I I ,1 r Een schandaal te Parijs. Het parket der franscbe hoofdstad is bezig met walgelijke feilen te onderzoeken ten las te van eene wereldlijke scboolmeeste- resse en van haren eigen vader. Hoe langer hoe properder -- -- Rechterlijke EiLronijk. Zijn door de korrectionnele Rechtbank van Veurne veroordeeld Zitting van den 22 December. Pilgrim August, bijgenaamd Gusten Carette, werk man tc Bevercn, tol 15 en 8 dag'*n gevang, voor slagen en wonden; en lot 10 fr. boet, voor beleedigingen door woorden. Degrave Polidoor, werkman le Clercken, tot 2 maanden gevang, voor slagen en won den. Thevelin David, werkmen te Zarren, lot 26 fr. boet, voor slagen. Van Couillie August, landbouwerszoon le Bovekerke, lol 15 fr. boet, voor jacht. Sedert eenigen lijd geburen ér zoo veel misdaden in den omtrek van Char leroi, dat de drij instructierechters hun werk niet meer kunnen gedaan krijgen; men heelt hun eenen helper moeten geven, ’l Is me het volkskeu, die Walen! Met ongeduld wacht men te Mechelen, naar de decisie van M. Rolin over de kie- 1 zing. Breken zou hij ze geerne, daar is geen twijfel aan; doch daartoe heeft hij geene redens gevouden, zelfs niet in het enkwest dat op stadhuis met geslo- lene deuren heeft plaats gehad; daarbij is hij zeker dal zijne vrienden in eene nieu we kiezing eene nog grootere klopping krijgen zouden. Hij zal dan een middel vinden om de kiezing zoo te laten en in den raad eenen geus of iwee foefelen. Volgens eenen omzendbrief, die wel is waar door den Moniieur niet is be kend gemaakt, maar toch bestaal, zullen er voortaan door minister Rolin geene burgemeesters of schepenen meer ge noemd worden of ze moeten vooraf eene verbindienis teekenen dal zij het geuzen- onderwijs boven alle ander vrije onder wijs zullen voorstaan en bevoordeel igen. Vooruit dan mannen in deu franemafoos- wagen. Een nieuw staaltje op welke eerlijke wijze de geuzegazetten hunne zooge naamde acta sanctorum aaneen knoeien. Ai de bladen van het land hebben ge meld dat het parket van Doornik zich verledene week naai Alh heeft begeven, om een onderzoek in te stellen over fei len van afhankelijke zedeleer, ten laste van een ieverig lid der liberale kringen van die stad. De Koophandel, van Antwerpen, heeft eenvoudig het wooid liberale veranderd in katholieke, om alzoo de zedelooze fei ten ten laste le leggen van eenen katho liek. Dal eerlijke voorbeeld zal heel zeker door andere vuilblekken nagevolgd wor den. Daaraan ziet men wat staat men mag maken op de beschuldigingen der geu- zenpers legen katholieken uiigebrachi. De gemeenteraad van Gceraerdsber- gen hcefl eene krachtige protesialie ge zonden aan M. Rolin, legen de laai door dien minister in de kamer gevoerd aan gaande het feesl der kiezing te Gee- laerdsbergen. De radikale afgeveerdigden van Parijs hebben zich verbondeo contereuiien ie gaan geven m de provinciën ten voor- deele van de idschafliug van hel budget van eerediensten. Eenige onder hen oenen hoogdag <sld|ei) voor te handelen over de afschaf fing der kloosters in geheel Frankrijk. Een wereldlijke schoolmeester werd onlangs door liet assisenhof der Vo gezen, in Frankrijk, verooideeld tot acht jaren gevang, voor menigvuldige aanslagen op de zeden. Voor de korrektionccle rechtbank van Auluti (Frankrijk.) verscheen over eenige dagen een wereldlijke ouderwijzer, die beticht was van openbare schennis der zeden. Hij werd veroordeeld tot achttien maanden gevang. Dehoorne Aloïs, werkman te Zarren, tot 8 dagen gevang, voor ban verbreking. Ramoudt Pieter, dienslbode te Middel- kerke. tot 100 fr, boet, voor jachtdclikt. Zitting van dm 23 December. Cou- vreur Karei. werkman le Veurne, tot 7 maan den gevang en 26 boet, voor bedriegclijke ontvreemding, en lot eene maand gevang, voor slagen. Devoghel Hendrik, smidsgast le Veurne, tot 26 tr. boet, voor eerroverij. Debergh Guslaaf, werkman to Veurne, tot 10 fr. boet, voor slagen en wonden. Degros Eduard, werkman te Proven, tot 26 fr. boet, voor smaadwoorden, en tot 100 fr. boet, voor jachtdelikt. Warmoes Benjamin timmerman te Adin- kerbe, tol 26 fr. boet, voor eerroverij. Verscliillige tijdingen. Bij koninklijk besluit van den 22 De cember zijn de heeren Juliaan Liebaert (Koilrijk), Edmund Van Hee, (Veurne), Jan Verhaeghe (Wervicq) en Hendrik Loontjes (1 hielt) leden der bestendige deputatie van Wesl-Vlaanderen, be noemd de drie eerste leden van den herzieningsraad en de vierde lid der commissie van milicie, voor de lichting van 1882. Bij koninklijk besluit van den 21 December wordt eene toelage van 2500 fr. loegestaan aan de stad Dixmude, voor de kosten te dekken der meube leering van het nieuw vredegerecht. T Is morgen. Donderdag, om 3 ure na middag, dat M. Lodevijk Oltevier-Van Woumen zijne intrede doel als burge meester van Veurne. Een stoei, samen gesteld uit de gilden van stad, zal tien aan de statical halen,en naai hei stadhuis geleiden, 's Avonds bankei in het Hotel van Commercie. M. Aug. Houtsaeger is tot wijk meester en M. Cesar Barbier lot hulp- wijkmeester der Zevenslenewijk be noemd, in vervanging van MM Edmund Ronso cn J. Demeulenacrc overleden. Z. lloogw. Mgr. Faict, Bisschop van Brugge, is dinsdag morgen 20 dezer naar Rome vertrokken, om aldaai hei algemeen verslag van zijn beslier aan den H. Vader tc gaan doen. Hel is eene plicht voor al de bisschop pen van Italië eti de aangelegeuc eilan den alle driejaar; voor deze van Frank rijk, Duilschland, Spanje, Belgic, Bo- hemen, Hongarie, Polen, Engeland en Schotland alle vier jaar; voor de overige van Europa en deze van Africa alle vijf jaar, en voor deze die verder zijn alle lien jaar de graven der IIII. Apostelen Petrus en Paulus le gaan bezoeken, hul de van eerbied en gehoorzaamheid le gaan doen aan den Paus, als oppei her der en opperhoofd der 11. Kerk, en ook eindelijk aan den Paus mondelinge en aan de Congregatie, gezeid de reddentia episcoporum, schriltelijk verslag le doen van hun beslier. Dat heel men Limina der apostelen bezoeken. Vrijdag van verledene week is te Bergen, in vollen dag, eene verschrikke lijke moord gepleegd, eene negentig jarige vrouw, de weduwe Richard, die op den hoek der rues Froissard cn de la Trouille, tegenover de normaalschool, eene kleine herberg houdt, is bij middel van hamerslagen vermoord; nevens haar lag een hamer, die tot den moord ge diend had. Op eene tafel stond een groot glas, dat nog hall met jenever gevuld was. De looglade, die den ontvangst be vatte, was opengebroken en de inhoud, eene som van ongeveer 40 fr., geroofd. Het parket, aanstonds verwittigd, heeft zich or.middelijk ter plaatse bege ven. liet slachtoffer leefde toen nog, doch verkeerde in zulken jammerlijken toestand, dat het onmogelijk was haat te ondervragen. Omtrent het uur der misdaad, hebben de geburen een man in de hérberg zien gaan en er kort daarna uitkomen. De policie heeft twee kerels aangehouden, die men vermoedt de daders van deze misdaad le wezen. Wij hebben weer drie ongevallen op den ijzeren weg te melden, waarvan eene nog al erge gevolgen heeft gehad. De reizigerstrein, die ten Gure ’smorgens i uit Brussel (Noord) vertrekt, is dinsdag middag, op twee kilometers afstand van De burgerlijke macht heeft alweer dooreen besluit van minister Bara, hel eigenlijk geestelijk gebied overmeesterd. Jufv. Lahaye van Luik, had bij testa ment 250 missen gevraagd voor hare zielerust, in de kerk van St. Nicolaus aldaar, en 3000 fr. gegeven om eeuwig durende wekelijks eene mis te doen lezen ter eere van het 11. Sacrament, in Sl Maartenskerk. Minister Baia vindt dat er in die twee kerken reeds missen genoeg gesticht zijn en daler in die kerken geene pries ters genoeg zijn om die missen te lezen; hel is dus niet behoorlijk, zegt hij, er hel getal van te vermeerderen. Men ziel dal de justitieminister zich niel alleen vergenoegt mei koster ie spelen, maar onbeschaamd de plaats inneemt van den Bisschop, die alleen wetlelijk over zulke geestelijke zaken mag en kan beslissen. Den Zondag 11 dezer is een zooge- zeidc commissaris special van Vielsalm, vergezeld van twee gendarmen, op bevel van den gouverneur van Arlon en van minister Bara, naar Cour lil (Luxemburg) geweest, om bet huis bewoond door den onderpastoor openbaar le verpachten. De kerkfabriek van Bovigny, aan welke het huis loebehoort, had geweigerd er den onderpastoor uil te drijven. men legen 14 en 20 onthoudingen. Daarna is de Kamer in vakantie gegaan lol den 17 januari. Van alle» wat. Een geus van Brugge doel in een li beraal blad van Geul den voorstel lol afschaffing vanhei bisdom van Brugge en de vereeniging van hetzelve met dat van Geul. Ons verlossen van een bisschop, zoo schrijft de geus, is ons verlossen van geheel den bestuur lijken aanhang die hem omringt; dat is aan de brugsche klerikalen eenen groolen invloed ontnemen en daardoor zouden de liberalen honderd stemmen winnen. Een bisschop minder is 100 stemmen meer! Waarom niet al de bisschoppen afschaffen? Dat ware voor hel land G00 stemmen meer sch nkomst van den voorzitter hij had i op nieuw van oud-veioordeelden gespróken, tmn M. Coremans rechtstond en zegde dal hei ministerie red. ns Ind om te zwijgen. Jaren lang, zegde hij, hebt gij le Ant werpen. eenen oud-veroordeelde aan T hoofd uwer partij gehad. D.e man (de gekende Oulendnck) was vcroordueld voor schrift- ervalsühing. Hoe M. Olin, een geus van fr.mskiljonsehe afkomst, daar in ecus zoo kwaad voor was, weel men niet, maar hij sprong recht en wierp aan M. Coi emans de volgende belee- diging loe De oud-veroordeeldcn le Ant werpen zijn n et in onze rangen .maar in de uwe. M. Corc.mans. Wat zegt M. de Fransch- man Dat hij den moed Lebbe zijne woorden uit le leggen. M. Olm. Gij zijl de 'laatste die aan Je .anderen zoudl moeten verwijten dat hunne politieke mannen oud-veroordeelden zijn. M. Coremans. Ik stel vast dat mijnheer zijn woorden niel uitlegt, maar dat hij eene lafheid begaat. Langdurige beweging. M. Olin wordt bleek). Links. Tot de orde! M. de Voorzitter. Ik zal u lot de orde .roepen. M. Coremans. Dat M. Olin zijne woorden inlrekke. ik zal de mijne intrekken. M. Olin. Zie hier mijne uitleggingen «Gij, M. Coremans, hebt voor de rechtbank .gestaan. Waart gij een ander man. gij. die mij lafaard noemt, ik zou u elders voldoe- iiiing vragen. vl. Coremans. Ik zou de uitdrukking üntrekken uil eerbied voor den Voorzitter, imaar M. Glin moei ophouden mij te belee- <digen. Hij trekt niets in. Ik werp dus op- mieuw het woord lafaard in T aangezicht van .mijnen belediger. Hij heeft mij ond-vcroorde.ilde genoemd. 'Welnu, verscheidene malen ben ik hel voor werp geweest van de eerlooze vervolgingen der agenten van M. Bara. Doch telkens, zoowel voor hel assisenhof als voor de kor- rektionnoele rechtbank, ben ik vrijgespro ken. M. Olin weet dal en nog b deedigt hij mij. Dat is eene echte lafheid. Geroep links. Toejuichingen rechts). Wie werd hier nu lot de orde geroepen? De beleediger Olin? Neen, maar M. Gore- mans. Dan bestond er een onbeschrijflijk lawijl: de katholieken juichten en klakten in de handen, terwijl de liberalen huilden en tier den. M. Woeste, toen de kalmte eenigszins hersteld was, nam het woord en protes teerde legen de redevoeringen van MM. Bara en Rolin die de katholieken van op roerigheid beschuldigden. Wal bet geval van Geeraardsbergen betreft, ’l was hij. die op de geruchten als zou de kiezing verbro ken geweest zijn, naar het ministerie is ge gaan om inlichtingen^ en vernomen heb bende dal de kiezing goedgekeurd was, een telegram naar Geeiaardsbergen heeft gezon den. Ziedaar de echte oorzaak derbetoo- gi«( De wanorders welke plaats gehad hebben, zegde hij, zijn veroorzaakt door de liberale fabriekanten, die hun werkvolk op straat hebben gezonden. Deze hebben ruiten uit geslagen en de stad zal moeten betalen. Men zal, zegt men, zoo vervolgde bij, noch burgemeester noch schepenen be noemen le Geeraerdsb i gen; welnu men zal voorldoen zonder en alles zalgezegd zijn. Daarna werd de zitting geheven. De volgende zitting was kalm, ofschoon de beraadslaging gewichtiger was dan den vorigen dag. Na eene korte woordenwisseling is de be raadslaging over het oniwerp van kieshervor- mingdoor M Maloueen eenige zijner kolle ges aangebeden, verschoven tot na de Kerst vakantie, De houding der liberale sprekers heeft genoeg doen zien dal deze het ont werp vijandig zijn. Vervolgenns is het budget van ’s lands middelen besproken e.i gestemd, even als het kontingent van hot leger voor 1882. Donderdag heeft de kamer, zonder be raadslaging, voorlopige kredieten gestemd voor al de aninisterien, De katholieken heb ben zich eenparig onthouden, uit hoofde der kridielen voor het gouzenonderwijs. Na hel ontwerp waarbij de duur der wet cp de vreemdelingen voor driejaar verlengd wordt aangenomen te hebben, heeft de ver gadering de beraadslaging over het budget van justitie hernomen. Mgr. de kanunnik De Haerne heeft de dwaalredenen der iniddensektie weerlegd aangaande de afschaffing der jaarwedden van de kanunnikken en de sekretarissen der bisdommen en de vermindering van het ge tal onderpastoors, en zaterdag zijn die voor stellen verworpen, doch de meerderheid der liberalen stemde er voor, en eindelijk werd het budget aangenomen met 63 slem- Ter gelegenheid van verschijnen gewoonlijk de liberale dag bladen dien dag jiiel. Dit is nog ecus het geval geweest met den hoogdag van Kerstdag. Waarom is dat? Is hel mis schien om hunne werklieden eenen dag verlof le geven? Maar waarom juist die hoogdagen gekozen? Eenen anderen zon dag of een dag le midden der week, die geen het minste beirek hcefl mol eenig kerkelijk feesl, zou beier overeenkomen mei de goddelooze gewoonten dier bla deren. Maar vele der werklieden hebben nog le veel godsdienstige gevoelens om op de hoogdagen le werken. En zoo zijn die gazellen die gedurig den godsdienst bespollen, tegen hun nen dank, verplichi mei de Kerk hare grootste feestdagen te vieren. Te Gheluwe loopt in den mond een nieuws dat aller verontweerdiging ver wekt en ongeloof baar schijnt Men zegl dat de kapel van het kloos ter waar de zusters onlangs uitgejaagd zijn, alwaar de God-Mensch zoovele ja ren ler aanbidding gerust heelt, en welk ook de kapel der kongregatie was, zou verpacht zijn gelijk in de fransche re volutie voor een surkerij-magazijn. Men beweert dat dit alles zou gescheu- teld zijn zonder de wete van het sche- penkollegie, lusschen Burgemeester en kommissaris, maar dat de eerste gelijk l’ilatus er zoude willen zijne handen uil wasschen. De lijd zal hel uiiwijzeu. I’rienterlijke briiueauiiiKen. Mgr. de Benschop van Brugge heeft M. Berlamont. professor in hi t kollegie van Korlrijk. liriioeind tol coadjutor van M. Van Goilli», pastoor-deken van Si. Gilles te Brugge. M. Bossaert, diaken in hel seminarie van Brugg -, wordt professor in ’t kollegie van Koririjk. f -a<m - - r--

De Veurnaar (1838-1937) | 1881 | | pagina 2