I I l IET II Woensdag .28 Januari; (885 Dit blad verschijnt den Woensdag. onmiddelijk na de graanmarkt. Inschrijvingsprijs. 5 fr. ’sjaars; met de post 6 fr. Annonce» 20 een timen per regel. De groote letters van die hoedanigheid ’t Zn! nog van langsom geestiger N 4 4!8 jaar worden Volgens do geuzenschrijvers, Men schrijft in ken van hunnen lautsten kindertrek, te weien: de verwet ping van hel voor- Men weet dat er in de kamer een voorstel is nedergelegd ótn het vreemd. graan en vee te belasten, ten einde den' landbouw te bevoordeeligon. Wij we len juist niet itidien bet de urid.de! zou zijn. Een dingen. ia zeker, ‘t ja dal het brood niet zou opslaan; ma.arliet Adver tentie bied, gelijk al do gouache gazet- de hedendaagsche libera len hebben eene consciet tie van caout- chbu of rekkend ezeloorevel! Volgens het geuzenblad zou men allich'e moeten besluiten dat do gewe zen liberale burgemeesters de stad Veurne en de Veurnaars jaren en jaren voor niet en om Gods wille, gratis pro lieo, zouden gediend gediend hebben. Do geuzen hebben hel woord om do somme op te lossen. De burgemeester beeft eene verga dering bijgewoond in dén disch, en da 'geuzen vragen «of hij de waarheid zal durven laten kennen over den smaad.en den laster sedert zoolang door den Veurnaar tegen de dischheeren uitge kraamd Dal is nu kluchtig! Wij hebben nooit maar gezeid en geschreven wat de li beralen zelve in hun blad aankondigden en waarover zij fier waren, te weten 1° dat de disch den gewonen onder stand weigert aan de armen die hunr.o kinders naar de katholieke scholen zen den, en 2° dat de disch de armoede voorkomt. Over dit tweede punt hebben wij dik wijls uitlegging gevraagd, maar nooit geen gekregen. Wal het eerste betreft, wij hebbel: die handelwijze hevig aan gerand, en wij zullen bel blijven doen, tot dat die onrechiveerdige'dwarig, die hatelijke lyrannie ophoude; T. Is eene schendige aanslag op de rechten "én de vrijheid der. armen 1 'Nu, bijzonderlijk, dat de winter zoo hard valt, en- veel ar men geen werk vinden, zou dat geu- zenwerk moeten stakenA propos, een vrangske-waarom inoet de arme we duwe van een gewezen stadsbeainble haar huis van den disch verlaten? Wij vragen alleenlijk indien de’ reden da volgende is zij hééft, geloof ik, twee zonen die deel maken’van St. Josephs- genootschap, en daarbij nog,, een van die twee werkt in de fabriek van M. Van Hóe, en is kiezer, ’t Is een simppl vraagske; dat zij eenvoudig neen ant woorden. en ’t zal gedaan zijn, wij zul len hen golooven op hun woord van eere. De burgemeester zou gezeid. hebben dat hij at de vergaderingen van al de hestoren van Veurne zal bijwonen en zij zijn daarover lijk niet te vreden 't Gaat alzoo als men eenen burge meester heeftom te lachen zobder iemand te kennen; omdat hij do Peltiers Waren ook treffelijk; zij schreeuwden het op' de daken Gens du monde comme il faut; de hemel'was niet zuiverder dan hun onschuldig hert; maar, wij hebben die «treffelijke»» leereer kennen! En zijt er zeker van, in dien men op 7 September laatstleden in Wij zouden nu niet liberale klare gazebekken hier verricht juiste kunnen zeggen indien vorige bur- sedert hunne datering van 19 October, gemeesters nooit in die hoedanigheid ’ten zij kindertrekken op kindertrekken? gehandeld hadden vóór hunne plechtige Woensdag laatst hebben wij gespro- j inhulding, en indien zij dan naar Ave- i ...i. j cappelle in rijtuig niet reden om van daar met 'i convooi naar Veurne weder te stel beirekkelijk de'piechtige inhulding i keeren. Maar dat daargelaten; eeris den nieuwer. Bui gemeeslerWij wat doet dat aan de feéste, dal de bur- hebbeu er bij gevoegd dat zij beschaamd gemeesler reeds in die hoedanigheid gehandeld bebbe of niel? Ten anderen, sedert veertien dagen reeds moest de raad vergaderd geweest zijn, om den eed te ontvangen, van do nieuwe raads leden en de kandidaien-schepenen voor te stellen, en had de dienstdoende bur gemeesler de wel gevolgd en de ge bruiken, dan zou men verslaan hebben dat de burgemeester eeaigc dagen wachtte om zijnen eed te gaan afleggen naar Brugge. Er moest een einde komen aan al die gcusclie pezeweverijen, en indien de Burgemeester niet had ge handeld. gelijk hij gedaan heeft, waar- schijnelijk zouden de meuwgekozenen nog hunnen eed niet hebben afgelegd! Op I Januari, heeren geuzen, moest, volgens wet en gebruiken, de eedafleg ging plaats hebben; maar hoekje zoe ken en de katholieken den duivel aandoen, gelijk het Advertentie blad voortijds schreef, dadr was uw plan! Hebt ten minste der rechtzinnigheid van het a bekennen en met geen leugens om te gaan. Wij hebben reeds twee of driemaal do beleefdheid en de wélvoegelijklieid der geuzen doen uiiscbijnen, met ie zeggen dlit de liberale raadsheeren den burge- meesfèi' niet zijn gaan gelukwensclien, enz'.,''enz., en altijd komen zij uit met dezelfde ver'schooriing Do nieuwge- kozenen zijn den dienkldoendcn huige- liiéestèr niet gaan groeten op nieuw jaardag. i Wij herhalen het nog eens Zij wa ren daartoe niet verplicht; want 1“ Zij waren in bediening niét getreden door den.eed; 2U Zij waieu Gelet geweest in bediening te (reden, cu 3’ de liberale raadsheeren Zelvé gingen vorige jaum dooit mtlar NA de eedaflegging. ‘t Adcerteiitic blad heelt nog wat nieuws gevonden, en dat is waarlijk nu epns dom genoeg om dood te dóén. Hoort liever Als M. Ollevier burge meester benoemd wierd, Jl. De Htiene, M. Despot, M. De Grave, BI. Demeester zijn geen bezoek gaat: afleggen Maar waren die hemen dan reeds geko zen over drie jaar; waren zij raadshee ren in bediening, en bijgevolg waren zij als medeleden van den raad uit beleefd heid verplicht zulks te doen? Wij spre ken nu ook niet van andere geuzen, die bijzonderen zijn, en die den burgemees- gcitislalleerd sedert versclieideiie da- ter niet zijn gaan groeien; zij doen daar- géu; liij heeft zichzelveu geïnstalleerd! van wat zij willen, zij handelen volgens Maar, geuzen, welk gedacht hebt gij beliefte. Bekent, mannen, dat T flauw dan van eene installatie of 11 iclitigc in- is! Gij hebt nu waarlijk eenen vogel j van geschoten, maar’tiseén uil en geen roepen en I kleinen! te bandelen als burgemecster-voor- plechtige in- j waren over die kinderachtigheid, en dat zij er niets van gebaarden in bunnen .yioniteur; maar zij zeggen van deze weke dal zij er niel over beschaamd zijn, maar pieusch, en dat, vermits hunnen kinder trek van iedereen gekend is, zij hem ook zullen bespreken! Men duikt niet, hee ren geuzen, waai over men niet be schaamd is, en veel min waarover men preusch is,of men wacht niel van erover te spreken tol dal alles gekend wordt. Zij hebben er dan niet van gesproken, omdat de JhtóUssjnc is genomen ge weest met gesloten deuren, omdat bet voorstel aan de dagorde niet was, en dat zij niel wisten, toen zij hun vorig nummer schreven, ‘lat hel ging bespro ken worden, en dal er eene beslissing genomen was. Bijgevolg, zij konden er niel over spieken zaterdag laatst. Hewel, geachte lezers, na zulke uit legging. zoudl gij nog durven staande houden, dat zij-Awc/iaamd waren er eerst van lespreken? Zij wisten van niets, zij hadden niel» geboord, er was den don derdag avond of den vrijdag morgen geen'tijd meer, de gazette was vol, en reeds gedrukt, zeker? En de liberale raadsleden en de secretaris hebben van niets gesproken 's avonds, noch' in A^E^perauce, noch in den Osse, en nooit geèii van hen. bijzonderlijk als er beslist jvordl met gesloten deuren, zou iets van die zpkeri durven vertellen in het Adver tent ie-blad! Nu. er zal veel vergeven worden aan kinders en bijzonderlijk aan groote kinders omdat zij veel niet gewe ren hebben Nu, de plechtige inhulding zal alge lijk plaats hebben, en wilden de li berale laadsheeren, door hunne tegen kanting, de ncringdoeners straffen en beletten dat er feeste gevierd werd, zij zullen er niet in gelukken. Zij blijven r met de schande van hunne kinderachtig heid, van hunne kleingeestige koppig heid, van hunne lage wraak tegen de burgers die hunne geusche medeleden onweerdig hebben gevonden van nog langer bet vertrouwen op het stadhuis'1 te genieten. De burgers, ten anderen, zoo wij ge zeid hebben, zullen het oniliouden. Natuurlijk, zij nachten hunne handel- j wijze te verschooneu, en *t zijn mij de redens die zij bijbrengen 2* Hij was gen; hij heeft zichzelven geitjstalleerd! Maar, geuzen, welk gedacht hebt gij hulding? Bestaat dal in de zitting den gemeenteraad bijeen te er zitter? Neen, neen; eene volgens plaatsruimte. Reehlei lijke eerherstellingen 1 fr. Een Nr 15 cent. -- Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het 100. De Annoncen voor Belgie (ter uitzondering der Vlaanderen) en 't buitenland worden ontvangen door het Office de Pubucite, Mlzgdalenaslraat, 46, te Brussel. bij BONHOMME-RYGKASEYS, uriikker-uitgever, Zwarte Nonuenstraat, 4, te Veurne, en in de l’oslkantooren. hulding is eene (eeste ingericht ter eere van het hoofd der slad ot der gemeente, en dat de burgemeester leeds gehan deld hebbe als dusdanige of niet, dal en doet niets aan de zake! Alzoo ver staat men hel woord installatie, en men moet ’t einden alle markten zijn om dwaasheden gelijk de deze in eene ga- daar en is loc!? niets aardiger of groote zette ie durven neerschrijven 9." De inhulding in Veurne had hier uiibaiigenNogians, Veurtie heeft het altijd plaats; maar als de burgemeester zulke gioote kin- I voor de eerste maal als burgemeester in ders te bezitten. Wat hebben immers de Veurne kwam. -• vv" liberale klare gazebekken hier verlicht PI» a< gel ijk» Dat eer meusch veel aardige zaken in de wereld tegenkomt, is waar; maar, wijze meusciieu die willen het kind willen insialleeren, ’lis omdat hij, op j weg bezit genomen heeft van zijn ambt, brieven en de corresponded,tien zelf naar het poslbureel is gaan afhalen; om dal bij eenen biief schreef om aan den dienstdoenden burgemeester te laten kennen dat hij zijnen eed had afgelegd en in bediening was; om dat hij den luvu up Qcjncuiuci Idaiaucucil dienstdoendtn burgemeester miskend en de Brusselsche moordenaars had ondur- mistrouwd had!!! vraagd, geen een of bij zou beweerd i Zoodan, indien hij aan den dienst- hebben treffelijk man te zijn! Dat ooenden burgemeester geen brief ge- komt er van, de hedendaagsche libera- schreven had, hij zou dan den dienst doende.'! burgemeester niet miskend hebben? Aardig, aaidig! Nog eens te meer, uil dien rimram van T Advertentie blad zien wij dal de geuzen nog niet willen gelooven dal de kiezers hen van het stadhuis gebannen hebben, en, 'volgens de schrijvers, zou M. De llaene zelts, na zijne benoeming en eedaflegging, mei zijnen hoed in de hand, moeten ge gaan zijn bij die heeren en gevraagd hebben M. De Hoon mag ik, als ’i u belieft, de trappen van hef siadhpis op klimmen? M. De Cae mag ik^ als ’t u belieft, die correspondentie lezen1 die loegekomen is voor het stadsbestuur? Zpo verre gaat de pretentie van die al- gedaukle plannen! Volgens wij ver- ‘ffénieu; zouden zondag de iioofdmannen der gilden bijeengeroepen geweest zijn in de Esperance! Zouden zij nog eens willen dwang gebruiken al dien kant? De burgers van Veurne aanzien den nieuwen burgemeester slechts als bur gemeesterom te lachen, zegt hel Advertentie blad, natuurlijk zonder lachen Herinnert u wel, geu zen, dal het de burgers zijn die hem hebben gekozen en die den ouden bur- gemeesier met geheel zijne kliek en-kote- rie hebben doen dansen en springen! ’t Was zeker ook voor te lachen? En gij hebt wel een klein gedacht van de bur gers, als gij schrijft dat zij eenen burge meester djiip gij zelve bekend hebt be kwaam, vèrsiaiidig en oppassend te zijn, zöuden a.inzieu als epn burge- mce-.ter.,.. om te lachen! Weel gij wie dc burgeipéestérs'waren om te lacpen? De drie laatste, liberale burgemeesters die dansten' vólgens 'dat M. De Upon schuifelde, dat is'gekend van iedereen! En ais gij, gpuzen, in uw vuilblek, er bij vóógi dat de katholieken den nieuwen burgemce.sl.er zuleu.n promeneerex langs al de straten, wij moeten u doen opmerken dat hel maar de prijsbecsten zijn die;mén promeneert langs de straten, eh was zulks uw gedacht of'in zicht in Vorige insiallatien, wij kun nen u gèehSziiis goedkeuren. Dat en was zekeé utv'gedacht niel? Wij hebben reeds gezeid over veertien dagen dal du nieuwe burgemeester zoo scrupuleus niet is op 'I zundagicerk dan den voorgaanden, vermits bij rechtuit op zondag 11 Januari hel schepencollegie heelt vergaderd 't Advertentie blad zegt het ook, en met spijt. O die katholieken, er zil daar geen religie meer in, terwijl liberalen,gcójk-M. Olluvier, beven van scrupuleusheid, als zij ‘s Zondags moeten hunnen muim zetten! ’t Is ongehoord De geuzen zijn dul, om dat wij ge schreven hebben dat «‘er wel iels te zeggen valt op hei geuzenvolk hier te Veurnc, en zij hebben de pretentie 1 overgroot geluk van .Men zie op de 4* bladz. het vervolg de Ulkb3 verkoopmgen van M. Floor, notaris te Ruusbrugg.-, benoemingen van burgemeesters en het Lmdbouwfccst van Coxyde. mwint >rarwnnnwimrT»wnM,iiii rjaainaMOnwutiw» ten minsten zoo treffelijk te zijn in han- eone i.ieuwc reden waarom de vijf |ibe-,j del en wandel als wij’.’t Is te zien hoe rale raadsheeren den burgemeester ui«t zij de Hoffelijkheid verstaan; willen installecren, i Is omdat hij, op i Immers voor wel liberalen, de ireff' zondag 11 Januari, zoo trolsch en stout lijkbeid bestaal in te kunnen de gendar- w.eg bezit genomen heeft van zijn ambt, men en de tribunalen ontvluchten! Dc

De Veurnaar (1838-1937) | 1885 | | pagina 1