed in het seminarie van Canton. Tot den ouderdom gekomen waarop men, zelfs in China, zich eene positie zoekt te maken, werd Ly- Chao-Pée, dank aan de edelmoedigheid van eenen konsul, naar Frankrijk gebracht, alwaar hij gebruikt werd als sekrelaris door zekeren heer d’Hervey en vervolgens hotelnieester werd van hel Chinecsch ge zantschap te Parijs, welke betrekking hij thans niet meer bekleedt. Doch niet altijd bestreed de valsche manderijn, ge lijk nu in zijne voordrachten, de Voortplanting van het Geloof en de H. Kindschheid. In 1878 schreef hij in een Fransch tijdschrift, de Journal des L’conomistt s een' artikel vol lot over de missionnarissen. Dit artikel heeft hem thans eenen slechten loer gespeeld. Onlangs moest Ly-Chao-Pée, te Kamerijk, ten minste voor den honderdsten keer, de van buiten geleerde konferencie opzeggen, waarvan de liberale bladen zooveel ophel' maken. Maar hij ontmoette er eenen onverwachten tegenslag. Een uur vóór de voordracht werd in de stad, roet volle handen, een vlugschrift verspreid, bevattende de geschiedenis van Ly-Chao-Pée. vergezeld van officieele aanhalingen en uittrebsels uit het hooger gemeld lofartikel over de missonnarissen. Al de personen die gekomen waren om den ge- wezen kweekeling van hel seminarie van Canton te hoorcii. waren voorzien van gemeld vlugschrift en haalden het te voorschijn om het te doorbladeren, waardoor Ly-Chao-Pée in zoo hevige gramschap ge raakte, dat hij zijn voordracht niet kon houden. Ziedaar den man die in onze liberale kringen 2ESS 'S' A ■H mil II III III - iiuo A «Hater du i courant, les stations du Blinkcntfer- AVld. ghe, Bruges. Iteyst èt Ostende reprendrönt la dis tribution des billets allcr ct retour a prix réduits. valablcs puur dix jours, en destination de Spa et de Chaüdfontainc. Ces billets cqmportent unc reduction de yjo sur les prix ordinaire». -

De Veurnaar (1838-1937) | 1881 | | pagina 1