1 1970. 38° juar. 1 Vlihye, Juli J8S2. Dit blad 7 buitenland worden ontvangen door het Office gezag eerbiedigt, en het karakter van j bedrijvigheid het gevolg t ge- Het liberalismus voor Belgie. Als men inziet wat Belgie nu is, en wat België over jaren was, dan kan men schatten hoe verlagend hel libera lismus voor de natiën is. Liefde en eerbied voor den gods dienst, en voorbeeldige gehechtheid aan Vorst en Vaderland waren sedert talrijke eeuwen het kenmerk der Bel gische bevolking. De heide en de eerbied voor den voorouderlijken godsdienst maakten ons tol een zedig en gelukkig volk; de ge hechtheid van 't vaderland, natuurlijk gevolg van den eerbied voor den gods dienst, maakte van onze kleine natie een sterk en onoverwinnelijk Belgie. liet uilheemsche liberalismus sloeg zijne moordende klauwen ons Vaderland in de lenden en deed ons van alle groot heid en waaide vervallen. Het liberalismus is een uitkooksel van godsdienstige dwaalleeringen, dat geen •a: vitm liijnl den Woensdag, onniiddelijk na - Annoncen 20 een timen per regel. Do groote letters Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het 100. de Publicitè, Magdalenastraat, 46, te Brussel. bij BONHOMME-SÏCKASEYS, drukker-uilgever, Zwarte Nonnenstraat, 4, te Veurne. IV’ Tot het uiterste. M. Bara zal zijn woord houden. Volgens de Courtier van Brussel meldt, zou de minister van justi- cie aan de bisschoppen van Belgie la? ten weten hebben dat voortaan maar die onderpastoors meer zullen betaald worden, die in eene parochie in be diening zijn waarvan hij de bevolking zal vaststellen. In andere woorden zou M. Bara maar betalen wie hij wil. Men verzekert aan den Court ier dat er in Brabant alléén, ten minste eeii honderdtal parochiën zijn die alzoo van hunne onderpastoors zouden be roofd worden. Belastingen. De Hainaut zegt dat de studiën, rakende het ontwerp van be wijze naar hunne plaats terug. Dit echter was nog maar een begin. Een der twee knapen nam de 11. Hostie welke hij op de long had, en legde ze in zijn kerkboek. Door de opmerkingen van den leerlingen die naast hem zat, nam hij de 11. Hostie leiug, slak ze in den mond en zwelgde ze in. De andere nam insgelijks de Hostie uit den mond en vermorzelde ze op zijnen stoel. Deze feiten zijn te Chimay gekend, waar zij eene algemeene verontweerdiging onder de bevolking dezer stad hebben doen ont staan. Elkeen vraagt zich af, wat soort van mannen er later zullen groeien uit de leer lingen van dergelijke gestichten. Een onderzoek is over deze heilig- schenderij gedaan geweest, en I.J. ervan is dat de twee plichtigen uit het slicht zijn weggezonden. De Court ier de Bruxelles meldt dal er, in eene der voorsteden van Brussel, veel gesproken wordt van een schan daal van onafhankelijke zedeleer, waar van de held zou zijn een lid der vrij- mctselaarslogie, schepene van openbaar onderwijs, voorzitter van hel school- komiteit, lid van verscheidene maat schappijen van liberaal volksonderwijs, enz. De schepene van onderwijs in kwes tie is weduwenaar, vader van een tal rijk huisgezin en de ongelukkige, welke hij van hare plichten heeft afgetrokken, is insgelijks moeder des huisgezins. De verleider had den echtgenoot eene plaats bezorgd, als inspekteur van verzekerin gen, welke dezen laatste verplichtte dikwijls op reis te gaan. Sedert langen tijd reeds baarde het gedrag van den schepene veel opspraak in de gemeente. Dat heeft echter de li berale associatie dier plaats on de loge niet belet hem bij minister Rolin voor de plaats van schepen aan te bevelen. Eindelijk, (en dat mag men het top punt der onbeschaamdheid noemen) terwijl mijnheer de schepene van onder wijs, voorzitter van het schoolkomileit, zich aldus gedroeg, was hij vermetel genoeg aan de onderwijzeressen en hulponderwijzeressen zijnet gemeente voordrachten te geven, over de opvoe ding en over de schoonheden der om- zijdige zedeleer. Wat zullen de liberale bladen nu zog gen? Zou zwijgen misschien onverbeter lijk zijn vrijmetselarij thans werkt om vrouws personen, en vooral jonge dochters, voor hare geheime genootschappen aan te werven. Ziehier onder anderen welke schoone en heilzame lessen men aan de ingewijden van de logic geelt. Wij ont- leenen heel bet verhaal, dat echt en onloochenbaar is, aan den Courrier de Courtrai en voegen er niets bij, want de zaak is al gruwzaam en angstwekkend genoeg Over eenige weken bekeerde zich eene jonge dochter, die bekend gemaakt was met de geheimen der vrijmetselarij door haren vader, werkman in de stad waaruit ik schrijf. Zij is nauwelijks 18 jaren oud. Door knagir.gen vervolgd, heeft zij veropenbaringen gedaan welke doen sidderen en beven. Veischeidene keeren had zij logie- vergaderingen bijgewoond, waarin de 11. Hostiën onteeid werden, en waarin men het beeld der II. Maagd geeselde. De persoon aan wie deze dochter de zaak vertelde, vroeg haar van waar die geconsacieerde Hostiën kwamen. Het arme meisje anlwoorde, dat vrouw personen, door de vrijmetselaars om gekocht, ter II. Tafel gingen, en daarna de II. Hostien aan de logie overle verden; dan voegde het kind erbij«Nu, in dezen tijd, hebben zij het niet alleen meer op Onzen-Lieven-Heer, gemunt, maar ook op Onze-Lieve-Vrouw, wier beelden zij op eene verschrikkelijke wijze behandelen. De duivefsche razernij onzer heden- daagsche vrijmetselaars alleen is in staat om zulke ijselijke heiligschennis sen, zulke strafweerdige onleeringen uit te vinden. Hetzelfde lot is misschien voorbewaard aan die kruisen en beel den welke men thans nog een huiche lenden eerbied betuigt in de onijzdige gemeentescholen. De nieuwe schoolwet werd immers in de vrijmetselaars-logien ''“••■■•■l en samengesteld. De logie-rede- i voeringen van zekere mortelbroeders, werpen een akelig licht over het doel einde, waarheen onze godsdienst-vij anden zich richten. Opeen bepaald en geschikt oogen- blik, wanneer zij zich sterk genoeg gelooven cm alles te trotseeren, zullen de logie-mannen het masker afwerpen, en dan zal men hen bij klaren dage, openlijk die wraakroepende wanbedrij ven zien plegen, welke zij tot hiertoe in de duisternis van hunne geheime bij eenkomsten verborgen hielden. En aan zulke eedgenooten der vrij metselarij is thans het lot van ons dier baar vaderland overgelaten, door de plichlige medehulp sommiger katho lieken, die met hunne slem in de kiezing aan de geuzen-kandidaten te geven, een dweepend logie-minislerie aan het bestuur hebben gehouden. Voorlaatste week was er in hot koninklijk atheneum, te Chimay, verplichtende alge meene Communie. De wijze waarop de leerlingen van dit gesticht tot de H. Tafel naderden, was in't geheel niet slichtend. De eene gingen er naartoe met de handen in den zak', de anderen al lachend. De priester, die de H. Communie uitdeelde, was zoodanig veronlweerdigd over het schandelijk gedrag der leerlingen, dat hij zich genoodzaakt voelde den kelk met hos tiën terug in het tabernakel te plaatsen, en de H. Communie niet meer uit te doelen. In de laatste Communie keerden twee leerlingen van gemeld atheneum, oud 12 jaar, en waarvan wij de namen zullen ver zwijgen uil eerbied voor hunne familim, van de communiebank op de onzcdigslc r de graanmarkt. Inschrijvingsprijs. 5 fr. 'sjaars; met de post 6 fr. volgens plaatsruimte. Rechlei lijke eerherstellingen 1 fr. Een Nr 15 cent. l>e Annoncen voor Belgie (ter uitzondering der Vlaanderen) en Men schrijn in POLITIEK OVERZICHT. Egypte. De beschieting van Alcxandrie door de engelscbe rloot is geëindigd, maar op liet bombardement is een sein ikkelijk 1 JuI -.1 lxI.. brandstichters en plunderaars overgele verd, werd door deze in brand gesle ken. De bevolking wrekte zich over de nederlaag van bet garnizoen op hetgeen i nog overblijtt van de europesche kolonie. Al de egijpliscbe forten liggen nu in gruis. Daarop werd het wil vaandel ge- hesclien en de engelsche admiraal gaf bevel bel vuur te staken, om aan de egijpliscbe troepen toe te laten de stad te ontruimen. De lonen zijn nu vei laten, bet leger was ontmoedigd en vluchtte in de richting van het binnenland. De galeiboeven werden uit de gevangenis sen vrijgelaten, zij staken de stad in brand en pleegden afgrijselijke moordc- lijen. Ongeveer lOOeuropeanen die eene schuilplaats gezocht hadden itt de Otto- mansclie bank, werden na ecneii wanho pige» tegenstand vermoord. Veie andere hebben zich al vechten cenen dooltocht gebaand naar de zee, waar zij zich kon den inschepen aan boord van booten ter hunner hulp gezonden. Volgens la tere lunchten zouden 2000 europeanen het leven verloren hebben. Al de ddelen der stad zijn nu bezet door zeelieden die bevel ontvangen heb ban de soldaten te ontwapenen en de plunderaars dood te schieten. Duftschland. De verkiezingen voor den pruisi- schen Landdag zullen plaatsgrijpen van 10 tol 18 Octoiier aanstaande. Van nu at bereiden zich alle partijen ievei ig tot den strijd toe. De tialionaal- liberalen zullen al doen wat mogelijk is om de katholiek-konservatieve meerder heid te vallen. De Union d'Alsace meldt dat het gouvernement van Pruisen van zin is de bisschoppen van Munster en Limburg, Mgr. Brinckmann en Mgr. Blum, eer lang in hunne bisschoppelijke weerdig- heid te doen herstellen. Italië. Ook in Italië zullen eerlang kiezingen plaats hebben. De ministerraad beeft besloten deze te doen geschieden den 22 October aanslaande. 't Is de eerste maal dat volgens de nieuwe wet zal gekozen woidcn. alle dwaalleering heelt, ie weten de boovaardij. Volgens de leering van ’t liberalismus is God in alle betrekking met zijne i schepselen weggecijferd, de mensch als „j, „c. uu.ui.u.ucmi-unr. vei. ov.mn.«viiji>. pIÜ(j ujt,,ci.oepe)1. <jc nietige mensebe- drama gevolgd. De geuee e sta aan e ;1[S je eeDj„e gedragregel, de eeltige bron van kennis en wetenschap, opgehemeldVandaar de mensch over- i aan zijn zelve; vandaar de I mensch alleen tegenover zijne driften, en natuurlijk overwonnen en slaat van die driften, in een woord vandaar de christen hermaakt tot heiden, met heidensche begrippen, heidensche ze den en heidensche laagheden. Ons Belgie aanveerdde gedeeltelijk die heidensche leerstelsels en heel B«l- gie zucht onder de heidensche zedeloos heid. Besturen gelijk wij er nu hebben wa ren over jaren bij ons, na drij weken beheer, onder de zwaarte hunner schande ingezakl. Men zweet l getrouwheid aan de Grondwet, en men handelt in alles rechtstreeks tegen den geest der Grond wet in, en men zoekt zelfs den schijn niet te behouden den eed getrouw’ te blijven. Men ondersteunt al wat oide- en zedeloos is en men onderdrukt al wal de natie zedelijker wijze verheflën en veredelen kan, en men durft opentlijk zeggen wat men ondersteunen en wat men onderdrukken wil Het gezag geeft prijzen aan de on deugd, en de deugd wordt uitgejouwd en uitgebongerd. Wie van T landbestier rechtstreeks afhangt, durft zelfs bij ons geen deugd zaam man meer schijnen! Echtbrekers en eedbrekers zijn op het staatsboek alleen als deftige mannen aangeteekend; rechtschapene christenen zijn laf uit hunne plaatsen verdreven en als nictswecrdigcn versmeten; een ruim >wiu i gedeelte van hel gemeene volk heeft op bereid hel gezicht der tuchteloosheid zijner ge leiders, alle eergevoel verloren en ver geten. Belgie is onder zedelijk opzicht lager gezonken dan welkdanig ander land van bet bedorven Europa. Het verslofl'elijkl Engeland wijst op Belgie als op een verachtelijk nest van oneerbaarheid. Vergelijk de zeden onzer voorvaders met de ouzo, en schat wat kwaad het liberalismus ons gedaan heelt. En vaderlandsliefde! De deugdzamen zien met mismoed dat gewest aan waar vroeger hun vaderland gelegen was, en waar nu de brokken van dat vaderland in slijk worden ge trappeld De liberalen, troetelkinderen der lo gie, die geen vaderland kennen mag, zijn wereldburgers, die de vadcrland- sche vorsten genegen schijnen, indien de vaderlandsche vorsten zich mede plichtigen in hunne onvaderlandsche kuiperijen zouden willen maken. Hun eigen belang en dat der logie maken heel hunne vaderlandsliefde uit. Als hun belang of dat der logie het eischen, dan hebben ze Vorst en Vader land voor eiken vreemden overheerscher veil De komende eeuwen zullen hel rijk van 't liberalismus beschouwen als hel onedelste en het walgelijkste dat ooit op Belgie drukte. Van alles wat. 't Is schier ongcloofbaar met welke 1 en aanhoudendheid de Antwerpen moet nog al tamelijk in de kiotle zitten; want, volgens de Précur- settr meldt, zou die stad op het punt zijn eene leening van 55 millioen aan te gaan 't En is geen klein bier! -Mocm»»—-

De Veurnaar (1838-1937) | 1882 | | pagina 1