i w Veirne, Februari 1882. 38a i MEUWJ.URGIFTMXZ.ll.DEXPllS l 43 00 Z. L. B., bet i kW 10 00 2 00 10 00 7 00 met zoo uit- or.s gansche aandoening in zijne A A Terwijl de linkerzij in Frankrijk tot nu toe te vergeefs poogt eene meerder heid te vormen, tiachten de katholieke en koningsgezinde leden der Kamers, van hunnen kant, zich doelmatig in te richten. Onlangs hebben zij eene verga dering gehouden, om te beraadslagen over de houding, die zij in al de ekono- misebe en maatschappelijke kwestieu moeten aannemen; zij hebben besloten in de bespreking van al die kwestien tusseben te komen. Italië. De lialiaanscbe Kamer van nfgeveer- digden heelt bij geheime stemming, met 200 stemmen legen 113, het wetsonl- JOANNES-JOSEPHUS FAICT, door dé bermbertigbeid Gods en de ge nade van den II. aposlolischen stoel, BISSCHOP VAN BRUGGE, buis-piekiai van Z. H. tien Paus en as- sitent bij den Panselijken troon, aan de geestelijkheid mi de geloovirtgen van ons bisdom, zaligheid en zegen. Zesde Lijst. Een onbekende van Ste. Walhurgis, Bijzondere van Veurne. Onbekende. !d. Naamloos. Pervyse. Congregatie, der jonge dochters van Pervyse, doms, nog onlangs overstroomende van heilige kersdag-vreugden was nu stilzwijgend en met godsdienstige touw als met een doodskleed omwonden. Hoe zouden Wij u, Z. L. B., de gevoelens uitdrukken die ons hei t besprongen, toen Wij dit droevige tooneel voor onze oo- gen zagen? Met den Profeet, zullen Wij u zeggen dat onze droe/heid groot was (lelijk tie zee (Tuisen. II, 13.) en dal ons hei t brak, als hel ware toen, nalatige afwezigheid uil het vaderlijk huis, wij bet dak onder welk wij geboren wicr- den, onze eigene woonst, onzen vader, onze broeders, alles wal wij liefst ter wereld hebben, ouder hel juk van ee- ncn vreemdeling verslaafd zouden vin den. Om onze verontweerdiging te stillen en onzen moed op te beuren was er niets anders bekwaam, dan hei onthaal, vol vaderlijke goedheid welk Zijne Hei ligheid ons gewei rdigde te doen. Van binnen hel Vaticaanscbc Paleis voelt men dal men te Home is. Zelfde godsdienstig uitzicht, zeilde heldere Majesteit als voordozen. Wij konden de trappen van dien prachtige!) Koninklijken Steiger, die ge leidt naar bel Pauzelijk vei blijf, niet op klimmen, zonder ie denken aan die stoe len van Prinsen, van Koniugen, van Keizers, uil alle volkeren der aaide, die, ter onzere dagen zelfs, beurtelings deze lioogweerdige luimteti komen vollenen hunne hulde brengen naar die Majesteit die, hoe vernederd zij nu ook en verla ten moge schijnen, immer de eerste en grootste der wereld is. Wij bekennen hel u, Z. L. B., het geheugen van al die grootheid ontstel de e» ne wijl onze geringheid, en Wij beefden op het gedacht dal hetgene Wij aan zijne Heiligheid te zeggen hadden zoo weinig was, in vergelijking met de gewichtige en moeilijke zaken die ten liuidigen dage den Opperpriester der 11. Kerk bekommeren en bedrukken. Doch onze vrees wasalhaasl verdwenen; en daar Wij onze aandoening poogden te oiitscbuldigcn, nam Leo XIII Ons bij de hand, en hij sprak Ben ik dan geen bisschop? En zijn de bisschoppen niet gebroeders onder lien IIij speelde op de woorden van den Zaligmaker, die na zijne verrijzenis van zijne Apostelen sprekende, zeide Gaat en zegt aan Mij ne Broeders dat zij naar Gallileie zouden gaan en daar mij zien zullen Mattii. XX VIII. 10 Alles hoegenaamd, in het ont haal dal Wij kregen was vol goedheid, vol edelmoedigheid, vol vaderlijke leer- hertigbeid. Nauwelijks eenigc woorden vielen er wegens hel verdriet en de bit terheid van zijn gevangenschap, nauwe lijks een vliegend gewag over de belee- digingen, op een stond van dolheid hem loegeworpen, als ware hel uit naam der volkeren welke bij hel meeste bemint De 11. Vader geweerdigde, meteen be lang dal al zijne diepe genegenheid openbaarde, Ons te ondervragen nopens ons geliefde Vaderland, nópens hel Bis dom en de stad van Brugge, die hij zeer wel gedachtig is; nopens onze geeste lijkheid en geloovigen, onze scholen en zooveel andere inrichtingen, bestemd om geloof en zeden in veiligheid te stel len. Mot gegronde fierheid, Z. L. B., heb ben Wij, uwer aangaande, de trooslig- sle getuigenis gegeven. Wij hebben ge sproken van uwe verkleefdheid aan het Geloof, van uwe genegenheid voor de II. Kerk, van uwe leerzaamheid voor de s em uwer Herders, van uwe bezorg'’- u- de graanmarkt. Inschrijvingsprijs. 5 fr. 'sjaars; met de post 6 fr. Atmoncen 20 centimen per regel. De groote letters jke eerherstellingen 1 fr. Een Nr 15 cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. hel 100. 1’uBi.lctTË, Magdalenastraat, 46, te Brussel. Men sehrijtt in bij BONHOMME-RYCKASEYS, drukker-uilgever, Zwarte Nonnenslraat, 4, te Veurne. wer kinderen, van uwe neersligheid om lol de HIISacramenten ie naderen, van uwe standvastigheid en, des noods ja, uwe onbeschroomdheid in het kwijlen van al de plichten, welke geitouwe kin deren der H. Kerk te volbrengen heb ben; zooveel deugden van welke gij al len, op kleine uitnemingen naar, menigmaal schitterende bewijzen gege ven hebt, en wel bijzonderlijk ter gele genheid van den Jubile, muntende vurigheid door Bisdom gevierd. Met tranen van oogen, heelt de Paus zijne handen ten Hemel geheven, en u gezegend uil het diepste van zijn edel lied. Gezegend heeft Hij u, in uwen persoon, in uw huisgezin, in alles wat u lief is. Iiidien de zegen der oude Aartsvaderen, na be tuiging onzer II. Boeken, voor hunne af stammelingen eene bron was van voor spoed; indien gij zelven, toen gij uwe kinderen zegent, geloven moogt en moet, dat gij over ben de schallen o- pent der goddelijke goedheid en berm- heriigheid, wat moogt gij te rechte niet verwachten van eenen zegen, door uwen Bisschop voor u gevraagd, en u gege ven door den Herder der Herdérs, den Stadhouder van Jesus-Christus, die bij uiimuntenlieid over de schatten der II. Kerk alle macht heeft ontvangen. Terwijl bij u zegende, hcefi Leo XIII ook uwe Priesters gezegend, onze weer de en geliefde medewerkers. Hunnen ijver heeft Hij bewonderd, deel heelt Hij genomen in den druk en liet lijden dut zij uitstaan Om de rechtceerdig heid Mattii. V. 10. hunne voorzichtigheid geprezen en den moed dien zij hebben, om de zielen uwer kinderen te bescher men. Bij dezen zegen, en bij de gebeden welke Hij standvastig voor UI. stort, heeft de 11. Vader eene andere gunst ge- wierdigd te voegen. Wetende met welke eenparige godsvrucht gij, geduiende twintig jaren, hebt medegehclpen om de praatkerk van Dadizeele le bouwen en te versieren, heeft hel Dom behaagd deze kerk le vereeren mei den titel van Mindere Basilica; daardoor willende on ze verkleefdheid aan Maria Onbevlekt aanmoedigen, en ons allen eene schit terende betuigenis, geven van zijne liefde en genegenheid. Welnu, Z. L. B., dien Vader die zoo goed is, dien heiligen en manhalligen Ouderling, zullen wij niet vergelen 1 Zoolang als zijne biltere beproevingen duren, zullen wij Hem geenszins ver laten Om zijnen nood ter hulpe le komen, zullen uwe Priesters, is hei noodig, uil hunnen mond ontsparen, en gij, onze welbeminden, nimmer zult gij moede worden van alles te doen wat in uwe macht is, om dien heiiigsten en eldelslen tegenspoed te verzachten. Een woord nog om le eindigen. Nau welijks waren Wij le huis van onze be- devraaït, toen Wij met diepe aandoe ning vernamen, dat op verscliilligeplaat sen des Bisdoms godvruchtige huisge zinnen, in hun gemeen avondgebed, reeds van nu den II. Rozenkrans lezen, ten einde van God af te smeeken eene verzachting in de beproevingen die ons kwellen, en de gevaren af te keeren die Kerk en Vaderland meer dan ooit bedreigen. Deze godvruchtige pleging keuren Wij ten hoogste goede en Wij bevelen dezelve ten vurigsten aan. Daar enboven bevelen Wij dal, van den eer sten Zondag van den vasten tolden laats'en Zondag van Juni, voor zooveel de kerk gebroken het toelaten, de Priesters, in Zeer l.icre Broeders Meer dan zevenden jaren zijn ver- loopeti sedert den plec.iligen dag, op welken Wij, voor het heilig autaar nedergektfeld, en de bisschoppelijke zalving gaande ontvangen, de belofte uitspraken van alle vierdejaar de graf steden der heilige aposb leu Petrus cn Paid.is le gaan bezoeken, cn verslag te maken bij den Paus, over den staal van het bisdom aan onze zorgen toever- tionwd. Tweemaal reeds, namelijk in Ihfi.i en 1869, hadden Wij liet geluk otts vei slag, in personc, te gaan aan bieden. Twee andere malen hadden Wij ons verooi loofd, uit hoofde der zware bekommei nisssen van ons ambt, onze mededeeling bij geschrifte aan den 11. Vader over le zenden. Onlangs vanhier. Ons gelukkig achtende de uilnoodi- ging, al le veicerend voor Ous, en dg herhaalde begeerten vau den II. Vader te mogen volkomen, hebben Wij onze bedevaart tiaar de Heilige stad onder nomen cn gelukkiglijk voltrokken. Wij rekenen het Ons ten plichte. Z. L. B UI. het verhaal dezer bedevaart te komen doen. Tot over twaalf jaren geleden, was er geene plaats ter aarde waar de schooiie feesten van Keusdag met zoo veel statigheid en levens ook met zoo verrukten volksdrift, als te Rome, wer den gevierd. De weergalooze hoofd- keiken van St. Pieters, van de 11. Maria de Meerdere, van St Jan-ie-Lateranen spreidden ointeiineesl al hunne prachtig heden ten toon. Ook kwamen de vreem delingen uit de oude en nieuwe wereld bij menigten toegestroomd, en met de Roomsche bevolking vermengd, vervol den zij straten en kerken der eeuwige stad. Tweemaal werd het ons gegeven in 1863 en 1869, dit prachtig vertoog te mogen aanschouwen, en getuigen te zijn van de vreugde cn het zuiver ge luk welke de godsdienst aan een groot volk weel le sclienke. Beze zoete herinneringen kwamen Ons als eene gedeeltelijke reden aan wekken, om dn tijdstip des jaars tot onze bedevaart dc verkiezen. Doch hoe bittere verandering moesten Wij gemoe ten I St Pieters, de kerk van den Paus, vonden Wij zonder dienst cn zonder volk; al de toegangen tot hei pauselijk paleis van Vaticam n stonden met-so'- ibiteiï oiiizct. cn dc hoofdstad des I aus- he'd voor de christelijke opvoeding Dit blad verschijnt den Woensdag, onmiddelijk na 1 volgens plaatsruimte.’ Rechtei lijke eerherstellingen 1 fr. De Annonren voor Belgie (ter uitzondering der Vlaanderen) en ’tbuitenland worden ontvangen door het Office de de heilige Mis de Collecta lezen pto quacumgue necessitate; en dat des Zon dags ónder het Lof, de Paslm Qui habi tat, met de erop volgende verzen en ge beden, gezongen worde. Eindelijk wekken Wij u op, Z. L. B., om insgelijks voor de bewaarnis van het Geloof en voor bet heil des Vader lands, de werken van boetveerdigheid en verzoening le verrichten, welke dc II. Kerk UI. gedurende den heiligen Vastentijd oplegt. Gegeven te Brugge, den 11 Februari 1882. -J- JOANNES-JOSEPHUS, msscnoi' VAN BRLGGE. O/; bevel Zijner Dooi l. Hoogweerdigheid, F. Nclf, Kan. Secret. -.«om»-- -- POLITIEK OVEIVZiCllT. Frankrijk. In Frankrijk is tegenwoordig alles zoo duister en onbepaald, dat die toe stand onmogelijk langen lijd kan voor duren. Over eenige weken waren er maar drie of vier politieke groepen onder do republiekeinen der Kamer, nu zijn er reeds vijl ol zes, en daar builen zijn er nog een groot getal leden die niet weten waar zij naar toe willen ol waar aan zij tocbelioorcn. Met zoo eenen men gelmoes is noch rust, noch hoop op beternis, noch voorspoed mogelijk. Niemand kan betrouwen in het Staats bestuur stellen. Den eenen dag rakelt men een ministerie bijeen, om liet morgen omver te werpen. Maken en breken zonder to weten noch waarin noch waaruit; dag bij dag voortleveu zonder zekerheid over den dag van morgen, daar is de toestand in welken Frankrijk thans ver keert. Oiiderlusschen stellen de nu laatst gevallen ministers in de Kamer de wctsontwci pen voor, welke zij vóór den val van dat grrrooot ministerie had den voorbereid. Daaronder zijn dc hervormingswet op de magistratuur, de wet op de vrijheid van vereeniging voor iedereen, uitgenomen voor de katho lieken en kloosterlingen, de wel op het lager onderwijs en de vervolgings- wet van Paul Bert legen den katholie ken godsdienst. Hoe zullen do voorstellen der geval len ministers aanveerd worden? Nie mand kan het voorzeggen. Maar eene zaak is zeker, ’t is dat de oor’o ,fs\vet van Paul Beit tegen den katholieken gods dienst maar zeer kaal onthaald wordt, zelfs door een groot getal repuhlikein- sche dagbladen. hfc? txxjvurxn 11 ui ■■■■■■MwgwagCjMKnBMBi -1 TIAAMB-LU»» I - VERNIETIGING DER GEMEENTEKIEZING VAN POLLIHCHOVÉ Een koninklijk besluit van den lo l-'ebruaii ver nietigt de gcnieentekiczing welke den 6 Decem ber 1881 te PollinchoVe heeft plaats gehad. Er zal tot eene nieuwe kkzing worden overgegaan. A-

De Veurnaar (1838-1937) | 1882 | | pagina 1