-- Verviers klagen plomas verleorfd i van eersten, 4 van liberaal. re- eener vierde christelijke en Hebben de wijding van diaken ont- I bemachtigd cenc leening aan te gaan van 9909 frank. Den 28 augusti is de zevenjarige Desire Moelény, al spelen, te Nieuport in de kaai gevallen en verdronken. Den 23“, 's morgens, is te Lom- bartzijde erne suci ioenvim behooieiide aan Hendrik Vei borg algebrand. Schade 609 tr. De vim was niet verzekerd. Woensdag is M. de heelmeester Van Biervliet, ridder der Leopoldsorde, te Dixmude, in den ouderdom van 87 jaren overleden. Hij was zeer beroemd en ver bekend om zijne kennissen in kankerziekten. Men schrijft uit Oostende Vrijdag men, om in het hospitaal de plaats der Zusters van Liefde te bekleedeu. Dat is een uitmuntend gedacht. Gan- sche dagen slaan de Fianschc daghla- i den vol van heldendaden dier zie- kendienslers. die de zieken uilpliinde- i zedeloosheid sedert men heelt. heelt een koopvaardijschip bij hel bin- Dc Volksbank van Charleroi heeft hare betalingen gestaakt, met een aan zienlijk deficit. Die financiëele ramp is eene echte geuzenkiak de stich ters en bestuurders der Bank belmoren allen tot. de liberale partij. ren, den nacht in de kroegen overbren gen en andere sclmone dingen meer. 't Zal de eer zijn dier liberale com missie die heldinnen naar Belgie te hebben overgebracht. Laatst aangekochte aklien der lee ning van Brussel 1879 N"286,192 tot en met 286,200; N” 304,606, 311,890, 47Bj865. Bij hel uitgungsexamen in de nor male school der Dameti van den II. Audieas, te Brugge, hebben 12 leer lingen bun diploma bekomen 4 van eersten, 6 van tweeden en 2 van der- den graad. In de normale school der Met la^er onderwijs is Frankryk. Do wol over het lager onderwijs, on langs in Frankrijk gemaakt, blijft bij de kahtolieken groote misnoegdheid ver wekken en buitengewoner! iever om de gevolgen van ccno zoo rampzalige wet te verijdelen. De Bisschoppen spreken aan do ou ders en meesters over hunne plichten in deze droeve omstandigheden, en hun ne leering komt in den grond overeen met hetgeen in België sedert 1879 geleerd wordt. Z. Em. de kardinaal-aai Isbisschop van Parijs heelt tenen brief aan zijne diocesancn geschreven, die in zeer be daarde cn levens zeer uitdrukkelijke woorden de plichten van allen voor draagt. Zie hier den inhoud 1. Indien de ouders door neb z.clvcn hunne kinderen niet kunnen opvoeden, moeten zij de katholieke school verkie zen. En in het geval dal er geene katholieke school bestaat, maai enkelijk eene on zijdige, waar er noch van God noch van zijn gebod gehandeld wordt, dan moe ten de ouders zelven hunne kinderen in deze groote katholieke leering ondei rich ten, deze kinderen nauwkeurig naar de kerk zenden om er de waarheid te hooien, en bovendien ncerstig waken dat er niets gevaarlijks in de school ge zegd worde. Indien zij iels dergelijks bemerken, zijn zij verplicht hunne kin deren te verwijderen van de school. 2. De meesters moeien doen al wal mogelijk is voor bet geluk hunner leer lingen, hun de christelijke plichten vóórhoudende. 3. De pastoors moeten buitengewone middels in het werk stellen om hunne jonge parochianen wel te onderrichten. 4. Alle geloovigen moeten vlijtig medewerken en hulp toebrengen door aalmoezen. Van allet» wat. Te Bergen, evenals te Antwerpen, is er spraak geweest van èenen leergang voor wereldlijke ziekendiensters ii; te richten, ten einde de kloosterzusters in het hospitaal te vervangen. De Journal de Mons gelooft dal de com missie der godshuizen van dal ontwerp heeft afgezien, maar dat zij voornemens is ziekendiensters uil Parijs te doen ko- stommen te Brugge, en Renalus Van- hoonacker, van Brugge, student bij de hoogeschool van Leuven. Onder de leerlingen der holbouw- school te Gent die bij het uitgangsex- amen een diploma bekomen hebben, bevindt zich M. Herman Ronse, van Veurne. Gespaarzaamheidskring van Veurne. IScchterlijke Ilronijk. Zijn dour de korrcctionnele Rechtbank van Veurne veroordeeld Zitting van 2 September. Jonck- heere Lodewijk, werkman te Wesl- kerke, lol 2 maanden gevang, voor sla gen. Sclioonbacrl Louise, dienstmeid te 1 gevang en voor bedriegelijke om hel vrijmetselaais-liberalismus. Men verzekert dat, te rekenen van 1 October aanslaande, drie honderd treinen op den Staatsijzerenweg zullen afge schaft worden. Men ziel d.it M. Olin zich met geen kleintje zal tevreden houden. Als dat uit spaarzaamheid is, dat M. Olin het daarbij niet late. Hij kan im mers nog veel meer sparen met al de treinen at te schaffen, aangezien de ijze renweg in deiicit is. Gelijk men weet, heeft Holland ook zijne zoogezegde onzijdige scholen; maar ook daar wordt de oorlog ge voerd legen het onchristelijk onderwijs zoowel door de weldenkende protes tanten ais door de katholieken. Het volgende bericht zegi meer dan iets anders hoe hevig de sn ijd bij onze j noorderburen gevoerd wordt: prinses Marianne heelt eene gilt van ,6009 gul den geschonken aan de kommissie voor den bouw eener vierde christelijke school. Waarom, als er niets veranderd is» - leert men inzekeregemeenleschool van Veiirnambachl, aan kinders van 10, 12jaar minnebrieven schrijven en vrijen op ’l papier? Waarom, als er niets veranderd is, vergaderen de olliciele bloedverwanten, school- bazen en scboolbazinnen, van twee aan- eenpalende dorpen in Vcurnambachl, op den hoogdag van Kerstdag en Paschen, ondei andeic, in de o/liciele school, om er ofliciecl te dansen met al dat offi cieel» en somtijds nog wat anders is? Waarom, als er niets veranderd is geeft er een olliciele schoolvos zijn ontslag, om af te zakken naar eene arme cn veel kleiner gemeente? Was er misschien bier, in ons Veürnambacht, iets veranderd of was hel om geene veranderingen le moeien zien noch onderslaan? P. S. Tijdens de prijsdeelingen Maar, gebeur, ge gaat zeker naar de prijsdeeling komen? 'k En doé, gebeur. Hoe, 'k en doè, en waarom? Omdat onze priesters met den verbiên. Ja maar, gebeur, 'k en heb ik niets veranderd in mijne school, en ware het niet dat dat nu alzoo is (sic), de pastoor zou ook komen. 't Is percies dat, zei gebeur en hij keerde zijne karre. Waar gebeurd; die zoekt, vindt hem... En eenige dagen later ’t was prijsdee ling, en die olliciele gebeur dopte daar eene olliciele redevoering af van vervolging en laster en vele andere olliciele kruisen, die zij ollicieel te dra gen hadden en noglans, zei hij, wij doen welcnniets is ver hinderd. vcrschillige tijdingen. Zondag 27 Augusti heeft Z. Iloogw. den Bisschop van Brugge de volgende heeren priester gewijd MM. Ilonorë Allaeys, van Worsten, professor in 't coliegie van Moskroen; Frans Bossaer, van Vlisseghein, profes sor in 't coliegie van Kortrijk; Joannes Craeynest, van Oostroosebeke, student bij de hoogeschool van Leuven; Julius De Béidt, van Dranoiitre, student bij de neuzeilen een deel van hel Westerhoold der haven verbrijzeld. Hel staketsel werd letterlijk in tweëen gesneden, en de talrijke menschcu die op bet uiteinde stonden te vissollen, bevonden zich al met ecus op een eiland. Seffens kwamen er schuilen en boot jes om beu le redden. Er zijn geene ongelukken le betreuren, maar de slofle- lijke. schade is zeer aanzienlijk. Donderdag ging er op ditzelfde Wes- lerlioofd een lapijtsier gaan vissclien, 's avonds late; hij stond er pas eenige oogenblikken toen hij gekerm boorde, komende uil de zee. Was een lid van liet oostendsch spoil Nautique die met een pêrissoiie van Blankcnbergbe gekomen was. Onderwege hadden de zeebaren zijn vaartuigje verbrijzeld en hij kwam al zwemmende af, wanneer hem in de na bijheid der haven van Oostende de I krachten begaven. Op zijn geroep wierp men eenc koord, maar hij liad de kracht niel meer om er zich doelmatig van le bedienen, men moest hem siillckens aan voort trek ken lot op liet zand, waar hij in bezwijming viel. Men droeg hem naar zijn buis, waar een paar dagen ruslens hem geheel al zullen herstellen. Te rekenen van 10 September zal de taks op de baudelsetlekien in den post, heden op 30 cemimen, verminderd worden op 20 centimen. Sedert I September verzendt de post brieven en gedrukte stukken, han delpapieren of dagbladen, tegen be taling bij hunne aflevering eene kwi tantie moet worden bijgevoegd om den ontvangst le doen. Do verzondene stuk ken moeten gefrankeerd worden. Stalen of andere kleine voorwerpen wor den aan dezelfde voorwaarden aange nomen, doch moeten onder omslag of ingepakt zijn. Eene kwitantie moet elke verzending vergezellen. Het draaien der volgende bruggen zal vooreen jaar (1 October 1882 tol I October 1883) eerlang verpacht worden: Hullebug, Kellenaersburg, Loobrug, Oe- renbrug Korlewildebrug, Gastiiuisbrug en Boosebrug, al op de Loovamt. De aanbiedingsschriften moeten gezonden worden aan M. den boofdingenieur bestuurder van bruggen en wegen te Brugge, en in de post besteld worden den 13 dezer len laatste. Twee der kerkdieven en heilig schenders van La Marlière, bij Mos kroen, zijn donderdag aangehouden. Het zijn kerels die Mout-a-Leux bewo nen; hun plotseling verdwijnen, den dag na de dictie, beeft hen aanstonds doen vermoeden, De derde dief, die, naar men zegt, naar Brussel gevlucht is, viel tol hiertoe niet in handen der policic. Men schrijft uit Maeseyck, 29 Au gusti Eene versclirikkelijke misdaad heeft hoogeschool van Leuven; Einiel Dejae- M. Dósiré Narens, een hevige liberaal, Home; Pieter Dolameilleure, voorzitter van hel schoolkomiteit, was hel hoofd en de ziel van die inrichting cn ’t is voor hel aandeel dat hij in hare stichting heeft genomen dat hij, verle den jaar, gedekoreerd werd met liet bur- gei kruis van eerste klas. Gelukkig dal hel gouvernement zich gehaast heeft 1 Nicupprt, tol eene maand j 26 tr. boet, vreemding. l’acqueu René, werkman le Vladsloo, tol 26 Ir. boet, voor eerroverij. Debuichgraeve Hendrik, werkman te Veurne, tot i tr. boel, voor bedriegelijke ding. Poilenlier Livinus, werkman te Couckelaere, en Sinnaeve August, werk man ie Vladsloo, elk tol een jaar en eene maand gevang en 26 fr. bqet, voor aanslag op de eerbaarheid. Zitting van den 3 September. Hoedt 1 Eugenia, huisvrouw Weerbrouck, werk- ster te Oosiduynktrke, tot 13 dagen ge- vangen 26 ft. boet, voor bedriegelijke ontvreemding. Desbucipiois Alois, touwslager te Beerst, tol 26 tr. boet, voor eerroverij. Doheyn Jeroom, gezegd Acliiel, lim- 1 merman te Loo, lol 13 dagen gevang en 30 fr. scbadeloosslelling, voor sla- gen. \andevenne Hendrik, weikman le Wou men, lol 13 maanden gevang, voor aanslag op de eerbaarheid. Een omzendbrief van minister Bara aan de gouverneurs verwiitigl dezen, dat het gouvernement vourtaan niet meer zal lussehenkomcn in de onkosten voor het ophouwen van weldadige ge stichten. Alleen in geval die gestichten door groote sleden opgericht worden, zou van dien regel soms nog worden at- geweken. Zoo dat de zieken en de noodlijden den nu ook al de gebroken potten van den schooloorlog betalen moeien I Dal is echt geuscli. Ter gelegenheid van do algemeene vergadering der Fransche Vrijmetselarij, welke te Parijs gaat gehouden worden, deelt de l'nivers het getal der logien mede in de landen waar deze lielsche sekte den meesten vooitgang gedaan heelt in deze laatste jaren. Men lelt thans in Engeland en in ’t Land van Wallis 1187 logien; in Schot land, 334; in Holland, 46; in Belgie, 13; in Denemarken, 7; in Zweden en Noor- en Bernardinus. wegen, 18; in Frankrijk, 287; in Al- I Hebben de wijding van diaken onl- gerie, II; in Duitschland, 342; in Zwit- vangen .MM. Pieter Lerooy, van Wer- serland, 33; in Spanje, 300; in Portugal, I vick, professor in ’t gestichuder dool- 22; in Italië, 110; in Horgarië, 44; in -- - -- Rtimenië, II; in Griekenland, 11; in Turkije,26; in Egijpte, 26; in de Indiên, 118; in China, 13; in Japan, 4; in Australië, 229; in de Vereenigde Staten, 9,884; in Canada, 335; in Brazilië, 236; enz. Men telt heden meer dan 43,000 logien van vrijmetselaars met een getal van gtier, student in de godsgelecrdheid le van Brug ge, professor in Tcollegic van Moskroen; Seralin Dequidt, van Alveringhem, professor in 't college van Veurne; Vic tor Devaere, van Oostroosebeke, pro fessor in T coliegie van Meenen; Isidoor Goemaeré, van Wyisctiaeic, professor in 'tcollegic van Moskroen; Benediki Huys, van Giieluwe, professor in't klein se minarie van Rousselaere; Alfons Mervil- lic, van Wontergbem, professor in de normale school van Thourout; Gus- taaf Nuytten van IJper, professor in 't coliegie van Kortrijk; Hendrik Scher- pereel, van Moskroen, professor in T coliegie van Poperinghe; Richard Vanderibërghe, van Wercken, surveillant ’t pensionnaat van Thourout, en de EE. PP. Capucienen Roberlus, Cherubinus meer dan elf mi!li«en leden. Welk schrik kelijk leger, dat onder hel vaamlel van Satan ten strijde tiekl legen de Kerk! cn meestergasieii de weikmeisjes op de scbandelijksle wijze 'L'l.a Vuilte du Dimanehe zegt dat boog- Uvefede«.e" - .d(''8>aad. geplaatste personen in schimdélijke lei- LlJ komukhjk besluit van den ten zouden betrokken zijn. Verviers is i «^usii wordi do gemeente Wulpen, Het gerucht bhjll te Beigon loopen, een tier liberaalste steden van liet land; dat M. Saincteleltc, de gewezen minister ’t gemeentebestuur en policie, alles iser van openbare werken, zijn omslag zou geven van volksvertegenwoordiger en tevens aan bel politiek leven zal vaar wel zeggen. Nog een die zijnen buik vol heeft van De dagbladeren van Verviers klagen hevig o'er de uitbreiding, welke de t eenigen lijd geno- Er zijn le Vervieis nijver- Iteidsgestichlen, zegt de youvediste, waai% teen en meesunw.o,, de wCrdcn ,0 d,! Zou ons geuzenblad het bestuur der I godshuizen niet aanraden hier hetzelfde te doen. v I nr >i,Li yacMr-'-.-ywatr.imj <it»q iivnui iK, wciitmau ie eenc maand gevang en 2G ontvreem- if

De Veurnaar (1838-1937) | 1882 | | pagina 2