prijs van de meisjes Do briefschrijver van de Independance vindt het onredelijk dal er nog oflicie- len zijn die geen vlaamsch kunnen. De soldaten verslaan wel de fransche beve- a<ht, bedankte in korte woorden geheel dal uitgelezen gezeldsehap; en hij zei dat de ondersteuning en de genegenheid van al dat treffelijk volk hem groeten moed in gaven. om voorts al zijne krachten edelmoe dig toe te wijden aan’t welzijn van al zijne sclioolkinders. Bravo! Mijnheer de inspecteur de Tremcrie dank te ouders, vrienden, kinders en onderwij zers. en hij zei dal de ouders toch zoo ge lukkig zijn die hunne plichten verslaan in de schoolzake, en dat de kinders later zul len welen te spreken van welk belang het is regelmatig naar eene goede school gegaan te hebben! 't is te zeggen, naar eene katholieke school, waar men den catechis mus teert om hem zelven on niet, gelijk in de oilicieele scholen, om de on- noczclaars te doen gelojven dal er niets veranderd is Wal! zei M. de inspecteur, zal men miiliocnen op miiliocnen verkwisten om niets te veranderen? En als er niets veranderd is waarom geeft men in de of- ficieelb normale scholen, geenc les vanfgods- dienst, gelijk eertijds, aan die gasten die later den catechismus moeten aanleeren (voor 100 fr. Nog een woord’t handwerk van alle slach, door de meisjes verricht, was ten toon gesteld, en iedereen die kennisse van zaken heeft, zei dat die expositie van de kinders hun werk voor geenc andere paro chiën moet onderdoen. Zoo ten slotte, wij hebben daar een aan- genaamen tijd ovei gebracht. Dank aan de meesters, die ons dat vermaak verschaft hebben, en ons terzelfder tijde de gelegen heid gegeven hebben van onze genegenheid te loonen voor hun moeilijk maar edel en verheven werk. X. Te Thieusies, eene gemeente van 1000 zielen, in liet arrondissement Soi- gines, zijn er vier scholen, waarvan twee vrije katholieke, die bijna al de leerlingen hebben, en opgerichl zijn door de milddadigheid der kasteel- lieeren; daarnevens staal een bijna le dig oilicieel sclioolpaleis der knechtjes door de liberalen met groole kosten gebouwd, en verder is men bezig mei een ander oilicieel paleis te bouwen voor de meisjes, waarvan hel beslek lol 38 duizend trank beloopt. Do hoold- ouderwijzeres, mei eene jaarwedde van 1890 fr., heelt vier leerlingen, en de hulponderwijzeres, met 1200 fr. jaar wedde, heeft er hoegenaamd geenc. De lastenbetalers klagen daurovei pul len in den grond, maar minister Van llumbecck laat ze maar betalen! Va» alles wat. Tc Houlhem was er dezer dagen offi cieel congres: ’t Was van papendwang en andere schoone dingen Een der congresmannen heeft onder vonden dat hel niet goed is van hoeden te dragen die le groot zijn zij vallen altemets aan tot op de schouders Laatste nieuws liet congres is ge doopt T congres van den gebuilden hoed! Veranderlijk). Onze huidige ministers maken eene wel op het onderwijs om hel le neutrali- zeeren, zeggen ze, ’l is te zeggen, in andere woorden, een onderwijs willen zij dat onzen God en godsdienst van kante stelt. De catechismus, zegt er een van hunne mannen, is een vuil en smeerig boekje, en ’i moei weg! En al dal handen heeft onder de liberale Kamerheeren klakt een kwart lang! Zoo, na veel onnoozclen praat, wordt die wel gestemd dooi al de officiële slaven van beide Kamers. Jamaar, de bisschoppen gevoelden ie wol waar die partij van de meerderheid (ééne stem) naar loc wilde, en zoo spoedig als pad destoelen oprijzen, had iedere parochie zijne vrije school en de kinders stroom den er naartoe. Dit deed onze logiebazen wal na denken en de ministers zegden wij zullen moeten ooiijk boeren of de wel zal niet grijpen. En aanstonds plak kaarten uitgeplakt, om de onnoozelaars te paaien en hen te waarschuwen dat alles zou zijn gelijk te voren, dat er niets veranderd is! Nog meer de ca techismus dal vuil en smeerig boekje men zal het aanleeren en degene die de comedic zullen speler, hebben 100 fr. op den hoop voor de caiccbismusles le leeren. Is dat lafaardswerk of niet? Eene wet mei geweld doen stemmen en ze niet durven uilvoeren; den cate chismus afkeuren en de officiële bazen dwingen dien aan te leeren! En zeggen dal er menschen zijn en vele die in de comedie niet klaar zien, en onnoozel genoeg inedeziugen Niels is veranderd! Maar als ik oenen nieuwen broek doe maken, is bel om hem in de kas te hangen? Toch zeker niel! Maken de ministers wellen om ze niet uil te voe ren? ’t kan zijn dal ze wal afzien uil vreeze, maar dat is lafaardswerk Tc M.... in T land van Waas, komt een inspecteur van tijd tol lijd onder zoeken of de officieels meesters, de dou aniers de champetter enz, geen Katho lieke gazel lezen. De wereldlijke onderwijzer van Nuel- sous-Faye (departement der Vienne, in Frankrijk) die onlangs een banket had ingericht ler eere van den gevallen mi nister Paul Bert, is aangehouden en in bet gevang van Loudun opgesloten voor zware feiten van onzedelijkheid. Hij is die zelfde schoolmeester die niet lang geleden voorstelde eenen deugdzaamheid te geven aan der wereldlijke scholen. i’rieslerlijke bestoeminsen. Zijne lloog.v. M;.;r. de Bisschop van Brug ge heelt de volgende benoemingen gedaan Pastoor le Moorseele. M. Meerssenian, pastoor te Wouinen. in vervanging van M. Venein. die zijn ontslag gegeven heelt; Pastoor tc Wouinen. M. Delputte, pastoor le Bixschole; Pastoor Ie Bixschole, M. Vanneste. onder pastoor te Giilleghem; Pastoor te Wesloutre, M. Idc. onder pastoor van St. Jan. te Poperinghe, in ver vanging van M. Nollet, die zijn ontslag ge geven heelt. Bestierder van hel pensionnaat der Zus- te-s van Maria, le Iseghem. M. G. Zoete, professor in T bisschoppelijk collegie van Vein ue, in vervanging van M. J. de Pelichy, overleden; Bestierder der katholieke scholen te Mos- krocn. M. E. Marcou, priester in 't semi narie. Professor der Normale school te Thourout, M. Vaudcbuleke. diaken in T seminarie. Professor in *1 collegie van Moskroen, M. 11. Vanderiberghc. surveillant in het pen sionnaat le Thourout; Professor in 'tpcnsionnaal te Thourout. M. Lenridan. diaken in 'tseminarie. Professor in 'l collegie van Poperinghe. M. Hector Stamper, priester in ‘t seminarie. M. N. Holvoet, van Meenen, is surveil lanl benoemd in 'l collegie van Thielt. M. Lootcns, diaken in hel seminarie, wordt gezonden naar de universileil van Leuven. De korrektioimeele rechtbank van Verviers heeft sieur Deru, officiële ge- meente-onderwijzer te Tiège Sart, tot acht maanden gevang en een jaar be- rooving zijner burgerrechten veroor deeld, als plichlig aan aanslagen op de eerbaarheid, gepleegd op meisjes zijner school. Niettegenstaande de verpletterendsie bewijzen tegen dezen schoolvos ingé bracht waren, is bij niel voorloopig gevangen gezet; na de na de uitspraak van het vonnis is hij gerust naar zijn dorp kunnen weerkceren. Iladde er kwestie geweest van eenen katholiek, hij had het zoo gemakkelijk niet afgesloofd. De Moniteur bevat bijna alle dagen koninklijke besluiten, waardóór de be groeiingen der provinciën worden ver- valscln ten profijte van 't geüzenonder- wijs. Hel geld bestemd voor buurtwegen en andere openbare noodzakelijke wer ken, wordl aangeslagen voor de geu zenscholenHei openbaar nul wordl dus te kort gedaan voor de ledige geu zenscholen en oilicieele renteniers. Scherreweg len, maar den uitleg tliel dien de offi cieren noodxakelijk moeten geven; en van den anderen kant verstaan de offi ciers de opmerkingen der soldaten niel. Dat zou een geharrewar zijn in een sc- rieuzen oorlog. Maar dit hebben de vlaainsche bladen reeds over eene halve eeuw geschreven en nu eerst koinl de Indêpendance de gegrondheid der vlaain sche grieven ondersteunen! En zou 't nog wel gemeend zijn De liberale dagbladen van België melden, zonder er graten in le vinden, dat ’t Engelsch goiivei nemeni voorne mens is eenen dag te bepalen waarop openbare gebeden zullen gedaan worden in al de keiken van Engeland, oin God le bedanken voor de zegepraal der Eu- gelsche Hoepen in Egypte. Ziedaar een groot land wiens gou vernement niet vreest zich te verlagen door God in openbare gebeden le be danken. En ons klein landeken ziet de slaaf- sebe meerderheid van zijn gouvcncmeni uil een adres aan den Koiiing, de enkele vermelding van den naain der Voorzie nigheid vei werpen. Wat zullen onze ministers zeggen van hunne hollandsche koilegas, die den koning in zijne troonrede hebben doen zeggen dal de zegen Gods on misbaar is voor geluk van hel vader land De genaamde Aug. George, van Mon- ceau-sur-Sambre, lid der logie, moest aangehouden worden voor T plegen van aanslagen op de zeden. In plaats van den kerel te vatten, lieten zij hem vrij naar T gevang gaan en de gendarmen volgden hem slechts in burgerkleeding en van verre op. Ware hij een priester geweest, men zou er anders mcè ge handeld hebben. Van zulke aanhouding maakt men eenen volksoploop, men sleurt den beschuldigde door de stralen en laai hem soms een vollen dag zonder eten of drinken. Dit is gebeurd met eenen priester te Brussel, terwijl de Peltzers wijn kregen. Hoe schoon en techiveerdig. De voorzitter dor republiek van Haïti heeft dezer dagen eene redevoering uit gesproken, waarin hij zegl Hel onderwijs gaal le slecht; er is eene school die'aan T gouvernement 193 piasters kost en maar 9 leerlingen teil. Dal misbruik moet ophouden, u Alle school die min dan 30 leerlingen heelt, zal gesloten worden. Is gelukkig dal die president hier in Belgie niet meester is, ge zoudi er officiële scholen zien sluiten en misbrui ken uitgeroeid worden. volgens de minister hel zal beslissen; 500 Ir. als zij in onbepaald verlof ge* zonden worden; 550 Ir. met het eindi gen hunner acht dienstjaren; 250 fr. bij de effenstelling van hunne masse voor kleedingen en vermakingen. Zij zullen daarenboven eene hooge soldij nekken van 10 cl. per dag legenwoordigheid in het korps. Zondag 1 October, is het ver- plichtende zitting in al de kerkraden. Men schrijft ons uil Alvcringhcm, 26 September Gister was er feest op het kasteel van den edelen heer Leou Visd'rl, volksvertegenwoordiger, ter ge legenheid zijner benoeming lol voorzit ter der jonge maatschappij van lantaren. Om 2 ure begaf zien dil toonkundig genootschap naar T kasteel en opende er de leesielijkheuen door bel spelen van het nalionaal lied de itiabanconne. Daar na begon de steeple-c/iase voor jongens beneden de 13 jaar en van 15 jaar en daarboven. Dit verlustigde de loege- slroomde uienigie lot rond de 5 ure, wanneer dan een goüter opgediend werd, in den salon van M. Visarl, voor de muziekanten en de leden der com* missie van het muziek. Verscbeide tos ten werden gedaan men dronk er op den bloei en den groei van bel nieuw ingericht genootschap. Vervolgens ver eerde uwe stadgenoot M. August Mo* reeuw’, die als een eerste zanger bekend staal, hei gezelschap met eeuigc lieve couplenen, die hartelijk werden loege- juicbl. Ten 8 ure wierd hel feest gesloten door hei afschieten van een piacln'r vuurwerk, terwijl hel muziek uenige zijner schoonste stukken liet hooren, dal M. Julien llerwyn eenen luchibtd deed opstijgen, die, door bengiial»0*1 vuur verlichi, heinde en ver in de lucht ging aankondigen dal Alvei inghem eenen vreugde- en feestdag eindigde. De hot van het kasteel was toeganke lijk voor bel publiek, en nooit heelt men daar meer volk bijeen gezien. Alles is rustig en in de beste orde afgeloopen, en iedereen was ie wede over hei vriendelijk onthaal van onzen beminden en gevierden volks*eriegen- woordiger en van zijne nouil vulpie- zene en waarde echlgenoole. Dil lëesi, dal dooi een overheerlijk weder was begunstigd, zal lang in hei geheugen blijven van deze die er tegen woordig waren. Eons te meei is de lol van M. Leon Visarl, de weldoener van iedereen, op aller lippen. Donderdag nacht zijn dieven bin- nengedrongen op de achterplaats van het huis van M. Racrt, grossier, op du markt, te Dixmude. Eene dienstmeid, gerucht hoorcude, stond op en ontsiak licht. De kwaaddoeners stonden ju'sj aan de achterdeur en de klaarte die z‘J boven zagen dieet'hen op de vlucht. Men licetï ook gepoogd in te breken bij eenen winkelier der Beeisisliaat. doch zonder gevolg, daar de winkelier wakker gemaakt wierd door het gerucht. Hel schijnt dal men ook gepoogd heelt een nachtehjk bezoek mei braak at le leggen bij een der stadsgardcii- waters zijn te Luik en ie Ser viërs, door de gestadige regens zoo gerezen dal er op vele plaatsen over stroming is. -- Oostenrijk, Italië en Zwitserland worden op dn oogetiblik door zware overstroomingen geteisterd, ten gevolge der langdurige en hevige regens. I 't Inspreuk wordt gemeld dal de vallei van de Adige en de l’usterlhal over stroomd zijn. De gemeenschap met den spoorweg is gedeeltelijk onderbroken; bruggen zijn weggcspoeld. De stad Trente is o’verstroomd. lo Bruncck zijn huizen weggespoeld. In Lombardie en te Venetie zijn de rivieren builen de oevers getreden. bruggen te Verona zijn weggeslagen. De stad is overstroomd, er zijn weinig ot geen menschen verongelukt. De grot van O.-L.-V. van Lourdef in beslag genomen. M. Flourens, eer- sic bediende van den minister van ccrc- diensten, heeft een nieuw bewijs gele verd van den diepen en onverbiddelijker* haat dier, hij toediaagt artn alles wat de katholieken eeren en beminnen. Door het afsierven van Mgr. de bis- 1 crNchilIiftc tijdingen. Bij koninklijk besluit van den 20 sep tember wordl het kiescollegie der ge meente Gyverinchove bijeengeroepen op Dinsdag 13 October aanslaande, len 9 ure ’S morgens, om over te gaan lol de kiezing van een lid van den ge meenterad). M. Mouton, volksvertegenwoor diger van Luik is den 17 dezer na eene langdurige ziekte overleden. Hij was lid der Kamer sedert I860 en gedurende al dien lijd hel schaap zijner fanatieke medeleden. M. Moulon is zonder de hulp van den godsdienst gestorven en als vrijdenker begraven. De kiezers van hel arrondissement Luik zijn bijeengeroepen op maandag 16 October naast, om tol de kiezing van eenen nieuwen vertegenwoordiger over le gaan. M. Magis, schepen ie Luik, en lid der francmaronslogie dier stad, heelt toegestemd zich als kandidaat door de liberale associatie te laten voorstellen. Bij koninklijk besluit wordt de prijs der plaatsvervanging door hel gouvernement op 1600 Ir. gesteld. Een ander beskuit zegt dat de vrijwil ligers met premie ook 1600 fr. -zullen krijgen, le weten 300 fr. als zij bin nen gaan, of in verschtlligc afkortingen j l X? man ■8 1 -rz W

De Veurnaar (1838-1937) | 1882 | | pagina 2