waarin men die heelt zij niets meer ie doen gehad. Onder hel katholiek ministerie heelt de Kroon al hel goed belet; onder hel liberaal ministerie heelt zij geen j hoegenaamd kwaad verhinderd. Hoe de ministers sparen. Gedurende al den lijd dat de heer Beernaert minister van openbare werken was, heelt hij slechts 5000 frank uitge geven voor bemcubeling van het mi nisterieel hotel. Dat was zooal wel, zal de lezer misschien zeggen. Het kan zijn; maar wat moet men dan denken van M. Saincteletle, die nog geen vier jaar minister is geweest, en die voor meer dan 200,000 frank meu bels gekocht en verfraaiingen aan het ministerieel hotel heelt gedaan? Men zou veronderstellen dat. het mi nisterieel hotel, na zooveel kosten, ein delijk volkomen in orde was. Zoo denkt er echter de heer Olin niet over, want hij is, nog maar pas eenige weken mi nister van openbare werken, en reeds heeft bij op zijne beurt voor 100,000 frank kosten gedaan. Men zegge nu nog dat onze ministers niet sparen! De heer Olin is, inderdaad, zoo gauw het zijne persoonlijke voldoening niet betreft, de spaarzaamheid zelve; hij zou, gelijk men zegt, nen cent in twee bijten. liet loon der barreel wachters, arme werklieden, die dagelijks in gevaar ver- keeren van door den eenen of den ande ren trein verpletterd te worden, en die door hunne oplettendheid het leven van duizenden voorbijgangers beschermen, let loon van die menschen heeft bij met 7 tot 8 Ir. 'sjaars verminderd en daar enboven moeien die nederige bedienden zelven de olie koopen welke zij in hunne lantaarnen verbranden. Versehililge tijdingen. Mgr. de bisschop van Brugge heelt de volgende benoemingen gedaan Pastoor te lloogstaede, M. Copin, onderpastoor te Beernem, in vervan ging van M. Vandemaele, ontslaggever. Coadjutor van M. Dewaele, onder- llechterlljke Kronljk. Zijn door de korrectionnelc Rechtbank van Veurne veroordeeld Zitting van den 19 October. Boeket Karei, herbergier te Wulpen, lot 5 fr. boel, voor eene levende haag dourgekapt te heb ben. Monleny Cornelius, visscher, en Deuolf Lodcwijk. werkman, beide te Nieuport. de eerste tol 26 fr. boet en de twei de tol 8 da gen gevang, voor slagen en wonden. Zitting van den 20 October. - Deehfcrf Serafin en Beun Julius, werklieden te Bevi- ren. elk tol 26 fr. boet, voor roverij. Decherf Serafin, voornoenid, lol eene maand gevang en 26 fr. boet, voor be- driegelijke ontvreemding. Weiss Frans en Bogaerl Pieter, werklie den te Nieuport, elk tot 26 fr. boet, voor slagen en wonden. Weiss Frans, Bongé Polidoor, Bogaert Pieter en Deuolf Lodcwijk, werklieden te Nieuport, elk tot eene maand gevang, voor wederspannigheid, en elk lol 8 dagen ge- vantr, voor braak van afsluiting. Bongé Polidoor, werkman te Nieuport. tot 8 dagen gevang voor braak van af sluiting. Leo XIII en de Scholen. Een verdienstelijk blad var. Rome, de Divin Salvatore, maakt melding van dc milddadigheid van den II. Vader voor de katholieke scholen, en zegt dat, in eene aanspraak, vrij lag lodezer gehou den. Z. H. het volgende heeft gezegd Ouder mijnen voorganger, gaf men jaarlijks honderd duizend frank. Thans is die som verdubbeld en vier maal grooter geworden en zoo aan- gegroeid, dat wij reeds aan het half millioen zijn, en ik doe gcern die onkosten. Hel kwaad dal men aan de scholen doel, is le groot; wij moeten het redmiddel bereiden. Ik zal mijnen laatsten stuiver met haar deelcn. Vei - leden jaar zegde men mijOhhoe veel meer goed zou men kunnen doen met 50 duizend frank meer? Rekent dus, antwoordde ik, op deze som. Ik zal 30,000 fr. nemen van den St. Pie- terspenning en hel overige van mijne eigene penningen erbijvoegen. Zijn die heerlijke edelmoedige woor den van den II. Vader geene allerge wichtigste aanbeveling voot ons, ka tholieke Belgen, die, in ons eertijds zoo katholiek land, thans ook een onder wijs te bevechten hebben dal zich van den godsdienst gescheiden en zich er tegengesteld heelt? Moeten wij niet, naar hel voorbeeld van Leo Xlll.alonze krachten inspannen voor den bloei en voorspoed van hel vrij en katholiek onderwijs, hel eenige dal van onze kinderen getrouwe chris tenen en aan liet vaderland verkleefde burgers maken kan? Wij twijfelen er niet aan, de opoffe ringen welke Z. 11. de Paus zich oplcgt vooi de goede opvoeding en hel katho liek onderwijs der kinderen, zal de Belgen opwekken om dit edel toon beeld na le volgen. plaats hebben, bevinden zich dc hee- ren Bourgognie Leonce, ingenieur te Nieuport; Tscnarner Antonius, eigenaar le Veurne; Vandewoudc Pamplnle, landbouwer te Caeskcrke, en 8. Neu- ville-Frulsaerl, rentenier te Leysele. Bij koninklijk besluit vim den 17 dezer zijn MM. Juhaan Siucdts en Ed mund Van Lier, aangenomene profes sors van het middelbaar ouderwijs, definitief benoemd lot regenten hij de middelbaie knecfilcnschooi van Nieu port. Bij koninklijk besluit van den 28 september wordt, up voorstel van den schoolopziener, dc lijst goedgekeurd der arme kinderen, die toegeiaten zijn om, gedurende hel schooljaar 1882-83, kosteloos de lagere school van Wou men bij te wonen. Een koninklijk besluit van dezelfde dagleekeuing, eene besluit wijzende van dc bestendige deputatie van West- Vlaanderen, keurt de beraadslaging goed bij welke de gemeenteraad van Lampernisse hel gaiiscb kosteloos la ger onderwijs gestemd heelt. Wij lcz.cn in de Patrie, van vrijdag: Het gemeentebestuur van Brugge komt door den heer gouverneur opge- ëischlte worden weer in bezit te komen der gebouwen en afhankelijkheden, cour hovingen, enz., van liet bisschoppelijk seminarie. Een dekreet van het fansch gouverne ment, in date van 9 april 1811, had de eigendom dei lokalen en der afhanke lijkheden van de oude abdij der Duinen, dienende tot hospitaal, aan de stad Brugge overgemaakt. Men slichtte er beurtelings de centrale school, hel lyceum, hel atheneum. In 1882 ging dit over naar de Aula, in de Boomgaardeslraat. Die gebouwen ongebruikt zijnde, gaf dc stad, in 1833, liet bezit ervan aan de provincie, op voorwaarde dal het semi narie van 't diocees er zou ingericlil worden en dat de stad er weer in bezit zou van komen zoohaast het seminarie afgeschaft ot verplaatst wierde. veranderd als volgt Nieuport (baden) Vcrtr. 6-53 Ratnscappellc pastoor te Keycm, M. '1'. Vannieuwen- iuiyze, priester in bel seminarie. Bij koninklijk besluit van den 17 October is M. A. Demaeler benoemd tot burgemeester van Lombailzyde en 51. K. Govaert lot schepen. De zesde coiueienlic voor katho lieke onderwijzers der dekenijen van Dixmude en Veurne, zal plaats hebben Dinsdag 7 November in de katholieke setiooi van Dixmude. De jaailijksche revue of oogen- schouw der in onbepaald verlof zijnde umin Men weet P i,1i i i I den 10 Novembei aanslaande, om 7 ure 's morgens, op den koer der gendaime- rij, ot, in geval van slecht weder, ten paleize van justitie, in de groote steenen zaal. De militianen moeten hen aanbie den in hunne ki ijgseilekten en vooizien zijn van hun livrei. Tc rekenen van 1 november naast zijn onder andeie de volgende treinen van den ijzerenweg afgescimtt VanThourout naar Oostende, ten 7-55 ’s morgens; van Oostende naar Tiiou- i out, ten 6-55 ’s morgens; van Corte- marcqnaar Oostende, ten 5-20 ’s avonds; van Oostende naar Corlemarcq, ten 3-53 ’s avonds. De trein van Thouiout naar Oostende ten 8-10 ’s avonds zal nu ten 7-57 ver trekken, om aldaar ten 8-43 aan le komen. De trein van Oostende naar Coite- mareq van 8-05 ’s avonds zal ten 8-12 vertrekken en le Corlemarcq aankomen ten 9-09. De vertrekuren van den ijzerenweg van Nieupèrf (baden) naar Dixmude en van Dixmude naar Nieuport (bapen) zijn De stad bad liet kos:eloos gebruik t van toegüStaan, daar andere steden di provincie, voorna melijk IJper, puginge deden oin tiei seminarie ten narent te hebben. De gouverneur wil dat bet stedeliji. bestuur van Brugge de lokalen van <u. provincie weerneeml. Zou er kwestie zijn, vraagt de Patrie, van hel seminarie al ie schaffen Zal tic: eldeis vei plaatst worden Tot welk ge bruik zal de oude abdij der Duinen over- t er niets van in hel militianen dezer stad zal plaats hebben i Stadhuis. v Do komeet die ’s morgends aan - J den horizon verschijnt, is zichtbaar van ai 3 ure ’s morgends, in hel oosl- zuid-oost; legen kwart van 4 ure is zij in vollen glans; zij is nog schoon ten 3 ure en 5 min., maar ten 5 ure en 20 mm., is zij bijna onzichtbaar. Men her innen zich niet ooil eene zoo groote komeet gezien te hebben. Woensdag heelt er, onder voorzit terschap des Rollings, een ministerraad plaats gehad, waarin belangrijke vraag stukken onderzocht werden, onder an deren, de linantieele kwestie. Op maandag 6 oogst laatst is dc genaamde Pelagie Simoens, oud 11 jaar, blond van hair en rood van wezen, die zich met hare ouders, rondreizende mu ziekanten, op de kermis te Couckelaere bevond, aldaar door een vrouwspersoon mede genomen geweest, en sedert beeft men bel kind niet meer gezien. Hel vrouwspersoon hiervan verdacht, is zekere Brunona Roose, oud 33 jaar, klein van gestalte, geboortig van 8we- vezeele, die zich zonder vaste woonst bevindt en niets doet voor bedrijf dan rondleuren met liedjes of met orgel draaiers enz. Hel verdriet der ouders, die de gemeente Clercken bewoonen is onbeschrijfbaar. Deze die eenige inlichtingen zouden kunnen geven, tol het ontdekken van gemeld vrouwspersoon en kind, worden aanzochl zulks le laten kennen aan den policieeommissaris le Oostcamp. De Moniteur van Donderdag kon digt eene lijst af van 76 personen aan wien patentbrieven van adel verleend zijn, sedert 16 oclobei 1873 tol 31 de cember 1881. Als albangsels kondigt het staatsblad ook de alphabclische naamlijst af van al do lamilien die deel maakten van den Belgischen adel op 31 December 1881, en dc algemeene lijst der personen die gebracht zijn op dc oflicieele lijsten der edelen, algekondigd door het staatsblad der Nederlanden van 1825,1827, 1828 en 1830, en op de aanvullende lijst der Belgen, wier adeldomtilels inge schreven zijn op de registers van den hoogenraad van den adel, van de maand januari tot 20 september 1830. Die beide lijsten beslaan 43 bladzijden van den Moniteur en bevallen te zamen 2500 namen. Hel schijnt dat het staatsblad don derdag zeer veel gelezen is geworden, om bedoelde lijsten te doorloopen. Men zegt dat die lijsten in vele lamilien mis noegdheid hebben verwekt, namelijk in de lamilien, die nobel spelen en hel niet zij n Men meldt dal eeno oude dame, die gestorven is in eene stad der pro vincie Brabant, bij testament haar ge heel fortuin, zijnde een klein millioenijc, vermaakt heeft aan bel Belgisch leger. Zij verlangt dat dit geld, door de zorgen van den minister van oorlog, verdeeld worde onder al de soldaten, ter uitzon dering van twee korpsen, die zij in haar testament aanduidt. Men zegt dal M. Olin, de nieuwe minister van openbare werken verschei dene ambtenaars heeft afgesteld, omdat ze niet geus of liberaal, of niet genoeg liberaal of geus waien. Katholieken en onafhankelijken over boord Dal is de leus der geuzerij die ons land naar den ondergang leidt. Men meldt dat de Brugscl.e geuzen aan den Senaat de vernietiging zullen vragen van de kiezing van M. de Crom- brugge, die als senator werd uitgeroepen en dus op zijnen liberalen tegenstrever, M. De Vrière, zegepraalde. Men zou gelijk zeggen dat niemand meer in de kiezingen mag zegepralen ten zij de geuzen. Als de staatskas nu in T kort niet overstroomt van geld, dan houdt de duivel dc keers! Iiitusschen bouwt men paleizen die I millioenen kosten en waarin men onze M. Malou heeft zich, na acht jaren werkmanskinderen, die eeus andere werkmanskindmeii zullen ouderwijzen, den grooten chic leert. Intusschen don men lemingen van 200 millioen, lijk of ’l niets ware, eti I bereidt men zich om hel land voor eer. twintig millioen nieuwe lasten op le leggen. U die spaarzame ministers! Eene fortuin. Ter gelegenheid van het huwelijk van den heer Lucien Husch, zoon van den baron llirsch bankier te Parijs, heek, de Gaidois een ovei zicht medegedeeld van dc fortuin van dezen laatsten. In dat overzicht komt onder andere voöt dal de heer baron llirsch meer dan twee honderd millioen gewonnen heeft aan de Ottomaansche spoorwegen. Nu, wat zijn dat Ollotiiaausclie spoor wegen? Niels anders dan eene der on dernemingen van de maatschappijen Laagrand-Dumoiiccau, van welken deze laatsten hebben moeten afstand doen ten gevolge der tegenkantingen van de liberale diukpers. De heer Langrand-Dumonceau is ge vallen door de schuld der geuzenpers, die alle middelen gebruikte om hel pu bliek legen hem in wantrouwen te brengen en, onder andere, ook verze- kciende dat de Ottomaansche spoor wegen niets anders waren dan eene taudentrekkerij in ’t groot. De heer baron llirsch heeft die lan- denlrekkerij overgenuuien en deze heelt hem meer dan 200 millioen winst op geleverd; welke winst, zonder de vijandigheid der liberale drukpers, voldoende was om de maatschappijen Langrand te redden en dc verliezen le voorkomen welke zoovele aktionarisseu hebben ondergaan. Niet alleen deze, maar al de onder nemingen van den heer Langrand, welke door bijzondere of maatschappijen zijn overgenomen, hebben meer winst afgeworpen dan de prospectussen er ooit beloofd hadden. Waar is de gevallene liberale maat schappij van welke men hetzelfde kan zeggen? Hel is nu genoeg bewezen, dat het aantal slachtoffers, over eenige jaien tegen de leden der sociëteit Langrand opgehitst, niet de slachtoffers waren van deze, maar wel de slachtoffers der geuzerij, die geene intresten herkent of eerbiedigt, waar het hare belangen, waar liet de voldoening van haren haat geldt. Op de lijst der juré’s voor het hof van assisen dezer provincie, waar van de opening den 20 November zal 5-ïo 6-42 Nieuport (badenj I’ t'ervyse Dixmude Dixmude Pervyse Ramscappcllc Nieuport (stad) Nieuport (baden) 'j bewind, moeten tevreden houden met te zeggen wij hebben geleefd. Vraagt hem naar de oorzaak zijner werkeloos heid, hij zal u antwoorden de Kroon. Laat ons den moed hebben aan Z. M. te zeggen: «Sire, de katho lieken zijh vooistaanders van koning dom maar zij zijn hoogst ontevreden over den koning. Welnu, hel grootste gevaar der koningen bestaal niet in aan gevallen ie worden, maar wel in niet ver dedigd te worden. Overweeg dal, Sire, het is meer dan tijd. - uruu—--- -O W - Aankomst, 7-36 -■MOI» - V. 7-3 V. 7-10 V. 7-23 Vertrek. V. io-o8 V. 10-28 3- 54 5-46 >•-17 4-4 4- 11 5-59 4- 27 ü-i8 5- 11 6-37 c - - '5 6-52 'sinorg. 'smorg. ’sav. 'sav. C J 11-7 3-54 5-46 5-53 n-24 11-37 4-24 6-07 n-5o 4-37 9-5o 2-40 4-53 6-25 -8 2-58 5-ii V. 10-17 3-7 f 3-18 5-31 A. 10-33 3-23 5-36 6-57

De Veurnaar (1838-1937) | 1882 | | pagina 2