r 'd F 40s jaar Woensdag 20 Februari 1884 2053 I onzijdige scholen veroordeeld t ii t Al wat het Adverlentie-blad doet om zijne vrienden der cóimnissie te verde digen ol wil ie wassclien, zal vruchte loos zijn. Dat enkwesi zal in het geheu gen der bevolking blijven als een voor beeld van schaamlelooze verkwircing van de penningen der lastenbetalere, en water de geuzen ook tegen hebben, de kiezers zullen hel onthouden. neil en nooit zal hel ontkiemen noch vruchten dragen. Aan het volk moet men spreken in zijne taal, hel volk mag men niet vernederen noch beschamen met eene taal le voeren dat het niet verstaat; men mag den schijn niet heb ben van le willen de aanhoorders ver doelen in twee klassen de geleerden, en de ongeletterden. Vlaamsche spre kers moeien zich vereenzelvigen met Het stelsel van verdediging van het gcuzenblad bestaal hierin: het verge lijkt het middengelal der kosten met hel getal maanden dat de schoolinkwi- sitie geduurd heelt. Na die slimme be werking roept hel uil 1$ dal te veel? Waar is de geldvermorsing? Wij antwoorden 1“ De enkweslheeren hadden rechtop 200 gulden per maand builen den zit tijd. Hel zij zoo. In deze som moeien hunne aanhoorders, met het vlaamsche volk. Als oud-minislers en staatsmannen gelijk M. Victor Jacobs, als mannen van hoogen rang, gelijk M. de baron Osy, als advokaten en mannen van talent, ge lijk M. Coremans, in plechtige omstan digheden de vlaamsche taal gebruiken, niemand mag denken dat dit te klein en te eenvoudig is. Die mannen stappen vooruit op den rechten weg, zij ver staan de zaken, hunne handelwijze al leen is redelijk en verstandig. Antwerpen geeft ons onder dat op zicht het voorbeeld sedert 25 jaar; is een voorbeeld dat hoogst weerdig is nagevolgd te worden van alle goede vaderlanders, van alle kampers voor ei gen aard en zeden en nationaliteit. Plaatselijk. Wilt ge nu wat weten?.... Zwijgen dat ze zweeten Doen de geuzen in hun blad! l'Einden alle merkten, Lijk de kortgevlerkte Vogels, moê en afgemat Staken zij, die leeuwen Altijd zoo voor schreeuwen, Al met eens den pennetwist! Inderdaad, ’t is moeilijk, Bovendien verfoeilijk, Om te gaan met laag en list. En te willen (rotten Lijk verwaande zotten ’i Vel van een verbranden Moor. Is hel dan geen schande In beschaafde landen Van te sluiten oog en oor Voor den nood, en voor d'ellende? Schandig 't recht te schenden Van het arme huisgezin, Zonder dan te kunnen Of le durven hunner» Dwang goed doen, voor de pin Der gezonde rede? Disch en overheden, Mannen van denzellden deeg Hand'len hier in Veuren Zag men 't ooit gebeuren? Zoo partijdig en zoo leeg! Ziel! De liberalen Gaan het geld maar halen Van de burgers al te maal, Hunne schoollokalen Moeten wij betalen Ook de meesters hunne slaven Met geen penneke te laven, ’t Is een waar, oprecht schandaal En de geuzen die nu buigen In hun blad, getuigen Dat het zoo is inderdaad! Waarom dan niel staken, Geuzen, en verzaken Aan uw’ dwang en vuige haat? Mag men wel verrichten ’t Geene reent en plichten En geweien tegengaat? Lezer lief, voor 't leste Wil uw aandacht vesten Op hetgeen in rijm en maat Ik hier uederschrijve, 't Zal steeds waarheid blijven Alle middelen zijn goed, Als de geuzen maar bekomen 't Doelwit hunner dioomen. 'k Zou nog meer mei dichlergloed Van die zaken spreken, Maar de tijd is ver geweken Dat ik leerde, en verzen spon! Alles eindigt met de jaren, Ook mijn’ vlugge verzensnaren En de milde dichterbron! Dit blad verschijnt den Woensdag, onmiddeliik na de graanmarkt. Inschrijvingsprijs. 6 fr. ’sjaars; met de post 6 fr. Annoncen 20 centimen per regel. De groote letters volgens plaatsruimte. Rechtei lijke eerherstellingen i fr. Een Nr 15 cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het 100. De Annoncen voor België (ter uitzondering der Vlaanderen} en 't buitenland worden ontvangen door het Office de Publicité, Magdalenastraat, 46, te Brussel. Men schrijft in bij BONHOMME-RYCKASEYS, drukker-uitgever, Zwarte Nonnenslraat, 4, le Veurne, en in de Poslkantooren. 4* Hoe verrechtveerdigt het Adverten- i tie-blad sommige diners, welke 300 Ir. gekost hebben, gelijk ie Bouillon; boe de kosten van sommige zittingen uitge legd? Dio van Paliseul (waar de heeren inkwisiteurs na hun banket de weerdin van het hotel hebben gekust) kostte tr. 510-82; te Arlon, fr. 481-91 en le Mes- sancy fr. 453-50. 5* Hoe verrechtveerdigt het Adverten- tie-blad de 32 duizend 42 frank betaald aan M. Montigny, als algemeen secre taris; de 14,500 fr. aan M. Coveliers, de 14,400 fr. aan M. Vanstalle, sekretaris- sen, en de 10,880 fr. voor aardrijkskun dige kaarten? 6" Hoe verrechtveerdigt het de ont zaggelijke drukkosten aan logiebroe- ders en vrienden betaald Zouden de drukwerken, in aanbestiding, wel het derde van die sommen gekost hebben Wij herhalen het: hel geld der lasten- betalers is op eene onbeschaamde wijze verkwist geworden. Ziedaar hel groot schandaal van het scbooler.kwesi begrepen zijn, even als binsl den zittijd der Kamer, de reis- en verblijfkosten der volksverlegenwooidigers die van het binnenland naar Brussel gaan. De enkweslheeren hebben dezen regel over treden. 2° De commissie is maar samenge steld geweest in Augusti 1880 en de eerste zitting had plaats (e Gedinne den 15 September. Waarom hebben MM. Bergé, Jottrand, Couvreur en Washer eene maandeiijksche vergelding getrok ken voor de maanden Juni en Juli 4880 3’ Het was voor de enkweslheeren een plicht van eer, hun werk dat niet per zitting, maar per maand werd be taald, niet onbepaald te verlengen. Het afgedane werk dal, volgens de rekenin gen, geduurd heelt van Mei 1880 en nog voortduurt dus ongeveer vier jaren had op eeiiige maanden tijds kun nen en moeten afgedaan zijn Welnu, de enkweslheeren hebben om trent vier jaren gebruikt om 87 plaat sen le bezoeken en 182 zittingen te hou den. Ziedaar de schandelijke aderlating aan het land gedaan door de enkwest- heeren en de mannen die met hen de prolijijes gedeeld hebben, en nooit zal de commissie kunnen uitleggen waar om zij een werk dat in vier maanden kon gedaan zijn, vier jaren heeft doen duren. In Vlaanderen vlaamscli. Wij lezen in het Handelsblad dal in de fees,te gevierd tei gelegenheid van den vijfjep i'winligslen verjaardag der stich ting‘van het bewarend verbond te Ant werpen^ at de spiekers, zonder uitne- upng,. dé vlaamsche taal hebben ge- bpzigfj. Daar is eene les, zegt onze contiaier van Antwerpen, voor de bon den, gilden en maatschappijen van an dere kleiner vlaamsche sleden, waar de sprekers dikwijls de fransche taal ge bruiken; die heeren vergelen dal het transch zaad niets kan vóórtbrengen op vlaaiuschen grond, hel valt op de stee- Encykllek van den Paus. Onze Heilige Vader heefl den 8 Fe bruari e^n Encykliek aan de fransche Bisschoppen gezonden. Wij roepen de bijzondere aandacht onzer lezers op dat belangrijk sluk, waarvan wij hier eene nauwkeurige ontleding geven De Paus hei innen vooreerst al de ver diensten welke de fransche natie ver worven heelt, met de katholieke Kerk te verdedigen. Indien Frankrijk soms, zijne overle vering en zijne zending vergetende, je gens de Kerk vijandige gevoelens op vatte, toch heeft het nooit, door eene bijzondere weldaad van God, langen lijd nog volkomen gedwaald. De pogingen die in de verledene eeuw gedaan werden om Frankrijk on- clnisielijk te maken, en die thans voort duren, zijn even noodlolig voor den Slaat als voor de Kerk. De Kerk heeft altijd de zoogezegde onzijdige scholen veroordeeld en niettegen staande de moeilijkheden die zij onmoeiteu, zijn de ouders verplicht aan hunne kinder* hel godsdienstig on lei wijs te doen geven. De Encykliek bespreeki verder de be trekkingen tusschen de Kerk en den Slaat en herinnert den oorsprong van hel koncordaat. Hel koncordaat, zegt de Paus, werd door eene wijze en verstandige politiek ingegeven. De beweegredens die hel vroeger deden lot stand komen, zouden voldoende zijn om het thans le doen handhaven, liet is eene groote onvoor zichtigheid kiemen van verdeeldheid t'jsschen de twee machten le zaaien. De inzichten van diegenen die de scheiding tusschen de Kerk en den Slaat en eene afbreuk met hetVaiicaan verlangen, ver oorzaken ons gruole bezorgheld en bit tere beproevingen. De Paus wenseh'. de bisschoppen ge luk over hunnen iever om de belangen van den Godsdienst te verdedigen. Niemand, zegt hij woordelijk, zal u kunnen beschuldigen van vijandschap tegen het aangestclde gouvernement. Hij zei de bisschoppen aan op dien weg te blijven voortgaan en beveelt aan de wereldlijken de gehoorzaamheid aan de overheden en den geest van eendracht aan. Wij hopen, zoo eindigt de encijkliek dal dit nieuw bowijs van belangstelling, dal wij aan Frankrijk geven, hel heil zaam verhoud tusschen Frankrijk en den H. Stoel zal versterken en bevesti gen, verbond dal ten allen tijde, voor beiden eene bron was van overvloedige en aanzienlijke vóórheden. Gausch deze Encijklieke alhoewel in 'l bijzonder voor Frankrijk geschieven, komt ook wonderlijk van pas voor an- deie landen. Al de gouvernementen kunnen er nut uit trekken, als zij willen verslaan dat hel geluk en de voorspoed van den Slaat niel gelegen is in Kerk en godsdienst te bevechten. Ons gouvernement van België, onze liberale grootspiekers de eerste, kunnen er het hunne uil rapen. Hoe lange en hoe dikwijls hebben zij niel goroepen op alle toner: dal het uit koppigheid, heersch- en dweepzucht was dal de bel - gische bisschoppen en gansch hel geestelijk bestuur de ongelukswet van 18’9 bestreden; dat de Paus van een ander gedacht was De Encykliek van den Paus bevestigt nog eens te meer wal de Paus over de zoogezegde onzijdige scholen denkt, ’t is te zeggen over descholen gelijk zij door de wel van <879 ingericht zijn U De Kerk heeft altijd de zoogezegde Het Mclia»d>tal vau clcu dug. De schandalige rekeningen van de schoolinkwisilie, door de katholieke gazetten medegedeeld, hebben de li berale bladen ten hoogste verbitterd zij gevoelen dat het noodig is de aan dacht van die geldpluimerij af te wen den en van wal anders te doen klappen. Om de kwestie te verplaatsen al hoewel hel eene waarheid blijft dat tot nu toe de schoolinkwisiteurs hunne veile vergoedingen niet hebben goed gemaakt komen de eene gazetten met eene pasloorshistorie voor den dag of razen over tienden en doode hand of beweeren dal de kantwerkscholen 75 millioen aan hel nationaal werk ont trekken; andere vallen uit tegen M. Woeste, vertegenwoordiger van Aalst, dien zij te recht of ten onrechte be schuldigende rekeningen tier enkwest- cominissie openbaar te hebben gemaakt. Onder deze laatste is het Veurnsch geuzenblad. In een artikel door een an der liberaal blad uit de Indépendance veitaald en ook zaterdag in hel Dix- mudsch genzenblad overgedrukt, ver wijt hel Advei lentieblad aan M. Woeste dal hij sedert 1879, als representant eene aatuienlijker som getrokken heefl dan M. Washer, die als inkwisilor, binst den zittijd der Kamer, 15 duizend 661 fr. 36 ct. heeft binnengepalmd. Om zijn gezegde eenige waarschijn lijkheid ie geven, beweert hel geuzen blad dat M. Woeste geen recht heelt om als representant betaald te worden, de wijl hij te Brussel woont. Dat is gelogen M. Woeste trekt zijne parlementaire vergoeding zoo recht- veerdig als iemand hij heeft zijne wet tige woonst te Blankenberghe (zoo staal het immers in den Almanaeh royal offi cie!) en al zou bij ze daar niet hebben, dan nog zou hij recht hebben op zijne vergoeding, dewijl, als hij te Brussel moet zijn, hij te Sl. Gilles verblijft en zich in hetzelfde geval bevindt als MM. Couvreur, Feron en Scailquin. Indien er iemand is die ten onrechte alle maanden eene vergoeding ontvangt, is het wel 1’ M. Jottrand, die reeds van 40 lot 50 duizend b ank uil de staatskas heelt getrokken, alhoewel bij, volgens het hot van beroep van Brussel, inder daad in Brussel woont; en 2* M. Janson, die van op zijn eigen balkon, op den Kleinen Zavel, sermoenen doel aan de socialisten, progressisten' en andere vieze gezichten die somtijds in Brussel een wandelingske doen. DE VEURNAAR I f PllILOPHOTOS.

De Veurnaar (1838-1937) | 1884 | | pagina 1