'f I Woensdag 19 December 1883 Nr 2044 39" jaar 1 i r- l I A’ I stellingen willen maken om te vinden voor zeker vak te winnen waren, 4 9/10 aan de lijst die van Leu- ’i Is De brand van het paleis der Natie. Elkendeen betreurt dien brand als een waar ongeluk voor gausch het land, bijzonderlijk in de tegenwoorLge om standigheden, als bel land, onder bet Niet tegenstaande deze beschouwin gen, kunnen wij geheel wel uwe eerste aangehaalde bemerkingen uit het Jour nal de Biuxellcs aannemen; wij vinden daarin geene tegenstrijdigheden mei de onze; voor het geen de tweede betreft jegens den bran 1 van l et provinciaal hotel, wij zeggen rog eens irets ge beurt bij gevat; maar de schikkingen der goddelijke Voorzienigheid zijn niet al tijd even doordringbaar door 's mirn- scht'ii vernuft, en de vraag van den Journal en den Cdurrier, indien zij waar lijk is gelijk ge ze aanbaalt, heelt wei nig zin en weci de. Ten anderen,'l zou nog gebeuren dat de, Journal dcBiu.relles met een wiel in de gracht loopt! Wij willen de goede inzichten van die tref felijke en geleerde opstellers geenszins in twijfel trekken; maar met hunne mis plaatste toegevendheid zijn zij en geheel de katholieke partij dikwijls bedrogen en gefopt door het hardnekkig en al- verwoestend liberalismus! Voorzichtig zijn, ja, maar de waarheid altijd zeggen en verdedigen gelijk zij is. daar is de macht, daar is de zegepraal volgens bet wi.oid van de eeuwigewaai heid <r Ie- ritas liberabil vos de waarheid is het wapen uwer verlossing. Ziet de def tige centie in Duilschfand Herinrichtingen. Bij testament van 15 Juni 1844, ga ven M. Jan De Croeser en zijne vrouw Joanna Van Caloen, eigenaars te Brug ge, en M. Pb. Gossaert, pastoor te Lophem, bij akte van 25 Juni 1844, elk aan het bureel van weldaad van Lop- hem, gebouwen en gronden, aldaar gelegen, voor eene school en werk plaats, en als het nuttiger geoordeeld wierd, om er een deel van tot gesticht voor armen te doen dienen. Bij koninklijk besluit van de 24 No vember 1883, wordt die fondalie van bel weldaadsbureel afgenomen en ge geven aan den gemeenteraad van Lop- hem. Bij notariële akte van 9 April 1856, gaf vrouw de weduwe van M Crousse, eigenaarster te Wavre, aan het semi narie van Mechelen eene som van 10,000 frank, om met het inkomen studiebeur zen te mnkeji voor hel klein-seminarie van Neder-Wavre, ten voordeele der bloedverwanten van de begiftigster of van onbemiddelde jongelingen. Een koninklijk besluit van den 1 October 1856 keurde deze gift goed, en nu neemt een nieuw koninklijk besluit van 10 dezer, tegengeteekend door minis ter Bara deze 10,000 fr. van bet se minarie af en geeft ze aan de provin ciale kommissie der studiebeurzen van lira ba nd. Be Moniteur noemt dat herinrichtingen; wij beeien hel verbeurdverklaringen. Hier en dnnr. Me» leest in de Patrie, van Brugge Wat bedieden de drie reken geschrift- die de loopers van de liberale Vereeni- ging hebben doen inbrengen door al de liberale kandidaten van Brugge? Welk schoon onpartijdig bestuur in Belgie! 700 fr. In ons hummer van Woensdag schree- ven-wij dat er, ter gelegenheid van den St. Nlcolaas, voor 700 fr. kledingstuk ken inde katholieke scholen zijn uitge deeld geweest, en dal verwondert de geuzen mei, zegt hel Advertentie blad. Inderdaad men zou meer verwonderd We nationale reserve- Bij de bespreking van 't wetsontwerp op het kontingent vat: leger voor 1884, hebben MM. Woeste. Nothoml», Malou, Cooremans en Coomans verklaard dal zij tiet kontingent niet zouden stemmen, un hoofde der afschaffing van de vrij stelling der seminaristen en van de af schaffing der aalmoeseniers bij T leger, alsook uil hoofde der invoering van de liberale politiek in het leger, en omdat door het gedurig vei meerderen van bet kontingent sedert 1879, hei cft’ektief van het leger 10 duizend man meer be draagt dan T cijfer door de wet bepaald. Daarop beeft M. Fiére eenen uitersten opioep gedaan aan de leden der lin kerzij e« ten slotte aangekondigd dat het gouvernement eerlang het ont werp der nationale reserve zal nedorleggen. Volgens dal ontwerp, zullen, zonder «enige uitzondering dan die voor li chaamsgebreken, vau de reserve deel maken al de jongelingen die een goed nummer getrokken hebben in de loting en in slaat zijn zelve hunne kleederen en uitrusting te betalen, alsook al diege nen welke, een slecht nummer getrok ken hebbende, zich in fiU leger doen vervangen. Atzoo zullen wij twee legers hebben; 1° het leger der thilicianen, vrijwilli gers en retnplatjanten; 2° hel leger der- genco die aan de k «inscriptie ontsnapt zijn, der onvrijwilligers of gedwonge- nen en der vervangenen. In een woord, behalve de kreupelen en manken, al leman soldaat! Deze zijn de hemei kingen die wij over aclii dagen gemaakt hebben; na- tutn lijk de geuzen zijn er over vei bil len!, zij die aan geene» God meer ge loot en, of ten minste die alle betrek king loochenen tusseben Hem en deze w> r-ld Deze bespiegelingen zijn Ie boog I en te verheven voor mannen die hen alleenlijk vastklevcn aan het stoffelijke, of liever aan het slijk, aan de laagheid. Ja, lieeren geuzen, deze bemerkingen hernieuwen wij, gelijk den Cvurrier, de Bien public, de L'nita cattolica van Tu rijn, en andere katholieke bladen tiet gedaan hebben, en alswanneer God die rampen loelaaC, Hij mag met meer brand.-iichter genoemd worden dan moordenaar alswanneer hij iemand bet leven beneemt. Alles is in zijne banden, de stoffelijke en de geestelijke zaken, en het leven van den menseb; Hij be schikt er over volgens zijne wijze en eeuwige inzichten. De natiën wor den gestraft hiér op aarde, en voor de mannen die schrikkelijke godslasterin gen uitbraken, heeft Hij zijne eeuwig heid. porte-monnaie dicht gesloten! T woord der Chronique. De piicsters in't algemeen zijn niet rijk, verre van daar; maar zij geven breed, wddr zij kunnen; de belgiscbe katholieken al tezamen hebben scholen gesticht voor millioenen, en die scho len kosten hun jaarlijks millioenen voor onderhoud, en noch Staat, noch pro vincie, noch gemeente betalen daar een ceniiemtje in! Dat al is vrij gegeven! Welk verschil bij tie liberalen 't Is het geen de liberaal Be Laveleye onlangs nog zei Wij libeialen zijn onbekwaam ons princiep met zooveel zelfsopoflering te verdedigen, wal zouden wij zijn en doen zondor openbaar budget, zohdor provincie, zonder gemeente? Niets, niets! Is dat niet schreeuwend van onreebt- veerdigheid? En al de Belgen zijn gelijk voor de wet! Daarbij, hier, gelijk in vele plaatsen, bestaat er een katholieke disci; opge richt door de katholieken met eigen geld, en de geuzen van 7 Adverb ntie-blad schijnen dan nog verwonderd dal wij ’t armbestuur soms aanvallen! Ja, geu zen, loont eens de lijste van uwen rijken disch; bij wie» en waar is het dat gij de armoede voorkomt. De lijst der bekwaamheids- kiezers. Over veertien dagen hebben wij de lijst der bekwaamheids-kiezers van Veurne met het geial punten door eiken kandidaat bekomen in ons blad overge drukt. Ons eenig inzicht was de nieuws gierigheid onzer lezers te voldoen, en wij zeggen hel in aller waarheid, nooil hadden wij gedacht de minste mis noegdheid bij de geuzen te veroorza ken. Maar ziet, ’t.en is niet wel, zij twijfelen aan de echtheid der opgege- vene getallen; de lijsl is gemaakt bier te Veurne, om sommige abétjes op den troon te stellen, en wat weel ik nog al k Wij hebben willen de oorzaak zoe- kethvati deze misievredenheid, en inder- datvk als wij die lijst wel over'oopen, twee, of drie geuzekes die somtijds den groeten mail zouden willen uithangen s;aan daar doei lijk met 24 punten en een geheel klein overschotje! Daar is T geheim Wat nu die lijst betreft, wij verkla ren dat zij komt van Leuven en dat zij zonder ééne verandering is overgedrukt geweest; zij ligt in hel bureel van ons blad.'en willen de geuzen ze komen, zij hebben volle toelating-. Alwie die lijst overloopt, moet a-ggei> dat indien wij de katholieken hadden willen op den troon stellen, wij ze anders zouden opgemaaki hebben. 't Is aardig drukt men volgens de echte lijst dal zulke of zulke priester of De Mlnlster-koster Bara Meu weel dal miuister-koster Bara cepe nieuwe hatelijke plaijerrii; uitge wonde» heeft. Hij wil nu dat de kerk fabrieken eenen staat opmaken van al wat de keiken bezitten. Het mioiste voor werp moet duidelijk opgegeven wor den. Dal al zeker om te toonen dal het liberaal deuntje De burgemeester op het stadhujs en de pastor in kerk zuivere, loutere waarheid is. Ziehier hoe, volgens het Vlaamsch heelal, een pastoor uit Braband die hatelijke daad van Bara met welgeval len heelt -opgenomen en met liet kerk bestuur eenen staat heeft opgemaakl die stellig de stiptste zal zijn van geheel hel land. Inderdaad, in den slaat of in- veu'aris komen voor |- Twee kromme spelden; 2“ eene uitgedrogde spinnekop, liggende in de tweede schuif tier groote kas in do sa- kristij; een lijnwaden slunsken met eene zwarte inktvlek er op, groot 3 centimeters op 2; 4" een oude sloe|; eigenaar onbekend; 5" een tnusschevlerk, achtergelaten door eenen tnissediener, enz. enz. Kan men beter spotten met de be moeiingen van minister Bara Die pastoor zal zeker op t zwart Doekje van den mi nister-koster aange tekend worden In alle geval heeft hij den staat gewetensvol opgemaakt en niets verwaarloosd, hoe klein ook, om B tra te believen. de klak af, als j punten komt, vrii aan hen. Een dingen herhalen wij aan de lijst die van Leu- üwe giletbeurse, ofwel 'doet gij dat met I ven komt lieetl er niemand geen cijfer J I-1-J alleenlijk voor de scholen, maar voor i den koorzangerskring, voor de Khetori- ka, voor Cecilia, in een woord voor alles. Tous pingres, allen vrekken, de student 40 punten bekomt, de geuzen zeggen dat de lijste liegtDrukt men, altijd volgens de echte lijst, dat een ander het maximum der punten niet heeft bekomen, dan zeggen zij dat die man geen geleerdheid en heeft! Hewel, gij Chroniqueiezers, weet gij niet dat uw blad de getuigenis van advokaten, dag bladschrijvers en officieren heeft medege deeld waarin vermeld stond dat zij op al de vragen niet zouden nauwkeurig geantwoord hebben? En wij verslaan dat geheel gemakkelijk, en gij ook; maar de priesters beknibbelen is uw le ven! Ten anderen, men kan er ook vin den, die zelfs met het vooruitzicht van punten te verliezen, eens willen door en door hun gedacht zeggen. En waarom niet, als men alleszins zeker is, en' dat de vragen nog al grepe geven? Het schijnt voor ons geenszins on mogelijk te verslaan hoe iemand 39,9 punten kan winnen. Men moet weten dat in de verbetering ieder lid van den jurij zijn getal punten geeft; dan telt men die punten tezamen, en men ver deelt de uitkomst door 3, om het mid- w dengetal te bekomen. Indien nu de zijn van ie hooien dat de liberalen zulke geuzen veronderstellingen op veronder stellingen willen maken om te vinden i hoe het middengetal op 5 punten die men kan altijd bij hen gaan en beleefd vragen met tic kias ai, ais r-—*— I ge wilt Mijnheeren, komt dat wel uit herhalen wij ’l geld van iedereen! Dat is”waar, niet j veranderd. Dit blad verschijnt den Woensdag, onmiddeliik na de graanmarkt. Inschrijvingsprijs. 5 fr. 'sjaars; met de post 6 fr. Annoncen 20 centimen per regel. De groote letters volgens plaatsruimte. Rechtet lijke eerherstellingen 1 fr. Een Nr 15 cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het 100. Be Annoncen voor Belgie (ter uitzondering der Vlaanderen) en 'tbuitenland irm den ontvangen door het Office de Publicitè, Magdalenastraat, 46, te Brussel. Men schrijft in bij BONHOMME-RYCKASEYS, drukkeruitgever. Zwarte Nonnbuslraat, 4, te Veurne, en in de Poslkanlooren. geuzenbestuur, schulden heelt, de be lastingen reeds zeer hooge staan, en handel en nijverheid kwijnen. Maar schier geen een katholiek is er, die bij het vernemen van den brand en bij hel lezen der omstandigheden van dit schiikkelijk ongeluk, niet gepeisd beeft wie weel sis die brand geene straf is voor het land of ten minste eene strenge vermaning door de goddelijke j dêcling doen met hun eigen geld; want Voorzienigheid. als de liberalen iets verrichten, geachte Dit paleis, waar deze laatste lijden lezer, l k;: 1- zooveel godslasteringen weergalmden is in puin veranderd, geltjk de reeks van schouwburgen die lusseben dit en twee jaren dén voor één wierden in asch gelegd. En daar de Kamer, voor T giool- sle deel maar ’nen theater is, zou deze ramp op den bilan der afgebrande co- medien niet mogen gesteld worden? De elementen, de natuurlijke oorza ken, zijn in de handen van God en wer ken niel /.onder zijne toelating, niets gebeurt eigentlijk bij geval! fr I r~ L ■3 R VEURNAA f 'Cr ll' •II Jll ii.i ir Uil mui -- yw..» V M-.» Lf.«( VlU iJ VTUCli »iiCk i r9

De Veurnaar (1838-1937) | 1883 | | pagina 1