I 3 7C jaar N° 1912. Vefrne, 15 Juni 1881. l)it blad v schijnt den Woenstk'g. onmiddelijk na de graanmarkt. Inschrijvingsprijs. 5 fr. ’sjaars; met de post 6 fr. Annoncen 20 centimen per regel. De ---- Finis coronat opus. T Is zoo goed als af van’t stadhuis, uit. vreeze dat de kiezers zouden gepeisd hebben dat T meening was dat ’t stadhuis Te Huren stond. Maar er zijn daar van die oude letters te voor schijn gekomen die de woorden finis coronat opus uitmaken! Dat wilt zeggen de voleinding bekroont hel werk! ’t En kan niet beter te passe gekomen zijn ’t Is lang dat de geuzen hier hun wroetelwerk uitoefenen; maar deze laatste twee jaren hebben zij alles bekroond! Schandige afzet tingen in de gemeenteschool, hospicien enz; de Zusters Annuntiaten uit hun klooster ver jaagd; de begrooting voor het openbaar onder wijs van duizende en duizende franken ver meerderd; schandige verdrukking en uitsluiting der katholieke armen en neeringdoeners; nieuwe geusche mamzelschool gebouwd, al is’t dat de kinders meer of van de helft in getal verminderd zijn, en andere nultelooze kostelijke, dwaze, tergende, verdrukkende maatregelen! De geu zen hunne dagen zijn geteld, zij zijn gewogen en te licht gevonden in nuttige en wijze be stiering, en zij moeten van hunne kussens! Finiscoronat opus zal men in October zeggen, de maat is vol! Rijksdag wordt te voorzien is. Spanje. In oenen ministerraad te Madrid gehouden en door den Koning voorgezeten, is lol de ontbinding der Cortes, besloten, liet be sluit zal eerstdaags in de Gaceta openbaar ge maakt worden. Het tijdstip der verkiezingen en vnn de bijeenroeping dei nieuwe Kamers zal later vastgesteld worden. Turkije. Een telegram meldt dat Mid- bat-Pacha dood gevonden is in zijne gevange nis. Midhat-Pacha was beschuldigd van mede plichtigheid aan den moord op den Sultan Abdul-Azis. Zou hij zich gezellmoord hebben of zou hij op zijne beurt gezelfmoord zijn Afrika. De toestand in Algeric wordt allengs ernstiger; over gansch de zuidelijke grens, zegt de Patrie, van Parijs, breidt de op roer zich uit als een voorlloopende brand. De provincie Oran is zeer ernstig bedreigd; de moorderijen op fransche ambtenaars volgen el kander op, en de kolonisten vreezen voor bun goed en leven. Ondanks dien toestand, die al gemeen in Frankrijk is gekend, melden deoflici- euse tijdingen, met de agencie Havas aan het hoofd, dat die staat van zaken geen ernstige on gerustheid moet inboezemen. Waartoe, dient het geld der Gemeenten? Elke gemeente nu in Belgie wordt, bij krachte van wet en bijionderen Commissaris, gedwongen om met gemeentegeld, is te zeggen, het geld van al de burgers, de scholen der liberalen te onderhouden. Met haar geld, bouwt zij hunne scholen; Met haar geld, onderhoudt zij hunne scholen; Met haar geld rentenieren hunne school meesters; Met haar geld kweekt zij hunnen aanbang en gesleep; ’t Is zoo wat iets meer dan een jaar, dat de vergeuzing van de bessems onzer slraatvaagsters plaats bad. Voordien kostten de bessems niet te veel, maar al met eens is de prijs derzelve ver dubbeld. Inderdaad, volgens stadsrekening van 4879, was er uitgegeven voor aankoop van bes sems eene som van 36 fr. Het budget van 1880 bracht in vooruitzicht nog eens 36 fr.; maar in- tusschen geschiedde de vergeuzing, en in het Met haar geld versterkt zij hunne macht; Met haar geld helpt zij hare eigene zonen ver draaien, haar geloof bespotten, haar geluk ver woesten, haren welstand vernielen hare vrijheid verpletteren. Haar geld keert men tegen haar, en in zake van godsdienstige overtuiging, en in zake van rust en vrede, en in zake van welstand, en in zake van vrijheid en eigen wezen. Wal hebben de geuzen dan gedaan met de gemeente vrijheden Welke vrijheid blijft er nog over? De vrijheid van te kruipen als slaven voor de voeten van trotsche ministers, werk tuigen der goddelooze vrijmetselarij. - - Hoe stout, en schaamteloos De geuzen van Veurne durven de volgende regelen drukken Klagen de burgers in de stad? Neen, maar ambachtslieden, winkeliers en herbergiers prij zen onze bestuurders. VerderHebben de dischgenoolen reden van te klagen vandendisch? Neen, maaralle on partijdige menschen spreken met lof over de wijze op dewelke de behoeftigen in Veurne behandeld worden Wat zegt gij nu daarvan? Is dat niet liegen, genoeg om de molens te doen draaien? Welhoe, bakkers en andere neiringdoeners en winkeliers stelselmatig uitsluiten omdat zij katholiek zijn, dat heet gij burgerij bevoordeeligen En die menschen klagen niet, eni met rechten reden? Verfoeilijk En de armen! Is het niet alom bekend dat de katholieke armen beroofd worden van het goed dat bun van rechtswege loekomt? Hebt gij u in vele omstandigheden, en in ’t enkwest zelve niet beroemd op zulke schandalen? Hoe ont vangt gij de katholieke armen die aan uwe deur hunnen nood komen klagen? Gij jaagt ze builen, en spreekt van creveeren En gij heet dat: de armen wel behandelen? En de kistjes? En de huispachten? Ah! verdrukkende kerels; de Veurnaars zullen hun niet laten in slape wiegen; gij hebt hel talent en de stoute schaamteloos- lieid alles te bebloemen en te willen verrecht- veerdigen, maar de burgers zullen het u anders w’ijs maken. Voordrachten van de eerw. Heoren Verriest en Gezelle. Maandag geleden acht dagen, zijnde tweede Sinxendag, hebben de Veurnaars het geluk ge had twee beroemde sprekers te booren eene voordracht geven in hel lokaal van St. Josephs- genootschap. Oiïnoodig te zeggen dat de feeste wel was de namen immers van Gezellc en Ver biest spreken luide genoeg, om le doen verslaan dal de voordrachten onder geene opzichten te wenschee lieten, en met buitengewone belang stelling en aldergrootsten bijval aanhoord wierden. ’t Was de eerweerde Heer Verriest, oud pro fessor van Rheihorika en Poësis in ’t klein Seminarie van Rousselare, tegenwoordig prin cipaal van T bloeiend Kollegie van Uper, die eerst hel woord nam. Hij sprak over hel woord vertegenwoordigen, waarvan er hedendaags zoo veel gesproken en geschreven wordt. Dat woord wil’ zeggen tegenwoordig maken, het volk tegen- wdotdig maken, dem wil van het volk volbrengen. De spreker begon met de geschiedenis van over twee duizend jaar; lei ons voor oogen, hoe het volk in alle landen en bij alle volkeren was vertegenwoordigd geweest; hoe den wil van hel volk de wil van de overheid was, die altijd hare wellen schikte volgens den aard, de ge voelens, de wenschen van het volk. Nogtans zekere uitnemingen aan dien algemeenen regel, hebben wij gezien in den loop der tijden, bij voorbeeld. in Ierland: 300 jaar lang heeft dit gebukt moeien gaan ouder de onrechtveer- digsle welteii; maar over eenige jaren is er een man opgestaan, de verlosser zijner landge- nooten; bij stelde den katholieken schoolpen ning in, deed katholieke scholen stichten, on derwees, en voerde het volk aan met het machtig staal van zijn woord, en hedendaags is Ierland nog een der katholijkste landen der wereld, en Engeland met al zijne macht, is le kort gekomen. Tegenwoordig ook in Belgie, sprak bij voort, is hel volk niet meer vertegenwoordigd, men werkt niet volgens den wil van ’t volk, maar er tegen. De hcdendaagsche strijd komt hierop uil 't kruis of 't kruis niet. ilewel hoeveel menschen in Belgie willen het kruis verbannen uil de geesten en de herten? Geheel weinig, bijna geen! Bijgevolg, wij ka tholieken zijn waarlijk de meerderheid in Belgie! Gij, katholieken zijl de meerderheid in Veurne! De geesten, de herten zijn bel kruis genegen, zijn mei ons; wij moeten dan werken opdat die goede gesteltenissen, die edele gevoelens zou den boven komen De katholieke schoolpenning is een van de beste middels; bij heeft voor doel de bevordering van hel christen katholiek on derwijs! Onze tegenstrevers willen hel kruis uil den geest, hel heri, hel leven der kinderen de hoop der toekomst verbannen, en wij, wij willen hei bewaren in den geest, in het hert, in helleven der kinderen! Moed, en de zegepraal is aan ons! Deze voordracht, in vloeiende zuivere tale voorgesteld, heelt diepen indruk gemaakt op de aanwezigen, en wij twijfelen er niet aan of zij zal de beste vruchten voortgebiachl hebben. Bij gebrek aan plaats, moeten wij de ontle ding der prachtige voordracht van den eerw. heer Gezellc verschuiven lot ons volgende nummer. POLITIEK OVEIV4IC5IT. Frankrijk. De Iransche Scnaa'r. Irneft don- deidug met 148 s temmen tegen 111 hel wets- voorstel-Bardoux verworpen, dat ten doel bad de stemming bij lijsten herin te voeren! Met 148 stemmen legen 114 besliste de Senaat ook dal er niet zou worden overgegaan tol de beraad slaging der artikels. Die stemming had in het geheim plaats en bij iiaamoproeping. Zoodal M. Gambeua, de beruchte woelman, dien deze nieuwe kieswet als aHeeiibeerscber in Fiaukiijk moest aanstellen, vooi hel oogeriblik de pan ij verloren heelt. De Gambeitisien kunnen de stoutmoedigheid van den Senaat ni< t begrijpen; op nieuw doen zij de spreuk weerklinken die reeds maarschalk Mac-Mabon van het gouvernement verwijderd lm :ft se soumellre ou se demettre Gij zult u Onderwerpen of verbrijzeld worden. 't Is de afschaffing van den Senaat die door de partij Gambêtla gdvraifgd wordt. De llé/iuldigue franpaise, bekent hare neerlaag, en vergelijkt deu uitslag van de stemming der Kamer op 16 mei, tegen die van den Senaat op 9 juni. liet blad verklaart dal de betrekkingen lus- schen de beide Kamers op zonderlinge wijze gespannen zulk n zijn, en voegt erbij dat de al- gemeene kiez.it gen zullen voorafgegaan worden door eene levendige werking. De kiezingen, zegt hei blad verder, zullen tegen den Senaat gericht zijn, indien zij gunstig zijn aan de stem ming bij lijsten. De Republigue besluit met te zeggen dat zij niet ontmoedigd is. Keeren wij terug in onze vrijheid, zegt het blad, en laat ons gebruik maken van die vrijheid. De gematigde dagbladen zeggen dat de kwes tie naar haren natuurlijken rechter is terugge zonden, namelijk naar het kieskorps. De radikale dagbladen zeggen dat de stem ming van den Senaat hel einde der diktaluur is van Gambêtla. Zali rdag avond is te Parijs eenen minister raad gehouden, onder voorzitterschap van M. Jules Ferry. Men heeft bet besluit genomen van gansch onzijdig te blijven in den strijd tus- schen Kamer en Senaat, zoo dat geen minister gedwongi n is zijn ontslag te geven. Duitschland. Prins Bismark beeft nog maals de nedeilaag geleden in den Duilschen Rijksdag. Hm krediet dat hij had aangevraagd tot bewerkstelling van een zijner meest ge liefde plannen, bet inrichen van eenen staat huishoudkundigen Senaat, is met 153 tegen 112 stemmen verworpón. De spanning tusschen den kanselier en den Rijksdag wordt zoo groot dat eene scheuring grume b iters volgens plaatsruimte. Rcchlëi lijke eerherstellingen 1 fr. Een Nr la cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het 100. De Annoncen voor Belgie (ter uitzondering der Vlaanderen) en ’tbuitenland worden ontvangen door het Office de Pubmcité, Magdalènastraat, 46, te Brussel. Men schrijft in bij BONIIOMMÏS-RYGKASEYS, drukker-uitgever. Zwarte Nonnenstraat, 4, te Veurne. j t I.1'1 J.,. K ,.11I.. 1 Ii In, I i i I- .1 .1X1.11 Ini I I r.. i;..,» ATr’ I S’ a. 4 f.1 ...J 11 - 1 k J - - - --- - V/V.H LI IMUU IVCjUl»

De Veurnaar (1838-1937) | 1881 | | pagina 1