I j ?4 1 39d jaar I Woensdag 13 Juni 1883 - Er valt niet aan ie twijfelen de katho lieke minderheid zal de nieuwe belastin gen niet stemmen; zij zal ééns zijn om vooral de rechten op den kofli, den ta bak en de sterke draken te verwerpen, die de kleine burgerij en den wcikman zoo zeer zullen treilen. Van deze stemming der sektien hangt echter do uitslag der openbare beraad slaging in de Kamer niet af. Men kan op twee manieren tegenstemmen I’ omdat men in princiep tegen alle verhooging van belastingen is en meent dat het te kort in de staatskas door besparingen kan aangevuld worden; 2° men kan ook eene belasting verwerpen, niet omdat men tegen die belasting is, maar omdat men ze zou wille n vervangen door eene andere. De punten waarin de liberalen met ''het ministerie vérscliïllen, zijn deze of tigden de kiezers dat dit te kort nieuwe I bet noodig is zooveel belastingen te - i i. stemmen als het gouvernement vraagt, dne^ jaren, de léden der akadejmen. en of die belastingen wel juist die zijn, welke dienen ingevoerd te worden. De vraag dus of de liberalen het met liet ministerie eens zullen worden, hangt grootelijks af van de min of meer hardnekkigheid waarin eê het gou vernement zijne voorstellen zal verde digen, en die verwerpen welke door de leden zijner partij ongetwijfeld in de Kamer zullen gedaan worden. En de eindelijke aanneming of ver werping der belastingswetten, door amendementen en nieuwe voorstellen gewijzigd, hangt geheel en al at van het getal liberalen welke zich bij de rech terzij zullen aansluiten, om alle nieuwe belastingen te verwerpen. Wal zeggen nu de gefopte kiezers van 1882? Ja, wat zeggen nu vooral de kie zers van ’tarrondisseraent Gent, die nu ondervinden hoe schandelijk de liberale kliek hen bedrogen heeft met hare zeemzoete beloften en verzekeringen? Tijdens den kiesstrijd hadden de katholieke redenaars, in hunne verga deringen, en de katholieke drukpers met nadruk gewezen op het te kort in de staatskas, dat door het gouvernement Nieuwe Kieswet. Dinsdag heeft M. Frère in de Kamer een wetsontwerp neergelegd, waarbij wijzigingen worden toegebracht aan de kieswetten voor de provinciale en ge- moentekiezingen. Sedert dat de geuzen aan het roer zijn, hebben zij verschei dene wetten gemaakt die te recht den schandnaam dragen van wettelijk kies bedrog, om hel getal der kiezers voor de Kamers te verminderen. Het land vraagt ernstige verbetering voor ons kiesstelsel, terwijl de radikalen het algemeen stemrecht willen en da afschaffing van art. 47 der grondwet, welk eenen kiescijns voor de wetge vende kiezingen bepaalt. Nu dat het ministerie met zijne be- lasstingswetten fel in de klem zit en dat deze door de tegenwerking der radi kalen wel zou kunnen gevaar loopen niet aangenomen te worden, heeft mi nister Frère een lokaas uitgedacht om te trachten aan die mannen op zekere punten voldoening te geven en ze te bewilligen zijne schreeuwende nieuwe rechten te doen stetmmen. Maar zal het ontwerp van kieshervor- de radikalen voldoen Zij vragen im mers de vermeerdering van het getal kiezers in het algemeen, en M. Fiére komt met een kindei speelgoed en dan nog een gevaarlijk speelgoed op, en zegt Wij zullen al de Staatsambtenaars en kreaturen van bet ministerie, T zij dat zij lasten betalen of niet, kiczeis ma kenvoor de provincie eu de ge meente. Het gevaar van dit wetsontwerp ligt hierin, dat het den kiescijns zoo niet vervangt door eene zoogenaamde be kwaamheid, welke in sommige geval len slechts verondersteld is, dan toch j die bekwaamheid nevens den cijns plaatst als voorwaarde voor het stem recht. Dat heeft wel is waar maar plaats voor de gemeente- en provinciale kie zingen, doch ’t is de aanneming van ecu princiep, en dat princiep leidt icgclrecht naar het algemeen stemrecht, T is te zeggen naar de herziening en en wellicht de gansche verbrokkeling der grondwet. Intusschen zie hier den tekst van dit wetsontwerp, nedergelegd door M. Frère, niet op order des Honings, gelijk dit gemeenlijk gedaan wordt, maar rnnncns den ministerraad Art. 1. Zullen kiezers zijn voor de provin cie en de gemeente, zonder voorwaarde var. kiescijns 1“ De ministers en oud-ministers. de le den en oud-leden der Wetgevende Kamers Wc nieuwe lusten. i gauscl. het land - schreeuwt het k als uit cerién mond tegen de nieuwe pletiercnde lasten door bet geuzèn- -rouvernement aan het land opgelegd, en nu bijzonderlijk op eenen lijd dal handel, nijverheid en landbouw kwijnen en om zoo te zeggen lep onder gaan. Zelden zag men zulke beweging 't Is woede, T is verwensebing der geuzen ten allen kante. Langs allo kanten wor den meetings en vergaderingen belegd om tegen do belastingwetten te protes- teeren. In de grootc sleden kent de woede geene palen meer; men valt op recht vervaarlijke w ijze legen Lel minis terie uit, en de liberalen doen mede in het concert op den rug van onze zeven geldkloppcrs die te Brussel aan 'tscho- telken zitten. Te Antwerpen, onder andere, is het een leven zonder einde, On niemand durft het. wagen hel ministerie tc ver- schoonen. Te Charleroi en in heel de koolstreek, gaan de mijnwei kers er vervaarlijk op los met de lasten op de kofli. In een woord, landbouwers, eigenaars, nijvc- raars, kooplieden en neiringdoeuers roepen eu schreeuwen al om hel meest. Indien de vei bazende som van 22 millicon en half belastingen nog ge vraagd wicid om den stoftelijk.cn toe stand van hel volk l e verbeteren, in .andere woorden, om bandel, nij vei beid en landbouw op tc beuren en te doen herleven, om wegen, vaarten en rivieren te vetbeteien, om de ruinccrende over stromingen te beletten, dan zou het volk wel eenen oogenblik aan zijne mis noegdheid hebben kunnen lucht geven; doch het zou zich algauw bedaard heb ben, wanneer hel zou geweten hebben dat de nieuwe geldkloppcrij tot nuttige werken moest dienen, waar de alge meenheid met der tijd zal voordeel uit trekken. Maar dit is geenszins het geval. Die eindelooze millioenen worden niet uit de beurs van den lastenbetaler geklopt ten behoeve van den handel, de nijver heid en den landbouw, om wegen, vaarten en rivieren te verbeteren, om de overslroomingen te keer te gaan, neen, zij worden gevraagd om de schoolstrijd te kunnen voortzetten, om de Belgen met geweld de schoolwet van 1879, door de ovcrgrooie meerderheid van bet land verfoeid en vervloekt, op te dringen., ,k Men weel welk doel de geuzerij door de ongelukswet van 1879 wil be reiken zij wil den godsdienst uil de fieneii van hei opkomende gesplit ruk ken en van de Belgen een ongeloovig en goddeloos volk maken. Dus zullen die 22 milliocn dienen om ons voorvader lijk geloof té bestrijden, om de godde loosheid te doen beerschen, en ons naar de eerste tijden der bai baarschheid terug ie voeren!..... Is dat geene schande, ja, eene drie dubbele schande? i *',d Verschijnt den Woensdag, omniddelijk na de graanmarkt. Inschrijvingsprijs. 5 fr. ’sjaars; met de post 6 fr. Annomyn 20 centimen per regel. De grootü letters volgens plaatsruimte. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Een Nr 15 cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het 100. De Annonren voor Belgie (ter uitzondering der Vlaandereni en ’tbuitenland worden ontvangen door het Omar de Publicity, Magdalenastraat, 46, Ie Brussel. Mrn sch, ijtr in bij BONHOMME-RYCKASEYS, drukker-uitgever. Zwarte Nonuenstraat, 4, te Veurne, en in de Postkantooren. N' *317 de tegenwoordige en oud-leden der provin ciale. raden, de gemeenteraadsleden heb bende een mandaat vervuld van ten minste de kandidaten en doktors in philosophic en letteren, in de rechten, in de genees- en heelkunde, de veeartsen; 2* De Ifgalic-sekrelarissen, de geheen- eieerdi n in handelswetenschappen van het instituut van Antwerpen, de dragers van nilgangsdiplomas van hel middelbaar on derwijs van den hoogeren graad en der nor maalscholen van den Staal, de ingenieurs en onder-ingenieur.s, de kondnkleui’s van bruggen en wegen, de geb reveleerde officie ren van hel konninklijk en handelszeewezen, de gediulomeeiden der hofbouw- en nijver heidsscholen 3“ De meesterknechten en ploegbazen der koolmijnen, hebbende tenminste twee jaren dienst 4" De meesterknechten der mijnrp, ge zag hebbende over ten minste 25 werklie den 5° De dragers van diplomas van het mid- I dclbaar onderwijs j 6" De leden van het Belgisch konsulaire korps 7° Do magistraten, griffiers, handelsrech ters, leden der wcrkrechtersradcn, notaris sen. kandidaat-nolarissen, avoués. 8" De professors van hoogescholen, athe neums. kollegien. normaalscholen van den Staat, de provincie of de gemeente 9“ De professors der akademien van schoone kunsten en muziek-konservato- riums 10’ De lagere onderwijzers ,an het open baar officieel onderwijs, in dienst of gepen- sionneerd 11’ De ambtenaars der bestuurlijke orde van den Staat, genietende eene jaarwedde van meer dan 1800 fr. 12’ De ambtenaars van het burgelijk huis des Koninge cn der Wetgevende Kamers, gelijkgesteld met de beambten van den Slaat. 13° De officieren van het legeren de bur gerwacht, hebbende 3 jaren graad 14’ De ministers der eeredienstcn 15“ De gedekoreerden van het ijzeren kruis, van het herinneringkruis van 1830, van het burgerkruis en de burgermedalie, van de militare-, landbouw- en nijverheids- kruisen 16“ De laureaten der vijfjaarlijksche prijs kampen, der hoogeschool-wedslrijden, der wedstrijden van de lagere scholen, der wedstrijden van schoone kunsten en muzie- kale komposlilie. de kunstenaars die eene gouden medalie bekomen hebben in de officiceele tentoonstellingen 17" De leden van den verbeteringsraad van het hooger onderwijs, van den hooge ren raad van gezondheidsleer, der kommis siën var. statistiek en landbouw. 18“ De leden van de besturende bureelen der stadsscholen; Art. 2. Zij die, gedurende zes jaren, tot den ouderdom van 12 jaren, eenen volle- digon leergang van lagere, openbare of bij zondere school, of eenen voorbereidenden leergang eener middelbare school hebben bijgeweond, zijn toegelaten om een be- kwaamheids-Maam te ondergaan. Deze tijdvakken zijn verminderd op vijf en op vier jaren voor hen die, gedurende twee jaren, leergangen voor volwassenen hebben gevolgd. üiu zich voor het exaatn aan te biedon, moet men 18 jaar oud zijn en een behoor lijk gelegaliseerd bewijsschrijft van school- bijwooning verloonen. De examen hebben plaats ieder jaar in April en in September, ter hoofdplaats van het kanton. Het ondertoek heeft schriftelijk plaats. De vragen worden bij lottrekking voorgo- steld. Vijf punten zijn toegekend aan iedere der acht vakken van hel exaam. Men moet de 3/5 van het geheide getal der punten v< reenigen om aangenomen te worden. De jury bestaat uil drie leden; dea. Het onderzoek der nieuwe belastings wetten door de sektien der Kamer heelt den volgenden uitslag opgeleverd Eerste sektie, beslaande uil 10 katho lieken cn 13 liberalen. Al de voorge stelde lasten zijn verwoi pen. Tweede sektie (7 katholieken, 16 li beralen). Al de belastingen zijn aange nomen, behalve die op den kofli. Derde sektie (10 kath. 13 liberalen). De belastingen zijn verworpen met 7 stemmen legen 6 en 1 onthouding. De lasten op den kofli zijn met algemeene stemmen verworpen. Vierde sektie (10 katholieken 13 li beralen). Al de lasten zijn verworpen met 10 stemmen tegen 9. De rechten op den kofli worden verworpen met een parigheid min eene stem. Vijfde sektie (12 kath. 11 liberalen). Al de belastingen zijn verworpen met 10 stemmen legen 3. De belasting öp den kofli is verworpen met 10 stemmen en 3 onthoudingen. Zesde sektie (9 kath. 13 liberalen). Al de belastingen zijn aangenomen met 12 stemmen tegen 1 cn 2 onthoudingen, behalve die op den tabak die aangeno men is met 9 stemmen legen 1 en 3 ont houdingen. wel niet openlijk, maar toch min of meer erkend was geworden; zij vervvit- *1 belastingen zou vereischt hebben; maar de liberalen loochenden het te kort en rnieken den kiezer wijs dat er slechts eene misrekening bestond. Dit blijkt immers uit de volgende re gelen van het kiesmanifest der Gentsché libeiale associatie van Juni 1882, in wrik de kandidatuur van M. Holin ten sterkste wicid aanbevolen Er beslaat, zoo luidde hel manifest, geer, ander te kort dan eene heel tij- delijke misrekening, zonder gewicht, op de zuivere opbrengst der ijzeren- wegen in deze laatste lijden. Geene nieuwe lasten slaan op het program van het liberaal ministerie, dal de uitslag der aanstaande kiezin- gen aan het hewind zal houden. En den 30 Mei 1883 komt de minis ter van finantien in dé Kamer verklaren dal er een zoodanig groot tekort in de kas is, dal bij hem verplicht vindt 22 milliocn 300 duizend fr. nieuwe belastin gen aan hel land te vragen; dilisin ander e woorden te zeggen dat het Gent- sche kiezerskorps, welk het geuzen gouvernement aan het bewind gehou den heeft, door leugentaal en bedrog schandelijk door de geuzen om den tuin is geleid geweest. ’■’■m KM*aBhMW«M0^&3>X»KKn4adaoaMMIIIMH td

De Veurnaar (1838-1937) | 1883 | | pagina 1