spijtig te Rechterlijke lironljk. Zijn door de korrcctionnele Rechtbank van Veurnc veroordeeld Zitting van den 27 Mei. Vervcync Hendrik, werkman te Schoore, tot 26 fr. boet, voor wonden door onvoorzichtigheid. Verfaillic Martina, huisvrouw B. Deburchgrave, tot 7 maanden gevang en 26 fr. boet, voor dieite. Gaytan Leonard on Loncke Karel, elk lot la fr. boet, voor wederzijdschc lichte gewelddadigheden. Onze soldaten moeten figureeren op comedie- slukken en franemaeonsebe plechtigheden, maar mogen niet tegenwoordig zijn op eene katholieke processie komende uit eene kerke. Zoover zijn wij. Ons leger moet onzijdig zijn zoowel als onze geuzenscholen. N. B. onzijdig beteekeul liberaalliberaal, beteekeul vi ij leuker of lic- teekeul iemand die niet vi ij is, maar slaaf van de logic die niet denkt niaar meent Jat hij een geleerde is, omdat hij zich ongodsdienstig ge draagt. O menschelijke comedie, wanneer zult gij loeit eens ophouden. De minister van financiën, M. Graux, heeft in de zitting der Kamer van 24 dezer gezegd het ho.iid van oenen staat, evenmin als liet het hoofd van een huisgezin, heeft het recht niet gierig te zijn, wanneer liet uitgaven geldt ten voordeeleder goede opvoeding zijner kinderen. ’t Akkoord; maar er is een maar bij de Staat moet het onderwijs geven en de opvoeding schikken, volgens den wensch en wil der ouders; de Staal moet er niet lusschen komen om het geloof uil de herten der kinderen te rukken, om ■de zielen aan de II. Kerk te ontrooven, en vrij denkers of geuzen te kweeken. De wet van 1842 was eene wel die recht en voldoening gaf voor iedereen; de wet van 1879 is eene slechte wet, ten voordeele alleen van liberalen en god- deloozen. /Vis de liberalen willen geuzekens en geuzinnekens kweeken, dat zij het doen met eigen geld alleen en niet met 't geld van iedereen. Ma ir die giletbeuize die zoo nauwe sluit liet is aardig, België, Frankrijk, Italic zijn katholieke lauden in leggen overhoop met den Paus, - Duitscliland, Rusland, Engeland. Zwe den en zelfs Turkije toonen zich begecrig om vriendschappelijke onderhaiidelingen met den Paus te hebben. Overal ia de kettcrsche of schismatieke landen gaat de oude kerkvervol ging ophouden en onze liberalen hernemen ze in ons landje. Maar, Burgers, toch, om de liefde van onze geleerde, vaderlijke en gesparigebestuurders, gaal eens zien naar den nieuwen gcuschen tem pel te wege, op de plaats van Touu gevang! Wat zal dal kostelijk en luisterrijk zijn! Hel karkas van 't gebouw zal niet tewenschen laten, schrijven de geuzen, en de school meubelen sullen aan al de. vereischlen voldoen! Zijl gij nu niet blijde, en kunt gij dat bezien en overpeizen zonder ie ver krinkelen van vreugde en blijdschap?'t Is waar, er waren hier scholen genoeg, en de lokalen van de geussciic meisjesschool waren ook vol doende; al de kinderen warener vóór de wet van 1879, en nu de meeste helft is weg; er is plaats genoeg, maar algelijk, is dal niet dan, den lui ster van Veurne verheffen door een nieuw monument! En toen nog een monument waar voor iedereen mag zijne frankskes leggen? Doen zij u geen eer aan die mannen? En zeggen dat er mannen zijn, dotn genoeg, om zijn, daar te moeien in meeèhelpen Morgen, 2 Juni, is het te Tongeren kiezing voor oenen volksvertegenwoordiger, in vervan ging van M. Julliot, overleden. Twee kandida ten bieden zich aan: M. Oscar Schaetzen, ban kier ie Tongeren, voor de katholieken, en M. Jules Thonnar. eigenaar te Eben-Einael, voorde liberalen. Hel lijdt geen twijfel of de eerste zal gekozen worden. M. Thonnar behoort openlijk lot de vrijdenkerij; hij acht hel zich een geluk de priesters te kunnen beschimpen, den godsdienst le bestrijden, hel geloof hatelijk en belachelijk te maken en God te doen lochencn. voor M. Thonnar is ons liberaal gouvernement nog niet fanatiek genoeg. Dagelijks spoort hij in zijn blad le Per on de ministers aan nog verder te gaan. Ziedaar de mannen die de geuzen voor kandidaten kiezen, om het volk in de kamer le gaan vertegenwoordigen VerscliUIige tijdingen. Maandag aanstaande zal alhier een schoon en zeldzaam feest hebben namelijk het jubelfeest van MM. Desiderius Spilliaert, Emmanuel Ver meulen en Pieter Loyette, die hun SOjarig ‘komt zeggen dat er in China geene verlatene k ndcren zijn en dat de missionnarissen er geen gced doen! Hij zelf is een van die kinderen en wud door de missionnarissen opgevoed en onderwezen. De ondankbaarheid is het kenmerk van het lihetalismus. Geen wonder dus dat de ondank bare kweekeling der missionnarissen met opene armen wordt ontvangen in de partij die zich laat aanvoeren door eenen minister, die zijne geleerdheid verschuldigd is aan de studiebeur zen door kanuunikken gesticht. Wat zal het vuilblek, dat, over eenigc weken, dize vuiligheid heeft opgeschept, nu zeggen? Van alles wat. Wij hadden gezeid, i’n ons laatste nummer, dal de wel van 18G4 op de studiebeurzen eene schreeuwende onrechtveerdigheid was, eene ware klaarblijkelijke diefle; dat de inpalming van kloosters en katholieke scholen enz. niet min schandalig en onrechtveerdig was. Wij houden dal nog staande; maar van eigen, 't vuilblek is van een ander gedacht, en hel steunt op de beslis sing van zekere tribunalen, en dan is 't al ge zeid’ Kan men dommer praat uitpeizen? Ziet hier ons gedachtDe beslissingen van zekere tribu nalen daargelaten, die maar al le aardig, te on begrijpelijk en le dwaas zijn; nemen wij het beste tribunaal van Belgie, een tribunaal dat niet geus is, wat moet het doen? De wetten loepassen en en niets anders. Ilcwcl, indien de wetten slecht en onrechtveerdig zijn, wat houdt dc beslissing van dit tribunaal toen in? Niels; de geusebe, wijde, onafhankelijke consciëntie kan daarmee te vreden zijn, maar de consciëntie van eenen treffelijken christen.... nooit! Al ’t geen men wettig noemt, is niet rechiveerdigen boven de menschelijke wetten, zijn de wetten van de eeuwige rechlveerdigheid; als de menschelijke wetten strijden tegen deze laatste, zij teilen niet, en niemand mag rechtstreeks en ongedwongen aan hunne uitvoering meewerken. Men zou kun nen eene wet maken die zegt dat al de goe deren der katholieken loebehooren aan den Slaat, of dat al de katholieken moeten den kop afgeslegen worden! Zulke wetten hebben gemaakt geweest in Engeland in de 1G’eeuw, en in Frankrijk tijdens de groole revolutie; en iedereen zou mogen die wetten in consciëntie uitvoeren? T Is juiste hetzelfde met de wet van 1864 op de studiebeurzen, en de Ledendaagsche inpalmings- besluiien van kloosters en katholieke scholen. Wie vertelt er nu dommer praat, wij of de geu len? Lezers ooi deelt. lidmaatschap vieren van de Sodaliteit des Gekiuisten Zaligmaker. Een prachtige stoet, samengesteld uil de leden van het Broeder- schap, talrijke maagdekens en vrienden, zal de jubilarissen aan hel huis van het oudste lid, M. D. Spilliaert, gaan afhalen en naar de Kerk van St. Nicolaus geleiden, die te dezer gelegenheid pi achtig zat worden versierd en waar eene plechtige mis, ten 10 ure, zal ge zongen worden. Het feest zal sluiten met een banket ter eere der jubilarissen, in hel lokaal van den katholieken kring. Vóór de maand october zal de nieuwe ka tholieke school van Eggewaertscappelle die thans aldaar gebouwd wordt, geheel opgedaan en gereed zijn om de klassen te beginnen. Te Mannekensvere is ook eene katholieke school geopend, ouder hel bestier van M. Lepez, die zijn ontslag van gemeenteonderwijzer heeft gegeven. In den nacht van 24 Mei is le Merckem een brand die men aan onvoorzichtigheid toe- schrijlt, uitgeborsten in het sparrebosch be- hoorende aan M. Maes, van Iseghem. Hel gras is op eene uitgestrektheid van 30 aren vernie tigd en de sparren zijn nog al tamelijk be schadigd. De schade wordt op 300 franks be rekend. Vrijdag, rond 4 i,s ure ’s morgens, is hel huizeken bewoond door Maria-Theresia Glauw, te Clercken, door eenen brand gansch vernield. Schade 1000 fr. Alles was verzekerd. Deze brand wordt loegeschreven aan kwaadwilligheid die de verzekeringsmaatschappij vyilde exploi- leeren. Twee persoenen zijn aangehouden. De .Mandelgalm en hel Oordje Keerske heb ben deze week den weg naar ons bureel niet niet gevonden. Het klooster der Trappisten van Achel, prov. Limburg, is bijna totaal in asch gelegd door eenen geweldigen brand. Al de werkhuizen, de keukens, dc slaapka mers der dienstboden, een deel der stallingen en dc. brou werij zijn op eene uitgestrektheid van 93 meiers de prooi der vlammen geworden. De brand is omslaan ir. een gebouw waar de kaarsen gclabrikeerd worden. De li'iancieele wereld te Parijs is vol van de inkt ctiieiiisueming van zekeren bat kier, die me deplichtig zou zijn aan een aanzienlijken diefstal van waarden, ten nadccle van de stad Marseille; men spreekt van twee millioen franken. Éc.i par.ijsch dagblad meldt, dat te Mon- trouge. d«'p. der Seine, eene fabriek van ontplof bare kogels is ontdekt. Drie personen zijn aan- geliombti. Iieii 27 mei, heeft bet arrest van het be- roi'psli.d \au Geul, van 1G maart lest, een be gin van uitvoering bekomen. Ten 4 ure ’s mor geus heeft eene aldeeling gendarmen van Kort- i ijk, iw;ialt man sterk, aangeveerd door hun nen luitenant en geleid door den burgemeester van lleule, de aanhouding bewerkt van M. Au gust l.agaecn van den cerw. heer onderpastor ïserliyl. le lleule. Ondanks hei vroege uur, had eene aanzien lijke volksmenigte, door die ongewone ontplooi ing van gewapende macht aangelokt, op dc dorp- plaals pust geval. Nugtans werd dc orde niet gestoord en niet één kreet, die als oproerig zou kunnen aanzien worden, werd geuit. Deze tijding zal, geheel hel land door, eenen pijnlijken indiuk maken. Welboe een gew’one veroordeelde wordt schriftelijk vermaand om zich, binnen zeker tijdverloop gevangen te geven; zelfs in geval aan die vermaning niet voldaan wordt, gelasten een ol ten hoogste twee gendar men zich met de aanhouding. Maar hier geldt het twee achtbare personen, veroordeeld in eene zaak waaraan de politiek niet vreemd is én waarin het gouvernement en zijne handlangers juist de schoonste rol niet hebben gehad. Wat dc twee aangehoudenen betreft, met wie men erger dan met slt uikroovers en moorde naars te werk gaat, die handelwijze zal dc ach ting niet verminderen welke hun door alle wel- dcnkendeii toegedragen wordt. Al de nieuwe inschrijvers op de Kleine Rkntenier zullen het blad tot 31 December 1881 voor éenen frank ontvangen. (Zie dc Aankondigingen). Het vuilblek begon onlangs een artikel met de schepping van de wereld! En nogtans Janson en Vanderkindere hebben in de Kamers verklaard dat de wereld niet is geschapen geweest, maar dat al op zekeren keer iels bestond, dal dit tets steen is geworden; die steenen planten; die planten dieren van de onvolmaaktste soorte, dan apen, die hunnen steen verloren door de pot ting van T progres enmenschm geworden zijn! En dit heel men licht en vooruitgang! Woensdag is Theofiel Vincx, officiële onder wijzer te Hoeleden, door de rechtbank van en kele policie van Glabbeek veroordeeld tol 15 fr. boet, 20 Ir. schadeloosstelling aan de burgerlijke partij en de kosten, om in eene openbare plaats en in tegenwoordigheid van verscheide perso nen, eene vrouw van Leuven beleedigd te heb ben, in zulke onbetamelijke en walgelijke woor den, dat iedereen er door verontwaardigd was. Dooreen zonderling samentreilen was de vre derechter die de zaak moest oordeeleu, de voor zitter van het officieel schoolkomiteil voor het schoolgebied van den beschuldigde. De officiële onderwijzeres van Rivesaltes, de genaamde Rose St. Paul, oud 33 ja.tr, is, bij verstek, door het assisenhof der Oostelijke Py- reneën tot 10 jaren opsluiting en bijkomende straffen veroordeeld, voor kindermoord. óór hare veroordeeling werd deze voorbeel dige onderwijzeres door den prefekt afgesteld, niet wegens kindermoord, maar omdat zij baren post had verlaten.... zonder toelating. Hel hof van assisen van Montpellier heeft den genaamden Mirouze, gemeeute-onderwijzer, ver oordeeld tol zes jaien opsluiting, voor aan slagen op de eerbaarheid. - 11 nrf»iii - Uiiricerlijke Stamt tier Klad Veurur, Geboorten. 3o. Rcsscy Mathilde, d.' van David en Vanlekc Sylvia. Vesténstraat. Huwelijken. f 28. Goosscn Franciscut-Dcsiderius, kandidaat-dcunvaar- dcr, geb. te Veurnc den 22 Mei j853, met Caillie Maria, zonder beroep, geb. tc Veurnc den 6 Febr. 1856. Sterfgevallen. Dcvoghcl Symphorianus 71 j. 6 m., zonder beroep, cchtg. van Joanna Malbranckc, overt. te Brugge den 3 Maart 1881 27 Mei. Dccrop August, 6 m. 26 d. Vcstcnstr. 28. Dc,- buyser Petrus, 6 m. 6 d. Kcsteman Petrus, 78 j. 7 m’. 3 d., winkelier, geb. ts Wulveringhem, wed. van Maria Zoete. OcsU'.raat. t

De Veurnaar (1838-1937) | 1881 | | pagina 2