X 5 i n 'J I ki 37e jaar £<>32 bis 22 October 1881 J I. Gemeenteraadsleden. wier mandaat eindigt op 31 December 1887. DE GRAVE I DE HAENE 2 2 DESPOT 3 MISSUV/E K 4 VALCKE .1 n. Gemeenteraadslid wiens mandaat eindigt op 31 December 1884. BRIL I en Siandhlaten van liet Bewarend EAicsverbond van Wcurisc voos* de li.lcz.ing van (letohcr aanstaande. Dit nummer slechts voor de kiezers van Veurne be stemd, is aan eiken stom mer per post toegezonden; déze die het niet zouden ontvangen worden verziekt het ons onmiddelijk te laten weten. ï^'o Vf.IRNE, 1 5 3 II Wij zullen u ecus uiteendoen, kiezers, hoe en op welke manier gij dinsdag moet te werk gaan om yoed en deugdelijk te stemmen. Gij zult opkomen Dinsdag wel in tijds, vlijtig en wel gezind, en bij de afroeping van uwen naam in <de kieszaal tredende, zult gij uw brielken krijgen van M. den voorzitter. Gij zult daar twee reken namen vinden de mannen van ’trechter bedde, de mannen van den ouden eed, de tnilelijke, godsdienstige, volksmitmende mannen staan al de rechter kant; de geuzon.de partij der gvldvei kwisters, der armenverdrukkers, der nunneknijzers hebben hunne plaats al de linker kam' Van eigen, 'lis al links en averechts dat er aan is en dal zij sedert lange jaren hier verrichten. ,\u, |-met herstem brief ken dal gij van den voorzitter zult ontvangen, zult gij bachlen de pachcmie 'man;\laar zijl gij alleen met God en uwe consciëntie! Gij zult een kruisken maken in het vierkante kader den, in ’t zolderven-lerken boven de veditscJie lijst en NIET in hel rondeken dat boven 't zoldervcnsterken staat Gij zult liet potlood op den pupiter vinden. Eén kiui-sken zult gij maken, gelijk er maar één geloovc is, één doopsel, ééne waarnchtige katholieke Kerk die, langs de Apostelen, van den eenigen Christus komt; één kruisken, gelijk er maar 'één Veurne is «n één Vlaanderen, Vcurne vlaamsch en katholiek, ons eenig vaderland. Et, dat kiuiskcn moeial boven staan, gelijk het op ons voorhoofd geprint wierd in ons doopsel, want .Mel T kruis in top Zoo varen wij Door 't wcreldtij Ten hemel op!... 2' Dal kruisken moet geheel en gansch binnen hel kadei ken (gelijk hierboven) blijven; nicl eender ein den van hel kruisken mag er builen gaan. 3" Als gij mist ot uw brief ken vuil maakt, gij moet stout en bout een ander gaan vragen aan den voor zitter. i" Als gij gedaan hebt met uw kruisken te zetten, ge plooit uw brielken in vieren met den zegel al buiten, en de namen van binnen. 6' Uw brielken alzoo locgeplooid, toont gij hel aan den voorzitter, dal hij den zegel kan zien en niets anders, en gij steekt het zelf' in de bus. Wij raden u dan aan van te schieten niet een kruisken in het vierkant rechts, 'lis toen dal de liberale vogels zullen gaan stuiven in het gras, al is T dat zij schreeuwen dat zij sedert lang op de sprang gevezen zijn en erop gcioest! Doel gij hel niet, Veurno blijft in de klauwen. r Nota. pc schieting dei liberale vogels begint juist lei) 9 ure. -In ons laatste nummer kondigden wij aan dal wij eenige bijzonder heden gingen uiteendoen wegens hel mengelen der namen; als’t zou geburen dat er hier of' daar iemand van die aardige gedachten zou krijgen. Wij zeggen aardige gedachten...... wam kunnen waar heid en valscheid, recht en onrecht, godsdienst en godsdiensthaat, licht en duisternis te zamen slaan? ’t Is aardigste van de wereld, maar nu wilt gij die uitzinnige aardigheid bedrijven, overweegt bet volgende 1° Als gij mengelt, nooit ir.oogt gij het krutske van boven zclten, maar het moet slaan in T kaderke nevens de namen van deze, voor de .welke men stemt; 2" Nooit moogt gij meer dan zes namen leckenen; 3° Men mag niet stemmen voor M. Bril en M. Detollenaere te gare; Tbriefke zou vernietigd worden. Ziet daar, kiezers, hoe gij zoudt moeten handelen, indien gij wildet mengelen; maar wij hebben de volle overtuiging dal gij zult mannen zijn van een stuk! Niet te zeggen die ol die liberaal is nog al fatsoenlijk, neen; want zij doen al te gare; gij moei stemmen voor T recht, voor de waarheid, voor s Ann <lc ScHiandpftal. Op 23 October, zult gij geroepen zijn, kiezers, om als Rechters uw vonniste geven, over man nen die gij in uwe plaats aangesteld hadt, om de belangen der stad, volgens uw gedacht, gade te slaan en te beslieren. Hebben die mannen, die gij aan uw hoofd ge steld hadt, gehandeld volgens uw eigen gedacht en meening, dit zult gij in uw gezond oordeel onderzoeken, en wanneer gij in de kieszaal, voor God en uw geweten alléén zult slaan, zult gij uitspraak doen over de handelwijs van onze stads-regeering, en beslissen indien zij uw ver trouwen weerdig gebleven zijn, ja of neen, dilntusschen zult gij onthouden, kiezers, wat ze mannen, wanneer zij aan het hoofd waren, oo al hebben uitgekraamd, hel zij door hun ei gen, het zij door anderen die zij hebben ge noemd en aangesteld. Gij zult hel onthouden dat het die mannen zijn die schandelijk genoeg de oude en geliefde meesteressen onzer moeders en doch ters op straal hebben gesmeten, om ze te ver vangen gij weet door wie!... Gij zult onthouden dat het die mannen zijn die de gewone en jaarlijksche kosten van het lager onderwijs, van zes op veertien duizend francs gebracht hebben. Gij zult onthouden dal zij het zijn die met uwe centen een nutteloos prachtgebouw van bet oud gevang gemaakt hebben, en dit onder voorwendsel dal hel oud schoollokaal niet ruim genoeg was voor de Brugschc jufvrouwen, wan neer, och arme, hetzelfde lokaal zoo lang ge- diendhad voor eene bevolking schoolkinders die minstens twee derden grooter was. Gij zult onthouden wat geweld die zelfde mannen gebruikt en gepleegd hebben, om uwe kostelijkste vrijheid te hinderen; en hoe zij door iiuxxe dischbeeren den arme met den broodhon ger gedreigd hebben om hen hun onderwijs op te dringen. Gij zult het onthouden, kiezers, wanneer gij, verleden jaar, uwen geliefkoosden volksver tegenwoordiger gekozen hadt, wie en welke mannen hel waren die, achter een bende ver wilderde kerels, over markt en straten het ongedierl der papen achterhuildcn. Gij zult onthouden, gij neeringdocners werklieden, hoe partijdig die mannen met u ge handeld hebben, en hoe zij altijd en in alle om standigheden u van de hand gewezen hebben, om hunne slaven en mouwvegers en die alléén te bcvoordeeügén. Gij zult onthouden, gij katholieke bevolking van ons katholiek oude Veurne, dat het die mannen zijn die een weekblad toejuichen, onder steunen of ingever. dal wekelijks smaad en las ter strooit over al wat onzen eerbied weerdig is; Dit alles, en meer andere nog, zult gij ont houden, kiezers, en in uwe volle vrijheid, zult gij uitspraak doen! Gij zult oordeel en of gij de handelwijs dezer mannen wilt goedkeuren, en in dit geval, men lette erop in dit geval neemt gij op U de verantwoordelijkheid van hel- gene uwe gekozene vei richt hebben en nog zul len verrichten. Kiezers, wilt gij deze goedkeuring geven? Wilt gij deze verantwoordelijkheid op u nemen? Dinsdag toekomende hebt gij bet woord!.... Dit blad verschijnt den Woensdag, onmiddelijk na de graanmarkt. Inschrijvingsprijs. 5 fr. ’sjaars; met de post 6 fr. Annonce» 20 centimen per regel. De groote letters volgens plaatsruimte. Rechtei lijke eerherstellingen 1 fr. Een N‘ 13 cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het 100. Publicitê, Magdalenastraat, 46, te Brussel De Annoncen voor Belgie (ter uitzondering der Vlaanderen) en ’l buitenland worden ontvangen door het Office de JL ii schrijft in bij BONHOMME-HYCKASEYS, drukker-uitgever. Zwarte Nonnenstraat, 4, te Veurno. ’l welzijn van godsdienst, voor de welvaart van Veuuie, en dat zult gij doen alleenlijk als gij stemt met een kruiske al boven voor geheel dc katholieke lijste daarvoor is een enkel kruisken van boven in het kaderken onder O genoegzaam. f rnn» iroi AWXXX - - VlNDEX.

De Veurnaar (1838-1937) | 1881 | | pagina 1