stadsrekeningenEn bovenal- altijd Van de 32 studenten der vrije uniyersileil van Brussel, die hun examen van doktor in de rech ten moesten afleggen, hebben er slechts II hun diploom bekomen. Dal maakt een -choon totaal van 21 buizen! Wal zullen de ouders dier stu dentjes daarvan zeggen niet lang wachten Dit en dal heeft do pastor gepredikt; gij hebt daar niets van naar Hasselt geschreven; zoo gij het niet wilt doen, wordt gij vervolgd, i Opening der jacht. Bij minsterriel besluit van den 14 dezer is de ope ning del*'jacht in de beide Vlaanderen bepaald op 27 Augusli. De jaelit met hazewinden is maar tol laten met den 20 September, en de faisaiilenjacht den 10 October. De patrijzenjacht eindigt den 1 December en alle andere j.mlit den 31 der zelfde maand. De gemeenteonderwijzer van Helchteron, in ’i Limburgsche, tl. Vanotterdyk, oud 23 jaar, is door do rechtbank van Hasselt veroordeeld tot 26 trboet, voor slagen op Jacobus Smcts, en tol 13 Ir. boet, voor gewelddadigheden jegens zijne eclitgenoole Julia Peters. Wat belief je, lezer! Minister Van Humbeeck schrijft voor in zijn nieuw programma de zoetaardigheid jegens de dienen; hij heeft er vergeten bij te zetten de officiële onderwijzer zal hem wel wachten zijne vrouw af te ranselen. VerschllII^e tijdingen. De prijsdeeling aan do leerlingen van het pensionnaal der Zusters Annuntialen alhier, zal plaats hebbed Maandag 29 dezer, om 2 ure na middag. Jufvrouw Elodia-Maria Swcrtvagher, ge boren te Vinchem (thans in hel klooster te P.uysselede, heeft haar examen van onderwijzeres mot goeden uitslag afgolegd in hel geslicht van St. Andries, te Brugge. Den 8 dezer, ’s morgens rond 10 1/2 ure, is te Iscnberghe een brand ontstaan, waardoor twee buizen, met al wat zij inhielden, benevens meer dan twee hectaren nieuw vlas zijn ver nield. Ziehier de oorzaak dezer ramp De echt- genooten Lazeure-Tyteca waren afwezig en hadden zes jonge kinderen alleen te huis ge laten. Een meisje had een brandend kooltje ge nomen en bij do vlasmijt gedregen, waar haar broërkcn speelde, en waar zij, naar het schijnt, te zamen een vtiurkc hebben gemaakt, dat zich aan liet vlas meedeelde. In min dan een kwart was alles in brand. Men beeft nog cone koei, twee zwijnen, do konijnen en eëniffè bundels vlas kunnen redden. De schade beloopt tot 9000 fr. Niets was verzekerd. Ouders, loost en oordeelt, waartoe geuzen schoolmeesters bekwaam zijn. De knaap heet Foersch, on is onderwijzer der geuzenze’deleer te Bolzhausen. Dezer dagen zat bij op het banksken voor hof van Assisen te Wurtzburg, en wierd veroordeeld tot 13 jaren gevang en 10 jaren berooving van zijne burger rechten. Moesten wij al aanhalen wat die propere school meester uitgemeten heeft, wij zouden geheel ons blad daar voor noodig hebben. Wij geven het dus in ’t korte A propos, wie beidt er. hier betaald voor de gcuzescholen die zaterdag naar den cirque ge gaan zijn? Zijn het de burgers? O de laslenbe- lalers zijn zulk.: fraaie milde melkkoeien, zeg gen de geuzen. Zekere Cornet, schepen en dienstdoende Bur- burgemeester van Latinnc, is onlangs lot twee jaar gevang veroordeeld voor doodslag door onvoorzichtigheid op eene getrouwde vrouw, met welke hij schuldige betrekkingen onder hield. Onder de getuigen was de officiële school meester van Fallais, de genaamde Scresia. Welnu, deze getuigde dat hij Cornet sedert eenige jaren kende; dat deze zijne kinderen zeer beminde en er aan hield ze wel op te voeden; dal hij zeer geacht werd en gcene andere vijanden luid, dan die welke hij zich-had ge maakt door de officiële scholen te veidudigen. Dus, volgens dien onderwijzer is niets ie zeggen op iemand die schuldige betrekkingen onderhoudt met eene getrouwde vrouw; dat belet niet dat zulk een man al is bij open haar ambtenaar eene groote achting geniet, en dal men hem prijst voor de goede opvoeding welke hij aan zijne kinderen geeft. Indien dat de zedeleer is welke die onder wijzer zijne leerlingen inplant, dan zijn de ou ders wel te beklagen die hem hunne kinderen toeverli ouwen. Nog onlangs ontving ik van eene onder wijzeres uit 'eene vellichte stad eenen brief, waarin zij mij schreef Gij weet, ik ben bij lang geen kwezel; zelfs zal ik u zeggen dat de maat regelen door de Bisschoppen geeomen op mij geen indruk deden. Maar dit gaal hier te ver; hel is hier niet meer uit te houden; geen eerlijk meisje kun nog in het ofliciëele onderwijs blijven. In Gods name heb medelijden met mij; bezorg mij toch eene plaats hetzij in het katholiek onderwijs, hetzij elders. Al de aangebaalde feilen zijn historiek; des noods zullen bovengemelde onderwijzers en onderwijzeressen die, God zij gedankt ten ge volge dier plagerij hun ontslag hebben inge diend, de waarheid van mijn Verhaal komen be vestigen; overigens het is te hopen dat de s.’boolinkwisilie hun binnen kort de gelegen heid zal geven, er eene openbare getuigenis van te doen. (Vlaamsch Heelal). Sedert 10 jaren bedreef hij de stoutste di stallen, In 1872 brak hij in ’t lokaal van de S Michielsconlrerie te Muhlbach en plunderde h al. In September 1873 brak hij in ’t huis van dei burgemeester, ie Salz, roofde er voor 4300 mai ks. Den 30 October drong hij in bij den brouwer Breunigen ontvreemde daar voor 11,000 marks weerden. In 1879 brak hij in de pastorij van Son derhofen, die hij uitplunderde na de dienstmeid vermoord te hebben! En wal deed die model- schoolmeester met al dat gestolen geld? He wel, hij verkwistte het al met slecht vrouwvolk, en hij was toen nog getrouwd! Maar nu, bet schoonste van al is dai zijne overheden van hem zeiden dal hij een ijverige, werkzame uitste kende onderwijzer was. De pruisische minister van binnenlandsche zaken heeft aan al de besturen bevolen geen beletsel Ie stellen aan de procession voor den jubilé. Tijdehs den laatsten jubilé had minister Falk het middel ge vonden om de procession te verbieden, krachtens een" zoogezegde bestaande wet. Men ziel hetDnilscbland keert terug van den weg der godsdienst-vervolging, terwijl onze kleine staatsmannekens op dienzelfdcn weg maar allijd verd t en verder gaan. Wij vernemen dat M. Eduard Bieswal-Bri- coult zijn Ontslag gegeven heeft van onder-voor- ziller en lid van de liberale associatie van Schaarbeek. de onkosten voor de scholen jaarwedden aan de meesteressen, nieuwe schoollokalen, enz, enz.; dan, als ze ecus zullen roeren aan de begrootingen en stadsrekeningenEn bovenal- dien, de kiezers kunnen nu stemmen in volle vrijheid; wij kunnen er niet meer, dertig, veer tig naar de Esperance doen komen, om geteekende brief kens te ontvangen gelijk eertijds! N. Als onze chefs alzoo spreken; ’t is om de coutagie Ie laten in de schoen zinken; onze eeni ge reddiugsplm.ke, volgens mij, is de onthou ding der katholieken; komen zij op, T is gebeld voor de kaartjes! M. Ja! ja! onthouding!.... pcisl dat maar! Zij weten ook dat zij sterk staan, zij hebben maai de kiezerslijsten te overzien, en.... ja, onder ons gezeid nog cens, zij hebben nooit zoo veel redens van klagen gehad dan drie jaar van hier. N. Nu hoort, wij zullen daarover niet langer meet lamenteeren, en tol wederziens. Bonjour... Elders houdt de onderwijzer zijn Pascben terstond ecu bezoek van den inspecteur Gij zijl in goede betrekking met uwen pastoor en gij houdt uwen Paschcn; dit laat mij veronder stellen dat gij met onze vijanden sajnenheult; gij doel niets om kinderen bij te werven; gij mis kent uwe plichten; de hooge overheid zal beslissen of gij van uw ambt niet moet ontheven worden. Eene officiële onderwijzer heeft geenc kin deren in de school; de overheid schrijft hem Hij moet kost wat kost, het is eender door welk middel, trachten eenige kinderen in uwe school te krijgen zoo niet wordt gij verplaatst naar eenen anderen hoek van hel land. Tc Mechelen (Limburg) heeft de burgemeester in groote letters op den gevel der officiële school doen zetten katholieke gemeenteschool! Daar voor moet men schijnheilig zijn builen male, of te wel van een ezel gilden hebben! En de commissaire spécial gaat daar naar toe niet! Eene onderwijzeres zat ergens te treuren zon der kinderen; eengroote heer kwam om haar te troosten Jufvrouw, gij zijt jong cn beval lig; gij zijt, dunkt mij, bekwaam om eenige haasjes te verleiden on tol u over te halen, zoo krijgt gij willicht eene kleine bevolking' in uwe school. Wees niet zoo schuchter; bet is uwe plicht alle mogelijke middelen in hel werk te stel len om uwe scholen te bevolken. Samenspraak tusschen twee liberalen. (Twee dagen na de kermesse.) M. Bonjour, kameraad, en hoe gaat het al? N. Bah, moe gekormest gelijk vele; T zijn nog al aangename dagen, maar men is blijde als ze voorbij zijn. M. A propos van kermesse, *k moet u iets ver tellen; iets dat ik gehoord heb, ten minste vier of vijf koeren zondage binst ’t festival en T vuur werk; ’t cn is niets bijzonders of merkweerdigs, maar ’t heeft mij doen peizen! N. Allons, laat hooien. M. Hewel, nu hoorde ik bui gors neering- doeners en armen die onder elkander zeiden «’tzou wel kunnen den laatsten keer zijn, dat de liberalen keimisfecst in geven; dan. wat verder, hoorde ik 't stadhuis zal percies ge reed zijn voor de katholieken, en alzoo allijd voort in dien zin; cn ’t ergste van al, T is dat het nog niet al katholieken waren die alzoo spraken! DAl al bewijst dat waarlijk de open bare opinie legen ons is, en dat wij van langs om meer redens hebben om schromelijk te vreezen! N. Inderdaad, dal is alzoo, maar de katho lieken.... Ball, 't zal zijn, gelijk over drie jaar.... niet dui ven opkomenEn alzoo zullen wij ont snappen. M. Zwijgt er van; want ’k heb hooren ver zekeren dat zij non de tonnere opkomen met ne formidabel lijste. N. Zooveel ’t erger; maar hoe zit het met onze zaken? Hebt gij niet hooren spreken van demis sie alhier, en demissie aldaar? Weet gij, dal zekere benoeming zooveel misnoegden heeft gemaakt? Weet gij dat, zelfs de liberale winke- lers puilen in de.aarde klagen? Eu onze kandi daten te wege, waar zijn ze? Onder ons gezeid, wij hebben er nu al verschjllige in den gemeen- raad, die volstrekt niets beteekenen, en wij zul len ons verplicht vinden nog onbeduidender te nemen, of wij zullen er geen hebben M. Alles is gelijk gij zegt, ’k heb er gisteren nog van gesproken met een van onze chefs, en hij was zuiveruit paf geslegen cn geheel cn gansch zonder hope. Daarbij, zei bij, de kwestie van klooster van de Annuntiaten’t volk en kan dat niet vergeten; dan de kwestie van den disch die de katholieke armen uitsluit, en waarvan de Veurnuur nooit en zwijgt; dan al l'itn alles wat. M. Corneillie, hulponderwijzer ie Alvcrin- ghem, mag geen hooldonderwijzer worden te Dadizcele. omdat hij maar in hel officieel ondci - wijs blijft, om bij de soldaten niet te moeten dienen. M.Van Humbeeck heeft dat bekend in den Senaat, en daardoor le kennen gegeven dat die onderwijicr katholiek is en daarom gcene verhooging verdient. O die verdraagzame mannen Ratten aan don kaas. Het troltoirblad la Chroriigné, va Brussel, die soms aardigheden van hare partij aan den dag brengt, zegt dat de reis jes der gcuzeschoolkiiidcren heel talrijk worden, en dat de gemeenten ze betalen. Doch 'izijn niet alle n de leerlingen die, ten koste der gemeentekas naar de zee stioomen, maar zekere officiële meesters weten tusschen de leerlingen ook hunne vrouwen, ooms, nichtjes, kozijntjes, enz. te laten méégaan. En de liberale school, die zoo met de kostbare centen ontspringt, zingt het oud liedje de boer zal ’lal betalen! E&echtei'Eijke JJlroaiijk. Zijn door tic korreclionncL: Rechtbank van Veurne veroordeeld Zitting van den II Aug. Hoose Carolina, huisviouw Polley, en Polley Engel, werklieden, te. Mcrckcm, elk tot 26 fr. boel, voor bedriege- lijke ontvreemding. Neut Frans, Neut Lodewijk cn Gheeraert Lode- wijk, werklieden te Nieuport, elk tot eene maand e,evang, voor slagen cn wonden. Zitting van den 12 Deblieck David, aarde werker te Veurne, lot 8 dagen gevang en 26 Ir. beet, voor openbare ze denschennis. Verslype Lodewijk, Vanstecnlandl Bruno en Bnf Karei, werklieden le Zarreu, elk tot 13 Ir. boet, voor slagen en wonden. i - ii—i mm --

De Veurnaar (1838-1937) | 1881 | | pagina 2