J i t 1 I I V Ï02.G, Vsrarc,' 14 September 1S81. 37e N° 1 Dit blad verschijnt den Woensdag, omniddeliik na de graanmarkt. Spanje. In Spanje zijn de kiezingen voor liet Senaat ook ten voordeele van het gouver nement afgeloopen. De meerderheid zal 160 leden lellen, en de partij der tegenstrevers een goed honderd. Italië. Het gouvernement van konirig Humbert toont zonnekldhr hoe geveinsd zijne verklaringen waren, toen het beweerde dat het de voorrechten van den Paus eerbiedigt en de kwestie der waarborgen hem toegestaan als eene internationale kwestie aanschouwt. Minister Mancini logenstraft al die voorgaande verklaringen. Hij laat de revolutionnairen en vijanden des Pauzes vrij en vrank hunne beleedigende verga deringen houden, Paus en Pausdom bespot ten; hij laat zeggen dat men het Vatikaan*ver overen moet. Daarbij beweert minister Mancini dat de katholieke mogendheden niets te zeggen heb ben nopens do betrekkingen tusschen het gou vernement en het VatikaanVoor hem is de wet op de waarborgen niet eene internationale wet meer, maar eenvoudig een ilaliaansche wet ge worden. Zulke handelwijze en dusdanige verklaringen maken den toestand van zijne Heiligheid den Paus van dag tot dag akeliger. Min dan ooit is de Paus in zekerheid en rust in het Vatikaan te Rome. Ook moet het niemand verwonderen dal er ernstige maatregelen genomen worden om den persoon van den Paus in veiligheid te stel len. Als voortzetting der schandalen, die in den nacht van 13 juli te Rome, bij de overbrenging der asch van Pius IX, hebben plaats gehad, hebben de radikalen dit jaar besloten, den ver jaardag der inneming van Rome, op den 20 september luidruchtiger te vieren dan naar ge woonte. Volgens men meldt, zouden er hevige anti-katholieke manifestaties plaats hebben, tot zelfs onder de vensters van het Vatikaan. Noodzakelijke gevolgen van het Liberalismus. Menigmaal is reeds bewezen geweest, dat de leerstelsels van hel liberalismus noodzakelijk leiden tQt den oproer; eenmaal dat die leerstelsels ingeworteld zijn in het hert en in den geest van ecn'e.ongelukkig verblinde volksklas, dan schie ten de vruchten uit, en de volkeren ondervinden er de verdelgende gevolgen van. De regeering kan dan eene wijl die opbi uischende volksdriften wel door den degen, met hel barsch geweld intoomen, maar’t oogenblikis weldra daar, dat alle tegenstand nutteloos wórdt, en de volkaan onverhinderd zijne vernielende lava overal uit spuwt. Let Italië en Frankrijk na. Als in Italië de revolutiegeest nog maar eerst adem haalde, dachten do liberale bestierders hem te moeten gebruiken om er de volvoering hunner plannen door te bewerken. Zij deden bet- Welk was het gevolg? Zie Fond.... Zij heb ben het Altaar omvergeworpen, de kloosters uitgedreven; nu steekt het revolutionnair mon ster bedreigend zijne armen uit naar den troon, naar de omwerping der wetten die noodzakelijk den troon zullen meeslepen. Garibaldi met zijnen aauhang willen den Paus uit Rome, willen het Pausdom wegvagen van Italië’s bodem, en mi nisters gelijk een Mancini, een Farini, een Cris- pi, een Nicotera zouden heden de eischen eens Garibaldi’s willen inkorten? Wel, zijn zij langs den rug dierzelfde Garihaldisten niet eenmaal op den ministersstoel geklauterd? Nog eenigé oogenblikken en zij zuilen plaats maken voor nieuwere, jongere tolken der revolutie-... Dat is de gang der feiten... In Frankrijk bestaligl men hetzelfde. Gambetta is rijp om over boord geworpen te worden. De vorige afgod van Belleville is versleten voor zijne bewierrookers. De communards voelen de nood zakelijkheid een nieuwen ergens uit te beitelen, om hunne stiekkingen er door.te vertegenwoor- Inschiijvingsprijs. 5 fr. ’sjaars; met de post 6 fr. Annoncen 20 centimen per regel. De groote letters volgens plaatsruimte. Rechte» lijke eerherstellingen I fr. Een N' 15 cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het 100. De Annoncen voor Belgie (ter uitzondering der Vlaanderen} en 't buitenland worden ontvangen door het Office de Publicitè, Magdalenastraat, 46, te Brussel Men schrijft in bij BONHOMME-RYCKASEYS, drukker-uilgever, Zwarte Nonnenstraat, 4, te Veurne. digen... Zoo slibbeit Frankrijk na Italië den gapenden afgrond in; alleen de godsdienst waie machtig geweest die dolle vaart naar het be- bederf te beletten... Men heeft, hem weggecij ferd en wegesabeld; binnen kort zullen wij aan- teekenen hoe die twee volkeren neerploften om niet meer op te staan.... Welke les voor ons arme vaderland! Achter Frère slaat Janson, of liever de steeds wassende revolutie-beest. Overlijd gelukte men er nog in haar een net over den kop te werpen... wacht maar ondervinding zal overtuigend leeren, dat hel liberalismus eene zandbank is voor ’nen koningstroon die algauw door den groeienden vlood wordt weggespoeld. Onderwijzersliongres. Wij vinden in het Handelsblad van Antwerpen eenige bijzonderheden over het onderwijzers- kongres, dal aldaar zondag acht dagen geopend is met de verlOQhing van eene vrouw die drinkt, ter intentie der aanwezige onderwijzeressen. De zitting werd geopend door zekeren heer Van Hoof. Verder spraken de heeren Van llum- beeck en De Wael en eindelijk een onderwijzer met name Van den Dungen. Ziehier wat het Handelsblad daarover meedeelt De redevoering van den heer Van Humbeeck is niets anders dan eene opstoking, om de schoolmeesters tegen de geestelijkheid op te jagen. Verbeeldt u dat de doodgraver gezegd heeft, dat zij (die lammekens van officieelen) voor zich hebben verbitterde vijanden, wier vindingrijken geest, voor geene laagheid terug gaat, voor geene deloyauteit, zelfs voor geene wreedaardigheid Die woorden zijn zeker wel geschikt, om de Kerk op te jagen, 't Is of de minister hun hel Ais, Ais, Ais.' toeroept; en dat zij wel genegen zijn om te doen wat hij vraagt, wordt bewezen door eenige redevoeringen, die men in de ver gadering gedebiteerd heeft. Op het Ais, Ais, Ais van den heer Van- Hum beeck, heeft de heer Van den Dungen geant woord, dat zij slag zouden leveren; dat zij, de schoolmeesters, de viklorie zouden behalen; dat zij voor de waarheid, het recht en de verdraag- heid streden, en de katholieken integendeel voor de ovèrheersching, de leugen, den haat en den laster. Wal farceur moet die vriend Van den Dungen zijn 1 IVij strijden, zegt hij, voor de overheersching; want wij dwingen de ouders, legen hunnen wil, om hunne kinderen naar onze school te zenden! Voor de leugen, want wij ontaarden de toe passing der nieuwe schoolwel! Voor dén haat, want wij dachten dat al de onderwijzers slaaf genoeg waren om verraders te zijn aan wet en vaderland Voor den laster, want wij lasteren iederen dag die schapen van schoolmeesters en schoolmees teressen Heeft d o M. Van den Dungen dit alles kunnen zeggen zonder lachen, en heeft hij compere den minister kunnen aanzien zonder in eenen langen lach te schieten Indien er iemand de kinderen dwingt naar de geuzenschool te gaan dan zijn het de geuzen de schoolenkwesten bewijzen dien gevloekteu dwang van wege ofliciëelen en niet ofliciëelen De rest der aantijgingen door den heer Van den Dungen opgeworpen, is geen antwoord waard; als hij op zichzelven toepast wat hij aan ons verwijt, zal hij nogtans in de waarheid zijn. De heer Van den Dungen beweert dat niet de libe ralen de aanvallers der schoolwet zijn, maar wel wij, de katholieken I Wij hebben a’zoo de liberalen gedwongen de schoolwet te verande ren, en nu doen de liberalen niet anders dan zich tegen ons verdedigen. En die partij spreekt soms van pater Lori- quet Wal de werkzaamheden van hel kongres aan gaat! deze leveren nog niets ernstig op in POLITIEK OVERZICHT. Drie gewichtige feiten boeien that.s de aan dacht der staatkundigen. 1’ Het mogelijk en waarschijnlijk vertrek van Z. II. den Paus uit Rome naar bel eiland Malta, waar reeds maatregelen genomen zijn om hem en zijn gevolg te ontvangen; 2“ De verzoening der Duitsche regeering melden II. Stoel, waarvan wij reeds gehandeld hebben. 3' De bijeenkomst der keizers van Duitschland en Rusland, die vrijdag te Dantzig heeft plaats gehad, en waarin velen eenen duurzamen vredestijd willen inzien, doch waarover nog niets bijzonders is uitgelekt. Meest van al wordt er over het vertrek van den Paus in de politieke kringen gesproken. De 11. Vader zou, zonder redenen van het hoogste gewicht er niet toe besluiten de Eeuwige Stad te vei laten; welnu, die redenen beslaan inder daad. De II. Stoel bevindt zich in eenen ge vaarlijken toestand ten gevolge der oproerige bewegidg die zich, onder de aanmoediging of ten minste met toelating v; n het Italiaansch gou vernement, meer en meer uiibreidt. De laatste berichten uit Rome toonen duide lijk dal do toestand nog merkelijk verslecht. Oproerige komiteiten zijn in geheel balie inge licht om de afschaffing der waai borgwel te vra gen; te Rome zelf worden er wekelijks openbare vergaderingen gehouden, waarin de overrom peling van het Vatikaan wordt gestemd; de radi- kale drukpers hoont en beleedigt eiken dag en ongestraft den H. Stoel en den Paus zelve; eindelijk overal worden iu ’t openbaar bedrei gingen uitgebracht tegen den Paus en de kardi nalen. Men begrijpt gemakkelijk, dat, in zulken toe stand, Z. H. Leo XIII er moet op bedacht zijn om te zorgen voor de vrijheid en de veiligheid van den H. Stoel, voorde onafhankelijkheid van de II. Kerk en voor de vei zekering zijner be trekkingen met geheel de christene wereld. Het vertrek van den Paus uit Rome is dus voortaan eene gebeurlijkheid welke door de ka tholieke wereld moet beschouwd worden, niet alleen als waarschijnlijk, maar misschien zelfs als aanstaande. Frankrijk. De balloteeringen die in Frankrijk plaats gehad hebben, leverden den uitslag op die te voorzien was: 56 leptiblikei- nen, 3 koningsgezinden en 5 bonaparlisten werden gekozen de republikeinen hebben acht zetels gewoon.n, waarvan 5 op de bonaparlistén en 3 óp de koningsgezinden. De Kamer van atgeveerdigden zal dus, behal ve de koloniën, bevatten 493 republikeinen. 47 bonaparlisten en 41 koningsgezinden. Het linker centrum bestaal uit 39 leden, de linkerzijde uit 168, de republikeinsche Bond uit 206 en de ui terst linkerzijde uil 46 leden. Duitschland. De oiiderhandclingcn lus- scheri Duitschland en liet Vatikaan om een einde aan de kerkvervolging te stellen zullen spoedig, maar in ’l grootse geheim, voortgezet worden. De liberale gazetten van Duitschland spuwen vuur en vlam omdat er vei effening in hel bisdom van Trier gemaakt is. In de benoeming en in huldiging van Mgr. Korum als bisscoop van Trier zijn er verscheidene zaken die de vijan den van Kerk en Godsdienst niet bevallen. Zij nemen het kwalijk dat de benoemde bis scoop plechtig in 's keizers kasteel is onthaald geworden, en dat hij door de eerwacht de wa pens aangeboden wierd. Zij verzetten zich ook tegen deze daadzaak dat Mgr. Korum van het afleggen van den ver dachten eed is ontstegen geweest, en vragen met spijt wat de kerk tot hiertoe aan den Slaat toegestaan beeft. De liberalen zijn overal dezelfde vrijheid voor hen en het recht van de anderen op dwin- gclandswijze té behandelen! en vooral dwang en vervolging tegen Kerk cn godsdienst. s j

De Veurnaar (1838-1937) | 1881 | | pagina 1