a I I 1995. Velrxe, NIEÜWJAARGIFTEN Januari 1893. 39e jaar. Bit blad verschijnt den Woensdag, on middel ijk na de graanmarkt. Inschrijvingsprijs. 5 fr. 'sjaars; met de post 6 fr. Annoncèn 20 cenlimen per regel. De groote letters Gambetta. Antiochus vervolgde bet VQlk want de Gallileier, de goddelijke u <od, nam Jerusalem in, plunderde van den timmerman, heeft al met ei oordeels. Men maakt nergens geen gewag dat invloed te beletten. J I maar is zeker dat men een priester die hem kwam bezoeken aan de deur heelt En nu bollen en zen met dien gioolen bui gur; ntn Ifi. Iftcillgh. den Paus. sloften de goddeloo- de femines! - 9 i J* volgens plaatsruimte. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Een Nr IK cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het 100. De Annoncèn voor Belgie (ter uitzondering der Vlaanderen} en ’(buitenland worden ontvangen dooi- het Office de Publicity, Magdalenastraat46, te Brussel. Men schrijft in bij BONHOMME-RYCKASEYS, drukker-uitgever, Zwarte Nonnenstraat, 4, te Veurne, èn in de Poslkanlooren. Van dit jaar komen wij nog eens, ge lijk al de katholieke gezatten, eenen opioep doen bij de milde katholieke menschen, ten yoordcele van Zijne Hei ligheid Leo X1H. De toestand van den Paus, gelijk iedereen weet, is nog altijd even be- klagensweerdig, en om de waarheid to zeggen verslecht nog van dag lol dag nooit heeft Hij meer bulpe en bijstand noodig gehad dan op onze dagen; al de machten der hel schijnen samen te span nen, om zijnen heilzamen invloed bij de volkeren te ondermijnen en zelfs le vernietigen. Het is een plicht voor alle ware katholieken de macht en het gezag van hunnen geestelijken Vader le onder steunen tol meerdere ecre Gods, en de zaligheid der zielen. Van dit jaar zullen wij geene insqhiij- vingsltjst openen in ons blad, maar wij vragen dal al de weldenkende christe nen van Veurneen de dekenij hunne junsic zouden willen indragen bij de geestelijken hunner parochie. Zekeilijk, de opofleringen der katho lieken zijn groot hedendaags, de goede wei ken die zij te ondersteunen hebben zijn menigvuldig, maar de verdiensten die zij bij God vergaren zijn rijken troos tend, en God zal wel weten die brave curisteuen al eenen anderen kant to ze genen én to vergelden. - POLITIEK OVERZICHT. Frankrijk. De dood slaat met vernieuwde kracht onder de mannen die eene groote rol vervuld hebben in de gebeurtenissen van 1870-71. De laatste eer was nog niet bewezen aan Gambetta en reeds valt een andere strijder uit dien wanho- pigen oorlog, een held ditmaal, de be roemde generaal Chanzy, die in den nacht van 5 dezer le Glialons schielijk overleden is. Generaal Chanzy was in den Franseh- Duitschen oorlog opperbevelhebber van het leger der Loire. Gambetta schreef van hem, in een officieel telegram den 14 Dèceihber; dal hij do ware krijgs man was dien de gebeurtenissen ver openbaard hadden. Gainbelia had weinig doorzicht en bedroog zich over de bekwaamheid van generaal Chanzy. Deze was enkel een trfld.en daar Gambetta geen beleid had, verbrijzelden zich beiden legen hel ge nie van von Mollkc. Niettemin was Chanzy een der meest volksgeliefde generaals van Frankrijk on scheen voorbestemd om' eens voor zitter der Republiek le worden, voor zooveel een bewarende voorzitter nog mogelijk was; immers Chanzy behoorde lol de gematigde bewarende pariij. De overledene heelt een tijdlang lid der Kamer van afgevaardigden geweest; hij werd in December 1875 onafzetbare Senator benoemd en is op.volgentlijk tol de ambten van algemeenen gouverneur van Algerie en gezant bij hel Russisch hol verheven geweest. Spanje. De minister van fitianiien, voorgesleld hebbende al ue bosschen van den Staat te verkoopen voor cene waaide van 40 millioen pesetas, heelt de minister van openbtfJ werken zich krachtdadig daar 'tegen verzet, en beide dieigden hun ont dragen zegevierend zijne stoffelijke overblijfsels door de straten van Parijs; ’x is een schandaal voor het christen Europa, 't is eene goddelooze feeste, ’t is de vergoding van het kwaad! Maar, zegt er ievers een christen schrijver Zij worden geloofd en geprezen en gevierd waar zij niet meer zijn, en God straft ze, waar zij zijn. Wij christenen, zijn bedroefd bij zulk eene dood, na zulk een leven, maar wij moeten de waarheid zeggen tot waarschuwing en onderwijzing voor alle christenenWij wenschen dat hij toch, op zijne laatste oogenblikken, zijn ellendig leven overwegende, lot in keer zou gekomen zijn, om aan do rampzalige eeuwigheid le ontsnappen! Die wensch is onze eenigsle wraak! Maar er valt veel le vreezenwie zou durven'zijne plaats overnemen? Tot slot moeten wij nog onze lezers bekend maken dal hel Advertentie-bladje ook in rouwklachten uitberst! En hoe neen dan? Zouden die mannen ook aan hangers van het vrij en onafhankelijk Evangelie, hunnen broeder in godde loosheid en in questions de femmes niet mogen betreuren? Ziet hier wal het onder ander zegt de dood van Gambetta dompelt de vrienden der vrijheid (lees losbandig heid) door gansch Europa in rouw. Frankrijk betreurt den groolen burger welk het ooit gekend heeft. Die man siQnd zijn land ten dienste door zijne zolfsverloochening. Zijno millioentjes zeker? ’t Was een groote man en Frankrijk verdiende niet hem zoo spoedig te verliezen. Gij liadt hem zeker nog langer de Kerk willen zien vervolgen? Hij was met drift bezield jegens de viijheid (lees losbandigheid) en hij was stichter van de irijheid (lees item ’t zelfde), Onder de mannen van genie (zouden de gifnies hier inaikander niet legen- korneu?) Zal deze eene voorname plaats in de geschiedenis bekleeden. Wat moet men peizen, geachte lezer, van mannen die zulken lof uitspieken van zulken homme du monde, zou •Pellzer zeggen? gestorven: Ilerodes vervolgde Christus - dood geslagen, en deed al de kinderen van neden de twee jaren om hals brengen; en hij stierf eene schrikkelijke dood slag te geven in geval hunne zienswijze niet aanveerd was. Zondag avond, na cene langdurige be raadslaging, beeft hei kabinet gezamenl ijk zijn ontslag gegeven. M. Sagasta heeft dit besluit aan den kor.ing, mede gedeeld en is zelf met de vorming van een nieuw ministerie gelast geworden. Engeland. De onderhandelingen tusschen het Valikaan en Engeland worden nog altijd voortgezetbel schijnt echter van nu al reeds zeker, dal Engeland een verte genwoordiger bij den II. Stoel zal be noemen. Griekenland. De laatste zittingen der griekiche Kamer zijn door erge looneelen gestoord geweest, bij zoover dal de voorzitter cene zitting heeft moeten opheffen. De oppositie is woedend, omdat zij er niet in kan gelukken het minislerie-Tricoupia te doen vallen. Stuif Kchlnnd. Bij de nieuwjaarsontvangst aan hel liöt van Berlijn heelt de grijze kiezer Wilhelm aan verscheidene peisonen zijn benouwen uitgedrukt in hel behoud van den vrede. Hel duilscbe keizerrijk heeft, in alle geval, in hel verloopen jaar twee zijner ergste vijanden, die voortdurend den vrede van liet rijk schenen te bedreigen, den eenen na deil andeien zien verdwijnen; generaal Sko- beleft, de verlegen woord iger van het panslhvismus, en Gambetta, die te rech- lo of ten onrechte, werd voorgesteld als de wreker van Elzas-Lolhariiigen. liet Tageblatt van Berlijn drukt ook openlijk die denkwijze uit M. Gam betta, zegt het blad, de man van den oorlog der weerwraak, is dood zijne verdwijning verzekert ons den vrede, meer dan talrijke verbonden dit zouden kunnen doen. ACusland. Hel revolutionnair komitcit der Russische Nihilisten heeft al wederom aan den Czer eene proklamatie doen toe komen, belrekkelijk gematigd van toon, r eerlang met nadruk de hervormings beweging onder het volk Gambetta, do Peltzers en G’. Het proces PellZer en bet acci dent dal de dood van Gambetta ver oorzaakt heelt’, hebben wederom een hoekske ópgeheyctl van den sluier Waarónder hel verrol lichaam ligt van 't libéfalismus, dat de zedelijke pest rond de wereld spreidt. Waar ligl de oorzaak van de moord van Bernays door de Peltzers? In de vrije onafhankelijke zedeleer! Wal is er de oorzaak van Gambetta's dood? De onafhankelijke zedeleer! question de femmes, kwestie van wijverij zei «Ie a honorabel Armand Peltzer, als hij riiel antwoorden ken zondei hem in nesten te helpen! Waarom de kaarten Astor? Question de femmes! Waarom de malle jaune verdui ken? Question de /rmines! Wal bodiet de’telegramme Marie, van Brussel, naar Armand gezonden? Question de femmes! Waarom neemt Lron Peltzer d' n naam aan van Mario? u Queslun Armand zoekt Pernny# te paaien efl vriend is ervan in onmacht gevallen! Gambetta was 10 jaar lang de groote man, de heer en meester, de God van Frankrijk, en dat dour zijn talent, ja, bloed uit zijne wierp hei naar Gallileier. gij en Gambetta had mogen uilroepen; zoon Jerusalem in, plunderde van eten timmerman, heelt al met eens binst zijn leven nog ook, zijne kiste gemaakt, waar hij verblij- pgeeldn van de wormen, ven zal tol den schrikkclijken dag des vel zwijn. Nog maar 44 jaren lellende, had bij mogelijks dikwijls gezeid gelijk Vol taire nog twintig jaar en Christus zul schoon spel hebben; maar God borgt wel, maar scheldt niet, kwijl, en hij beeft hem in den Kuil geworpen dien Gambetta, de groote goddelooze, de hij voor ’i Catholicismus bereid had! grootq kerkvervolger van Frankrijk, is Juliaan den apostaat, weleer door de nam 'l land be- openslaande wonde en den Hemel, zeggende 4 hebt overwonnen! zijn lichaam \ïel in stukken binst zijn 1 ook deze woorden maar nog meer door zijne dwaasheid Tüjner vergoddeloosde en bedorven laud- ><*- genooten. Die man was hooveerdig, hij stond zelfs tegen God op, en wilde allé gods dienstig gedacht uitdooven. Die man bezoedelde hem door sclian- dige misdaden van onzuiverheid; het is ten gevolge van incidenten van vrije onafhankelijke zedeleer, dat een vrouw- mensch in een salon niet een soldaat op het veld der eere in Gambetta zijn lijf het eerste kogeltje heeft doen drin gen. De geuschc Précurseur, van Ant werpen, de gazette van Pecher, het hoofd onzer liberalen, zegt dal Frankrijk het zuiverste van zijn bloed verloren heeft Aardig gedacht van de zuiverheid bij die mannen! Hij had ook somtijds vijanden, onder Daarin wordt den Kiezer aangezegd, dat de lepublikeinen; M. Thiers noemde hem de verwoede zot en Louise zal worden Michel, dc rcpublikeinsche socialisle, hervat. Scharen van jonge mannen noemde hem het dus beet hel staan vol geestdrift ge- j reed om voor de rechten van het onder drukte volk den strijd te aanvaarden. Gambetta was geldzuchtig; voor den oorlog van 4870 bezat hij mets en men spreekt nu van 20 tol 30 millioenen! Hoe en waar heeft hij die fortuin opge- raapt? Over eenigen tijd schreef een socialist in eene gazelle van Lyon Mijnheer Gambetta, gij hebt tijdens den oorlog bij millioenen gestolen, breng mij voor het tribunaal als gij durft, en ik zal ei’ bewijs van geven. En Gambetta heeft dat slillekens dood .gelaten! Altijd de drie begeerlijkheden, die den rnensch van God en de Kerk aftrek ken en hem liberaal maken: de.hoo- veetdij des geestes, de begeedijkheid der oogen, en de begeerlijkheid des vleeiches! Voor zijn Vaderland heeft die man niets goeds gedaan; integendeel, bij heeft het lot op den boord des afgronds gebracht, en bij duizende familien heb ben tijdens den oorlog het verlies hun ner zonen te betreuren gehad door dc schuld van dien Gambetta, die ging, reizen in Spanje, en er lekkere cigaren smoorde. De eerzucht, zijn geldzak, bet voldoen zijner slechte driften waren de drijfveer en hel doel van al zijn tieren en zwieren. Hij had ook somtijds vijanden, onder hem dc hij is gestorven in den bloei zijner jaren, vergeven door zijn eigen bloed, in r. verpestenden citer veranderd! Hij beeft gezet, en zijne valsche vrienden, Paul de verrotting des grats levende gezien Bert en Spuller, zijn bij hem gebleven en gevoeld! Paul Bert zijn boesein- om lol het laatste allen godsdienstige!! een priester die leven van God, deti tenipel/ en 1 wierd bij halt opgeetdir van de wormen. Gambetta viel den godsdienst aan, be raamde plannen om Me zielen der kin deren aan God le omrukken en door goddelooze leeriugen te vermoorden, en,; hij eenen priester zou gevraagd hebben; door zijn eigen aJ

De Veurnaar (1838-1937) | 1883 | | pagina 1