Veurne, 1 3922 Augusti 1883. 7 37e jaar 1 te Kj Goede voorteekens. Er hebben kort geleden kiezingen plaats ge had in Holland, in het groothertogdom Luxem burg en in Beieren, drie landen die geheel on langs eene nieuwe schoolwet hebben gekregen inden aard der ongelukswet van Pé Van II um- beeck. De kiezingen hebben er dan ook plaats gehad op het gebied der schoolkwestie en de uitslag ervan is hoogst aanmoedigend voor de Belgen. In Holland is het getal der katholieke afge vaardigden merkelijk vermeerderd; in het groot hertogdom Luxemburg is het groot ministerie dat de schoolwet maakte omvergeworpen, of schoon de katholieken er voor de eerste maal den strijd aangingen. In Beieren verwierven de katholieken eene ongehoorde zegepraal; zij over- wonnen op geheel de lijn, zoowel in de hoofd stad als in de andere steden, welke het li- beralismus ais zijne onverwinlijke bolwerken beschouwde. De nieuwe Kamer van Beieren is thans samengesteld uit 92 katholieken en 67 liberalen. In Pruisen is het ministerie lot betere ge voelens gekomen en worden overal de offi ciële, zoogezegde onzijdige scholen, in zuivere godsdienstige scholen veranderd. Tc Amsterdam (Holland) hebben er kiezin gen voor den gemeenteraad plaats gehad en deze zijn ook gedaan geweest op het gebied der schoolkwestie. De bevolking dier stad, hoe on verschillig ook in zake van godsdienst is ver moeid van de gcldverkwislingen voor de scho len zonder godsdienst. De katholieken en ge- loovige protestanten hebben dan te zamen, als proteslatie, eenige kandidaten voorgesteld, en hunne namen zijn zegepralend uit de stembus gekomen. Na het voorbeeld van die landen zal de Bel gische bevolking welhaast toonen dat het, zoo goed als zij, de gevaren begrijpt van een onder wijs waaruit de godsdienst gebannen is. In 1882 zal de doodsklok luiden over het vrijmetselaars- ministerie en over de ongelukswet van den mi- nisler-grafmakcr. Oostenrijk. De bijeenkomst des Keizers van Oostenrijk en Duilschland op Donderdag laatst, schijnt toch staatkundige gevolg<‘n te zul len hebben. Zoo kondigt een officieus blad aan, dat besloten is den groot-herlog van Baden de koningskroon te verleenen, ter gelegenheid van zijn zilveren jubelfeest. De koningen van Wut- temberg, Saxen en Beieren zouden hunne instem ming met dit ontwerp reeds doen ketiucn heb ben. J)ie tijding heeft eenig gerucht in Duitschland verwekt en er is tegenspraak gekomen. Maar men houdt niettemin staan dat zij gegrond is. S’ca luUriijk stelsel. Vele brave memscuen zijn verwonderd dat er, in onzen geuzentijd, zooveel katholieke ouder wijzers voor de rechtbank worden gedaagd, onder allerhande beschuldigingen, en zij zoeken naar de oorzaak naai van. llewel, de oorzaak daarvan zullen wij hier overschrijven, niet uil een katholiek blad, maar uit l'Eloile Beige, hel blad der vi ijdeiikers en geuzen. Hoor wat de Brusselsche commeie zegt Men houdt het oog te strengel op diegenen welke bewerende het inonopool der zedelijkheid te be- zilteii, ongelukkiglijk de aandacht op hen getrok- ken hebben. Niels is zoo waar al deze eenvoudige beken tenis. Is de beschuldigde een priester, klooster ling, katholieke onderwijzer ot een eenvoudig katholiek, de justitie zit er inaar seffens achter. Is de beschuldigde integendeel een liberaal of vrijmetselaar, moeder Justilia wordt meer dan ooit kreupel, ze verroert niet, en doet zij eene beweging, is niel om vooruit te gaan, maar om den slap aan te duiden, gelijk de theaier- soldaten die altijd zeggen Munhuns! Marchons! cn die blijven staan. Men vergelijke bij voorbeeld het rechterlijk onderzoek over de policie der zeden cn den handel in blanken te Brussel, met dat ten op zichte van broeder Nicolai of dat waai van de broeders Maristen van ’s Gravenbrakel dezer dagen hel voorwerp zijn geweest. In het eerste geval zijn er ernstige beschul digingen in overvloed, en de strafbare feiten zijn talrijk, nauwkeurigenovereenstemmende. Meent Dit blad verschijnt den Woensdag, onmiddelijk na de graanmarkt. Inschrijvingsprijs. 5 fr. ’sjaars; met de post 6 fr. Annoncen 20 centimen per reeel De groole letters volgens plaatsruimte. Rechtei lijke eerherstellingen 1 fr. Een Nr 15 cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het 100^ De Annoncen voor Belgie (ter uitzondering der Vlaanderen/ en ’t buitenland worden ontvangen door het Office de Püblïcitè, Magdalenas traat, 46, te Brussel Men schrijft in bij BONHOMME-RYCKASEYS, drukker-uitgever. Zwarte Nonnenstraat, 4, te Veurne. De Maristen, besloten hebbende de stad verlaten en naar Frankrijk terug te keeeen, veinzen de geuzegazetten niet te begrijpen waar om de Broeders vertrekken, en meenen. daaruit te mogen besluiten dal er toch iels ten hunnen laste moet zijn. Welnu, die reden is heel eenvoudig, zegt de Courrier de Bruxelles. De Broeders pachten se dert twintig jaren een huis; de pacht nu haast vervallende, hebben zij er de vernieuwing van gevraagd voor twintig jaar; maar de eigenaar wil maar drie, zes of negen jaren toestaan; daarop hebben de Broeders van bunnen alge- meenen overste bevel ontvangen om naar Frankrijk terug te keeren. I*c plaag der onderwijzers. Zeer klein is thans reeds het getal officiële onderwijzers die nog met een sprankelken eer gevoel zijn bezield; doch binnen kort zal dit getal, van nu af reeds zoö klein, tot O zijn ge daald; want zij worden door hunne overheid ge dwongen de vuigsle en verfoeielijkstc rol te spelen, die er kan worden uitgedacht. Geen eerlijk man is bekwaam zich zoodanig te ver lagen. Ten bewijze deel ik hier eenige staaltjes mede, die op de positie onzer schoolvossen een daglicht werpen. Al de nieuwsbladen hebben onlangs gespro ken over de vervolging der geuzen, tegen eenen deftigen onderwijzer die weigerde de cate chismusles te geven. Die brave jongen wierd door zijne oversten op allerhande wijzen ge plaagd. Men vraagt hem zijn ontslag; hij stemt er in toe op voorwaarde vrij te zijn van den soldatendienst; men belooft het in naam van Piet Van Humbeeck. Maar nauwelijks heeft hij van zijn ambt afgezien of de gendarmen komen hem aan zijne bedt ukte ouders ontrukken en werpen hem in de gevangenis. In een dorp van Braband had de ondermeester bij geval eens gesproken met den katholieken onderwijzer; onmiddelijk wierd hij door zijnen opperbaas te Brussel aangeklaagd, cn korts daarna ontving hij het bezoek van den inspec teur, die hem met afzetting bedreigde indien zulks nog gebeurde. In Limburg wierd er aan eenen onderwijzer bevolen, de sermoenen van zijnen pastoor over te brieven. De onderwijzer hield van dit bevel geen rekenschap. Ja maar, de inspecteur liet zich Duitschland. De betrekkingen tnsschen den II. Stoel en Duitschland schijnen eerstdaags officieel te zullen hernomen worden; om zijne vredelievende inzichten te toonen, hecli de kanselier toelating verleend tol het benoemen van pastoors in verscheide gemeenten, die sedert jaren van a 1geestelijke opleiding ver stoken gebleven waren. gij dat de justitie daardoor zal bewogén wor den een scherp onderzoek over de aangeklaag de feiten te doen, alhoewel, gansch Belgie, ja geheel Europa er over verontweerdigd is. Gij zijl er wel mee. Zij-handelt in het donker, en niemand zal ooit weten wat zij verricht, noch zelfs ot zij iels doet. Een dagbladschrijver, zekere Bolland, die in den National de feiten openbaar maakt, wórdt keer op keer veroor deeld, tol dal hij eb eindelijk in gelukt te be wijzen dat geheel het verdedigingsstelsel van zijnen bijzondersten tegenstrever berustop wat dan? op de getuigenis van ten minste drie valschc getuigen!.... En dan? Zal de justitie het onderzoek dier schandalen ab avo herbeginnen, om voldoening te geven aan bet openbaar geweten? In T ge heel niet. Advies moeiende geven in de zaak Lenaers (de afgezetle politiekommissaris), de prokureur-generaal bij het beroepshot van Brussel zal officieel verklaren dat hij niets straf baars vindt in geheel de zaak en besluiten dal de opperpolitiekommissaris in wiens voordeel de valschc getuigen zijn opgetreden, op pen sioen moet gesteld worden! Welk verschil van handelwijze in liet tweede geval, de zaak van Broeder Nicolai, Nauwelijks had een slechte kerel tegen dien jesujel eene belachelijke beschuldiging uitgebrachl, of ge heel de politic, de gendarmerie en het parket kwamen in beweging. In een oogslag was het collegie der jesuieten, in de LTsulinenstraal, te Brussel, omiingd en overrompeld'; de jesuieten uil hunne cellen verdreven, hunne geheimste papieren aangeslagen cn onderzocht; Broeder Nicolai, een tachentigjaiige grijsaard, hel bij zonderste slachtoffer van al dal geweld, werd naar het gevang gesleurd en in 't geheim opge sloten. Vooraleer zijne vrijheid te bekomen zal Broeder Nicolai door a plus b, dat is op de klaar ste en duidelijkste wijze moeten bewijzen dat er niets, niets ernstigs was in geheel de be schuldiging die tegen hem gericht was. Tegen de Broeders Maristen van Gravenbra kel. gaai men op dezelfde wijze te werk. De geuzegazetten kondigen achtereenvolgens aan dal eene onteerende beschuldiging op die Broeders weegt, dat de prokurcur des konings en den onderzoeksrechter naar jiuti geslicht zijn gegaan op den dag der prijsdeeling Wal is er dan gebeurd, goede God! welke afgrijzelijkc misdaad was er dan gepleegd om al dal vertoog van justilie’te verreebtveerdigen? Wat is er gebeurd?.... Niels. Alleenlijk had een der jongste leerlingen zich beklaagd dat een Broeder hem geslagen had, en het onderzoek heeft bewezen dat zelfs die onbeduidende be schuldiging ongegrond was!.... Eu voila! van waar nu ai dat gerucht komt. Ziedaar de oorzaak waarom de geuzegazetten gesproken hebben van walgelijke feilen die ontelbare slachtoffers hebben gemaakt onder de burgerskinderen vrn ’s Gravehbrakel, ziedaar waarom moeder justilia zoo rap te peerde sprong om een onderzoek te gaan doen binst de prijsdeeling! Men was er 'maar'óp uil ’t is klaar om gerucht ie maken, ten einde het geslicht der Maristen de achting der ingeze tene te doen verliezen. POLITIEK OVERZICHT. Frankrijk, ’t Is zondag'naast kiezing voor de vernieuwing van de kamer van afgeveerdig- den; zoo dal geheel hel land nu in beweging is. Om de waarheid te zeggen, wij moeten er niet veel goeds van verwachten. Het fransche volk is als mei blindheid geslagen en ziet niet met welke snelheid hel naar den afgrond wordt gestoolen, Ook, zooals altijd, geweld, dwang eu benauwd- inakcrij van den eenen kant, beloften cn rotte appelen langs den anderen kant, spelen wéér hunne rol. Wat er lot hiertoe klaar gebleken is uil de kieswoelingen, 't is dal de radikalen twee din gen betrachten, te welen: veranderingderGrond- wel en afschaffing van den Senaat. De Senaat, zooals men weel, heeft reeds meer dan eens dc radikalen der kamer in den weg gestaan voor hel volvoeten hunner halelijke plannenen daar om willen zij hel van kanie. Zij zijn dus overal dezelfde, de vijanden van Kerk en godsdienst alles wat hun in den wegstaal moei zich slaafscli onderwerpen, buigen en plooien of...... ver dwijnen. T is eigen aan hel liberalisme*: afbre ken kan het wel, maar iets deugdelijk tol stand brengen neen, dal niet! j VEURNAa

De Veurnaar (1838-1937) | 1881 | | pagina 1