WWEIWW3B met stal en 1 are 7 centiaren Erf, te Wulveringhem-dorpplaats, laatst ge bruikt door de weduwe van Pieter Van- toortelboom. Openbare Verpachting der got deren loebehoorende aan het Bureel van Weldadigheid van Rous- brugge-Haringhe, voor eenen termijn van negen naeen volgende jaren, in to gaan den 1 October 1884, bestaande in H. 20-71-09 C. ZAAILANDEN, ft Sp'LEENING VAN KAPITALEN Boomprijs, 105 fr. F I KANTOOR van M'er Benoit VANDE1NBEKGI1E, NOTARIS, te Roiisbrugge-Haringhe. na bij KANTOOR van den Notaris glMPELABBE, te AlverinigEiem. Vrijdag 9» September 1883. om 3 ure na middag, ter herberg van Pieter Boonefaes, te Leyscle-dorp, Openbare Verkooping in céne zitting, viel tusscheniomst van bevoegden heer Vrederechter, van Koop I. Perceel BEBOUW DEN GROND en BOOMGAARD, te Leysele, zuidoost van de Cla- choire, sectie D, grootste deel van nummer 109a, en erve van 109/>, groot 38 aren 04 centiaren. Besproken Boom-en haagprijzij fr. 380-00 Koop 2 18 aren 94 cent. GRAS LAND, gelegen te Leysele, noord aan T voorgaande, sectie D, nummer -107a en kleinste deel van nummer 109a. Boom- en Haagprijzij, fr. 140-00. En koop 3. Partij ZAAILAND, gelegen te Leysele, west aan koop 1, groot 1 hectare 12 aren 80 centiaren, bij kadaster sectie 1), nummer 111. Boom- en Haagprijzij, fr. 87-00 Al gebruikt door Charles Vanryssel, tot I October 1883. Dinsdag 3 Dctober om 4 ure na middag te Wulveringbem, ter herberg liet Gemeente-huis, bij Frederik Boonefaes; Definitieve Toewijzing, ten overstaan van bevoegden heer Vrederechter, van Een onlangs geheel herbouwd Aanslag met de geldlelling. Pensionnaat. Moorslede, de hoogste en de gezondste landstreek van Vlaanderen, heefteen vermaard pension naat voor jonge dochters; het onderwijs wordt door geleerde meesteressen ge geven, en de prijs is wonderlijk klein; niemand kan zijn kind t’huis houden voor minder geld. Verslapt door den drank. De dron kaard gevoelt dat bet hem onmogelijk is te bestaan zonder de opwekking van sterken drank. Laat hij het drinken na, of gaat bij er mede voort, de dood is in de" twee gevallen het einde. Zulk een man zal in bet Hop-Bitter een redmid del vinden tegen den vloek die den dronkaard bedreigt. Gebruikt door sieur’ Francies De- waele, te welen de zaailanden tot 1“ October 1884, de weilanden tol 11 No vember daarna, en de gebouwen tot 1" Mei 1883. TB KOOPEN x eene welgelegen HOFSTEDE met H. 27—48—05 G. Gras- en Zaailanden, gestaan en gelegen in de gemeenten Steenkerke en Buls- camp. Gebruikt door Henri d'Hondt. Inlichtingen te bekomen bij den heer LO1SEAUX, (rue de Spa, 61), te Brussel, en bij den Notaris DE CAE, te Veurne. ALFÖHS HEHDERïCK eo zijne zuster EUGENIA, wuouende bij hunne ouders, in de Gouden Klok, Nooidstra.it, te Veunio, bevelen zich in de gunst van liet publiek, de eerste als KLEER.ilAKER, en de tweede als NAAISTER. Genadige prijsen, keurig werk en spoedige bediening. Teti .lie tijde zijn te bekomen kapita len v.it b’000, 10,000, 20.000 fr. en daarboven, mits bezet op onroerend goed en u i:; geringen intrest. Z.ch te vervoegen met Eigendomstitelen bij den Deurwaarder C'L.AJiys, Nowd- I straal, Nó 40, ie Üixmude. Boomprijs fr. 130-00 Koop 2. 11. 1—31—60 C. Weide en Zaailand, oost aan T voorgaande, gebruikt door Karei Maeleveys, eigenaar der gebouwen aldaar, zonder recht van pacht, mits fr. 219-06. Koop 3. Zuid aan koop 2, 11. 1—- 12—81 Zaailand. Koop 4. Oost aan koop 3, 97 aren 44 cent. Zaailand. Koop 3. Oost aan koop 4, 88 aren 36 cent. Zaailand. De laatste drie koopen zijn gebruikt door versebeidenen, zonder pachlreeht, mits 673 fr. bij jare. Woensdag 24 October 1883, om 3 ure na middag, in het Hotel de France, bij vrouw de weduwe Vandani- me, Statieplaats, te Veurne, Openbare Verkooping- van bij den Olifantmolen. Koop 1. HOFSTEDE met 11. 2-12-19 G. Grond van XSSSaSiiPgebouwen, hofplaats, hoving, boomgaard en weide. Boomprijs, 620 fr. Koop 2. H. 1-38-13 G. WEIDE. Boomprijs, 660 fr. Koop 3.II. 0-36-10 C. ZAAI LAND. Koop 4. 11. 1-32-43 C. ZAAI LAND. Koop 5. H. 1-82-42 C. ZAAI LAND. Maandag 15 October 1883, om 3 ure na middag, ter te vet koopen her berg, Openhure Verkoopins van Een groot en gerieflijk Woonhuis, van twee slagien, dienende voor herberg en winkel, genaamd de Sterrc, met 1 are 97 centiaren erf’, gestaan te Eggewacrtscap- pelle-dorpplaats, in gebruike van Leopold Louw-Depotter, tot 1 Mei 1884. overdrevene wijze ingenomen van het slecht boek door M. Bert geschreven en door de H. Kerk gedoemd. Zij vergenoegde zich niet, met ondersteuning van den burge meester, dal boek aan te prijzen, maar wist er hare dagelijksche diktalen in tc putten, om op zulke wijze den geest der kinderen gemakkelijker te bederven. Ecnige vaders en moeders hadden reeds aan hunne kinderen verboden zulke dikta- ten, door mejuffer gegeven, op papier neer te schrijven. Maar, de onderwijzeres zwoer bij al hare góden zoo zij zegde dat zij over dien jezuietischen tegenstand zou zegepralen. Zij begini met te straffen, mol weg tc zenden, met tegen de ouders op te staar., enz. Op 21 Mei laatstleden was mejuffer opnieuw bezig met hevige scheld woorden en verwijlingen naar hel hoofd der kinderen te werpen. Opeens komen drie der weggejaagden binnen. Zult gij gehoorzamen, roept de woedendee onder wijzeres? De kinderen, zonder tc antwoor den, gaan met gebogen hoofde op hunne plaats. De ouders, vreezende vervolging tc zullen lijden, volgens de wet op het ver plichtend onderwijs, hadden de kinderen weer ter school gezonden; mejuffer dacht dat hare zegepraal reeds begon. Rond den middag doet de onderwijzeres den goddeloozen meier roepen. Hij komt en beide gansch verheugd over de be- gonnenc zegepraal op geloof en op de chris telijke zedelecr behaald, besluiten hun werk te voltrekken. De burgemeester on dervraagt een der meisjes. Wat is het huwe lijk? zegt hij een sakrament, klonk het antwoord, waarvan de minister van open baar onderwijs niet wil Hij was woedend en ®m zijne nederlaag te verbergen, be- vool hij een diktaat voor al de kindei’en, Mejuffer neemt het veroordeelde boek, kiest met den burgemeester hel kapittel over het huwelijk. Kinderen, een diktaat. De inkt potten gaan epen, do pennen worden be reid en de burgemeester gaal in eene andere plaats den uitslag van den strijd afwachlen. Mejuffer begint het diktaat. Al de leerlin gen, zonder eene uitzondering, schrijven in volle vlucht, ja zelfs de drie tcruggekeeide. liet diktaat geëindigd zijnde neemt do meesteres het geschrift, de klas is ten einde, do vrolijke kindergroep ijlt naar huis en mejuffer b 'geeft zich bij den burgemeester Hewél. zegt hij angstig, hebben zij alleen geschreven? - Ja. allen! Ik had het wel gedacht <n het was een kapittel waar de katholieken woedend op zijn. Ziehier het geschriftDe burgemeester neemt en begint hel diktaat te onderzoeken. Opeens wordt hij bleek o begon Ie beven van gramschap. Hebt gij dan niet gelezen wat zij schreven? roept hij woedend uit. Neen, ik heb daar slechts het diktaat ge ëindigd. Het roept wraak, zie eens! Tien diktaten, op de 13 kinderen der klas, waren met zorg geschrez.cn en droegen in in plaats van het kapittel uit het boek van Paul Bert, de volgende woorden Ik ge loof in God den Vader almachtig.,.. Gansch hel Synboltttn des Geloufs. van de eerste tot de laatste letter, was op hel pa nier neergeschreven on de schoone geloofs belijdenis, waardig van betere dagen, was de pen der jonge meisjes ontvloden. Het boek van Paul Bert, had eene schitterende veroordeeling ontvangen, en mejuffer zal in haar eigen moeten bekennen hebben, dat het zoo gemakkelijk niet is, het geloof uit het hert der christelijke kinderen te ruk ken. Doitqlerdn^ September om 2 ure juist na middag, ten Stadhui- ze, te Rousbrugge-llaringhe, WEIDEN, BOOMGAARD, MAAIGRAS en een bebouwd HOFSTEDEKEN, gelegen in de gemeenten Rousbrugge-ïlarin- ghe, Proven, WatouStavele Crombeke, Keveren en Rexpoede. Donderdag September 1SS3, om 1 ure na middag, ten stei fhuize van sieur Ludovicus-Angelus Lenoir, te Adinkerke-Panne, van M EN AGIE-GOEDEREN. Notaris E5K (JAE, te Veurne, Boterweegschaalstraat, 10. Ten zelfden dage, om 4 ure na middag, onmiddelijk zelfden koopdag, in de Kursaal, sieur Frans Lenoir-Timmerman, te Adin kerke-Panne, OPENBARE VERKOOPING van aiaiEi aius metSl nren 78 centiaren GROND en AKKERLAND, te Adinkerke-Panne, zuid aan den steen weg van Veurne naar de Noordzee. Laatst gebruikt door vrouw de wed” Lenoir, Thans onbewoond. Aanslag met de geldtelling. Donderdag 11 October 1883, om 3 ure na middag, in het Hotel de France, Statieplaats, te Veurne, OPE I BARE VERKOOPIÜC VAM Gemeen Ie Nieucappelle Koop 1. H. 1—41—IOC. Wolde1 bij den Olifantmolen, gebruikt doo^ Frans Detvaele, tol 1 October 1884, mil fr. 194-24. Aanstonds liep men om den doktor, die de eerste zorgen aan den gekwetsten heeft toegediend. Deze waren echter vruchteloos en de ongelukkige is, na de sakramenten der stervenden ontvangen to hebben, over leden. De Wevelgcmnaars, dit vernemende, ont staken in woede en zonder de lusschen- komst van eenen bijzondere der gemeente, zonden er nog andere ongelukken plaats gehad hebben. Het parket is ter plaats ge weest en heeft den dader, die zijne misdaad bekent, aangehouden. Zondag avond, om 9 1/4 ure, zijn twee reizigerstreinen der linie van het Land van Waes, de eene komende uit Antwerpen en de andere uit Gent, op elkander geloopen in de statie van Beirvelde. De trein uit Antwerpen had nauwelijks de statie van Beirvelde ver laten of de reizigers hoorden eenen wanhopigen kreet weerklinken Achter uit! keer den doom! Onmiddelijk ver zwakten de wagons hunne snelheid, doch een oogenblik nadien deed zich een hevige schok gevoelen, gevolgd van een vreeselijk gekraak, en in woeste vaart vlogen de losgeslagen rijtuigen over de baan naar Beirvelde terug, in de richting van Lokeren. Een groot ge tal reizigers zaten in dio rijtuigen. Er viel niet aan te denken deze na iè zet ten en de andere to laten wachten; de machien had niet al te veel geleden; men beproefde of de rijtuigen nog kon den dienst doen en besloot ze te ge bruiken; doch een viel in stukken toen men beproefde hel aan te haken, zoo werd na een oponthoud van drie kwaartuurs opnieuw naar Gent vertrok ken. Op dezen trein was eene muziek maatschappij van Gent, die een pleizier- rcisje naar Antwerpen had gedaan. Door dit ongeval zijn slechts hel grootste gedeelte barer leden te Gent aangeko men. Volgens eene nota van het bestuur dor linie var. het Land van Waes, zou dit ongeval toe te schrijven zijn aan hel breken van een stuk van den frein en het heeft voor de reizigers geen ander gevolg gehad dan ccncn schok, een oogenblik van schrik en eene verlra- j'ing bij do aankomst te Gent van eene ecr.e uur en te Antwerpen van bij de drie uren. Deze spoorwegontmoeting, die tal rijke mciischcnlevens had kunnen kos ten, moot eene andere oorzaak hebben. Hier moet eene groote plichlvcizuime- nis hebben plaats gehad; want eene ontmoeting op eene lijn met een enkel spoor, waar de trein maar mag opko men als de andere er af is, behoort schier tot het onmogelijke, en het is ook onbegrijpelijk hoe het breken van eenen frein, twee treinen, langs het Zelfde spoor, op elkander kan doen loopen. Op eene parijsehe begraafplaats zag men dezer dagen een groot aantal menschen verdringen rondom eene vrouw, die in den arm van eenen man in zwijm lag. In hel eersl dacht men aan eene misdaad later bekwam men ophelderingen. Eenige jaren geleden was bedoeldo vrouw in den echt getreden met zekeren B..., die door slecht gezelschap van den goeden weg afdwaaldc en eindelijk met al wat hel huis houden van kostbaarheden en weerde be zat, de wijde wereld inging, de zorgen voor een jeugdig kind aan zijne ongelukkige echtgenoole ovcrlatendc. De arme kleine stierf en werd op het kerkhof der Balignol- Ics begraven Dikwijls begaf zich de moeder naar het graf van haar kind om er hare ver loren hoop tc beweenen. Dien dag was ze met dal doel andermaal gekomen, toen een man op haar toetrad. Hij maakte zich be kend als haar echtgenoot. Hij had hard ge werkt, een tamelijk groot vermogen bijeen gebracht, de vi rblijlplaats zijner vrouw op gespoord en was gekomen om op hel graf van zijn kind aan de zwaarbeproefde moe- df r vergeving te vragen voor hel kwaad dat hij had bedreven. Eene schoone geloofsbelijdenis. Me nige daadzaak, die in tijdschriften en dag bladen met uitbazuining van lof en bewon dering, medegedeeld werd, moet zckeilijk wel achteruit wijken voor de volgende ge beurtenissen, die ons op,eene schitterende troostelijke wijze doet kennen liet geloot van ecnige jonge meisjes, welke verplicht waren in eene school van Bijssel het goddeloos onderwijs te volgen. De onderwijzeres was ceoc aankleefsler van de burgerlijke zedelijkheid en op eene KANTOOR van den Notaris C BS K S ffa E, te Wulveringhem. a I I Uiii'srrlijke Stand van Veurne. Geboorten. 17. Fiorine Zenobia, d. van Theofiel en Zec- brouck Justina. Vcstcnstraat. 19. Merseman Florimund, z. van Benjamin en Lahaye Ludovica. Beoostcrpoort. 20. Lcclairc Alfons, z. van Alfons en Vandenabcetc Paulina. Zuidstraat. 20. D'hondt Justina, d. van Fransen Lepcirc Leonia. Handboogstraat. Vandendries Jozef, z. van Ar seen en Dobbclaerc Esperance. Ooststraat. 24. Caytan Hendrik, z. van Serafin en Vandecastcclc Sidonia. Zw. Nonnenstraat. Sterfgevallen. 23. Bossacrt Isabella, 68 j. 7 m. 27 d., werkster, wed» van Vrambout Pieter, echtg. van Duforêt Hendrik. Oude Beestenmarkt. Gemeente li O O F D A G van den

De Veurnaar (1838-1937) | 1883 | | pagina 3