I i 38e N-> 1943. Vh;r5E, 11 Januari 1882. L bit blad verschijnt den Woensdag, onmiddelijk na de graanmarkt. Inschrijvingsprijs. 5 fr. 'sjaars; met de post 6 fr. Annoncen 20 centimen per regel. De groote letters POLITIEK OVERZICHT. blijvende indien hij eene hinderlaag vóórziet, of inaar om ons in het toekomende te leeren beter Rome. Met het oog op gebeurtenissen, die binnen kort groote veranderingen zul len te weeg brengen, zou Z. II. Leo Xlll besloten hebben niet langer de be noeming van nieuwe kardinalen uit te stellen. Het getal zou op 70 gebracht worden. De L'nivers zegt, dalais Europa er nie1 in gelukt eene drugelijke positie aan het Pausdom te maken, het meer en nner j waarschijnlijk wordt dat hij den weg n;’d>' de ballingschap zal inslaan. Op eonije uit zonderingen na, zijn de leden van het II. Ci'Tlegie gunstig aan het Vertrek. Men moet zich dan ook in 1882 aan gewich- t’gc gebeurtenissen verweck en. Het Fransch ministerie heeft het wets ontwerp ingetrokken, reeds door de vori ge Kamer gestemd en doordenSenaat ver worpen, betreffende de militaire verplich ting der seminaristen. Daardoor zijn ech ter deze laatstee van den soldatendienst niet gered; want M. Gambetta is voor nemens de zaak nogmaals op te werpen in bet wetsontwerp bel rekke! ijk den duur van den militairen dienst. wat I reeds gezegd hebben, van te weten iva't men wil, is van de waarde en de vruch ten der zege te kennen; 't is van de overwinning gebruik weien te maken. Indien onze vijanden in Juni zegepra len, weten zij wat zij tegen de Kerk zul len verrichten? Ja zij weten hei; iedereen is het daafop ééns. En indien wij overwinnen, wal zullen wij doen? Dat is hetgeen wij. katholie ken, ook dienen te weten. Maar zullen wij kunnen, zullen wij willen gebruik I maken van onze overwinning? Hebben wij een vaslgestéld programma? Zijn wij bet ééns om een programma te willen? Zijn wij het ééns om dit programma vast te stellen? Zijn wij overtuigd dal wij niets aan het toeval moeten overlaten van al hetgeen wij voorzien? Hoe zou den wij van de zegepraal kunnen ge bruik maken, als wij zelfs met weten wat wij ervan mogen verwachten? Hoe zouden wij het eens kunnen zijn in onzen strijd, indien wij niet wisten waarom wij djen stiijd voeren? Welke hoop zou den wij kunnen koesteren onze vijanden te verslaan, indien wij, soldaten van het katholieke leger, geen enkel strijdplan hebben? De eene zouden rechts, de Frankrijk. De politiek, die sedert eenige dagen om zoo te zeggen was ingesluimerd is weer wakker geworden, ter gelegenheid van den kamp der partijen voor de se- naatkiezing die zondag laatst heeft plaats gehad. De uitslag der kiezingen voor den se naat is de volgende: 64 republikeinen tegen 45 conservatieven. De republikei nen winner. 22 zetels. M. Frejcinet is vier maal gekozen. De senaat zal nu bestaan uit 207 repu blikeinen en 93 conservatieven. Het ministerie van zijnen kant maakt de ontwerpen gereed, die in de Kamers zullen neêrgelegd worden men spreekt onder ander van een ontwerp op de vrijheid van vereeniging, en dat bijzon dere bepalingen tegen de godsdienstige genootschappen zal bevatten. M. Paul Bert heeft een wetsontwep gereed, strek kende om de betrekkingen lusschen de geestelijkheid en het gouvernement te regelen. Naar men zegt zou Paul Bert, minister van onderwijs en eerediensten, stout moedig genoeg zijn om eenen gevol machtigde bij den Paus te zenden gelast met straffen tegen de geestelijken te verzoeken die voor de geloofsvervolging het hoofd niet bukken. Zoo stout en onbeschoft is Bismark nooit geweest. Duitschland. Hel voorstel-Windhorst, voor de afschaf fing der Meiwetten, komt heden 11 Januari voor den Duitschen Rijksdag. M. Richter, leider der progressisten, heeft verklaard dat zijne partij, behalve eenige ■uitzonderingen, voor hel voorslel-Wind- liorst zal stemmen, hetgeen aan dit voor stel de meerderheid verzekert. Italië. Koning Humbert zal bij de sluiting va:: den zittijd der Italiaaitsche Kamei, eene redevoering uitspieken over den politieleen toestand. Reeds bij de ont vangsten op nieuwjaardag heelt de ho ning daarover eenige woerden gezegd. Hij verklaarde dat Italië dc denkwijzen van al de gouvernementen zal èeibiedi- gen, op vooi waarde dal men eerst de zijne eerbiedige. Tol nu lue had men nog iiiei te klagen over een gebrek aan ceibied, v doch om alle misverstand te Voor de eerste maand sedert verschei dene jaren is de heer von Bismaik, op Nieuwjaardag, aan 't hoofd van hel minis terie, in hei paleis verschenen, om den keizer zijne gelukwenschen aan te bieden. Men zegt dat de keizer de gelegenheid heeft waargenomen om den kanselier de verzekering zijner voile tocgcnegenheii te vet nieuwen. Men heeft insgelijks opgemerkt dat, loop van dien oorlog voyr de eerste maal, sedeil verscheidene jueo'dc kanselier is toegelaten geweest o'm de keizerin zijne gelukwenschen aan te bieden. voorkomen, zegde de koning, is het noodig wel te doen verslaan, dal Italië geen diskussie en nog minder eene lus- schenkomst van eene vreemde mogend heid in zekere kwestien van de binnen- landsche politiek zal dulden. Welke de kwestien van binnenland- sche politiek zijn, weel men genoeg. De j houding door bet italiaanscli gouver nement in die kwestien aangenomen, schijnt ons echter zeer onvoorzichtig. Inderdaad, in den legenwoordigen toe stand kan eene toenadering lusschen het italiaanscli gouvernement en het Va- tikaan, slechts geschieden of door de be middeling eener vreemde mogendheid, ofwel, indien het Quirinaal zelf de eerste stappen doet. Tol nu toe bestaal er geene hoop dal dit laatste zal gebeuren, en door alle vreemde lusschenkomst af te wijzen sluit bel italiaansch gouverne ment zich zelven allen weg lol eene goede regeling der binnenlandschc poli tiek af. liet is nogtans algemeen erkend, dal die regeling van dag lol dag meer nood zakelijk wordt. Er is vooral iemand die eene oplossing der romeinsche kwesl'c wil, eu die iemand is gewoon geen weerstand te dulden. Hoe de zaak, zal afloopen, is tol nu toe moeilijk te voor zien. Alleen kunnen wij niet nalaten eene Vergelijking te maken lusschen den legenwoordigen toestand van Italië en den toestand, waarin Frankrijk zich be vond vóór den oorlog van 1870-1871. Even als thans in Italië, helle toen in Frankrijk de revolutie en de republiek hei hoofd op, en om den omwentelings- geest, die in bel land hcerschte, te be dwingen, zocht keizer Napoleon een oor log met Duitschland. Italië is thans ook overgeleverd aan den revolulionnairen geest die den troon van Humbert 1 aan 't wankelen gebracht heeft. Denkt men nu in Italië aan een oorlog? Wij durven het niet bevestigen, doch, na gezegd te hebben dal hij in Italië alle vreemde lus schenkomst afwees, vroeg koning Hum bert aan M. Farini, voorzitter der Kamer van Afgeveerdigden, wanneer de Kamer de bespreking zou kunnen beginnen van het wetsontwerp betreffende het leger. liet is hoogst noodig, zou bij er bij gevoegd hebben, de inrichting van het leger zoo spoedig mogelijk te voltrek ken. Dc liberale bladen juichen die woorden toe, en vooral in den zin dien men er aan moet hechten namelijk dat Italië zich gewapenderhand zal verzetten tegen de vreemde mogendheid, die den Paus zou willen beschermen. Zulke oor log zou misschien waarlijk hei italiaansch koninkrijk een oogenblik kunnen red den een anti-godsdienstige oorlog zou de revolulionnairen inderdaad voor eeui- gen tijd kunnen te vreden stellen, doch voor hoe lang? En nog, welke zou de af- Eendracht om te voorzien en te willen. Hedendaags bestaat de strijd lusschen den godsdienst en de goddeloosheid. Het strijdperk is de school, de drukpers eu hel spreekgestoelte. Daar wordt tus- schen de Kerk en de vrijmetselarij lot er dood gestreden. Al de strijders welen en vei klaren, dat er, in dezen strijd, veel min kwestie is van stoffelijke en zuiver politieke zaken, dan van de zege praal des katholieken godsdienstes of van de overwinning der logien en der goddeloosheid. Katholieken en vrijmetselaars weten dal de zegepraal in de kiezingen van Juni aanstaande den strijd niet zal doen eindigen, maar dal zij van oneindig be lang zal wezen. Indien de vrijmetselarij in Juni over wint, zij weet hoe zij van hare viktorie zal gebruik maken haar plan is vastge steld, hare voornemens zijn rijp overwo gen en niets is aan hei toeval overge- lateow Alles is bij die mannen voorzien geweest, opdat de zege diezij betrachten al hare uitwerksels hebbe en al hare vruchten drage. Er is nog meer allen zullen willen wat men voorzien, bespro ken en vasigesteld beeft. En wij, katholieken, wij ook moeten voorzien on willen. Eendracht maakt macht. Die eendracht zoo dringend aan bevolen door Leo Xlll, mag geene on bepaalde eendracht wezen die slechts met den naam zou bestaan; zij moet be paald en beoefend zijn. Wij moeten het ééns zijn in onze inzichten en in onze werking. En aangezien bet blijkt dat de strijd wezenlijk godsdienstig is, mag bij niet van aard veranderd, noch achter de politieke belangen geplaatst worden. In bet bespreken van I inrichting van men om t men katholiek is. volgens plaatsruimte. Rcchtei lijke eerherstellingen 1 fr. - Een Nr 15 cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het 100. Dc Annoncen voor Belgie (ter uitzondering der Vlaanderen) en 'tbuitenland worden ontvangen door het Office de Publicité, Magdalenastraat, 46, te Brussel. Men .schrijn in bij BONHOMME-RYCKASEYS, drukker-uilgever. Zwarte Nonnenstraat, 4, te Veurne andere links slaan, de eene zouden roe pen vooruit, terwijl de andere wellicht zouden willen achteruit wijken. Twee groote, naburige natiën, beide dapper, en beide even moedig en driftig naar de zegepraal, zijn, over tien jaar, heel dicht bij onze grenzen, handge meen geworden. Men weet wie er zege praalde; maar men weet ook dat de maarschalk von Mollke alles voorzien, alles bepaald had, en het zweerd was nog uil de schee niet getrokken, toen de toekomende overwinnaar reeds de provinciën aangewezen had, die de prijs moesten zijn van zijne zegepraal. Is dit geene les voor ons? Hebben de katholieken het recht en de plicht niet, malkaar te verslaan, en mal kander te zeggen om zich onderling aan te moedigen Overwonnen, zietdaar dc rampen die ons te wachten staan! Over winnaars,' zietdaar de vruchten van de overwinning! In de geschiedenis der godsdienstige oorlogen in Frankrijk, tijdens het pro- testaniismus, vinden wij eene treffende daadzaak, en levens eene welsprekende les. In meest al de gevechten, wonnen de katholieken, en van de eene zege in de andere, kwamen zij, na twintig jareit zegepraal, tot zoover, dat zij, door het verdrag van Nantes, aan hunne vijanden de ongelooflijkste voordeclen toestonden! Helaas! wij zeggen het hier, niet uit bittere kritiek, maar met oprechte waar heid, dit is de hedendaagsche geschie denis! T Is het geval van alle dage! Meer dan eens hebben onze dappere vrienden hunne tegenstrevers overwon nen. Maar welke vrucht hebben zij uit onze vorige zegepralen getrokken? Welk het strijdplan, in de j onrecht is er hersteld geworden? Welke het katholieke leger moet onrechtveerdige wetten zijn er veranderd de noodige hoedanigheden' bezitten - of afgeschaft geweest? Waar zijn de ge le spreken en te handelen, door dien schondene rechten aan welke men vol- I doening heeft gegeven? Ah! zeggen wij De laatste der soldaten, onderworpen i hel maar, niet om ons te ontmoedigen, ijvende aan zijne opperhoofden, moet, I niet om anderen te beschuldigen’ maar indien hij eene hinderlaag vóórziet, of om ons in het toekomende te leeren beter de voornemens van den vijand ontdekt, doen! Is’t niet waar,of ten minste is het het zich eene plicht maken ervan kennis tol nu toe niet waar geweest dat legeven. Op deze verklaringen, kan het geburen dat men het ontwerp van aan- 1 val of van verdediging verandere. Maar vaar? Hebben zij tol nu toe, steunende der vermetelheid te zeggen korts voor Indien wij winnen, wij zullen vooruitgaan; zoo wij verliezen, wij gaan niet achteruit; wij zullen den tijd afwachten; maar de katholieken zullen geen enkele van die oóriogs- welten afschaffen, die wij tegen 't ka- tholicismus ontworpen en eestemd Zullen wij nu altoos aan onze vijanden het voordeel laten zonder gevaar te mo gen strijden Zullen wij ooit, om onzen ijver op te wekken, nut van onze zege pralen mogen verhopen? Zullen wij altoos in het strijdperk moeti n treden met bet bitter gedacht «dat denedeilaag voer ons schrikkelijk zal wezen on de zege praal zonder eettig voordeel Indien nog, zeggen thans vee', kat holieken wij'hebben bot zoo dikwijls met eigene ooren en onlangs wij nog gehoord de overwinning die wij be nt rechten ons voordeelig waie, zal z« niet noodlottig zijn voor onze scholei Aan onze scholen, die, indien zij' in stand blijven, bet leven moeten zijn van hei land; aan onze scholen, die, indien zij moeten vervallen, niets 7,1- It n achterlaten dan verijdelde 1 oop e.i l onze vijanden altijd hebben kunnen strijden niet zonder voordeel, maar zonder ge hoofdzakelijk is, ’l is, gelijk wij op de feilen, het recht niet gehad zon de kiezingen hebben? I‘.

De Veurnaar (1838-1937) | 1882 | | pagina 1