I jlh I l'll Woensdag 21 Mei 1884 1 M N' 2066 iU il 40c jaar Dit blad verschijnt den Woensdag, onmiddelijk na de graanmarkt. Inschrijvingsprijs. 5 fr. ’sjaars; met de post 6 fr. Aunoncen 20 centimen per regel. De groote letters volgens plaatsruimte. Rechtei lijke eerherstellingen 1 fr. Een N' 15 cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het 100.' b De Annoncen voor lielgie (ter uil zondering der Vlaanderen) en ’(buitenland worden ontvangen door het Office de PunucrrÈ, Magdalenaslraat, 46, te Brussel. Men schrijll in bij BONHOMME-HYCKASEYS, drukker-uitgever. Zwarte Nonnenstraat, 4, te Veurne, en in de Poslkantooren. Alleenlijk sedert zes jaren, ’t is te zeggen met het aankomen van een li beraal ministerie, is het onderwijs voor den kleinen burger kosteloos ge maakt, zegt het Vuilblek van Veurne! Leugens! Altijd is hel onderwijs koste loos geweest voor dezen die niet kon den betalen, en nu ook nog in de katho lieke scholen. Maar wat wij zien en be treuren, sedert 1879, hier te Veurne, gelijk in vele plaatsen waar de liberalen i van iedereen de geuzenscho len ondersteunen, ’t is dal hel onderwijs Maar een liberaal, dat is wat anders! De liberaal zoekt eerst en vooral zijn eigen belang, bij vult zijnen zak, onder steunt niemendalle met zijne eigene cen ten. Wat hij zijne scholen noemt, dat zijn de openbare officiële scholen die onderhouden worden met het geld van al de lastenbetalers. Zijn de liberalen aan het hoofd, dan worden de lasten verhoogd en verzwaard; de openbare werken worden verwaarloosd en die zelfs halt voltrokken werden tijdens het katholiek bestuur, blijven liggen zonder dat er nog eene hand aan gesteken wordt. De liberalen kloppen het geld uit den zak van boor en burger en ver drukken het volk; de katholieken doen edelmoedige zelfsopofferingen en ver dienen alleen den naam van volksvrien den. zij aan de lastenbetalers 900 duizend frank. Nog wal 500 gemeentescholen hebben maar van 1 tot 5 leerlingen, ievers van gedwongene ambtenaren, en daarvoor betaalt men 2 millioen 500 duizend frank. Zoo dan te zamen drie millioen, vier honderd duizend frank 's jaars! Gaat dat niet alle palen te buiten? Zwijgt er van, van die’séholen, als er daarvan kwestie is, de geuzen en verstaan noch recht noch redens meer; ’t en kan niet te wel en te veei zijn! Hier te Veurne, na hei paleis voor de mam- zels, zien wij wederom een nieuw ge bouw, waarschijnlijk bestemd voor den hulponderwijzer, die daardoor zal ont stegen zijn jaarlijkschen hüispachl te betalen. Item zoovele! En peinzen, dat de katholieken alles doen met eigen geld! - ‘t Gouvernement is .zonder geld, is in schulden ongehoord; de provinciën en de gemeenten zijn uilgeput de liberale door vrijwillige geldverkwisting, de katholieke door dwang! Veurne is niet ten achter in dien algemeenen krot. De bewijzen zijn er in overvloed; wij hebben nog kortelings hooren spieken van iemand die 800 fr. verschonen ge daan heeft voor ’t muziek, maar hij moet wachten! Als het zoo slecht gaat, ’k zou voorstellen van eene be lasting te leggen op de draaiorgels! T ware ten minste dat nog gewonnen. Men heeft het wel gedaan te Luik en in eene gemeente rond Brussel. ten de burgers-lastcnbetaleis in October aanslaande ook aar. L™ <.««<-,s iedcreeil moel betalen'de'disch zelve’ de belooning bestellen die zij verdienen! >t ig te zeffpen (lfi ai rnpn Men weet dat het vastgesteld is eene nieuwe kaisijde te leggen van Veurne naar Coxyde; maar tot hiertoe is er nog C-' -‘'V landen die zullen moeten in dien weg ingelijfd worden! Dal slaapttot achter de kiezing van October! Immers er is nu geen geld; de stadskasse is ledig tot den gronde, en dan zullen onze burgervaders een leeningske doen die van geen stroo en zal ziin gij liberalen. Thans bestaal de Kamer uil 79 liberalen en 59 katholieken; too dat de liberale meerderheid 20 stemmen be loopt. t Te Antwerpen zal de plaats van M. De Wael door de katholieken betwist worden; te Philippeville die van M.- Mineur; in het Luxemburgsche dia van M. Tesch, te Arlon, en van M. Bouvier te Virton, te Namen die van MM. Tour- nay en Cuvelier; te Oostende die van M. Janssens; te Brugge ziet M. Pecsteen af en in zijne plaats treedt M. Buzetleals kandidaat op. M. Van Outryve d’IJde- walle, katholieke vertegenwoordiger yan Brugge, aanveerdt insgelijks geen nieuw mandaat, en zal vervangen wor den door M. De Glercq-Jullien, oud volksvertegenwoordiger. Van nu af zijn de katholieken zeker van in «enge arrondissementen de uit tredende liberale leden van kant te zet ten en ze door katholieken te vervan gen. Die verplaatsing zou de liberale meerderheid op 8 of 10 stemmen doen vallen, hetgeen de toestand zeer moei lijk zou maken voor hel liberaal minis terie. Blijft te weten welke de uitslag zal zijn in Brussel; daar zijn de 16 uittre dende leden van alle kanten bedreigd. Eene katholieke lijst en waarschijnlijk eene progressisten of radikale lijst zul len zich de 16 zetels der hoofdstad be twisten. De uitslag is niet te voor spellen. Brussel is inderdaad in eenen anderen toestand dan meest alle andere steden van Belgie. Daar hebben de politieke partijen zich nooit ernstig gemeten. Het getal kiezers voor de wetgevende kamers beliep verleden jaar tot 20,236, en dit cijfer is dit jaar aanzienlijk ver groot. Maar van die twintig duizend kiezers zijn er nauwelijks eenige hon derden die de gewoonte hebben zich naar de stembus te begeven en deel te nemen aan de stemming. Het overgroot getal blijft l’huis en toont zich geheel onverschillig nar. den uitslag. Heden zijn de slapers wakker geschud en zeer weinig onder hen zullen dezen keer af wezig blijven. liet tegenwordig ministerie beeft iedereen misnoegd. De radikalen en de onafhankelijken zijn zoo ontevreden als de katholieken, en allen zijn bereid om hel ministerie omver te smijten, ledeteen klaagt en niet zonder reden; de Montblanc en De Jonghe d’Ardoye. Thielt heeft 2 vertegenwoordigers MM. Mulle de Terscheuren en Reet miert, bejde katholieken. Uper heeii3 katholieke vertegenwoor digers, MM. Strnye, Cool.-urt en Berten. De provincie LUXEMBURG telt 5 ver tegenwoordigers, eenen voor elk arron dissement,,. te weten M. Tesch, li beraal. vdof Arlon; M. Van Hoorde, katholiek, voor Bastogne; M. Pety de Thozee, katholiek, voor Marche; M. Bergh, liberaal, voor Neufchateau; M. Bouvier, liberaal, voor Virton. De provincie NAMEN heeft 6 verte genwoordigers. waarvan 4 aan het ar rondissement Namen toebehooren. Deze zijn MM. Cuvelier en Tournay, libera len, de Moreau d’Andoy en de Montpel lier. katholieken. Het arrondissement Philippeville heelt 2 vertegenwoordigers, MM. prins de Caraman-Chimay, katholiek, en Mineur, liberaal. Uit deze label blijkt dat er 65 aftre dende leden zijn 36 katholieken en 29 leen bel onderwijs zou moeten koste loos zijn, moeten betalen voor het on derwijs van de kinderen der welheb- 11 wraakroepend. 't Advertentie-blad spreekt ook van de afschaffing der nuitelooze ondm pas toors en T schept er zijn vermaak in, ’t bladje! Ilewel ja, Bara heeft veel onderpas toors afgeschaft, en onder andere twee hier ie Veurne, rnaar wie ;ou er durven houden staan dal zij nutteloos wan n? BaraMaar wij verstaan geheel wel dat die man geen priester noodig heeft, wij kennen hem van verre en van bij zijns gelijken hier to Veurne, natuurlijk zijn van T zelfde gedacht, en wij mogen er bij voegen dat de gemeenteraad van Veurne, als gemeenteraad, met niet te protesteeren, de suoode maalt egel van missen meer zouden gehad hebben op Sl. Nicolaas, en eene op Sle. Walbur ga Eene algemeene ontevredenheid zou zich verklaard hebben bij de burgeis te vermin- legen Bara en tegen de liberale kotle- deren, integendeel! Er zijn nu tegen- rié, die op het stadhuis zetelt; maar de woordiu in rt land 181 gemeentescholen geestelijke overheid altijd bekommerd -ónder leerlingen, en jaarlijkscb koste:’ eerst en vooral met hel geestelijk wel- Gaat waar gij wilt hier te Veurne en elders, men spreekt overal van de nieuwe belastingen en van contributie- - "1-van biljetten die toch zoo verhoogd zijn! Bara heeft goedgekeurd! Ging wat De eene spreekt van 8 tr., de andere zijn hier te l eurne, voor de neeringdoe- van 12, een derde van 16, enz. enz., en nets, indien wij’s zondags maar twee dat al voor de geuzenscholen, zegt men. Die nieuwe schoolwet is waarlijk de ondergang van Tland! En ’t gouverne ment. en de liberale besturen doen niets om die nuttelooze onkosten De kfezlngen Juni. De kiezingen voor de Kamer van volksvertegenwoordigers zijn vaslge- steld op 10 Juni aanslaande in de pro vinciën Antwerpen, Braband, Luxem burg, Namen en West-Vlaanderen. De Kamer bestaat uil 138 leden, waar van de helft alle twee jaren moet her kozen worden. Om aan een ieder toe te laten over den toestand te oordeelcn, deelen wij hier de namen mede der uitgaande le den in elke provincie. De provincie ANTWERPEN heeft 14 vertegenwoordigers, te weten 8 voor het arrondissement Antwerpen, 3 voor Mechelen en 3 voor Turnhout. Onder de 8 vertegenwoordigers van Antwerpen is er een liberaal, M. De Wael, en 7 katholieken MM. Jacobs, Dclaet, Coremans, Mceus, De Decker, Guyot en Osy. De drie uillrednnde leden van Meche len. MM. Notelteiis. de Kerckhove en Lefebvre zijn katholieken. De 3 vertegenwoordigers van Turn hout. MM. Coomans, Nothomben de Ze- vezó de Tejada tjn insgelijks katholieken. De provincie BRABAND heeft 23 ver tegenwoordigers, waarvan hel arron dissement Brussel er 16 kiest. Deze zijn alle 16 liberaal, liet zijn MM. Guillery, Van llumheeck. Couvreur, Janson, Ber gé, Dansacrt. Demeur, Goblet d’AJviela, Jotirand, Washer. Scailquin, Féron, Vandcrki'idere, Robert^Bulsen Arnould. Het arrondissement Leuven heeft 5 vertegenwoordigers, allen katholieken, te weten MM. Beecktnan, Delcour, Smolders. De Becker erl Halflants. De 4 vertegenwoordigers van Nyvcl, MM, Le Hardy de Beaulieu, De Vrints, Mascart en Olin zijn liberalen. De provincie WEST-VLAANDEREN heelt 17 vertegenwoordigers. Het arrondissement Brugge heelt er 3, waarvan 2 katholieken, MM. A. Vi- sart en Van Outryve, en een liberaal, M. Pecsteen. De l vertegenwoordigers van Kort rijk, MM. De Haerne, Tack, Reynaert en Varidenpeereboom, zijn katholiek. Dixmudc heeft eenen vertegenwoor diger, M. De Lanlsbeere, katholiek. Veurne heeft ook slechts een verte genwoordiger, M. L. Visart, kathdiek. Oostende heeft eenen liberalen ver tegenwoordiger, M. Janssens. Rousselaere’heeft 2 vertegenwoordi- „.w.. vu mei zuuucr reuen; gers, beide katholieken. Het zijn MM. I de handelszaken zijn verlamd, de nijver- i-xr.ui-r>. i1.„ i- I heid kwijnt, de landbouw kan niet de minste bescherming bekomen; de win sten verminderen, maar de contribution slaan op, en onze ministers schijnen zich met dien toestand niet te bekom meren. Alles wat zij ter harte nemen en met onverpoosden moed voortzetlen. dat is de vervolging van Kerk en godsdienst, de plagerijen tegen de geestelijkheid en de verheerlijking der ongeloovigheid en der vrijdenkerij. De menschen die zich daarhicête we den stellen, zijn gelukkiglijk dun ge zaaid. Geen wonder dus dat de mis noegdheid in alle klassen doordringt. Hoe komt het dat de zaken altijd slechter gaan onder bet bestuur der libe ralen, dan onder dat der katholieken Ecnvoudiglijk omdat een katholiek be stuur de openbare belangen ter harte neemt, terwijl een liberaal altijd het eerst aan zichzelven denkt. Een katho liek doet opofferingen uit zijnen zak, hij bouwt scholen, hij ondersteunt alle goede werken, hij vergeet zijne eigene intresten om die der burgerij lerlharte 1 te nemen. Flaatselijk. De liberale Vereeniging onzer stad heeft in hare vergadering van verleden week besloten geen kandidaat te stellen tegen onzen achtbaren vertegenwoor diger Itf. Leo VisartGelijk wij het Woensdag laatst gezeid hebben, die ont houding bewijst dat de liberalen over tuigd zijn van de algemeene ontevreden heid die de geweldige, vrijlicidsdoo- dende politiek van hel ministerie heeft te weeg gebracht bij do gansche bevol king. Ons stadsbestuur nogtans schijnt die hatelijke politiek goed le keuren altijd en in alles, getuigen er van de overgroole kosten voor de geuzenscho len. liet Advertentie-blad, de Monileur van T Stadhuis, kan niet eene inbreuk van 't geuzenministerie op de rechten ce|nk jn vel en de vrijheid der burgers laten voor- bijgaan onder ze op te helderen. Moch- n U UU U/UCl kosteloos is voor de rijke geuzen! Wat? hunne Burgenmders ,v> l ’t is te zeggen de at men, voor wie al- i - loos zijn, moeten betalen voor het - - 'lls o"sel'”o,d’ I"--1-- •*■- - j T- ingelijfd worden! Dat slaapttol geen geld; de stadskasse is burgervaders een leeningske doe an geen stroo en zal zijn, gij mö’o'gl het vrij gelooven! Indien de kie zingen eenen gunstigen uitslag hebben voor de liberalen, dan zullen zij ook de gelegenheid vinden wat nieuwe sacri ficiën te doen voor hunne lieve geuzen schoten. Alles is eene wele op de we reld i I I Kiesexaam. Jury van beroep. Zijn be noemd voor het kanton Veurne Voorzitter, M.T. Brycx, vrederechter; plaatsvervanger, M. Mantcz, te Veurne. Secretaris, M. Rcynacrt, schoolop ziener te Dixmudc; plaatsverv. M. Vernicuwe, id. te Thielt. Lid, M. Pinte, katholieke onderwij- zer tc Veurne; plaatsv. M. Vannccke. id.teCoxyde. DE VEURNAAR o-l IS --- -1 J i - - j

De Veurnaar (1838-1937) | 1884 | | pagina 1