I! r Leden van Lel onderwijzend persoo- neel nil het kaniun E.lingcit hebben zich plichtig gemaakt aan feilen legen de ze denleer. Er is kwestie van ulliciele on derwijzers. Beide vuorzilieis hebben dus op hun sterfbed de leerst Isels van hel libeialis- mus verloochend, otndai die leerstel sels hun schenen slechte gezellen le zijn voor de iels naar de eeuwigheid. van binnenlandsche zaken beslaat, gaal dus ook in hel ministerie van openbare werken ingevuctd worden. verlies voor zijne familie, maar ook voor hel middenbestuur van zijn ministerie. r, i dene mei harl en ziel verkleefd De godsdienstige en politieke vervol- I ging welke reeds lang in bet ministeriê i De onderwijzer van St. Viclor-sur- Loire is aangehouden wegens schanda- i lige feiten, gepleegd met kinderen aan zijne zorgen toevei trouwd. Hij is ge huwd en vader des huisgezins. De prefekl van hel Meurlhè-departe- menl heeft den wereldlijken onderwijzer van Boudrezy afgesteld voor onzedelijke feiten. Hechter lijke Hronijk. Zijn door de korrertionnele Rechtbank van Vcurne veroordeeld Zitting van den 19 Augüsti. Therssen Servaes, werkman te Merckem, tot eene maand gevang, en Beeckaert Hendrik, werk man te Woumen, tol 26 fr. boel, voor slagen en wonden. Picceu Antoon, werkman te Wormhout (Frankrijk), tol 3 maanden gevang, voor bedriegelijke ontvreemding. Zitting van den 21 Augusli. Lecleir Dcsiré, werkman te Wercken, tot 9 maal eene maand gevang en 26 fr. boet, voor valschheden in geschrift. Logghe Pieter, bediende van den ijzeren weg te Pervyse, tot eene maand gevang en 50 fr. boet, voor onvrijwillig de oorzaak le Sterfgeval. Eene achtbare familie onzer stad komt pijnlijk getroffen te worden door hel vroegtijdig afsterven van M. Camiel- Maiie-Adolt Dautricourl-Déspot, Vrijdag iriorgend te Brugge overleden, in den ouderdom van 30 jaren en 3 maanden. De overledene, die in Veurne zeer geacht was en vele vrienden telde, was ingenieur, Kerkmeester van O. L. Vrouw- kerk en lid van het bureel van weldaau van Brugge. Dn overlijden is niet alleen een groot Opening en sluiting der jacht. Bij ministerieel besluit van den 21 dezer is de j <chl op alle slach van wild geopend op 30 dezer maand en gesloten den 31 December. Echter is de jacht met hazewind maar loegelaten le rekenen van 20 September, en de fezantenjacht den 1 October. De jacht op (ie patrijzen is gesloten na den 30 No- vemb'r. De klopjachten op zwaar wild en de konijnenjacht in de bosschen en duinen, bij middel van speurhonden zijn loegelaten tot 31 Januari 1883; de konijnenjacht met nellen en fretten gansch hel jaar; de jacht op hel waterwild langs de oevers der zee, in de moerassen en langs de slroomen en rivieren tot 15 April inbegrepen. De jacht nW honden zonder vuurwapens is open tot 15 April. Wanneer de sneeuw toelaat het wild op het spoor te volgen, is de jacht opgeschorst, ten zij in de bosschen en op het waterwild, langs do boorden der zee, de slroomen, en rivieicn. de katholieke zaak, waaraan de overle- was, en aan welke hij in hel toekomende nog vele diensten had kunnen bewijzen. lade van eene ïijnwaadkas in eene ka mer gelijkvloers. In geval onze inlichtingen echt zijn, stelt liet verslag der wetsdoktors, MM. Vandermeersch en Devisscher vast, dat het kind wel gemaakt en leefbaar was, en dal zijne dood moet loegeschreven worden aan slagen met een kneuzend werktuig toegebracht. Uselijke bijzonderheid men ver telt dat dinsdag en woensdag laatst, verscheidene vriendinnen der beschul digde, onderwijzeressen of leerlingen der gemeentescholen bare jongere zus ter zijn komen gelukwenschen, die eenen eersten prijs bekomen had in eene officiële school, en dat zij lustig gedron ken hebben op de zegepraal van hel li beraal onderwijs in de plaats zelve waar het verminkt lijkje van het boorlingje geborgen was Onnoodig te zeggen welke opschud ding de opzoekingen der justitie ver wekt hebben. De gëüzengazetten vragen maar al tijd voorts eene nieuwe yerdeeling voor de kieskorpsen van Gent en van Ant werpen, op zulker wijze dal de gemeen ten die in die sleden de meerderheid aan de katholieken geven, zouden ge voegd worden bij andere arrondisse menten, om in du twee hootdsieden de zegepraal der geuzen te verzekeieti. Op die wijze, men vei slaat bel, ware de i meerderheid der geuzen in de Kamer verzekerd. Eh ja als de geuzen aan ’t hooft zijn, en voor ben het getal en de macht heb- I ben, dal zij er maar gebiuik van maken om de katholieken meer en meer te ver volgen. Maar T zal alzoo mei blijven VOOrldmen. Als het kwaad lot liet top punt zal gerezen zijn, en de gemoederen builen maat verbitterd, dan begint de tegenstand, dan berst de woede los. Men meldt uit Brussel dal de heet Olin, de nieuwe minister van openbare werken, eenen staat heeft doen opma ken waarin de godsdienstige overtui ging en politieke denkwijze woidt aan geduid van al de bedienden gehecht aan Zal men nu eindelijk mogen hopen de liberale gazellen een weinig meer pmzchiig zullen zijn in hunne halelijke lasleilaal icg'en hel vrij oiidei- wijs. Van allcB wat. Eene officiële onderwijzeres. Zater- i dag vertelde de Flandre libérale in zes regels dat de gemeenteoverheid van Gent eene jonge hulponderwijzers cener gemeenteschool van Gent had aangeklaagd, ten laste van welke erge feiten aan den dag zijn gekomen. Het geldt eene beschuldiging van kinder- moord, en, naar gezegd Wordt, wegen er zware vermoedens op de beschul- digde. En daarmeê punctum! De Bien public, van Gent, geeft over hel geval dezer officiële onderwijzeres- kindermoordster de volgende inlichtin gen Donderdag laatst, omtrent 10 ure ’s morgens, deed het parket een onder zoek ten huize van mamzel Pernot, offi ciële onderwijzeres, woonendo jn de Zwarte Nonnenstraat, onzer stad. Het openbaar gerucht beschuldigde deze juflër van in de vorige week het leven geschonken te hebben aan een kind, dat verdwenen was. Door vragen gepraamd, bekende mamzel Pernot dat zij in den nacht van 13 dezer een kind ter wereld gebracht i had en het lijkje had verborgen in de fuinseh! 't Is aardig om zeggen, maar ’t is toch dal alzoo 1 De Vlamingen, gelijk de Engclschen en Duitscben, maken een volk uit, ecu machtig en christen volk, met eigenaardige zeden en eigene tale. En nogiaus, hoechristen ook die zeden zijn, hoe machtigen zuiver die taal, men wil den Vlaming die zeden om nemen en hem op zijn fransch opbrengen; men wil den Vlaming eene andere taal aan- leeren de taal der Franschen. En als de Vlaming daartegen opkomt en dat hij zegt dal zijn vlaamsche mond voor geene fransche klanken gemaakt is, en dal hij, Vlaming, met geene fransche manieren weg en kan, omdat zij met zijn edel vlaamsch karakter niel overeenko men, men houdt hem voor eenen lomperik Een Duitschman moei Duitschman zijn, een zijn, zijn geweest van een ongi lnk. Deloz Hendrik en Baslom Ib'mlnk. werk- i lieden te Bevëien. de I" tot 26 fr. Loei, de 2' lol 8 dagen gevang, voor slagen. Thionpondl Pieler. werkman le OudernD*. tot 7 maanden gevang én 26 fr. b >el. voor dictie; tot eenu maand g ’vang en 26 fr. boel, voor wederspannigheid en lot 15 dagen gevang en ,.0 fr. boet, voor bele digingen jegens den prfflciekonimissjris. Dubois Emiel, h<.*rbergii*r>zoon. en Dulom Frans, rondleurder, beide le Veurne, de eerste tot 10 fr. boel, en de 2* tot 15 fr. boet, voor slagen en wonden. Bonte Hendrik, daglooner te Wulpen. Provoost Pieler, dienstbode, en Vantoortel- boom Lodewijk, werkman, b-ide te Coxyde. elk tol 8 dagen gevangen 26 fr. boel, voor openbaie schennis der zeden. Er is een gerucht in omloop, volgons hetwelk er spraak zou zijn van al de ofliciëele onderwijzeressen van het land te verplichten een uniloim le dragen. Men zou het, in hel ministerie, belache lijk vinden dat die damen en jufvrouwen zich naar de laatste mode opsmukken, om in hunne klassen te zitten pronken. Een gedacht Zou er geen middel zijn om de afgelegda uniformen van de garde-civiek te benuttigen?! Verschilligc tijdingen. Een koninklijk besluit van den 19 Juli verleent een pensioen van 23G3 fr. I aan M. Francies Stock, kapitein van 1* klas bij het 3’ linieregiment, geboren te Nieupurl den 23 Februari 1827. In den prijskamp tusschen al dc leerlingen van Rhelonka in de verschil- lige collegier, van ons bisdom, heeft M. i Remi Louwyck, van llouthem, student I van het Bisschoppelijk Gollegio dezer stad, het oehoe accessit bekomen in vlaamsche redevoering; dat is de vierde plaats op 83 mededingers. Sedert eenigen tijd ontmoet men, zoowel des avonds als gedurende den dag, trekhonden zoo groot als kalvers die in de straten en dan nog ongemuil band rond dwalen om den kost te zoe ken. Zou de politic aan de houders dier Londen niet kunnen verbieden die bees ten, vooral des avonds, te laten rond zwerven, daarmede zou ze beletten dat er kindeis en ook groole inenschen ver schieten of omgeworpen worden, en soms veel gevaar loopen gebeten te wezen. De prijsdeeling aan de leerlingen der school van de Zusters Annunliaten, alhier, zal plaats hebben Dinsdag 29 dezer, ten 2 ure namiddag. De werken der leerlingen zullen ten toon gesteld worden den Zaterdag 2G en Zondag 27. Bij koninklijk besluit van den 12 Augusti zijn, onder andere, de volgen de belooningen voor daden van moed en zelfsopoflcring verleend Medalie van 1" klas Pinte Hendrik, schoenmaker, sergeant bij het korps pompiers van Veurne; Medalie van 2" klas Plasman August, De dagbladen melden de dood van de voorzitters der liberale vereenigingen van lloei en Tongeren. Vooraleer deze aaide le verlaten, hebben heiden eraan gehouden zich met de Kerk le verzoe nen. die, vqlgens de Flandre libérale, de eëiiige vijandin is van het tiheratismus, en alleen door de hbeiale partij moei bestreden worden. Engelschman moet Engélschman maar een Vlaming mag geen Vla- j ming zijn hij moet Franschman zijn, ol j anders ’t is een aardigaard. Alzoo is het als een Vlaming eenen heer tegenkomt, dat hij dien heer in het fransch moet aanspreken, of als hij iemand, die een voetje boven hem is, eenen brief moet schrijven, dat hij dien brief in het fransch moet opstellen, uit vrees dat mijnheer hel kwalijk zou kun nen nemen! Gaat hij in een huis met eene bei aan de deur, hij moet fransch spreken! Gaal hij naar de statie, gaal hij op den trein, hij moet fransch spre ken of hij is een dommerik! Gaat hij, ’t is gelijk bij welken staatsbediende, hij moet fransch spreken, of hij is aanzien als een bloolenaar! In een woord, wil de Vlaming beleefd zijn en belamelijk, niet aardig, hij moet zijn ellendig fransch kleed aandoen en zoo wel mogelijk nachten van den aapte spelen! Gaat dat niet alle permissie te boven? Hoe dat dingen toch komen kan Een Klauwaart. metser, Derickx Karei, timmerman en Anifloot Theophile, landbouwer le Buls- camp. Deze hebben zich doen onder scheiden bij den biand del kerk van Bulscamp, Pinie had zich vroeger in deigelijke omsiandiglieden nog doen onderscheiden. Medalie van 1’ Lias Zonnekin F., oppeistuurman, Maertens E.-L., hulp- sluurman, en Vatiderstuieten F., leer- lingstuurman, alien te Nienport, heb ben de manschap gered van de fransche visschersschuit Père et Miie de familie. welke met man en muis stond te ver gaan voorde haven Nieuport. Verhaeghe Lodewijk, visscher te Coxyde. Den 5 Apiil II., bij een ge weldig tempeest, wilde een visscher zijne bedreigde netten redden hij ver warde er in, en zou zeker veiongelukl zijn zonder de edelmoedige hulp van Verhaeghe. Medalie van 2J' klas M. Joseph Van- dermeeren, statieoverste le Veurne, voor hel redden van eenen persoon die op de spoorbaan gevallen was op het oogenblik dat een trein ging voor bijrijden. Morree! Alfons, slachtersgast, en Dubuy Frans, werkman, beide te Nieu port, voor hel redden van eenen bader I die te ver in zee was gegaan. Opsomer Karei, bakker te Ave- cappelle, heeft een kind gered dat stond om te verdrinken. M. Thorrout Florent, statieover te Cortemarq, heeft eene vrouw geied, in gevaar van door eenen trien vermorzeld te wezen. Medalie van 311' klas M. Plancke Hen- drik, statieoverste le Zarren, beeft een kind gered dat in gevaar was van door I den trein overreden te worden. Dedeurwaerder Jules, schipper te Stavele, Vandewalle Lodewijk, slotma ker te Alveringhem, Durieu Florent, le Wulveringhem, Maertens Edmund, land bouwer te Vladsloo, Pillacrl Modest, landbouwer te Dixmude, en Logge Hen drik, kantonnier te Beveien, voor kin deren en drenkelingen uit bel water I gehaald te hebben. Eervolle melding en \'öfr., aan Debuy- I ser Hendrik, daglooner te Veurne, voor I een kind uit het water gered le hebben, I en aan Dcsmel Eduard, werkman tc Veurne, voor een ophol zijnde paard aangehouden le hebben. Eene medalie van 3’ klas, is insge lijks verleend aan M. Lodewijk Cou- vreur (van Veurne), kapitein bij hel 1* gidsemegiment te Brussel, voor op 18 Januari 1881te Elsene, een kind gered te hebben dat stond om onder dc wielen van een rijtuig verpletterd te worden. M. Liégeois August, statieoverste te Calevoel, en to voren to Vcurne, heelt het burgerkruis van 2* klas bekomen, voor den 13 Maart laatst, in de static van llcclc, eene jonge dochter, welke over dc spoorbaan liep en stond om door den aankomenden trein verpletterd te worden, gered tc hebben. Men weet dal M. Lidgeois, de medalie van 1* klas had ontvangen voor dergelijk feil tc Vcurne voorgevallen. La Pair zegt dat de verhooging van prijs der spoorwegtarieven rond half september zal plaats hebben. Men rekent van vijf milliocn meer te ont vangen, welke door het schoolbudjet zullen verslonden worden. Voor den jurij door Mgr. den Bisscbop gelast met hel onderzoek van de leerlingen-onderwijzers der normale school van Thoutoul. hebben zich 4I jongelingen aangeboden en var. dit ge tal hebben er 19 hun examen met on derscheiding afgelgd en 22 met vol doening. Onder de eersten vinden wij MM. August Deprez, van Couckelaere Alfons Vandenbussche, van Beersl; Jules Bultheel, var. Haringhe; Hendrik De- wildc van Couckelaere Achiel Bossuwc. van Proven; Desiré Vanghillcwe. van Couckelaere, en Jules Oogne, van Wou men. Onder de tweedon zijn de volgende: MM. Emiel Selscholter, van Essen; Remt Delanote, van Haringhe, en An dreas Delrue, van Wulpen. Meenen had haast zijn drama De genaamde Albert Biard, schrijver in het stadhuis ter stede, dinsdag 13 dezer iktive I r\ («rtr> xl zv zx zv..l a - HMDI -

De Veurnaar (1838-1937) | 1882 | | pagina 2