Belasting op do geldwaarden. De Bnisselscbe korrespondent der Gazette de Liège schrijft aan zijn blad dat het ministerie voornemens is eene belasting ie léggen op de intrestkoepons van aktien en obligation, enz. Komaan, burgers, gij die ondanks de drukkende belastingen welke gij voor het gouvernement moet opbrengen, nog wat kunt oversparen, maakt u gereed om thans ock belastingen op uwe spaar centen te betalen! VvrMchillige tijdingen. Zie hier den uitslag der gemeenlc- kiezing welke den 31 october te Gyve- rincliove heeft plaats gehad Ingeschreven kiezers, 68; tegenwoor dige 63; geldige stemmen, 59; nietige briefjes, 4; volstrekte meerderheid, 30. Hebben bekomen M. Camille De Cae, notaris, liberale kandidaat, 39 siemfnen, M. Brutsaert, katholieke kandidaat. 20. Vrijdag morgend is er brand ont staan ler hofstede van sieur Deceuninck, landbouwer te Vinchem, bij hel Zwart Paard. De stallingen en de schuur met al wat zij bevatte, zijn door de vlammen vernield. Het woonhuis is bewaard ge bleven, en de beestialen zijn kunnen gered worden. Alleen de gebouwen waren verzekerd. De oorzaak van dien brand is onbekend. M. D’llane, pastoor te Brecdene, is aldaar overleden in deti ouderdom van 73 jaren en 11 maanden. Den 30 october, in den vooravond is eene havermijt afgebrand behoorettde ten, die rechtzinnig voor hunne denk wijze durven uilkomen. Wanneer zullen de sukkelaars die zich nog laten wijs maken dat het li- beralismus tegen den godsdienst niet is, eindelijk eensde oogen openen? In de engelsche stad Weston-upon- Maihad hel gemeentebestuur gemeend eene katholieke processie te moeten verbieden, onder voorwendsel dal die processie eene aanleiding tol onlusten kon worden. Tegen dit verbod werd in beroep gegaan en het gerechtshof heeft beslist dat de inrichters der processie niets anders hadden gedaan dan ge bruik gemaakt van het recht, dat al do burgers hebben, zich vreedzaam te ver- eenigen. Het hof voegde erbij dat do plicht der magistraten niet was, uil vrees voor onlusten, vreedzame burgers te belet ten hunne rechten uil te oefenen, maar te beletten dat die burgers gestoord ol gehinderd werden in de uitoefening van dal recht. Burgers van een hunner rechten berooven, zegt het hot verder, omdat de uitoefening van dat recht aanleiding kan geven tot geweldige en onwettige daden van wego brutale en ongeregelde kerels, dat is den oproer meester verkla ren en de overheid en de wet eraan onder werpen. Hier in Belgie heeft de juslicie, in de zaak-Piercot namelijk, beslist dat de overheid het recht aan den oproer mag opofleren; in Engeland beslissen de ge rechtshoven dat de eerste plicht der overheid is, het recht tegen het geweld van den oproer te beschermen. Onze liberalen zouden wel doe« het voorbeeld van Engeland te overleggen en te volgen. aan M. Monteync, langs de Caeskerke- kalsijde. De schade op 600 fr. geschal, is door de verzekering gedekt. Men denkt dat de kwaadwilligheid hiervan oorzaak is; want het is de tweede brand die, in dat gebeurte, in korten lijd plaats gehad heeft. October, binst de hoogmis, is Maria- Iheresia Ollevier, oud 19 jaren, verdronken in den steenput eener her berg der Zuidstraat te Loo. Bij koninklijk besluit van den 25 october, wordt M. Vandenbergbe, ar- ron lissements-commissaris van Thielt- Roussclaere, in beschikbaarheid gesteld, om gezondheidsredenen; hij wordt ver vangen, gelijk wij reeds gezegd hebben, door M. L. De Haerne, arrondissements- commissaris van Gent-Eecloo; die te Gent voor opvolger heeft M. J. Van Dooren, afdeelingsoverste bij het pro vinciaal gouvernement van Oost-V'laan- deren. In Frankrijk zijn er valsche stuk- t IJV,1n- "0 ‘n oml°°P met de ISC!) '60'5 Napoleon III en hel jaartal De burgemeester van Oostende is weer van zijne ziekte hersteld. Eene schoone daad van moed en zelfsopoflering heeft te Dixmude den 1 November, in het noenuur, plaats ge had. Het zesjarig zoomje van M. Emiel ereecke. koopman in vee, was op den Kleinendijk bij hoog en stroomend wa ter in de Sledevaart gevallen. Het knaap- jc vlotte boven te midden dfer vaart en niemand durfde het wagen den drenke ling na te springen om bom te redden Een ouderling, die in de beurt woont, kwam op het geiucht uit zijn buis en Lnuiens Moureyre, oud /6 jaur, schaar- slijper, ziende het gevaar waarin de jonge Henri Vereecke verkeerde, riep uit Gaai niemand het kind redden?» Hij kreeg tol antwoord wij hebben onze zondagkleeren aan! En de zoo bejaarde Moureyre, die sedert jaren het eerekruis op de borst draagt als ge trouwe en eerlijke werkman, liet zich zonder aarzelen van boven de kaai in het water vallen, met eigen levensgevaar en tot aan de keel in de stroom, rredde hel kind van eene zekere dood en bracht hel dapper aan den arduinen trap, al waar een der aanschouwers hulp bracht Beiden werden bij een goed vuur ge plaatst en alle gevaar was verdwenen. Ten gevolge eener wedding voor loO, frank heelt er zondag na middag een loopstrijd plaats gehad te Cprtc- marek, tusschen drie paardenliefheb bers, MM. Ed. Stragier, van Handzame, Camiel Wcyne, van Dixmude, en II. Bruynoogl.e, van Gortemarck. Er waren aanzienlijke weddingen lusschen andere Ilethebbei s gedaan. Maandag acht dagen verkocht baic Louiere-Vangheluwe, werkman te Handzame, 29 konijnen voor 40 frank aan eenen koopman van Cortemarck, om sanderendags te leveren. Hoe ver wonderd en droevig was de brave werkman niet, toen hij den dinsdag morgend bemerkte dat al zijne konijnen in den nacht gestolen waren. Eene gewichtige kous. Dezer da gen is te Lokeren de ontdekking ge daan van een belangrijk testament, on der buitengewone omstandigheden. 1 en stei I huize van eene juffer zou de aanzienlijke erfenis verdeeld worden, naar de gewone regels der nalatenschap' volgens graad van familie. De waarden in actiën en obligation werden reeds onder de erfgenamen verdeeld. Echter in de veiling van meubelen, kleederen, enz., werd onder ander een pak kousen verkocht. Toen de kooper, een landbouwer, zijne koopwaar naza", vond hij in eene der kousen een testa ment in regel, eigenhandig geschreven door de overledene juffer en waarin een persoon werd benoemd tot eenigen erfgenaam! b Men begrijpt de verslagenheid die dit stuk te weeg bracht onder de erfgena men, die reeds voorloopig een aandeel hadden ontvangen. Eouise Michel, de pnrjsche petro- leuse, valt van de eene spotpai tij in de andere; woensdag is zij te Gent, waar zij eene voordracht was komen geven, noch slechter onthaald geweest dan te Brussel. Te Gent, bij hare verschijning in de zaal, waar zij hare voordracht moest houden, werd Louise Michel met oor- verdoovend gefluit en uitjouwingen ont haald; hei gerucht, het getier, het ge woel was zoo groot dat hare stem totaal versmoord werd. Zij heeft geen woord kunnen uitbrengen. De tusschenkomst van M. Lippens, burgemeester, herstelde een oogenblik de orde, doch kort daarop greep op nieuw eenonbesebrijvelijk gewoel plaats. Eene geweldige botsing ontstond; er werd op veischillige punten der zaal gevochten de slokken speelden eene groote rol; er werd met allerhande voorwerpen geworpon. Louise Michel werd door den pikkel eener tafel aan hoofd getroffen. Zij heeft onmiddelijk de zaal verlaten. Louise Michel is om 9 u, 33 m. 's avonds uil Gent vertrok ken; zij werd door de policie tot aan den trein geleid. Bij hare terugreis naar Parijs, is Louise Michel, aan de fransche grenzen, door de douaniers aangehouden. Zij had vergeten deklaratie te doen van den loebak dien zij te Gent gekregen bad. De korreklionnele rechtbank van Luik heeft eenen brievendrager veroor deeld tot twee straffen van drie en van eene maand gevangenis, voor brieven achtcrgehouden en verbrand te hebben. Volgens het Loss book van Londen, zijn er gedurende de week van 18 tol 25 October, 95 schepen verongelukt (gestrand, gezonken, verlaten, ontmast en verbrand). Une publication beige qui fait hon- neur ii notre pays, sous tons les rapports, L’ILLUSTRATION EUROPÉENNE”, enn e aujóurd’hui dans sa trelzième année d’existence. Son succès, qui a été lou- jours grandissant, elle le doit surtout a la fidélité avec laquelle olie a term les promesses de son programme, taut au point de vue des gravures que de la re daction, toujours intéressante, instruc tive el variée. L’ILLUSTRATION EUROPÉENNE est arrivée it un tirage qu’atteignent avec peine les publications illustrées de la France. Son bas prix frs. 2.65 par tri- mestre la rend accessible aux bour ses les plus modcsles. L’ensemble des numéros de la douzième année qui vient de finir, forme un magnifiquo volume, constituent un des plus beaux el des plus intéressants cadeau d’élrenncs qui puisse sc lairc. Verschrikkelijke les. Den 1 October, daags voor de hero pening der scholen, zegde M. de pastoor van Roly, lol zijne parochianen Het is geene kleine straf de beroovmg van de Sakramenten door de II. Kerk aan hare wederspnnnige kinderen opge legd. Het is als de voorbode der eeu wige dood. Er zijn personen die blind genoeg zijn om le spotten met die bc- rooving, maar er zal een dag komen waarop zij die hulp wellicht vruchteloos zullen vragen. God, dien zij door hun nen opstand zullen vermoeid hebben, zal ofwel de afwezigheid van den priester, ofwel eenen samenloop van omstandigheden toelaten, welke bun hel ontvangen der Sakramentcn zal onmogelijk maken. 1» plaats van zich te verteederen door de woorden van zijnen herder, ging een herbet gier van Roly niet alleen voort met zijne kinderen naar de ofH- cieele school te zenden, maar hij stak zich in het hoofd in 't openbaar te spot ten met de biecht en de II. Communie. Dinsdag, 4 october, zich op de ker mis van Villers en Fagne bevindende, alwaar hij als muzikant gebruikt werd, maakte hij zich meester van hel tralie werk van bel kaske der officieele aan kondigingen, zette dal voor hem en, neergezeten met den neusdoek voor het aangezicht, in nabootsing van eenen priester die biecht hoort, deelde hij raadgevingen en absolution uit aan ■zoogezegde biechtelingen, welke, een voor een, voor hem neerknielden. Dat gedaan zijnde, wierp hij het traliewerk in het slijk zeggende Zooveel werk maken wij van den biechtstoel! Daar mee hield zijne goddeloosheid echter nog niet op. Hij deed zijne medeplich tigen neerknielen en aapte de H. Com munie na, door pastillen uit le deelen onder het uitbraken van allerlei spot en smaaderedens. Elf dagen daarna, den 15 october, dag der kermis van Roly, \oor welke hij groote toebereidsel., had genomen, stierf de herbergier zonder de twee sa- kramenlen welke hij bespot had. Den vrijdag was hij nog gezond en wel le pas, volop aan zijne bezigheden, des avonds echter werd bij ploslseling oii- gumakkelijk. Den zaterdag morgend kreeg hij eene donkergele kleur en leed verschrikke lijk. Den zondagmorgend loslchijeenen waterpot bloed, en, gevoelende in welken toestand hij zich bevond, riep en herhaalde hij gedurig Ik moet den pastoor hebben Er werd onder zekere officieele personen raad gehouden en men besliste den geneesheer af te wach ten. Deze kwam eindelijk en erkende het gevaar. Dan slechts ging men den priester halen, die kwam tocgeloopen en in tegenwoordigheid van getuigen de belofte ontving dal de kinderen van de officieele school zouden atgehouden worden, doch kreeg verder van den stervende noch taal noch teeken meer. Eenige oogenblikken later verscheen de ongelukkige voor de rechtbank van den Allerhoogste. De vrijheid van den Godsdienst in England. Zonderling is hel om op te merken dat, terwijl in katholieke landen, gelijk in Frankrijk en Belgie, de godsdienst en zijne openbare uitoefening allerlei plagerij en vervolging te onderslaan hebben, de katholieken in Engeland, onder de bescherming der wel, eene volledige vrijheid genieten -- Rome. De Unita Cattolica drukt den brief over, welken de Paus, den 17 Septem ber II. aan den Bisschop van Ancona schreef, om hem te bedanken over zijrc zorg om de katholieke belangen in do provincie van Ancona voor le staan. De Heilige Vader, gevoelig getroffen door al het kwaad welk uit de slechte drukpers voorlspruit, wakkert de katho lieken van de streek aan, om zich dicht bij bunnen bisschop aan te sluiten en een katholiek dagblad te stichten, dat bij middel der waarheid en der katho lieke leering, het geloot, den godsr dienst en de goede zeden legen de dage- lijkschc aanvallen der boozen zou kunnen verdedigen. Die eensgezindheid der katholieke pers met de bisschoppen is eene van die aanbevelingen, die Zijne Heiligheid Leo XIII gedurig herbaalt. Men ziet zoo dal hut zienlijk hoofd der H. Kerk over tuigd is dat deze eendracht alleen be kwaam is om godsdienst cn christelijke beschaving vrij te waren tegen al de dwaalleeringen van ketters en liberalen. Oostenrijk. De samenkomst van den keizer van Oostenrijk met den koning van Italië, waarvan reeds zoo dikwijls spraak is geweest, is thans definitief begraven. Er beeft daarover eene interpellatie plaats gehad in de hongaarschc dele gatie. Graaf Calnoky antwoordde dat een katholieke vorst zich niet naar Rome kan begeven, om koning Hum bert le bezoeken. een der laatste nummers van hel Brus- selsch troltoirblad la Chronique. De godsdienst zegt liet blad maakt niet alleen de harten droog ge- -) lijk harten van mommiën, maar hij bcdeift den smaak, verbastert den geest en maakt de taal gemeen. Dat is juist gelijk of hel blad wilde zeggen dat zijne opstellers een versch cn warm hert hebben, eenen fijnen en zuiveren smaak, eenen onverbasterden geesten eene taal spreken en schrijven die alles in deftigheid overtreft... Welnu als die mannen al die goede en schoone hoedanigheden zouden bezitten, wat beduiden dan de brutale goddelooshe den welke de Chronique dagelijks hare lezers opdisclil in eene taal waarvoor zelfs een gemeene kerel moet be schaamd staan? Een ander voorbeeld vinden wij in de Flandre liberale van 2 November. Wij hebben altijd zegt het Gentsch geuzenorgaan openlijk en vrijmoedig aan onze vrienden ge- zegd Verlaat die Kerk die voor u niets anders is dan een ledige tempel er zet er geen voet meer in; dat zal eerlijk en voorzichtig zijn; want met den katholieken godsdienst te treffen, treft men terzelfder lijd de katholieke politiek. Dat is klaar en onbewimpeld gespro ken, en zoo spreken at de gcuzengazet- A 1

De Veurnaar (1838-1937) | 1882 | | pagina 2